ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2023 року
м. Київ
cправа № 910/16781/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючий), Бенедисюка І.М., Колос І.Б.,
за участю секретаря судового засідання Барвіцької М.Т.,
представників учасників справи:
позивача - Комунального підприємства Виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (далі - КП "Київтеплоенерго", позивач, скаржник) - Комісар С.П. (адвокат), Коцюба В.О. (адвокат), Ларькін М.М. (самопредставництво),
відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Реконструкція" (далі - ТОВ "Євро-Реконструкція", відповідач) - не з`явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу КП "Київтеплоенерго"
на рішення Господарського суду міста Києва від 09.02.2022 (суддя - Баранов Д.О.)
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.02.2023 (головуючий - суддя Руденко М.А., судді: Пономаренко Є.Ю., Барсук М.А.)
у справі № 910/16781/21
за позовом КП "Київтеплоенерго"
до ТОВ "Євро-Реконструкція"
про стягнення 164 388 199, 97 грн.
ВСТУП
Спір у справі виник щодо наявності/відсутності правових підстав для стягнення основної суми заборгованості, а також нарахованих сум пені, відсотків річних та інфляційних втрат за неналежне виконання відповідачем умов договору про надання послуг із транспортування теплової енергії.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. КП "Київтеплоенерго" звернулося до суду з позовом до ТОВ "Євро-Реконструкція" про стягнення (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог) заборгованості в розмірі 164 388 199, 97 грн, яка складається із суми основного боргу - 148 654 741, 91 грн, 10 030 749, 73 грн - пені, 1 872 513,59 грн - 3 % річних та 3 830 194, 74 грн - інфляційних втрат.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем договірних зобов`язань за договором про надання послуг із транспортування теплової енергії у період з березня 2021 року по вересень 2021 року, внаслідок чого утворилась заборгованість за надані позивачем послуги з транспортування теплової енергії. Крім того, у зв`язку з простроченням виконання грошового зобов`язання позивачем за весь період прострочення здійснено нарахування пені, 3 % річних та інфляційних втрат.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
2.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 09.02.2022, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.02.2023, у справі №910/16781/21 позов задоволено частково. Стягнуто з ТОВ "Євро-Реконструкція" на користь КП "Київтеплоенерго" суму основного боргу в розмірі 51 087 485,60 грн, пеню у розмірі 3 598 564,42 грн, 3% річних у розмірі 672 229,43 грн, інфляційні втрати у розмірі 1 226 732,25 грн. В іншій частині позову відмовлено.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. Не погоджуючись із судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, КП "Київтеплоенерго" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 09.02.2022 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.02.2023 у справі №910/16781/21 в частині відмови у задоволенні іншої частини позову та в цих частинах прийняти нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
4.1. На обґрунтування своєї правової позиції у поданій касаційній скарзі КП "Київтеплоенерго" із посиланням на пункт 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) вказує, що суди попередніх судових інстанцій неправильно застосували норми частини першої статті 632 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статті 189, 191 Господарського кодексу України (далі - ГК України), статті 10 - 12 Закону України "Про ціни і ціноутворення", статті 1, 15, 20 Закону України "Про теплопостачання" та не врахували правових висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 15.10.2019 у справі №917/1324/18, від 15.07.2019 у справі №917/743/18, від 21.01.2020 у справі №925/1391/18, від 03.07.2019 у справі №917/2094/17.
4.2. Із посиланням на пункт 3 частини другої статті 287 ГПК України скаржник зазначає, що на даний час відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах зі стягнення плати за надані послуги з транспортування теплової енергії, якими регулюються:
- свобода договору та її межі (частина третя статті 6 та частина перша статті 627 ЦК України, абзац другий частини четвертої статті 179 ГК України) по відношенню до застосування державної регульованої ціни (тарифів) при розрахунках за послугу з транспортування теплової енергії, а саме тарифу на транспортування теплової енергії, встановленого уповноваженим органом державного регулювання у сфері теплопостачання (КМДА), що не передбачено умовами договору, якими сторони визначили, що тариф на транспортування теплової енергії встановлюється іншим органом (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП)), в умовах, коли у спірний період НКРЕКП втратив повноваження затверджувати тариф для позивача, а попередній, встановлений НКРЕКП, тариф втратив чинність. Тобто касаційна скарга стосується питання автоматичної зміни визначеного у договорі органу державного регулювання цін (тарифів), незалежно від волі на це сторін;
- порядок застосування державних регульованих цін при здійсненні ліцензованої господарської діяльності з транспортування теплової енергії (частина перша статті 632 ЦК України, статей 189-191 ГК України, статей 1, 11, 12 Закону України "Про ціни і ціноутворення", підпункту 8 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №308 стосовно: питання імперативного застосування державної регульованої ціни незалежно від встановленого договором органу регулювання цін та погоджених сторонами у договорі цін (тарифів); питання застосування державної регульованої ціни незалежно (тарифу) встановленої для надавача послуг або для замовника (споживача) такої послуги; обмеження зобов`язань замовника (споживача) послуг з транспортування розміром закладених (врахованих) у встановленому замовнику тарифі на інші його похідні послуги (у тарифі на теплову енергію, тарифі на житлово-комунальні послуги), що надаються таким замовником власним споживачем.
5. Позиція інших учасників справи
5.1. ТОВ "Євро-Реконструкція" 14.04.2023 через "Електронний суд" подало до Суду відзив на касаційну скаргу, в якому просило касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
6. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6.1. Між КП "Київтеплоенерго" та ТОВ "Євро-Реконструкція" 01.06.2017 укладено договір № 5 про надання послуг з транспортування теплової енергії (далі - Договір), за умовами якого підприємство зобов`язується транспортувати теплову енергію, яка виробляється товариством і постачається споживачам зони теплопостачання товариства, тепловими мережами, які перебувають у господарському віданні підприємства, а товариство зобов`язується оплачувати за послуги з транспортування теплової енергії у порядку та на умовах, визначених договором (пункт 1.1 Договору).
6.1.1. Пунктом 4.1 Договору передбачено, що тариф на транспортування теплової енергії за 1 Гкал встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
6.1.2. В пунктах 4.2 - 4.4 Договору сторони погодили, що загальна сума вартості транспортування теплової енергії товариства за цим договором складається із сум вартості щомісячного транспортування теплової енергії товариства мережами підприємства, яка визначається згідно з пунктом 4.7 Договору. Товариство зобов`язується до 8 числа місяця, наступного за звітним місяцем, надавати нарочно підприємству форму № 2-НКП-тепло (місячна), що подається до НКРЕКП, підписану уповноваженою особою. Підприємство протягом 4 календарних днів після отримання форми № 2-НКП-тепло (місячна) передає нарочно товариству акт про надання послуг з транспортування теплової енергії у двох екземплярах. Товариство протягом 4 календарних днів розглядає проект акта про надання послуг з транспортування теплової енергії за звітний місяць та підписує його зі своєї сторони і один примірник надсилає підприємству або у цей же строк надає обґрунтовані заперечення, з урахуванням пункту 3.3.3 Договору.
6.1.3. За умовами пункту 4.5 Договору товариство зобов`язалось до 15 числа місяця наступного за місяцем, в якому здійснювалось транспортування теплової енергії, сплачувати підприємству 30 % від вартості місячного транспортування теплової енергії, який визначається на підставі прогнозного обсягу теплової енергії, передбаченого пунктом 1.2 Договору. Остаточну оплату за надані за відповідний місяць послуги з транспортування теплової енергії товариство здійснює протягом 10 календарних днів з моменту підписання сторонами акта про надання послуг з транспортування теплової енергії за вирахуванням здійсненої попередньої оплати.
6.1.4. Відповідно до пункту 4.7 Договору місячний обсяг теплової енергії, що транспортується тепловими мережами підприємства є фактичним корисним відпуском теплової енергії, обсяг якої встановлюється згідно з пунктом 1 (код рядка 005) Форми № 2-НКП-тепло (місячна).
6.2. Додатковою угодою № 1 від 01.06.2018 до Договору сторони погодили, що договір набуває чинності з моменту підписання та діє до 31.05.2019 включно, а в частині розрахунків - до повного виконання. Якщо протягом 30 днів до терміну закінчення цього Договору жодна із сторін не попередить письмово іншу сторону про намір його розірвати, Договір вважається автоматично продовженим на тих же умовах на кожний наступний календарний рік.
6.3. Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23.09.2020 за №1487 (далі - Розпорядження №1487), яке зареєстроване в Центральному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Київ) 29.09.2020 за №№ 224/227, 225/228, 226/229, 227/230, 228/231, 229/232, 230/233, 231/234, 232/235, 233/236, 234/237, 235/238, 236/239, 237/240, 238/241, 239/242, 240/243, 241/244, 242/245, 243/246 затверджено тарифи на транспортування позивачем теплової енергії на період з 01.10.2020 по 30.09.2021, та які набули чинності з 01.10.2020 (дата оприлюднення 01.10.2020), встановлено тариф на транспортування теплової енергії з урахуванням витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів КП "Київтеплоенерго" для інших споживачів у розмірі 418,49 грн за 1 Гкал, з урахуванням внесених розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.12.2020 № 2077, яке зареєстроване в Центральному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Київ) 29.09.2020 за №№329/332, 330/333, 331/334, 332/335, 13/336, 334/337, 335/338, 336/339, 337/340, 338/341, 339/342, 340/343, 341/344, 342/345, 343/346, 14/347, 345/348, зміни до розпорядження № 1487, які набули чинності з 01.01.2021 (дата оприлюднення 01.01.2021).
6.4. Листом від 15.04.2021 №40/25/1083 надіслано відповідачу два примірники підписаних КП "Київтеплоенерго" актів про надання послуг з транспортування теплової енергії за березень 2021 року на суму 68 118 286, 88 грн, який відповідач отримав 20.04.2021 (згідно з відмітками на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення).
6.5. Відповідно до листа від 22.04.2021 №09/924 (який позивач отримав 23.04.2021) відповідач в якості "заперечень" до акта про надання послуг з транспортування теплової енергії за березень 2021 року, не заперечуючи щодо обсягу наданих послуг, висловив заперечення щодо вартості послуг, вказавши таке:
- за умовами договору тариф на транспортування теплової енергії за 1 Гкал має встановлюватися НКРЕКП (пункт 4.1 Договору);
- в структурі тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води для споживачів ТОВ "Євро-Реконструкція", встановлених постановою НКРЕКП від 11.12.2018 №1823, експлуатаційні витрати на транспортування власної теплової енергії відповідача тепловими мережами інших суб`єктів господарювання враховано у розмірі 89,74 грн за 1 Гкал;
- в структурі тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води, встановлених для ТОВ "Євро-Реконструкція" постановою НКРЕКП від 13.01.2021 №40, витрати на транспортуванні власної теплової енергії відповідача тепловими мережами інших суб`єктів господарюванні складають 378, 32 грн за 1 Гкал.
6.6. В подальшому позивачем направлено відповідачу по два примірники підписаних КП "Київтеплоенерго" актів про надання послуг з транспортування теплової енергії за:
- квітень 2021 року на суму 36 216 355, 27 грн,
- за травень 2021 року на суму 11 649 255, 04 грн,
- за червень 2021 року на суму 1 3 917 567, 12 грн,
- за липень 2021 року на суму 5 459 285, 75 грн,
- за серпень 2021 року на суму 6 588 706, 56 грн,
- за вересень 2021 року на суму 9 705 285, 29 грн.
6.7. Відповідач у відповідь направив позивачу листи із "запереченнями" до зазначених актів, в яких по суті продублював "заперечення", викладені у листі від 22.04.2021 № 09/924. Крім того, відповідачем здійснено розрахунок, виходячи із тарифу на теплову енергію експлуатаційні витрати на транспортування власної теплової енергії тепловими мережами інших суб`єктів господарювання, який становлять 378, 32 грн за 1 Гкал, а саме:
- від 22.04.2021 №09/924 на суму 25 722 532, 39 грн (з ПДВ) (обсяг теплової енергії 135643),
- від 14.05.2021 № 09/1078 на суму 13 234 149, 34 грн (з ПДВ) (обсяг теплової енергії 72 117),
- від 16.06.2021 № 09/1384 на суму 3 414 919, 76 грн (з ПДВ) (обсяг теплової енергії 23 196,97),
- від 14.07.2021 № 09/1565 на суму 2 942 306, 98 грн (з ПДВ) (обсяг теплової енергії 21740),
- від 19.08.2021 № 09/1836 на суму 1 498 427, 02 грн (з ПДВ) (обсяг теплової енергії 10870,99),
- від 21.09.2021 № 09/2071 на суму 1 567 868, 65 грн (з ПДВ) (обсяг теплової енергії 13120,0) та
- від 25.10.2021 № 09/2280/1 на суму 2 707 281, 46 грн (з ПДВ) (обсяг теплової енергії 19326), що загалом становить 51 087 485, 60 грн.
6.8. Обґрунтовуючи необхідність звернення до суду з даним позовом позивач вказує, що у зв`язку з невиконання відповідачем договірних зобов`язань, в останнього у період з березня 2021 року по вересень 2021 року утворилася заборгованість за надані позивачем послуги з транспортування теплової енергії в розмірі 148 654 741, 91 грн. Крім того, у зв`язку з простроченням виконання грошового зобов`язання позивачем за весь період прострочення з 08.05.2021 по 15.11.2021 здійснена нарахування 10 030 749, 73 грн - пені, 1 872 513, 59 грн - 3 % річних та 3 830 194, 74 грн - інфляційних втрат ( із врахуванням заяви про збільшення). Так, на переконання позивача, сторони договору мають застосовувати тариф на транспортування теплової енергії, зазначений у Розпорядженні № 1487 (з урахуванням внесених змін), незалежно від умов щодо оплати послуги транспортування, викладених у Договорі.
6.9. Спір у даній справі виник у зв`язку з невиконанням відповідачем зобов`язань щодо оплати послуг з транспортування теплової енергії за тарифом, встановленим розпорядженням № 1487 від 23.09.2020 (зі змінами) у розмірі 418, 49 грн за 1 Гкал, який на переконання позивача підлягає застосуванню до нарахування плати за послуги з транспортування теплової енергії, незалежно від умов договору, тоді як відповідач вважає, що тариф на транспортування теплової енергії для нього встановлено НКРЕКП і в структурі тарифу на теплову енергію експлуатаційні витрати на транспортування власної теплової енергії тепловими мережами інших суб`єктів господарювання становлять 378, 32 грн за 1 Гкал, у зв`язку з чим, на переконання відповідача, в нього не виник обов`язок щодо оплати послуг;
6.9. Суд першої інстанції, ухвалюючи судове рішення, виходив з такого:
- проаналізувавши зміст укладеного між сторонами Договору суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою він є договором про надання послуг;
- обсяг теплової енергії, що транспортувався мережами підприємства сторонами не заперечується та не спростовується;
- матеріалами справи не підтверджується юридичний факт зміни сторонами умов договору; сторони не вчиняли жодних дій щодо зміни умов договору чи його розірвання; вказані обставини сторонами не заперечуються;
- виконавчі органи сільських, селищних, міських рад встановлюють тарифи, зокрема, на транспортування теплової енергії, за винятком тарифів, які встановлюються НКРЕКП. Отже, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад не уповноважені на встановлення тарифів для суб`єктів, що відносяться до сфери діяльності (відання) НКРЕКП;
- матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами, що відповідач є юридичною особою, яка здійснює виробництво теплової енергії на підставі відповідної ліцензії, виданої НКРЕКП;
- відповідач як теплогенеруюча організація є суб`єктом природної монополії;
- тарифи, за якими відповідач здійснює свою діяльність, встановлюються НКРЕКП відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженим постановою НКРЕКП від 25.06.2019 №1174 (далі - Порядок №1174). У свою чергу, тарифи, за якими позивач здійснює свою діяльність, встановлюються Київською міською державною адміністрацією у відповідності до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 (надалі - Порядок №869);
- відповідач під час виконання Договору на транспортування теплової енергії не є споживачем теплової енергії у розумінні положень Закону України "Про теплопостачання" та Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за послугою транспортування теплової енергії позивачем, адже така послуга не споживається (отримується) самим відповідачем, а позивач не є теплопостачальником за цим правочином щодо відповідача. У розумінні Закону України "Про теплопостачання" саме споживачі та постачальники теплової енергії є суб`єктами відносин у сфері теплопостачання і, як наслідок, відносини у цій сфері встановлюються шляхом укладення договору про купівлю-продаж (постачання) теплової енергії між теплопостачальною організацією та споживачем теплової енергії;
- у відносинах між сторонами Договору, відповідач є теплогенеруючою організацією (виробляє теплову енергію) та теплопостачальною організацією (постачає теплову енергію споживачам), надавачем комунальних послуг споживачам, а позивач, у свою чергу, є теплотранспортуючою організацією;
- позивачем не долучено до матеріалів справи належних та допустимих доказів, що послуги за Договором були використані відповідачем для власних виробничих технологічних потреб, а не у зв`язку з постачанням теплової енергії кінцевим споживачам;
- здійснивши системний аналіз змісту Розпорядження № 1487 (з урахуванням внесених змін), суд дійшов висновку, що тарифи на транспортування теплової енергії встановлені та розповсюджуються саме на споживачів позивача, а відповідач, у свою чергу, не може вважатись споживачем таких послуг, а відтак, й відсутні підстави для застосування тарифу, відмінного від закріпленого договором;
- тарифи на такі послуги визначаються саме НКРЕКП відповідними нормативними актами;
- у відповідача виник обов`язок щодо оплати обсягу протранспортованої теплової енергії, на підставі Договору за визначеними НКРЕКП на такі послуги тарифами, а саме, за тарифом на теплову енергію експлуатаційних витрат на транспортування власної теплової енергії тепловими мережами інших суб`єктів господарювання, який становить 378, 32 грн за 1 Гкал;
- доказів виконання відповідачем договірних зобов`язань та відповідно здійснення оплати обсягу протранспортованої теплової енергії, за визначеними НКРЕКП на такі послуги тарифами, в матеріалах справи відсутні. Відповідачем порушено умови Договору, у зв`язку з чим стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сума основного боргу за надані послуги в розмірі 51 087 485, 60 грн;
- надаючи оцінку доводам сторін, суд відзначає, що відповідач у період з 01.03.2021 по 31.08.2021 надавав власним споживачам послуги відповідно до умов чинних укладених договорів про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (укладені до 01.05.2019) та постачав теплову енергію для споживачів, відповідно до умов чинних укладених договорів на постачання теплової енергії (укладені після 01.05.2019);
- на період, зазначений в позовній заяві 01.03.2021 по 30.09.2021, тарифи на теплову енергію, виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії (нова класифікація послуг) для ТОВ "Євро-Реконструкція" встановлені постановою НКРЕКП від 13.01.2021 № 40 (далі - Постанова НКРЕКП №40);
- тарифи на теплову енергію, її виробництво та постачання, послугу з постачання теплової енергії для відповідача встановлені з урахуванням вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженого постановою НКРЕКП 25.06.2019 № 1174 (далі - Порядок НКРЕКП №1174). Додатком 1 до даної постанови відповідачу встановлено структуру тарифу на теплову енергію з 15.01.2021 року з врахуванням витрат на транспортування теплової енергії тепловими мережами позивача (для потреб населення, потреб бюджетних установ, для потреб інших споживачів (крім населення) та для потреб релігійних організацій) у розмірі 378, 32 грн за Гкал без ПДВ;
- на період з 01.03.2021 по 30.09.2021 для споживачів відповідача діють:
1) чинні тарифи, встановлені постановою НКРЕКП від 11.12.2018 № 1823 (із врахуванням постанови НКРЕКП від 11.12.2018 № 1819 "Про встановлення тарифів на теплову енергію її виробництво, постачання для потреб населення ТОВ "Євро-Реконструкція" та постанови НКРЕКП від 11.12.2018 № 1820 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, постачання для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) ТОВ "Євро-Реконструкція"). В структурі тарифу експлуатаційні витрати на транспортування власної теплової енергії тепловими мережами інших суб`єктів господарювання складають - 89,74 грн за 1 Гкал (без ПДВ);
2) чинні тарифи, встановлені постановою НКРЕКП № 40. В структурі тарифу експлуатаційні витрати на транспортування власної теплової енергії тепловими мережами інших суб`єктів господарювання складають - 378,32 грн. за 1 Гкал без ПДВ.
- витрати на транспортування власної теплової енергії тепловими мережами позивача є складовою тарифу на теплову енергію, її виробництво та постачання й відповідно на певну комунальну послугу, яку відповідач надає своїм споживачам.
- для споживачів, які не уклали договори відповідно до Закону "Про житлово-комунальні послуги", залишаються в силі договори на послуги централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за тарифами, які діяли станом на 01.05.2019 і які не можуть бути змінені;
- після 01.05.2019 органи місцевого самоврядування та НКРЕКП не можуть встановлювати (у тому числі за результатами коригування) тарифи на комунальні послуги, що надаються за договорами, укладеними до введення в дію Закону України "Про житлово-комунальні послуги";
- зі змісту Розпорядження № 1487 (зі змінами) вбачається, що ним не змінюються тарифи для споживачів позивача, з якими укладені договори на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (надаються за договорами, укладеними до 01.05.2019, стара класифікація послуг) та позивач, також, не застосовує нові тарифи, затверджені вказаним Розпорядженням до споживачів, з якими укладено договори на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (до 01.05.2019, стара кваліфікація послуг);
- суд враховує лист Департаменту комунальних послуг та комунального обслуговування Міністерства розвитку та територій України від 12.08.2020 за №7/9.1.1/13871-20, зі змісту якого вбачається позиція профільного міністерства щодо неможливості застосування нових тарифів до моменту укладення нових договорів з врахуванням приписів Закону України "Про житлово-комунальні послуги";
- джерелом фінансування, наданих позивачем послуг з транспортування теплової енергії для відповідача, є кінцевий тариф на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води та кінцевий тариф на теплову енергію, до структури якого входять такі складові:
ь тариф на виробництво теплової енергії,
ь тариф на постачання теплової енергії та
ь експлуатаційні витрати за послугу з транспортування власної теплової енергії тепловими мережами позивача (як іншого суб`єкта господарювання);
- у розмірі експлуатаційних витрат, які враховані у кінцевому тарифі відповідача на послугу з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за спірний період, враховані витрати повної собівартості послуги позивача на транспортування теплової енергії відповідно до Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 22.12.2018 за № 2340 на рівні 89,74 грн за 1 Гкал без ПДВ;
- ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії (стаття 20 Закону України "Про теплопостачання", частина п`ята статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги");
- тарифи затверджуються уповноваженими органами та застосовуються до споживачів теплової енергії;
- той факт, що виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) встановлює тариф на транспортування теплової енергії для позивача не спростовує зазначеного висновку. Виробник/постачальник теплової енергії та особа, що здійснює транспортування теплової енергії, можуть не збігатись. Відповідач здійснює виробництво та постачання, але не має можливості здійснювати транспортування теплової енергії, у зв`язку з чим, на підставі частини четвертої статті 19 Закону України "Про теплопостачання", між сторонами укладено Договір;
- для споживача тариф (ціна) послуги включає як витрати на виробництво, так і на постачання, і транспортування теплової енергії. Окремі складові тарифу затверджуються для різних ліцензіатів з метою їх включення в загальний тариф (ціну) за теплову енергію і, відповідно, на житлово-комунальну послугу для споживача;
- отже, тариф на транспортування теплової енергії є частиною тарифу на теплову енергію, встановлену відповідачу, як ліцензіату НКРЕКП;
- доказів зміни виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води позивачем не надано;
- судом здійснено розрахунок пені за 3% річних за періодам визначеними позивачем, водночас, виходячи із наступних сум:
25 722 532, 39 грн з 08.05.2021 по 15.11.2021;
13 234 149, 34 грн з 29.05.2021 по 15.11.2021;
3 414 919, 76 грн з 06.07.2021 по 15.11.2021;
2 942 306, 98 грн з 28.07.2021 по 15.11.2021;
1 498 427, 02 грн з 07.09.2021 по 15.11.2021;
1 567 868, 65 грн з 06.10.2021 по 15.11.2021;
2 707 281, 46 грн з 06.11.2021 по 15.11.2021;
- за розрахунком суду, обґрунтованої сумою пені, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача є 3 598 564, 42 грн, 3% річних - 672 229, 43 грн.
- здійснивши розрахунок інфляційних втрат, з урахуванням висновків викладених Верховним Судом у постановах від 24.04.2019 у справі № 910/5625/18, від 13.02.2019 у справі № 924/312/18, від 05.07.2019 у справі № 905/600/18 та Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у постанові від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19, зокрема, виходячи з наступних сум та періодів:
25 722 532, 39 грн з 01.05.2021 по 01.11.2021
13 234 149, 34 грн з 01.06.2021 по 01.10.2021
3 414 919, 76 грн з 01.07.2021 по 01.11.2021
2 942 306, 98 грн з 01.08.2021 по 01.10.2021
1 498 427, 02 грн з 01.09.2021 по 01.11.2021
1 567 868, 65 грн з 01.10.2021 по 01.11.2021
2 707 281, 46 грн з 01.10.2021 по 01.11.2021, обґрунтованою сумою інфляційних втрат, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача є 1 226 732, 25 грн.
6.10. Суд апеляційної інстанції, переглядаючи рішення суду першої інстанції та погоджуюсь з його висновками, зокрема відзначив і таке:
- на момент укладення Договору регулювання діяльності позивача та відповідача здійснювалось Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
- в подальшому, постановою НКРЕКП №548 від 03.03.2020 затверджено Порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Порядок №548);
- відповідно до пункту 1.2 цього Порядку його дія поширюється на суб`єктів господарювання, які провадять або мають намір провадити такі види господарської діяльності, ліцензування яких здійснює НКРЕКП: у сфері комунальних послуг - транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами;
- виходячи з вимог Порядку №548, НКРЕКП виступає суб`єктом ліцензування, який здійснює ліцензування господарської діяльності із транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами;
- матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами, що відповідач є юридичною особою, яка здійснює виробництво теплової енергії на підставі відповідної ліцензії, виданої НКРЕКП;
- НКРЕКП видано позивачу ліцензію №2340 від 22.12.2016 на транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами;
- КП "Київтеплоенерго" виступає ліцензіатом НКРЕКП, що відповідає Порядку №548;
- механізм формування тарифів для підприємств - ліцензіатів НКРЕКП визначено Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженим постановою НКРЕКП від 25.06.2019 №1174 (Порядок №1174). Вказаний Порядок визначає механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для суб`єктів природних монополій і суб`єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання, які є ліцензіатами НКРЕКП (далі - ліцензіати);
- цей Порядок застосовується під час встановлення НКРЕКП тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для суб`єктів природних монополій, а також для суб`єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1.1 цієї глави, та поширюється на таких суб`єктів під час розрахунку зазначених тарифів. Тобто, відповідний Порядок №1174 застосовується до суб`єктів ринку, які є ліцензіатами НКРЕКП;
- відповідно до підпункту 8 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №308 (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин), при провадженні ліцензованої діяльності, позивач як ліцензіат, повинен здійснювати транспортування теплової енергії відповідно до умов договорів, укладених у встановленому порядку, за тарифами, що встановлюються уповноваженим законом державним колегіальним органом або органами місцевого самоврядування в межах наданих повноважень;
- пунктом 1.4. глави 1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачає, що ліцензіатом послуг з транспортування теплової енергії може бути як обласні та Київська міська державні адміністрації, так і НКРЕКП;
- здійснивши правовий аналіз Законів України "Про теплопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами, Порядку №869 та №1174, колегія суддів дійшла до висновку що у даному випадку підлягає застосуванню саме Порядок №1174 при визначенні тарифу, який повинен застосовуватись у даних правовідносинах між сторонами спору щодо надання послуг із транспортування теплової енергії;
- дослідивши постанови НКРЕКП №1823 (зі змінами), №40, Розпорядження КМДА №1487 (з урахуванням внесених Розпорядженням №2077 змін), колегія суддів відзначає, що у тарифі, встановленому для відповідача, закладено розмір витрат на транспортування власної теплової енергії тепловими мережами інших суб`єктів господарювання менший, аніж розмір тарифу на транспортування теплової енергії, який встановлений для позивача;
- у розумінні статті 20 Закону України "Про теплопостачання" встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається;