ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2023 року
м. Київ
справа № 607/8075/21
провадження № 51-664км23
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника засудженого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_7 на вирок Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 жовтня 2022 року та ухвалу Тернопільського апеляційного суду від 21 грудня 2022 року в кримінальному провадженні № 12020210010002416 за обвинуваченням
ОСОБА_6, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця м. Тернопіль, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами
першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 жовтня 2022 року ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, та призначено покарання у виді штрафу в розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 68 000 грн., з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 1 рік. Цим же вироком частково задоволено цивільний позов ОСОБА_8 - стягнуто з ОСОБА_6 на її користь 7700 грн. у рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 6000 грн. витрат на правову допомогу. В частині стягнення моральної шкоди провадження за цивільним позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_6 - закрито. Також вирішено питання щодо цивільного позову прокурора, речових доказів, процесуальних витрат.
Згідно з встановленими судом першої інстанції обставинами 16 грудня 2020 року о 07 год. 09 хв. водій ОСОБА_6, керуючи технічно справним автомобілем "Renault Clio", р. н. НОМЕР_1, і рухаючись вулицею С. Будного м. Тернополя, наближався до регульованого сигналом світлофора перехрестя вул. С. Будного - вул. Шептицького. Рухаючись у вказаному напрямку зі швидкістю в діапазоні 91…101 км/год., з найбільш ймовірною швидкістю 96 км/год., водій ОСОБА_6 в порушення вимог п. 2.3 (б, д) та п.12.4 Правил дорожнього руху (далі - ПДР), був неуважним та не стежив належним чином за дорожньою обстановкою.
В цей час на зустріч автомобілю під керуванням ОСОБА_6 рухався технічно справний автомобіль "Peugeot Expert", р. н. НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_9, який виїхав на перехрестя вул. С. Будного - вул. Шептицького на зелений сигнал світлофора та зупинився в межах перехрестя, маючи на меті виконати поворот ліворуч на вул. Шептицького. Перед початком руху водій ОСОБА_9 всупереч вимогам п. п. 10.1, 16.6 ПДР не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод чи небезпеки іншим учасникам руху, розпочав рух, виконуючи поворот ліворуч і виїхав на смугу руху автомобіля "Renault Clio", р. н. НОМЕР_1, створивши небезпеку для його руху.
В свою чергу, водій ОСОБА_6, реагуючи на небезпеку, застосував екстрене гальмування, намагаючись уникнути зіткнення із автомобілем "Peugeot Expert", р. н. НОМЕР_2, однак не зміг цього зробити, оскільки в даній дорожній ситуації не мав технічної можливості шляхом своєчасного застосування екстреного гальмування зупинити керований ним транспортний засіб до місця зіткнення і тим самим уникнути його, хоча мав таку можливість при умові руху автомобіля "Renault Clio", р. н. НОМЕР_1 зі швидкістю 50 км/год.
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди водій автомобіля "Peugeot Expert", р. н. НОМЕР_2 - ОСОБА_9 отримав тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості.
Порушення водієм ОСОБА_6 вимог п. 12.4 ПДР перебуває у прямому причинному зв`язку з настанням вказаної дорожньо-транспортної пригоди та заподіянням середньої тяжкості тілесних ушкоджень потерпілому ОСОБА_9 .
Ухвалою Тернопільського апеляційного суду від 21 грудня 2022 року зазначений вирок місцевого суду змінено і призначене ОСОБА_6 місцевим судом покарання у виді штрафу пом`якшено до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 грн. В решті вирок залишений без змін.
Вимоги касаційної скарги і доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник порушує питання про скасування вироку місцевого суду в частині призначеного покарання, стягнення матеріальної шкоди та витрат на правову допомогу та про зміну ухвали апеляційного суду. Просить призначити ОСОБА_6 покарання у виді штрафу в розмірі меншому, ніж передбачено законом, а саме в розмірі 20 000 грн., скасувати позбавлення ОСОБА_6 права керування транспортним засобом та відмовити ОСОБА_8 у задоволенні цивільного позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами належним чином не враховано, що ОСОБА_6 вчинив кримінальне правопорушення через порушення ОСОБА_9 вимог ПДР; залишено поза увагою часткове визнання засудженим своєї вини, його каяття у вчиненому, сприяння у розслідуванні кримінального правопорушення, фінансовий стан ОСОБА_6, а також те, що його дружина перебуває у стані вагітності, що покладає на засудженого додаткові витрати. Зазначене, на думку захисника, свідчить про можливість призначення покарання із застосуванням положень ст. 69 КК України.
Також в касаційній скарзі зазначається про безпідставне задоволення судом позовних вимог ОСОБА_8 . В обґрунтування цього твердження захисник вказує на відсутність в матеріалах провадження доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_8 прийняла спадщину після померлого ОСОБА_9 та є його правонаступником, а тому має право на стягнення на її користь матеріальної шкоди. Крім того захисник посилається на ст. 1219 ЦК, відповідно до якої до складу спадщини не входять права і обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, а саме право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я. При цьому захисник зазначає і про те, що розмір матеріальної шкоди фактично не підтверджений доказами і не обґрунтований, як не підтвердженими є і розмір витрат на правову допомогу та факт передачі коштів за надання правової допомоги.
Позиції учасників судового провадження
Прокурор заперечила проти задоволення касаційної скарги захисника.
Інші учасники судового провадження були належним чином повідомлені про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про особисту участь у касаційному розгляді, заперечень або повідомлень про поважність причин їх неприбуття до Суду від них не надходило.
Мотиви Суду
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. При цьому він наділений повноваженнями лише щодо перевірки правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до приписів ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення і особі засудженого.
Отже, суд касаційної інстанції позбавлений можливості досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, однак при цьому до його компетенції входить перевірка правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права.
При перевірці доводів, наведених у касаційній скарзі, Верховний Суд виходить із фактичних обставин, установлених місцевим та апеляційним судами.
Щодо доводів захисника, які стосуються розміру призначеного покарання і застосування положень ст. 69 КК України.
Відповідно до санкції ч. 1 ст. 286 КК України за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, передбачено покарання у виді штрафу від трьох тисяч до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.
Як убачається з вироку суду, суд першої інстанції призначив ОСОБА_6 покарання у виді штрафу в розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на 1 рік.
За результатами апеляційного розгляду апеляційної скарги захисника, доводи якої аналогічні доводам касаційної скарги, суд апеляційної інстанції ухвалив рішення про зменшення розміру штрафу до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.