?
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2023 року
м. Київ
cправа № 916/3893/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснова Є. В. - головуючого, Мачульського Г. М., Рогач Л. І.,
секретар судового засідання - Астапова Ю. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Одеської міської ради на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.02.2023 та додаткову постанову цього ж суду від 02.03.2023 (колегія суддів: Колоколов С. І., Разюк Г. П., Савицький Я. Ф.), а також рішення Господарського суду Одеської області від 12.07.2022 (суддя Погребна К. Ф.) у справі
за позовом Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транском строй", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради про стягнення 3 229 379,42 грн,
за участю представників:
позивача - Танасійчук Г. М.,
відповідача - Новак Л. А.,
третьої особи - не з`явилися,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. У грудні 2022 року Одеська міська рада звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транском строй" (далі - ТОВ "Транском строй") про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 3 229 379,42 грн за користування земельною ділянкою.
2. На обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідач ухиляється від оформлення додаткового договору, що призвело до збереження останнім відповідних коштів за користування земельною ділянкою, які мали бути сплачені Одеській міській раді як власнику цієї ділянки, у зв`язку з чим міською радою нараховані кошти за користування відповідною земельною ділянкою у період з 28.08.2019 по 31.08.2021 в сумі 3 229 379,42 грн, які остання і просить стягнути з відповідача на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Фактичні обставини справи, встановлені судами
3. 06.04.2017 між Одеською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Транском строй" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,8221 га за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 27-А/2, кадастровий номер 5110136900:52:001:0130, для експлуатації та обслуговування нежилих будівель і споруд адміністративного типу.
4. Договір укладено на 25 років (пункт 3.1 договору).
5. Договір посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н. Ю. та зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.04.2017, номер запису: 19864193.
6. Відповідно до пункту 4.1 договору орендна плата за земельну ділянку площею 3,8221 га розрахована у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 611 592,94 грн на рік.
7. 25.06.2018 ТОВ "Транском Строй" звернулося до одеського міського голови з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 27-А/2, зі зміною цільового призначення з експлуатації та обслуговування нежилих будівель і споруд адміністративного типу на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення, наземним та підземним гаражами (копія відповідного листа наявна в додатках до позовної заяви).
8. Рішенням Одеської міської ради від 31.07.2019 № 5048-VII затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, змінено цільове призначення орендованої земельної ділянки на цільове призначення - В.02.10. для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури, вид використання - для будівництва житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями торгового та громадського призначення, наземними та підземними гаражами, благоустрою та озелененню території для відпочинку населення.
9. Вказаним рішенням також вирішено внести відповідні зміни до договору оренди землі, затверджено проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі та затверджено орендну плату у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
10. У пункті 6.2 рішення зобов`язано ТОВ "Транском строй" оформити в порядку, встановленому чинним законодавством, додатковий договір про внесення змін до договору оренди землі.
11. Відповідно до витягу від 28.08.2019 № НВ-5111346002019 до Державного земельного кадастру внесено відомості про зміну цільового призначення земельної ділянки.
12. Позивач вказав, що у зв`язку зі зміною цільового призначення орендованої земельної ділянки змінилася відповідно і її нормативна грошова оцінка, а саме згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 04.09.2019 № 2094, виданим відділом у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 38 221 м2 за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 27-А/2, становить 45 741 705,58 грн.
13. Враховуючи зміну (збільшення) нормативної грошової оцінки земельної ділянки внаслідок зміни її цільового призначення, а також затвердження рішенням Одеської міської ради ставки орендної плати для вказаної земельної ділянки у розмірі 5 %, орендна плата за земельну ділянку у випадку належного оформлення орендарем додаткового договору мала становити 2 287 085,28 грн на рік замість 611 592,94 грн на рік.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
14. Рішенням Господарського суду Одеської області від 12.07.2022 у задоволені позову відмовлено.
15. Судове рішення мотивовано тим, що між сторонами існували зобов`язання, які виникли на підставі договору оренди, тому судом не встановлено підстав для застосування до спірних правовідносин положень статті 1212 ЦК України та стягнення 3 229 379,42 грн, як утриманих без достатньої правової підстави коштів.
16. Додатковим рішенням Господарського суду Одеської області від 25.07.2022 частково задоволено заяву ТОВ "Транском строй" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, стягнуто з Одеської міської ради на користь ТОВ "Транском строй" судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4 350 грн. В решті заяви відмовлено.
17. Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.02.2023 рішення та додаткове рішення місцевого господарського суду залишено без змін.
18. Додатковою постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.03.2023 задоволено заяву ТОВ "Транском строй" про ухвалення додаткової постанови щодо розподілу судових витрат, стягнуто з Одеської міської ради на користь ТОВ "Транском строй" 8 000 грн - витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
Короткий зміст касаційної скарги
19. Одеська міська рада у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
20. Скарга з посиланням на пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм права, зокрема статті 1212 ЦК України, а також відсутністю висновку Верховного Суду щодо можливості застосування зазначеної норми права у правовідносинах, пов`язаних з недоотриманням власником земельної ділянки, цільове призначення якої змінено, коштів, які мав би сплатити орендар у випадку неналежного оформлення додаткової угоди.
21. Одеська міська рада також звернулася з касаційною скаргою на додаткову постанову Південно-західного апеляційного господарського суду, у якій з посиланням на пункт 1 частини другої статті 287 ГПК України просить цю постанову скасувати та ухвалити нове рішення, яким встановити, що розмір витрат на професійну правничу допомогу становить 3 000 грн. Скаржник наголошує, що судом апеляційної інстанції застосовано статтю 126 ГПК України без урахування висновків Верховного Суду щодо застосування зазначеної норми права у подібних правовідносинах.
Узагальнений виклад позицій інших учасників справи
22. Харківська обласна прокуратура у відзиві просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову апеляційної інстанції - без змін, наголошуючи на її законності і обґрунтованості.
Позиція Верховного Суду
23. Стаття 1212 ЦК України регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.
24. Предметом регулювання інституту безпідставного набуття чи збереження майна є відносини, які вникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.