ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2023 року
м. Київ
cправа № 905/229/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Огородніка К.М.- головуючого, Жукова С.В., Картере В.І.
за участю секретаря судового засідання Ксензової Г.Є.
за участю представників сторін: Публічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" - Шафоростова В.О.; Товариства з обмеженою відповідальністю "Тар Альянс" - Середи О.Я.
розглянув у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний-судноремонтний завод"
на рішення Господарського суду Донецької області від 11.11.2021
та постанову Східного апеляційного господарського суду від 15.02.2023
у справі № 905/229/21
за позовом Публічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний-судноремонтний завод"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - розпорядник майна Публічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" арбітражний керуючий Шаматрін Євгеній Миколайович
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тар Альянс"
про зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст заявлених вимог
Публічне акціонерне товариство "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" (далі - ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод", позивач) звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тар Альянс" (далі - ТОВ "Тар Альянс", відповідач) про зобов`язання цього Товариства в особі ліквідаційної комісії визнати у процедурі припинення кредиторські вимоги позивача у розмірі 459 868,92 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на наявність обставин перебування відповідача у стані припинення за рішенням учасника згідно норм Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), звернення до останнього з заявою про визнання кредиторських вимог ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" на суму 459 868,92 грн, а також ухилення ТОВ "Тар Альянс" від розгляду цієї заяви, що зумовило звернення позивача до суду з відповідним позовом в порядку частини третьої статті 112 ЦК України.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Господарського суду Донецької області від 11.11.2021, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 15.02.2023 у справі № 905/229/21, у задоволенні позову відмовлено.
Судові рішення мотивовані передчасністю звернення позивача до суду відповідно до статті 112 ЦК України з вимогами про зобов`язання ТОВ "Тар Альянс" в особі ліквідаційної комісії визнати у процедурі припинення за рішенням учасників кредиторські вимоги ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" в розмірі 459 868,92 грн, оскільки між сторонами не вбачається спору з огляду на не доведення в порядку норм статей 13, 74 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) факту звернення позивача з кредиторськими вимогами до ліквідаційної комісії відповідача у встановлений строк та порядок.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги позивача
ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" (далі також скаржник) подало до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить рішення Господарського суду Донецької області від 11.11.2021 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 15.02.2023 скасувати та направити справу на новий розгляд суду першої інстанції.
Скаржник доводить, що подана ним касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики (абзац 1 пункту 2 частини 3 статті 287 ГПК).
Обґрунтовуючи підстави касаційного оскарження судових рішень, скаржник посилається на пункти 1, 3 частини другої статті 287 ГПК України та зазначає про таке:
- судом апеляційної інстанції не враховано висновки Верховного Суду про застосування статті 13 Закону України "Про поштовий зв`язок", викладені у постановах від 22.02.2019 у справі № 910/7308/16, від 25.08.2021 у справі №910/12265/20, від 10.09.2019 у справі № 925/410/19, за змістом яких фіскальний чек є належним і допустимим доказом надіслання міжнародного поштового відправлення;
- апеляційним судом не враховано висновки Великої Палати Верховного Суду про застосування статті 42 Господарського кодексу України (далі - ГК України), викладені у постанові від 19.05.2020 у справі № 910/719/19, за якими негативні наслідки неодержання підприємцем звернення до нього, якщо таке звернення здійснене добросовісно і розумно, покладаються на підприємця;
- відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування статті 105 ЦК України у подібних правовідносинах, а саме за якою адресою юридичної особи, яка припиняється, повинна бути направлена вимога кредитора: за місцезнаходженням юридичної особи/голови ліквідаційної комісії або за іншою адресою, визначеною учасником юридичної особи.
Інші доводи касаційної скарги зводяться до порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, що полягає у неповноті оцінки доказів та встановлення обставин справи, ураховуючи залишення поза увагою такого:
- у загальнодоступному оприлюдненому повідомленні про рішення щодо припинення юридичної особи за 17.09.2019 у пункті 46 зазначено місцезнаходження юридичної особи (відповідача): 84609, Донецька область, місто Горлівка, вул. Умова, 1/1;
- заява з вимогами кредитора була направлена позивачем за наявною у Єдиному державному реєстрі адресою Голови ліквідаційної комісії, бо він в силу частини четвертої статті 105 ЦК України представляє юридичну особу, яка припиняється, у відносинах з третіми особами та виступає від її імені у суді;
- позивач не знав і не міг знати про зміст Рішення учасника відповідача від 11.09.2019 (пунктом 3 якого вирішено отримувати кредиторські вимоги за адресою: Адвокатське об`єднання "Головань і Партнериʼʼ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 336, м. Київ, 01054), бо воно йому не надано у будь-якій формі. Це Рішення не оприлюднюється та не є публічним;
- відповідач (як боржник) персонально не повідомив позивача (як кредитора) про необхідність заявлення кредиторських вимог на спеціальну адресу (01054, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 336), яка є відмінною від місцезнаходження юридичної особи та відмінною від адреси Голови ліквідаційної комісії;
- ні з оприлюдненням повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи за 17.09.2019, ні з відомостей Єдиного державного реєстру через безоплатний доступ (безкоштовний запит), ні в інший спосіб позивач не отримав жодного джерела будь-якої інформації про адресу вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 336, м. Київ, 01054 як "адресу, яка визначена учасником для пред`явлення кредиторських вимог";
- наявність відомостей у Єдиному державному реєстрі щодо вказаної адреси, отриманої через розширений доступ (платний запит), не є підставою автоматично вважати, що саме на цю адресу позивач зобов`язаний направити кредиторські вимоги.
Узагальнений виклад позиції відповідача
ТОВ "Тар Альянс" подало відзив, в якому просить закрити касаційне провадження з підстави касаційного оскарження, визначеної пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України, а в іншій частині касаційну скаргу залишити без задоволення з викладених у відзиві підстав, оскаржувані судові рішення - залишити без змін.
У своєму відзиві відповідач стверджує про те, що правові висновки Верховного Суду, викладені у зазначених скаржником постановах, стосуються застосування норм права у правовідносинах, які не є подібними до правовідносин у справі, що розглядається.
У решті доводи касаційної скарги, на думку відповідача, не спростовують правомірності висновків попередніх судових інстанцій про недоведеність факту звернення позивачем з кредиторськими вимогами безпосередньо до ліквідаційної комісії ТОВ "Тар Альянс" в порядку та строки, визначені нормами цивільного законодавства.
Касаційне провадження
13.03.2023 до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод".
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №905/229/21 визначено склад колегії суддів: Огороднік К.М. - головуючий, Картере В.І., Жуков С.В., що підтверджується витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.03.2023.
Ухвалою Верховного Суду від 28.03.2023 (з урахування ухвали від 19.04.2023 про виправлення описки), серед іншого, відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" на рішення Господарського суду Донецької області від 11.11.2021 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 15.02.2023 у справі №905/229/21; призначено її до розгляду на 10.05.2023 о 11:45 год.
До касаційного суду від ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а також клопотання щодо розподілу судових витрат на правничу допомогу.
Ухвалою Верховного Суду від 10.05.2023, серед іншого, задоволено заяву ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Судове засідання 10.05.2023 відбулось за участю представників позивача та відповідача, які надали пояснення у справі. Інший учасник справи (третя особа) явку повноважних представників не забезпечив, про час та дату судового засідання був сповіщений належним чином.
Оскільки, явка представників сторін не була визнана обов`язковою, а клопотань про відкладення розгляду справи від учасників справи не подано, Верховний Суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутністю представників інших учасників справи.
Установлені судами фактичні обставини справи
З наявних у матеріалах справи доказів суди встановили факт надання позивачем (ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод") послуг відповідачу (ТОВ "Тар Альянс") з оренди нежитлових приміщень (об`єктів оренди, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 8) на підставі договорів № 134/15 від 08.06.2015, №153/15 від 01.09.2015, № 322/18 від 01.06.2018 (з урахуванням додаткових до них угод).
Згідно актів надання послуг, підписаних орендарем та орендодавцем без зауважень та заперечень, сторони засвідчили факт надання відповідних послуг з оренди приміщень на загальну суму 436 287,28 грн та стосовно компенсації витрат (за спожиту електроенергію, на технічне обслуговування ел. обладнання та мереж, за спожиту холодну воду, за скид стоків в каналізацію, технічне обслуговування водопровідних мереж) у загальному розмірі 40 501,64 грн, що загалом становить 476 788,92 грн.
З огляду на здійснення часткової оплати у розмірі 16 920 грн за користування цим майном, заборгованість відповідача перед позивачем складає 459 868,92 грн.
За доводами позивача, ухилення відповідача, що перебуває у стані припинення, від розгляду зазначених кредиторських вимог стало підставою для звернення з відповідним позовом до суду, яке є предметом цього судового розгляду.
Дослідивши надані позивачем докази на підтвердження дотримання позивачем порядку звернення з кредиторськими вимогами, встановленого статтею 112 ЦК України, суди встановили такі обставини:
- 11.09.2019 учасником ТОВ "Тар Альянс" - СІПІАЙ ІНВЕСТМЕНТ ФАНД ЛІМІТЕД було прийнято рішення припинити Товариство шляхом його ліквідації за рішенням власника, затверджено персональний склад ліквідаційної комісії, встановлено строк заявлення кредиторами своїх вимог - два місяці з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. Визначено, що вимоги пред`являються у такому порядку - письмово, за адресою: Адвокатське об`єднання "Головань і партнери", вул. Бульварно-Кудрявська, буд.33б, м. Київ, 01054. Копія відповідного рішення, яка наявна у матеріалах справи, засвідчена належним чином, в порядку, встановленому чинним законодавством;
- рішення учасника ТОВ "Тар Альянс" від 11.09.2019 містило усі обов`язкові дані у відповідності до положень статі 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань";
- згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 17.09.2019 відповідна інформація щодо ТОВ "Тар Альянс" була оприлюднена з визначенням строку для заявлення кредиторами своїх вимог: до 17.11.2019 та відомостей про голову комісії з припинення;
- на час розгляду спору по суті ТОВ "Тар Альянс" перебувало у стані припинення та не було ліквідованим;
- відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 17.09.2019 та станом на дату розгляду справи офіційним місцезнаходженням відповідача визначено таку адресу: 84609, Донецька обл., м. Горлівка, вул. Умова, буд.1/1. Тобто, територія, яка не є підконтрольною українській владі з 2014 року у зв`язку з проведенням антитерористичної операції (операції об`єднаних сил). Разом з тим, розділ реєстру "Відомості про комісію з припинення" стосовно ТОВ "Тар Альянс" містив інформацію про адресу відповідача, за якою могли буди пред`явлені вимоги кредиторів, а саме: 01054, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 33б;
- матеріали справи містять заяви Головних управлінь Державної податкової служби у Луганській та у Донецькій областях про визнання кредиторських вимог, які зверталися зі своїми заявами до відповідача за адресою: Адвокатське об`єднання "Головань і партнери", вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 33 б, м. Київ, 01054, тобто за адресою ліквідаційної комісії, яка зазначена у рішенні учасника ТОВ "Тар Альянс" щодо якого прийнято рішення про припинення;
- 02.07.2020 позивач звернувся (за його доводами повторно) із заявою №66/41 до голови комісії з припинення ТОВ "Тар Альянс" про визнання кредиторських вимог на суму 459868,92 грн, що підтвердив фіскальним чеком № 00972530087483 згідно авіавідправлення №RF040245085UA за наступною адресою: Великобританія, ВВ2, 6SE, Ланкашир, Блекберн, вул. Бансер Лейн, 10, Оукден;
- ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" у вказаній заяві зазначав, що вона є повторною, та аналогічна за змістом вимога, яка залишена відповідачем без задоволення, була надіслана 27.02.2020. Однак, матеріали справи не містять копії первинної заяви та доказів її направлення на адресу ліквідаційної комісії.
- оскільки кінцевий строк звернення з кредиторськими вимогами до відповідача закінчився 17.11.2019, відтак з наведених обставин суди з`ясували, що позивач з кредиторськими вимогами безпосередньо до ліквідаційної комісії ТОВ "Тар Альянс" в порядку та строки, визначені нормами цивільного законодавства, не звертався.
Розгляд касаційної скарги і позиція Верховного Суду
Вирішуючи питання прийнятності касаційної скарги на судові рішення судів попередніх інстанцій у цій малозначній справі, касаційний суд зважав на виняткове значення цієї справи для скаржника (позивача), що перебуває у процедурі банкрутства, а також на відсутність правового висновку Верховного Суду про застосування статей 105, 112 ЦК України у подібних правовідносинах.
Відповідно до частини першої статті 300 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача та пояснення представників сторін, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та матеріали справи, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про задоволення касаційної скарги з таких підстав.
Згідно із частиною першою статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, зокрема, у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи. Дотримання цього принципу є гарантією того, що учасник справи, незалежно від рівня фахової підготовки та розуміння певних вимог господарського судочинства, має можливість забезпечити захист своїх прав та інтересів.
Предметом судового розгляду у цій справі є позовна вимога кредитора про зобов`язання юридичної особи-боржника в особі ліквідаційної комісії визнати кредиторські вимоги у процедурі припинення цієї особи за рішенням учасників.
Згідно з положеннями частини першої статті 104 ЦК України (тут і надалі у редакції Кодексу, чинній да дату виникнення спірних правовідносин) припинення юридичної особи може відбуватися шляхом ліквідації.
Відповідно до статті 110 ЦК України:
- юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами (пункт 1 частини першої);
- якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (частина третя).
Частиною другою статті 48 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" (у редакції Закону, чинній на дату прийняття учасником юридичної особи рішення про її припинення) визначено, що добровільне припинення товариства здійснюється за рішенням загальних зборів учасників у порядку, встановленому цим Законом, з дотриманням вимог, встановлених законодавством. Інші підстави та порядок припинення товариства встановлюються законом.
Приписами статті 105 ЦК України встановлено, що:
- учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію (частина перша);
- учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється (абзац перший частини третьої);
- до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється (частина четверта);
- строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (частина п`ята).
- кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора (частина шоста).
Нормами статті 111 ЦК України передбачено, що:
- для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку (абзац 1 частини сьомої);
- ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи (частина восьма).
Положеннями статті 112 ЦК України визначено, що:
- у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи (частина третя);
- вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред`явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно (частина четверта);
- вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними (частина п`ята).
За приписами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-IV (у редакції Закону, чинній на дату прийняття учасником юридичної особи рішення про її припинення) (далі - Закон № 755-IV):
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - витяг) - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі (пункт 2 частини першої статті 1);
- Державна реєстрація базується на основних принципах, зокрема, відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру (пункт 9 частини першої статті 4);
- Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (абзац перший частини першої статті 7);
- в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, як: місцезнаходження юридичної особи (пункт 10 частини другої статті 9); дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог (пункт 26 частини другої статті 9);
- документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог (пункт 7 частини першої статті 15);
- якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою (частина перша статті 10);
- відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата (частина перша статті 11);
- відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді безоплатного доступу через портал електронних сервісів до відомостей з Єдиного державного реєстру, які актуальні на момент запиту, необхідних для видачі документів дозвільного характеру та ліцензій, а також про видані документи дозвільного характеру та ліцензії, для укладення цивільно-правових договорів, у тому числі щодо наявності запису про державну реєстрацію припинення або перебування юридичної особи у стані припинення, державну реєстрацію припинення чи перебування у процесі припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, про місцезнаходження, види діяльності, центральний чи місцевий орган виконавчої влади, до сфери управління якого належить державне підприємство або частка держави у статутному капіталі юридичної особи, якщо така частка становить не менше 25 відсотків, про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа, про юридичних осіб - правонаступників, про відокремлені підрозділи юридичної особи, про осіб, які можуть вчиняти дії від імені особи, у тому числі відомості про розпорядника майна, санатора, голову комісії з припинення, ліквідатора, управителя майна, наявність обмежень щодо представництва, про відкриття виконавчого провадження, - шляхом їх пошуку за повним чи скороченим найменуванням, іменем, ідентифікаційним кодом, реєстраційним номером облікової картки платника податків, серією та номером паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), перегляду, копіювання та роздрукування (абзац перший пункту 1 частини другої статті 11);
- порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру, перелік додаткових відомостей, до яких надається безоплатний доступ через портал електронних сервісів, форма та зміст виписки, витягу визначаються Міністерством юстиції України в Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру (абзац перший частини шостої статті 11).
Відповідно до Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016 № 1657/5 (у редакції Порядку, чинній на дату прийняття учасником юридичної особи рішення про її припинення) (далі - Порядок № 1657/5):
-в електронній формі надаються відомості з Єдиного державного реєстру через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - портал електронних сервісів) (абзаци сьомий, восьмий пункту 3 розділу I);
- надання витягу з Єдиного державного реєстру забезпечується за допомогою програмних засобів шляхом формування такого витягу, який розміщується на порталі електронних сервісів для доступу до нього користувача з метою перегляду, копіювання та друку. Формування витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі здійснюється автоматично програмними засобами залежно від зазначених користувачем критеріїв пошуку, передбачених пунктом 8 розділу ІІ цього Порядку. Надання витягу з Єдиного державного реєстру здійснюється після справляння плати за надання таких відомостей з використанням платіжних систем через мережу Інтернет (пункт 3 розділу IV);
- безоплатний доступ до відомостей з Єдиного державного реєстру в електронній формі надається через портал електронних сервісів з метою перегляду, копіювання та друку відомостей щодо юридичної особи (підпункт 1 пункту 1 розділу V). Відомості про юридичну особу містять, серед іншого, місцезнаходження юридичної особи (підпункт 12 пункту 3 розділу V) та дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог (підпункт 24 пункту 3 розділу V).