ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2023 року
м. Київ
cправа № 910/9654/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Баранця О. М. - головуючого, Вронської Г. О., Кібенко О. Р.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства юстиції України
на ухвалу Господарського суду міста Києва
у складі судді Чинчин О. В.
від 26.09.2022
та на постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Пономаренка Є. Ю., Пашкіної С. А., Руденко М. А.
від 30.01.2023
за заявою ОСОБА_1
про вжиття заходів забезпечення позову,
особа, яка отримає статус учасника справи: Міністерство юстиції України,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст вимог заяви про забезпечення позову
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з заявою про забезпечення позову, в якій просив суд вжити заходи забезпечення позову, а саме:
заборонити Міністерству юстиції України та будь-яким його посадовим особам, структурним підрозділам та територіальним органам, включаючи Офіс протидії рейдерству, Державному підприємству "Національні інформаційні системи", будь-яким державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, нотаріусам, суб`єктам державної реєстрації вчиняти будь-які дії для виконання наказу Міністерства юстиції України №3946/5 від 19.09.2022 "Про задоволення скарги", зокрема, вчиняти будь-які дії по внесенню змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-Буд-Трейд", вчиняти будь-які реєстраційні дії та/або записи, зокрема скасовувати реєстраційні дії та/або записи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-Буд-Трейд".
Заява мотивована тим, що позивач має намір звернутися до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України №3946/5 від 19.09.2022, яким скасовано реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб фізичних підприємців та громадських формувань від 10.06.2022 №1000701070024056184 "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу", №1000701070025056184 "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу", від 11.06.2022 №1000701070026056184 "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу", проведені приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рогачем Вадимом Вікторовичем та від 14.06.2022 №1000701070027056184 "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу", проведену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Смоляніновою Оленою Ярославівною щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-Буд-Трейд".
Заявник зазначив, що якщо наказ, що оскаржується, буде виконано, це призведе до суттєвого порушення прав та інтересів осіб, у відношенні яких були вчиненні реєстраційні дії, скасовані оскаржуваним наказом. Виконання наказу призведе до того, що розгляд справи фактично втратить для заявника інтерес, так як він вже не зможе повернути те становище, яке існувало до моменту виконання наказу.
Короткий зміст ухвали місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття
Ухвалою Господарського міста Києва від 26.09.2022 у справі №910/9654/22 (з урахуванням ухвали Господарського міста Києва від 27.09.2022 про виправлення описки) заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено та вжито наступні заходи забезпечення позову: заборонено Міністерству юстиції України та будь-яким його посадовим особам, структурним підрозділам та територіальним органам, включаючи Офіс протидії рейдерству, Державному підприємству "Національні інформаційні системи", будь-яким державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, нотаріусам, суб`єктам державної реєстрації вчиняти будь-які дії для виконання Наказу Міністерства юстиції України №3946/5 від 19.09.2022 "Про задоволення скарги", зокрема, вчиняти будь-які дії по внесенню змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-Буд-Трейд" (01042, місто Київ, вулиця Чигоріна, будинок 18, офіс 325, ідентифікаційний код юридичної особи 39532133), вчиняти будь-які реєстраційні дії та/або записи, зокрема, скасовувати реєстраційні дії та/або записи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-Буд-Трейд" до вирішення справи по суті.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 30.01.2023 у справі №910/9654/22 ухвалу Господарського міста Києва від 26.09.2022 залишено без змін.
Вказані судові рішення мотивовані доведеністю обставин, що невжиття відповідних заходів забезпечення позову значно ускладнить можливість відновлення у подальшому порушеного права заявника або взагалі унеможливить таке відновлення та виконання рішення суду.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги
Міністерство юстиції України звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу Господарського суду міста Києва від 26.09.2022 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.01.2023 у справі №910/9654/22, в якій просить скасувати ухвалу та постанову, прийняти нове рішення, яким у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовити.
В обґрунтування підстав касаційного оскарження судових рішень скаржник зазначив (з урахуванням доводів, викладених в заяві про усунення недоліків касаційної скарги) про порушення норм процесуального права судами попередніх інстанцій, зокрема статті 136 Господарського процесуального кодексу України.
На думку скаржника, ОСОБА_1 не надано належних та допустимих доказів, які підтверджують, що невжиття заявлених заходів призведе до істотного ускладнення чи унеможливить ефективний захист або поновлення порушених прав або інтересів заявника, за захистом яких він звернувся до суду.
Скаржник стверджує, що суд апеляційної інстанції не звернув увагу, що станом на день прийняття постанови про відмову у задоволенні апеляційної скарги, Господарський суд міста Києва відмовив в задоволенні позову позивачу, зробивши висновок про правомірність спірного наказу, та в резолютивній частині рішення скасував ухвалу від 26.09.2022 про забезпечення позову.
На думку скаржника зв`язок між вжитим судом заходом забезпечення позову і предметом вимоги про оскарження наказу Міністерства юстиції України відсутній.
Розгляд клопотань
У касаційній скарзі скаржник просив Суд слухати справу за присутності представника Міністерства юстиції України.
Верховний Суд відхиляє вказане клопотання, оскільки скаржник у клопотанні не навів доводів та не надав переконливих доказів щодо необхідності розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.
Частиною 13 статті 8 ГПК України визначено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Частина 5 статті 301 ГПК України передбачає, що перегляд ухвал суду першої та апеляційної інстанцій (крім ухвал, якими закінчено розгляд справи) здійснюється судом касаційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Разом з цим згідно з частиною шостою статті 301 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням конкретних обставин справи суд касаційної інстанції може розглянути касаційні скарги, зазначені у частинах четвертій і п`ятій цієї статті, у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.
Верховний Суд створив учасникам процесу у цій справі належні умови для ознайомлення з рухом справи, шляхом надсилання процесуальних документів, в яких такий рух описаний. Крім того, кожен з учасників справи має право безпосередньо знайомитися з її матеріалами, зокрема з аргументами іншої сторони та реагувати на ці аргументи відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.
Таким чином, Верховний Суд не вбачає підстав для задоволення клопотання та відхиляє його.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
Відзивів чи заперечень на касаційну скаргу до Верховного Суду не надходило.
Позиція Верховного Суду
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій
Згідно зі ст. 136 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України позов забезпечується, зокрема, забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов`язання.
Верховний Суд констатує, що забезпечення позову є засобом, спрямованим на запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи. Воно полягає у вжитті заходів, за допомогою яких у подальшому гарантується виконання судового рішення або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. Заходи щодо забезпечення позову обов`язково повинні застосовуватися відповідно до їх мети, з урахуванням безпосереднього зв`язку між предметом позову та заявою про забезпечення позову.
При вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову господарський суд має оцінити обґрунтованість доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості, адекватності та співмірності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду, імовірності ускладнення чи непоновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, у разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками цього судового процесу.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається.
Заходи до забезпечення позову повинні бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, вартості майна, на яке він заявляє клопотання накласти арешт, чи майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Метою вжиття заходів щодо забезпечення позову є уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при виконанні у випадку задоволення позову.