1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

11 травня 2023 року

м. Київ

справа № 756/16276/20

провадження № 51-3849 км 21

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

потерпілого ОСОБА_6,

засудженого ОСОБА_7

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом апеляційної інстанції, на ухвалу Київського апеляційного суду від 22 вересня 2022 року у кримінальному провадженні № 12020100050005604 за обвинуваченням

ОСОБА_7,ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Лебедівка Київської області, жителя АДРЕСА_1, раніше судимого за вироком Вишгородського районного суду Київської області від 07 лютого 2020 року за ч. 2 ст. 263 КК України штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн.), вирок виконано,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Оболонського районного суду м. Києва від 26 січня 2021 року ОСОБА_7 засуджений за ч. 1 ст. 187 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки.

На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_7 звільнено від відбування покарання з випробуванням, з іспитовим строком тривалістю 2 роки та покладено на нього обов`язки, передбачені ст. 76 цього Кодексу.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 22 вересня 2022 року апеляційну скаргу прокурора залишено без задоволення, а вирок районного суду - без зміни.

За вироком суду ОСОБА_7 визнаний винним у тому, що він 13 листопада 2020 року, приблизно о 22:37 год., поряд із зупинкою громадського транспорту по вул. Вишгородській, 26/2 у м. Києві, умисно, з метою власного збагачення, підбіг до ОСОБА_6 та, погрожуючи йому застосуванням сокири, почав вимагати гроші. Потерпілий, сприймаючи погрози як реальні, усвідомлюючи небезпеку для свого життя та здоров`я, віддав обвинуваченому кошти в сумі 1275 грн.

Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд справи в суді апеляційної інстанції. Зазначає, що суд при перегляді вироку суду першої інстанції не дав належну оцінку всім даним про особу винного, не навів мотивів на спростування доводів прокурора про м`якість призначеного засудженому покарання внаслідок безпідставного застосування до нього звільнення від його відбування на підставі ст. 75 КК України. Також вказує на недотримання судом вимог ч. 2 ст. 439 КПК України, оскільки апеляційний суд не виконав вказівок суду касаційної інстанції, який зазначив, що таке звільнення засудженого від відбування покарання є неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність.

Позиції інших учасників судового провадження

Прокурор у суді касаційної інстанції підтримала скаргу, просила її задовольнити, скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляду суді апеляційної інстанції.

Потерпілий у судовому засіданні заперечував проти задоволення скарги та вважав, що призначене винному покарання зі звільненням від його відбування на підставі ст. 75 КК України є достатнім для виправлення засудженого.

Засуджений заперечував проти задоволення скарги та просив залишити судові рішення без зміни.

Межі розгляду матеріалів кримінального провадження у касаційному суді

Відповідно до вимог ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого.

При вирішенні питання про наявність зазначених у ст. 438 КПК України підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу.

Висновки суду про винуватість ОСОБА_7 та кваліфікація його дій у касаційному порядку не оскаржуються. Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення у межах касаційної скарги.

Мотиви суду

Доводи прокурора зводяться до твердження про м`якість призначеного ОСОБА_7 покарання внаслідок застосування до нього положень ст. 75 КК України.

З цими доводами Суд не погоджується з огляду на таке.

Статтею 50 КК України передбачено, що покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні злочину, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобіганню вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами.

Відповідно до вимог ст. 65 КК України при призначенні покарання суд повинен урахувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного, обставини, що обтяжують та пом`якшують покарання.


................
Перейти до повного тексту