1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2023 року

м. Київ

Справа № 903/127/22

Провадження 2574/2023

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

головуючого - Пєскова В. Г.,

суддів: Банаська О. О., Білоуса В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження заяву Приватного акціонерного товариства "Електро" в особі Волинського управління Приватного акціонерного товариства "Електро"

про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат

до постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 04.04.2023

у справі № 903/127/22

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Камка"

до Приватного акціонерного товариства "Електро" в особі Волинського управління Приватного акціонерного товариства "Електро"

про стягнення 717 256,80 грн,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Камка" (далі - ТОВ "Камка", позивач) звернулося з позовом до Приватного акціонерного товариства "Електро" в особі Волинського управління Приватного акціонерного товариства "Електро" (далі - ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро", відповідач) про стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди в сумі 717 256,80 грн.

26.05.2022 рішенням Господарського суду Волинської області у справі № 903/127/22 у задоволенні позову відмовлено.

30.05.2022 від представника відповідача до господарського суду надійшла заява про ухвалення додаткового рішення про стягнення з ТОВ "Камка" витрат на правничу допомогу в розмірі 25 500 грн.

10.06.2022 додатковим рішенням Господарського суду Волинської області у справі № 903/127/22 заяву ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро" про розподіл судових витрат на правничу допомогу задоволено частково. Стягнуто з ТОВ "Камка" на користь ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро" 22 500 грн витрат на професійну правничу допомогу адвоката. В іншій частині заяви ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро" відмовлено.

19.10.2022 постановою Північно-західного апеляційного господарського суду у справі № 903/127/22 рішення Господарського суду Волинської області від 26.05.2022 та додаткове рішення Господарського суду Волинської області від 10.06.2022 у справі № 903/127/22 залишено без змін.

04.04.2023 постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу ТОВ "Камка" залишено без задоволення. Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду 19.10.2022, рішення Господарського суду Волинської області від 26.05.2022 та додаткове рішення Господарського суду Волинської області від 10.06.2022 у справі № 903/127/21 залишено без змін.

20.04.2023 (в електронній формі, що підтверджується протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису) до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро" надійшла заява про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на правничу допомогу, у якій заявник просить стягнути з ТОВ "Камка" на користь ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро" 24 000 грн судових витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв`язку з розглядом касаційної скарги ТОВ "Камка" у справі № 903/127/22.

За доводами заявника судові витрати на професійну правничу допомоги є співмірними зі складністю справи, значенням справи для учасників, часом витраченим адвокатом.

Перевіривши матеріали справи та розглянувши доводи заяви про ухвалення додаткового рішення, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду дійшов висновків про те, що заява ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро" про ухвалення додаткової постанови про розподіл судових витрат у суді касаційної інстанції підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ГПК України).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:

1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України);

2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 ГПК України): подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу;

3) розподіл судових витрат (стаття 129 ГПК України).

Відповідно до статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до частини восьмої статті 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

До заяви ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро" про покладення судових витрат заявником додано:

- Додаткову угоду № 2 до договору про надання правничої допомоги від 10.02.2022 № 2;

- договір про надання правничої допомоги від 10.02.2022 № 2;

- Акт приймання-передачі виконаних послуг від 18.04.2023;

- прибутковий касовий ордер від 23.03.2023 № 03 про сплату заявником на користь Адвокатського бюро "Леонід Романюк" 14 000 грн за договором про надання правничої допомоги від 10.02.2022 № 2 .

Із матеріалів справи вбачається, що відзив на касаційну скаргу ТОВ "Камка" на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.10.2022 та на рішення Господарського суду Волинської області від 26.05.2022 у цій справі від ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро" підписана представником - адвокатом Романюком Л.С., до відзиву на підтвердження повноважень представника додано копію ордера від 14.01.2023, який виданий на підставі договору про надання правничої допомоги від 10.02.2022 та копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю Романюка Л.С.

У суді касаційної інстанції розгляд касаційної скарги ТОВ "Камка" на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.10.2022 та на рішення Господарського суду Волинської області від 26.05.2022 у цій справі відбувався у порядку письмового провадження без виклику учасників справи.

Пунктом 2 Додаткової угоди № 2 до договору про надання правничої допомоги від 10.02.2022 № 2 сторони погодили, що вартість послуг складає 24 000 грн (із них ознайомлення адвокатом з матеріалами касаційної скарги ТОВ "Камка" - 5 000 грн, складання та подання до суду касаційної інстанції заперечень щодо відкриття касаційного провадження - 9 000 грн, складання та подання до суду касаційної інстанції відзиву на касаційну скаргу ТОВ "Камка" - 10 000 грн).

Відповідно до Акту приймання-передачі виконаних послуг від 18.04.2023 адвокатське бюро надало, а Клієнт прийняв надані послуги, які перераховані вище та погоджені в пункті 2 Додаткової угоди № 2 до договору про надання правничої допомоги від 10.02.2022 № 2.

Вирішуючи питання покладення розподілу судових витрат за заявою ПрАТ "Електро" в особі Волинського управління ПрАТ "Електро" за розгляд справи в суді касаційної інстанції, колегія суддів враховує правову позицію, викладену в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 922/1964/21, відповідно до якої частинами першою та другою статті 30 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

З аналізу зазначеної норми слідує, що гонорар може встановлюватися у формі:

- фіксованого розміру,

- погодинної оплати.

Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки - підставою для виплати гонорару, який визначений у формі погодинної оплати, є кількість витрачених на надання послуги годин помножена на вартість такої (однієї) години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.


................
Перейти до повного тексту