ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2023 року
м. Київ
справа № 640/931/21
адміністративне провадження № К/990/13101/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Яковенка М. М.,
суддів - Дашутіна І. В., Шишова О. О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 640/931/21
за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Апекс Сім" до Головного управління ДПС у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС України, на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва (суддя Аверкова В. В.) від 29 червня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду (у складі колегії суддів Черпіцької Л. Т., Глущенко Я. Б., Собків Я. М.) від 26 жовтня 2021 року,
УСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Апекс Сім" (далі - ТОВ "Апекс Сім") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 21 жовтня 2020 року № 0006800704 та від 05 листопада 2020 року № 00003740704.
- зобов`язати Головне управління ДПС у місті Києві внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленого ТОВ "Апекс Сім" у розмірі 24 790 079,00 грн у відповідності до абзацу 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав про те, що прийняті Головним управління ДПС у місті Києві податкові повідомлення-рішення за червень 2020 року форми "В3" від 21 жовтня 2020 року № 0006800704, яким відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування на суму 12 064 274,00 грн та за липень форми "В3" від 05 листопада 2020 року № 00003740704, яким відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування на суму 12 725 805,00 грн, є протиправними та підлягають скасуванню.
2.1 Скаржник зазначав, що спірна сума бюджетного відшкодування за червень 2020 року на суму 12 064 274,00 грн сформована за результатами проведення імпортних операцій із ввезенням товарів на митну територію України. При цьому, сплата позивачем податку на додану вартість, нарахованого на поставку товару на загальну суму 12 064 274,00 грн, підтверджується банківською випискою за період з 01 березня 2020 року по 31 березня 2020 року, платіжними дорученнями та митними деклараціями.
2.2 Спірна сума бюджетного відшкодування за липень 2020 року на суму 12 725 805,00 грн сформована за результатами придбання позивачем товарних цінностей згідно договору купівлі-продажу від 03 січня 2020 року № 01/25, що підтверджується договором, видатковими накладними, заключними виписками та податковими накладними.
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2021 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2021 року, позов задоволено.
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС України, звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2021 року скасувати, прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
5. Ухвалою Верховного Суду від 23 червня 2022 року, після усунення недоліків касаційної скарги, відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою, встановлено строк для подання відзиву. Витребувані матеріали справи.
5.1 Крім того, ухвалою Верховного Суду від 23 червня 2022 року відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС України, про зупинення виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2021 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2021 року у цій справі.
6. Ухвалою Верховного Суду закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.
7. Станом на момент розгляду справи відзив на касаційну скаргу від позивача до Верховного Суду не надходив.
IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ "Апекс Сім" заявлено на поточний рахунок платника податків бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 12 064 274, 00 грн, відображене у податковій декларації з податку на додану вартість від 20 липня 2020 року № 9171754096 за червень 2020 року.
9. Головним управлінням ДПС у місті Києві проведено документальну виїзну перевірку правомірності нарахування позивачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень 2020 року, за результатом якої складено акт перевірки від 17 вересня 2020 року № 110/26-15-07-04-01/40825931, в якому встановлено порушення вимог пункту 200.4 , 200.14 статті 200 ПК України, в результаті чого відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2020 року на суму в розмірі 12 064 274,00 грн.
10. Податковим повідомленням-рішенням від 21 жовтня 2020 року № 0006800704 виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за червень 2020 року та відсутність права на врахування такої суми від`ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у сумі 12 064 274,00 грн.
11. Також у жовтні 2020 року було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Апекс Сім" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за липень 2020 року, за результатом якої складено акт перевірки від 15 жовтня 2020 року № 223/26-15-07-04-0/40825331.
12. У ході проведеної перевірки встановлено завищення бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 12 725 805,00 грн.
13. Податковим повідомленням-рішенням від 05 листопада 2020 року № 00003740704 виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період липень 2020 року та відсутність права на врахування такої суми від`ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у сумі 12 725 805 грн.
14. Не погоджуючись із такими рішеннями, позивач звернувся до суду з цим позовом.
IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що в ході розгляду справи позивачем доведено реальність господарських операцій із контрагентами, та, відповідно, обґрунтованість сум заявлених до бюджетного відшкодування за червень-липень 2020 року.
16. Щодо посилання відповідача на досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 19 травня 2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32020100000000249, за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205-1, ч. 5 ст. 191 КК України, то суди попередніх інстанцій не взяли це до уваги, оскільки контролюючим органом не надано доказів наявності вироків у таких провадженнях, як не надано і відомостей про рух кримінальних справ, з яких би можливо було встановити які саме правовідносини, з якими контрагентами та за який період є предметом розслідування в межах кримінальних проваджень.
16.1 Крім того, суди попередніх інстанцій зауважили, що вирок стосовно директора або інших службових осіб ТОВ "Апекс Сім" не винесено.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
17. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для задоволення позовних вимог, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судами неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень у цій справі.
18. Підставою касаційного оскарження рішень судів першої та апеляційної інстанцій скаржником зазначено пункти 3, 4 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та зауважено, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норму матеріального права, а саме, п. 200.4 статті 200 ПК України, та не досліджено зібрані у справі докази, які мають значення для правильного вирішення справи.
19. Скаржник зауважує, що підставою для прийняття оскаржуваних рішень є висновок контролюючого органу щодо не підтвердження реальності здійснення позивачем господарських операцій із контрагентами і, відповідно, необґрунтованість заявлених сум до бюджетного відшкодування за червень-липень 2020 року, оскільки за результатами проведеної перевірки не вдалося встановити наявність залишків ТМЦ на складському приміщенні позивача, на підставі яких останнім заявлено суму ПДВ до бюджетного відшкодування.
19.1 Так, скаржник зазначає, що під час проведених інвентаризацій неможливо було дослідити залишок товару на складі позивача по періоду надходження, так як складський облік на підприємстві ведеться за видами товару та за кількістю, а не по періодах надходження на склад, що унеможливлює підтвердження залишків товару, придбаного у січні-березні 2020 року, оскільки в ході інвентаризації за адресою складу встановлено приміщення без вивіски, відсутність полиць (маркерованих рядів) для зберігання товару, на наявних картонних коробках відсутні стікери (наклейки) із найменуванням та кількістю товару (номерів партії та дати її приходу), у зв`язку з чим встановити їх належність саме ТОВ "Апекс Сім" неможливо.
19.2 Позивачем також не було надано до перевірки жодних документів складського обліку, довіреностей на отримання ТМЦ, які б давали змогу ідентифікувати, що товар, який зберігається на складі, належить ТОВ "Апекс Сім" та саме той, що заявлений позивачем як залишки ТМЦ.
20. Крім того, скаржник зауважує, що судами попередніх інстанцій не вжито заходів щодо витребування документальних доказів на підтвердження достовірності обставин щодо надходження товару до складу ТОВ "Апекс Сім" та подальшого зберігання, що в цій справі є першочерговим, оскільки саме на підставі залишків ТМЦ позивачем заявлено суму ПДВ до бюджетного відшкодування.
21. Скаржник також зазначає про те, що у ході розгляду цієї справи він наголошував на тому, що на адресу контролюючого органу надійшов лист Головного управління ДФС у місті Києві №118/9/26-97-03-0216 від 22 лютого 2021 року, яким надано інформацію, яка встановлена в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 19 травня 2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань №32020100000000249, за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205-1, ч. 5 ст. 191 КК України. В ході досудового розслідування встановлено, що невстановлені особи, діючи умисно та протиправно, за попередньою змовою із службовими особами ряду підприємств, шляхом використання реквізитів підконтрольних суб`єктів господарської діяльності, у тому числі ТОВ "Апекс Сім" та Підприємства Об`єднання громадян "ПОСТУП" Громадської Організації "Рівність права і можливостей Київщини", в період 2019-2020 років, шляхом підробки фінансових документів, під виглядом товарних операцій, заволоділи державними коштами в особливо великих розмірах. Однак судами попередніх інстанцій зазначеним обставинам не було надано належної оцінки.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
22. Відповідно до частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
23. Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
24. Згідно підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) бюджетне відшкодування - це відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
25. Відповідно до підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 ПК України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
26. Згідно підпункту 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 ПК України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
27. Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 ПК України.
28. Згідно пункту 200.12 статті 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:
а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;
б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;
г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;
ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
29. Відповідно до пункту 200.13 статті 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.
30. Пунктом 200.15 статті 200 ПК України передбачено, що у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.