ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2023 року
м. Київ
справа №480/1586/19
адміністративне провадження № К/9901/28572/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 (суддя Воловик С.В.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020 (колегія у складі суддів Григорова А.М., Подобайло З.Г., Бартош Н.С.)
у справі № 480/1586/19
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У травні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не включення до довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) та премії;
- зобов`язати відповідача внести зміни до довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) та премії і надати її до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області.
IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
3. Листом №2520/М-11 від 22.11.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії.
4. Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, наданою ІНФОРМАЦІЯ_1, розмір грошового забезпечення позивача становить 9510,00 грн, де: посадовий оклад - 4930,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 50 % - 3170,00 гривень.
5. Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не включення до довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) та премії, звернувся до суду.
ІIІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
6. Позивач покликався на те, що відповідач всупереч вимог ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та раніше встановленому грошовому забезпеченню, передав нову довідку відповідно постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за № 103 від 21.02.2018, якою фактично встановлено новий склад грошового забезпечення, а саме, безпідставно скасовано щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що призвело до зниження розміру його пенсії.
7. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Покликався на те, що форма, зміст та порядок видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій затверджені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, який прийнятий відповідно до частини четвертої ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не ст. 43 цього Закону для здійснення перерахунку вже призначених пенсій.
При цьому ІНФОРМАЦІЯ_1 не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати вищевказану довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не передбаченими у ній видами грошового забезпечення. Отже, ІНФОРМАЦІЯ_1 як уповноважений орган, при складенні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.05.2019, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020, у задоволенні позову відмовлено.
9. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 було сформовано та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка відповідає формі та змісту встановленого Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103).
10. Посилання позивача на набуття чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, як на підставу визнання протиправними дій Сумського ОВК при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення, є безпідставними, оскільки вказані норми втратили чинність з моменту набрання рішенням законної сили, 05.03.2019. Тобто, на час видачі спірної довідки, згадані норми були чинними та мали застосовуватись відповідачем.
11. Суд апеляційної інстанції зазначив, що оскільки позивач після 05.03.2019 із вимогами про видачу нової довідки не звертався і доказів звернення до відповідача з приводу надання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії не надав до судів першої та апеляційної інстанції, то його доводи про визнання нечинними у подальшому пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливають на результат розгляду цієї справи та не можуть мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. У касаційній скарзі позивач із посиланням на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
13. Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що суд апеляційної інстанції не врахував правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям із зазначенням належних відомостей про додаткові види грошового забезпечення.
14. Також скаржник покликається на постанову Верховного Суду від 11.08.2020 у справі №520/2986/19 та зазначає, що справа має для нього, як особи з інвалідністю 2 групи, виняткове значення, оскільки впливає на розмір пенсії.
15. Відповідач ухвалу про відкриття касаційного провадження отримав 13.11.2020 (згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення), відзиву на касаційну скаргу не подав.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та зазначає наступне.
17. Ключовим питанням у цій справі є правомірність дій відповідача щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовця додаткових видів грошового забезпечення.
18. 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, з преамбули якої вбачається постановлення останньої на виконання ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII.
19. Пунктом 1 Постанови № 103 передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до Постанови № 704.
20. Пунктом 2 Постанови № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводити з 1 січня 2018 року в таких розмірах: з 1 січня 2018 року -- 50 відсотків; з 1 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.