ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 травня 2023 року
м. Київ
справа № 640/6686/19
адміністративне провадження № К/990/11009/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Кравця Ростислава Юрійовича на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2022 (головуючий суддя Карпушова О.В., судді: Губська Л.В., Епель О.В.) у справі № 640/6686/19 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Будінформ", про визнання протиправним та скасування дозволу,
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У 2019 році ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі також позивачі) звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі також відповідач), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Будінформ", в якому просили визнати протиправним та скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт "Будівництво житлового будинку з офісними приміщеннями та вбудованою автостоянкою на № ІУ113182432229".
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019, позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано дозвіл на виконання будівельних робіт "Будівництво житлового будинку з офісними приміщеннями та вбудованою автостоянкою на АДРЕСА_1" від 31.08.2018 року № ІУ113182432229, виданий Державною архітектурно - будівельною інспекцією України.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2020 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Сармат" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 на підставі частини 5 статті 323 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України), оскільки наведені ТОВ "Сармат" доводи вже були розглянуті судом апеляційної інстанції при розгляді апеляційних скарг Державної архітектурно-будівельної інспекції України та ТОВ Будінформ".
19.11.2020 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019 у справі № 640/6686/19, в якій скаржник просить скасувати вказані рішення та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Верховного Суду від 11.01.2021 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019.
Ухвалою Верховного Суду від 28.07.2021 було відмовлено у поновленні ТОВ "Будінформ" строку на касаційне оскарження та відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду 24.12.2019 у цій справі.
Ухвалою Верховного Суду від 11.10.2021 закрито касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019 з підстав визначених пунктом 3 частини першої статті 339 КАС України.
25.10.2021 до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ" (надалі - ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ") на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду 24.12.2019, в якій зазначено, що цю справу було розглянуто за відсутності вказаного підприємства, хоча ще до постановлення цих судових рішень підприємство 11.04.2019 здійснило викуп майнових прав у ТОВ "Будінформ" на об`єкти нерухомості, які є невід`ємною частиною об`єкта будівництва "Будівництво житлового будинку з офісними приміщеннями та вбудованою автостоянкою на АДРЕСА_1", що на його думку є порушенням норм процесуального права.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2021 було відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ", яке не було учасником справи, на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 через те, що зазначені вказаною особою доводи не були предметом розгляду у суді першої та апеляційної інстанцій, відповідно до частини 4 статті 323 КАС України та частини 1 статті 293 КАС України.
19.11.2021 ТОВ "Будінформ" приєдналось до апеляційної скарги ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ", подавши відповідну заяву.
19.11.2021 ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ" подало клопотання про закриття провадження у справі через не підсудність даного спору цьому суду з посиланням на правову позицію Верховного Суду у справі № 420/3168/20.
10.01.2022 представником позивача ОСОБА_1. Захаровим О.О. подано клопотання про закриття апеляційного провадження у відповідності до пункту 3 частини 1 статті 305 КАС України.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2022 у задоволенні клопотання представника позивача про закриття апеляційного провадження відмовлено, клопотання ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ" про закриття провадження по справі задоволено, апеляційну скаргу ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ", до якої приєдналося ТОВ "Будінформ", на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 задоволено частково:
скасовано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019;
провадження у справі про визнання протиправним та скасування дозволу закрито.
05.05.2022 на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга представника позивача, надіслана 04.05.2022, в якій скаржник просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2022 та направити справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Верховного Суду від 15.06.2022 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Кравця Ростислава Юрійовича на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2022.
Ухвалою Верховного Суду від 30 березня 2023 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до статті 345 КАС України.
ІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачі є власниками квартир у будинках суміжними із запланованим будівництвом по АДРЕСА_1, на який видано відповідачем спірний дозвіл, а саме ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2, а ОСОБА_2 власником квартири АДРЕСА_3 .
Посилаючись на положення Закону України від 16.11.1992 № 2780-ХІІ "Про основи містобудування" (надалі - Закон № 2780) позивачі вважають, що при видачі відповідачем вказаного дозволу не було враховано законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва, і громадяни та об`єднання громадян не брали участь в обговоренні містобудівної документації і проекту будівництва.
Крім того позивачі зазначили, що дозвіл на виконання будівельних робіт, наданий Товариству з обмеженою відповідальністю "Будінформ" (надалі - ТОВ "Будінформ"), згідно із розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.04.2009 № 425, передбачав:
1) одержання вихідних даних на проектування кошторисної документації;
2) розроблення, погодження та затвердження в установленому порядку проектно-кошторисної документації;
3) одержання дозволів центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини Головного управління охорони культурної спадщини на проведення робіт.
Проте, внаслідок зміни законодавства, у відповідності до пункту 5 розділу V Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності 12.03.2011, вихідні дані для проектування є чинними протягом двох років, внаслідок чого позивачі вважають, що вихідні дані на проектування, а саме містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані до 12.03.2011, тобто вже втратили свою чинність разом з прийняттям цього Закону.
Також позивачі зазначили, що згідно із історико - містобудівним обґрунтуванням, погодженим Міністерством культури України листом від 14 липня 2017 року №511/10/61-17, земельна ділянка, запланована до забудови, розташовується у межах Центрального історичного ареалу, визначеного історико - архітектурним планом м. Києва, розробленим у 2001 році.
Стверджували, що межі ареалу, затверджені у складі Генерального плану м. Києва рішенням Київської міської ради від 28 березня 2002 року №370/1804.
Також, на думку позивачів, земельна ділянка віднесена до зони регулювання забудови І категорії, а тому проектні рішення, затверджені замовником, не відповідають зазначеним вимогам, оскільки передбачають будівництво від 18 до 22 поверхів, висотою 67,1 метрів.
Позивачі наголошують, що об`єкт будівництва суперечить вимогам пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", не відповідає проектній документації на будівництво такого об`єкта та вимогам будівельних норм, стандартів і правил.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Згідно із інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ТОВ "Будінформ" є юридичною особою, основним видом діяльності якої є організація будівництва будівель (КВЕД 41.10).
13 липня 2004 року між Київською міською радою (орендодавцем) та ТОВ "Будінформ" (орендарем) був укладений договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Щербаковим В.З., зареєстрований в реєстрі за № 698.
Згідно із пунктом 1.1 вказаного договору, орендодавець, на підставі пункту 1 рішення Київської міської ради від 23 жовтня 2003 року за № 121-10/994, за актом приймання - передачі передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, визначену цим договором.
Пунктом 2.1 договору визначено, що об`єктом оренди відповідно до цього договору є земельна ділянка з наступними характеристиками:
місце розташування - вул. Мечникова, 7-б у Печерському районі м. Києва;
розмір - 0,2239 га;
цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з офісними приміщеннями та вбудованою автостоянкою;
кадастровий номер - 8000000000:82:026:0013.
Пунктом 2.2 договору визначено, що згідно з витягом з технічної документації № Ю-28084/2004 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 24 травня 2004 року за № 384 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 647 339, 19 гривень.
Договір укладено на 15 років (пункт 3.1 договору).
ТОВ "Будіформ" до ДАБІ України було подано заяву, до якої було долучено визначені Законом документи.
На підтвердження права користування земельною ділянкою ТОВ "Будінформ" надано договір оренди земельної ділянки від 13 липня 2004 року, укладений між Київською міською радою та ТОВ "Будінформ", посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Щербаковим В.З., зареєстрований в реєстрі за № 698.
Проект "Будівництво житлового будинку з офісними приміщеннями та вбудованою автостоянкою по вул. Мечникова, 7-Б у Печерському районі м. Києва" розроблено ТОВ "БІП ПМ" та затверджено наказом ТОВ "Будінформ" від 06 вересня 2017 року № 08/09.
Згідно із реєстраційним записом № 2013048869 ТОВ "Будівельна компанія "Сармат" (код ЄДРПОУ 37506756) отримало ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми та значними наслідками терміном дії з 21 березня 2018 року.
Державною архітектурно - будівельною інспекцією був наданий дозвіл на виконання будівельних робіт № ІУ113182432229 від 31 серпня 2018 року, яким замовнику - ТОВ "Будінформ" та генеральному підряднику (підряднику) ТОВ "Будівельна компанія Сармат" надано дозвіл на: "Будівництво житлового будинку з офісними приміщеннями та вбудованою автостоянкою на вул. Мечникова, 7-Б у Печерському районі м. Києва".
Позивачі, не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, звернулись до адміністративного суду за захистом своїх прав.
Відповідно до вказаного дозволу замовником є ТОВ "Будінформ", генеральним підрядником - ТОВ "Будівельна компанія "Сармат".
ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ" на підставі договору купівлі-продажу майнових прав від 11.04.2019 № 11/04/-2019-М придбало у ТОВ "Будінформ" майнові права на об`єкт нерухомості, визначені у додатку № 1 до цього договору, об`єктом будівництва якого є "Будівництво житлового будинку з офісними приміщеннями та вбудованою автостоянкою на АДРЕСА_1".
Позивачі є власниками квартир у будинках суміжними із будівництвом по АДРЕСА_1, а саме ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2, а ОСОБА_2 власником квартири АДРЕСА_3 .
Вказані обставини не є спірними.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Суд першої інстанції в постанові від 15 жовтня 2019 року дійшов висновку, що під час видачі ДАБІ України дозволу на виконання будівельних робіт № ІУ113182432229 від 31.08.2018 містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 21.05.2010 №009-233, які є основою проектної документації на будівництва втратили свою чинність в силу Закону № 2780, отже ДАБІ України надаючи дозвіл на виконання будівельних робіт діяло поза межами повноважень, необґрунтовано, упереджено, недобросовісно, не розсудливо, без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
Також суд першої інстанції критично оцінив доводи відповідача, який стверджував, що дозвіл на виконання будівельних робіт не порушує жодних прав та законних інтересів позивачів, оскільки охоронювані законом інтереси позивачів, як власників суміжних із запланованим будівництвом будівель і споруд, безпосередньо порушені у зв`язку з видачею дозволу на будівництво, на підставі документів, які не відповідають вимогам законодавства.
Суд апеляційної інстанції в постанові від 24.12.2019, не погодився із доводами апелянтів щодо відсутності порушеного права позивачів оскаржуваним дозволом на виконання будівельних робіт та вважає вірним твердження суду першої інстанції про те, що охоронювані законом інтереси позивачів, як власників суміжних із запланованим будівництвом будівель і споруд, безпосередньо порушені у зв`язку з видачею дозволу на будівництво, на підставі документів, які не відповідають вимогам законодавства.
Суд апеляційної інстанції в постанові від 11.01.2022, переглядаючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду 24.12.2019 за апеляційною скаргою ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ", без вирішення питання щодо порушених прав, першочерговим питанням визначив необхідність перевірки правильність визначення предметної підсудності, дотримання правил юрисдикції адміністративних судів.
Водночас суд апеляційної інстанції наголосив, що спір стосується інтересів апелянта ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ", тому його апеляційну скаргу правильно прийнято до провадження, з огляду на що вона підлягає частковому задоволенню із закриттям провадження у справі.
На думку суду, питання порушення права позивача цим спором на цій стадії не вирішується, оскільки первинним має бути вирішення питання щодо предметної підсудності справи.
Також суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що порушення правил юрисдикції адміністративних судів, визначених статтею 19 цього Кодексу, є обов`язковою підставою для скасування рішення із закриттям провадження незалежно від доводів апеляційної скарги, на чому наголошено у постанові Верховного Суду від 30.11.2021 у справі № 815/6080/16.
Із посиланням на вимоги статей 319, 323 КАС України суд апеляційної інстанції задовольнив клопотання апелянта про закриття провадження у справі, скасував рішення суду першої та апеляційної інстанцій та закрив провадження у справі.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
Скаржник стверджує, що постанова підлягає скасуванню, оскільки прийнята з порушенням вимог статті 293 КАС України. Так, судом не вирішувалось питання про права чи інтереси ТОВ "ЮННА ДЕВЕЛОПМЕНТ", що своєю чергою не надавало право на апеляційне оскарження та вже було встановлено в ухвалі Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у цій же справі від 11.10.2022.
Вважає, що судом апеляційної інстанції не були враховані правові висновки Верховного Суду з приводу права на оскарження рішень особами, що не були учасниками, висловлені у постановах від 17.05.2018 у справі № 904/5618/17, від 11.07.2018 у справі № 911/2635/17, від 10.04.2019 у справах № 813/661/17 та №753/21690/17, ухвалах від 19.10.2018 у справі № 826/13182/17 та від 16.12.2020 у справі № 821/1900/16, від 01.02.2021 у справі № 372/619/16-а, від 07.04.2020 у справі №5 04/2457/15-ц.
Також скаржник наголошує, що постанова прийнята з порушенням вимог статті 295 КАС України, оскільки апеляційна скарга подана із значним порушення строку (через 2 роки) за відсутності поважності причин пропуску, оскільки незнання процесуальних норм щодо порядку оскарження не вважається поважними причинами пропуску, що узгоджується з правовими висновками Верховного Суду у справах № 360/4485/19 від 23.12.2021, № 640/20314/20 від 02.12.2021, що не було враховано судом апеляційної інстанції.
На думку скаржника, судом апеляційної інстанції хибно було застосовано практику Верховного Суду, обставини в яких не мали ознак подібності відносин.