Постанова
іменем України
04 травня 2023 року
м. Київ
справа № 760/6265/22
провадження № 51-4309км22
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
захисників ОСОБА_6,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційні скарги захисників ОСОБА_7 та ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_8 на вирок Київського апеляційного суду від 08 грудня 2022 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 1202210090000784, за обвинуваченням
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 310 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Солом`янського районного суду м. Києва від 12 липня 2022 року ОСОБА_8 засуджено:
- за ч. 1 ст. 263 КК Українидо покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки;
- за ч. 1 ст. 310 КК України до покарання у виді арешту строком на 3 місяці.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим ОСОБА_8 призначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_8 звільнено від відбування покарання з випробуванням із іспитовим строком тривалістю 1 рік 6 місяців та покладено обов`язки, передбачені п.п. 1, 2 ч. 1, п. 2 ч. 3 ст. 76 КК України.
Вирішено питання щодо речових доказів та процесуальних витрат.
Згідно з вироком суду ОСОБА_8 визнано винним у тому, що він придбав та зберігав за місцем проживання по АДРЕСА_1 без передбаченого законом дозволу виявлені під час обшуку о 04:35 31 березня 2022 року вогнепальну зброю, бойові припаси та вибухові пристрої, а саме: автомат моделі "АК-74", № НОМЕР_1, калібру 5,45х39 мм, автомат моделі "АК-74", № НОМЕР_2, калібру 5,45х39 мм, 141 патрон, калібру 5,45х39 мм, 22 патрони, 12 калібру, запали до ручних гранат у кількості 4 шт. УДЗ та 2 запала УЗРГМ-2, гранати РГО у кількості 2 шт., гранати РГН у кількості 2 шт., гранату РГД-5 у кількості 1 шт., гранату Ф1 у кількості 1 шт.
Крім того, ОСОБА_8, у невстановлені слідством дату та час, за місцем свого проживання по АДРЕСА_1, незаконно посіяв і виростив 11 рослин конопель, які містять наркотичні засоби та психотропні речовини.
Вироком Київського апеляційного суду від 08 грудня 2022 року вирок районного суду щодо ОСОБА_8 в частині призначеного покарання - скасовано. Ухвалено свій вирок, яким ОСОБА_8 засуджено:
- за ч. 1 ст. 263 КК Українидо покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки;
- за ч. 1 ст. 310 КК України до покарання у виді арешту строком на 3 місяці.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим ОСОБА_8 призначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.
Вимоги касаційної скарги й узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник ОСОБА_7, посилаючись на неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просив змінити вирок апеляційного суду та застосувати до ОСОБА_8 положення ст. 75 КК України.
Аргументуючи свою позицію, зазначає, що апеляційний суд не обґрунтував свого рішення про відсутність правових підстав для застосування до ОСОБА_8 інституту звільнення від відбування покарання з випробуванням. Вважає, що без належної уваги залишились повно і всебічно досліджені місцевим судом обставини, які свідчать про можливість виправлення засудженого без ізоляції від суспільства, але в умовах здійснення контролю за його поведінкою. Крім цього, звертає увагу на те, що апеляційний суд безпідставно посилався на вчинення ОСОБА_8 злочину під час воєнного стану, оскільки така обставина, як обтяжуюча покарання, останньому не інкримінувалася.
У касаційній скарзі захисник ОСОБА_6, посилаючись на невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого також просив змінити вирок апеляційного суду та застосувати до ОСОБА_8 положення ст. 75 КК України.
Аргументуючи свою позицію, зазначає, що вирок апеляційного суду ухвалено без дотримання загальних засад призначення покарання, а висновки про те, що застосування положень ст. 75 КК України буде суперечити справедливості покарання та не відповідатиме його меті, є хибними.
Стверджує, що суд не в повній мірі взяв до уваги усі обставини справи та призначив ОСОБА_8 покарання, яка не відповідає тяжкості кримінального правопорушення та його особі і є надмірно суворим.
Позиції інших учасників судового провадження
Під час касаційного розгляду захисник ОСОБА_6 просив задовольнити його касаційну скаргу на викладених у них підставах, а касаційну скаргу захисника ОСОБА_7 підтримав в її прохальній частині
Прокурор ОСОБА_5 просив залишити судове рішення щодо засудженого ОСОБА_8 без зміни як законне, а касаційні скарги захисників - без задоволення як необґрунтовані.
Мотиви Суду
Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги та вправі вийти за її межі, якщо цим не погіршується становище засудженого
Частиною 1 зазначеної статті визначено, що завданням суду касаційної інстанції окрім іншого є усунення порушення матеріального і процесуального закону допущені судом першої інстанції при винесенні вироків, після їх перегляду в апеляційному порядку.
Згідно з положеннями ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
За нормами ч. 1 ст. 412 КПК України істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог КПК України, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване рішення судове рішення.