ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 травня 2023 року
м. Київ
справа № 140/1632/19
адміністративне провадження № К/9901/2714/20
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,
розглянув у порядку письмового провадження справу за позовом Ковельського комунального підприємства "Добробуд" до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про скасування податкових повідомлень-рішень, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 (суддя - Каленюк Ж.В.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 (головуючий суддя - Онишкевич Т.В., судді: Іщук Л.П., Обрізко І.М.) у справі №140/1632/19.
встановив:
Ковельське комунальне підприємство "Добробуд" (далі - ККП "Добробуд") звернулось до Волинського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) від 03.05.2019 №0008571303 №0008581303.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 03.05.2019 №0008571303 в частині нарахування пені у сумі 96762,67 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 03.05.2019 №0008581303 в частині нарахування пені у сумі 9754,65 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі № 140/1632/19 у частині відмови у задоволенні позову Ковельського комунального підприємства "Добробут" та ухвалено постанову, якою такі позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення ГУ ДФС у Волинській області від 03.05.2019 № 0008571303 у частині визначення штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) з податку на доходи фізичних осіб на суму 573915, 92 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення ГУ ДФС у Волинській області від 03.05.2019 № 0008581303 у частині визначення штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) з військового збору на суму 50647,38 грн.
У решті рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 залишено без змін.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, ГУ ДФС у Волинській області звернулося із касаційною скаргою до суду касаційної інстанції, в якій просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.08.2019, постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 в частині задоволення позову та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові в повному обсязі.
В обґрунтування своїх доводів ГУ ДФС у Волинській області зазначає, що кваліфікуючою ознакою повторюваності застосування штрафів в розмірі 50 та 75 відсотків, визначених статтею 127 Податкового кодексу України, є допущення податковим агентом декількох правопорушень, передбачених диспозицією цієї статті, протягом 1095 днів, а не факт їх виявлення (визначення) контролюючим органом, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 22.05.2018 у справі №820/6437/16 та від 31.07.2018 у справі №820/4767/17. Також відповідач вказує, що розрахунок пені відповідає вимогам законодавства
Позивач не скористався своїм правом та не надав відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду даної касаційної скарги.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як з`ясовано судами попередніх інстанцій, ГУ ДФС у Волинській області проведена документальна планова виїзна перевірка ККП "Добробут" з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, добросовісності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2018, за результатами якої складено акт від 05.04.2019 №7366/03-20/13-17/ 30514451 .
Перевіркою дотримання встановлених термінів сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб встановлено, що ККП "Добробут" в порушення підпунктів 168.1.2, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 та підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України під час виплати оподатковуваних доходів (заробітної плати) платникам податку не перерахувало до бюджету у встановлені Податковим кодексом України терміни (не своєчасно перераховувало до бюджету) податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 1243720,92 грн.
Перевіркою питань дотримання встановлених термінів сплати (перерахування) до бюджету військового збору встановлено, що ККП "Добробут" в порушення підпунктів 1.4, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу Х, підпунктів 168.1.2, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 та підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України при нарахуванні (виплаті) протягом періоду, що підлягає перевірці, оподатковуваних доходів платникам податку не перераховувало до бюджету у встановлені Податковим кодексом України терміни (своєчасно не перераховувало до бюджету) військовий збір на загальну суму 111370,79 грн.
Актом перевірки зазначені як дати виплати заробітної плати, так і строки фактичного перерахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету, що дає можливість визначити міру відповідальності платника податків за порушення податкового законодавства, що передбачена статтею 127 Податкового кодексу України, оскільки виплата доходу передувала сплаті належного податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
03.05.2019 ГУ ДФС у Волинській області на підставі акта перевірки та відповідно до пункту 127.1 статті 127, підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України прийняті податкові повідомлення-рішення №0008571303 про збільшення грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 997296,91 грн., з них 871621,88 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) та 125675,03 грн. пені, та податкове повідомлення-рішення №0008581303 про збільшення грошового зобов`язання з військового збору на 101676,05 грн., з них штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 77039,90 грн. та 24636,15 грн. пені.
Відповідно до розрахунку, штрафні санкції нараховано за період: березень 2016 року, грудень 2018 року на суму податку на доходи фізичних осіб 1190824,33 грн. (на податкове зобов`язання за січень - лютий 2016 року штрафна санкція не застосовувалася згідно зі статтею 102 Податкового кодексу України - минув строк давності для застосування штрафних санкцій). Аналогічно штрафні санкції нараховано за період: березень 2016 року, грудень 2018 року на суму військового збору 105570,55 грн.
Відповідно до підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.