ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2023 року
м. Київ
cправа № 910/21510/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Селіваненка В.П.,
за участю секретаря судового засідання Гибало В.О.,
представників учасників справи:
позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "Профпереробка" - Фефелов О.Ю., адвокат (ордер від 27.02.2023),
відповідача - Антимонопольного комітету України - Пащенко М.В., в порядку самопредставництва,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - приватного акціонерного товариства "Київспецтранс" - Олійник Я.А., адвокат (дов. від 12.01.2023),
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Профпереробка" та приватного акціонерного товариства "Київспецтранс"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.12.2022 (головуючий суддя: Кропивна Л.В., судді: Алданова С.О., Пономаренко Є.Ю.)
у справі № 910/21510/21
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Профпереробка" (далі -ТОВ "Профпереробка")
до Антимонопольного комітету України (далі - АМК, Комітет),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - приватне акціонерне товариство "Київспецтранс" (далі - ПрАТ "Київспецтранс"),
про визнання частково недійсним та скасування рішення.
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ТОВ "Профпереробка" звернулося до суду з позовом про визнання недійсним рішення тимчасової адміністративної колегії АМК від 26.10.2021 № 144-р/тк "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" в частинах, які стосуються позивача.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ "Профпереробка" посилалося на: недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у Рішенні АМК, обставинам справи; порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Згідно з ухвалою господарського суду міста Києва від 30.12.2021 до участі у справі № 910/21510/21 в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача залучено ПрАТ "Київспецтранс".
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Рішенням господарського суду міста Києва від 13.07.2022 зі справи № 910/21510/21 позов задоволено повністю, з посиланням на його обґрунтованість. Стягнуто з Комітету на користь ТОВ "Профпереробка" 2270,00 грн судового збору.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.12.2022 зі справи рішення суду першої інстанції скасоване та ухвалено нове рішення про залишення позову без задоволення (відмову в позові). Стягнуто з ТОВ "Профпереробка" на користь Комітету 3405,00 грн судового збору за подання апеляційної скарги.
Постанову суду апеляційної інстанції мотивовано з посиланням, зокрема, на відсутність підстав для визнання Рішення АМК недійсним в оскаржуваних його частинах.
Короткий зміст вимог касаційних скарг
У касаційних скаргах ТОВ "Профпереробка" та ПрАТ "Київспецтранс" з посиланням на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просять суд касаційної інстанції скасувати судове рішення попередньої інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи осіб, які подали касаційні скарги
В обґрунтування доводів касаційної скарги ТОВ "Профпереробка" посилається на те, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано такі норми права: пункт 4 частини другої статті 6, пункт 1 статті 50, частину першу статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" без урахування висновків Верховного Суду щодо застосування цих норм права, викладених у постановах від 01.11.2022 у справі № 910/737/21, від 15.07.2021 у справі № 904/4598/20, від 08.05.2019 у справі № 910/9971/17, від 17.10.2019 у справі № 910/10384/17, від 31.10.2019 у справі № 910/10013/17, від 30.09.2021 у справі № 910/13451/20, від 29.05.2018 у справі № 917/1424/17, від 14.06.2022 у справі № 926/326/21, від 18.11.2019 у справі № 910/16750/18, від 16.03.2021 у справі № 911/1357/18, від 16.10.2020 у справі № 910/12787/17, від 02.07.2019 у справі № 910/23000/17 у подібних правовідносинах (пункт 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, далі - ГПК України).
ПрАТ "Київспецтранс" в обґрунтування доводів касаційної скарги посилається на те, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норми права, а саме: частину першу статті 59, пункт 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" без урахування висновків щодо застосування цих норм права, у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 01.11.2022 у справі № 910/737/21, від 15.07.2021 у справі № 904/4598/20, від 08.05.2019 у справі № 910/9971/17, від 17.10.2019 у справі № 910/10384/17, від 31.10.2019 у справі № 910/10013/17, від 30.09.2021 у справі № 910/13451/20, від 29.05.2018 у справі № 917/1424/17 (пункт 1 частини другої статті 287 ГПК України).
Доводи інших учасників справи
У відзивах на касаційні скарги АМК заперечує проти доводів касаційних скарг, зазначаючи про їх необґрунтованість і просить Суд закрити касаційне провадження за касаційними скаргами ТОВ "Профпереробка" та ПрАТ "Київспецтранс" на підставі статті 296 ГПК України, а у випадку встановлення Судом відповідності касаційних скарг вимогам ГПК України, - касаційні скарги залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
У судовому засіданні 20.04.2023 Судом оголошувалася перерва до 04.05.2023.
26.04.2023 від АМК надійшли письмові пояснення по справі.
03.05.2023 від ТОВ "Профпереробка" надійшли додаткові письмові пояснення по справі.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Рішення судів попередніх судових інстанцій мотивовані такими фактичними встановленими обставинами та висновками.
Згідно з Рішенням АМК визнано, що ТОВ "Профпереробка" та ПрАТ "Київспецтранс":
- вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пункту 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю - "Послуги зі збирання сміття із закладів освіти" (ідентифікатор процедури закупівлі UA-2020-01-24-003836-a), проведених Управлінням освіти Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації;
- вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пункту 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю - "Послуги зі збирання сміття із закладів освіти" (ідентифікатор процедури закупівлі UA-2020-06-22-000186-b), проведених Управлінням освіти Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації;
- вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пункту 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю - "Послуги з вивезення сміття" (ідентифікатор процедури закупівлі UA-2020-02-11-003554-b), проведених комунальним підприємством "Поділ-благоустрій";
- вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пункту 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю - "Послуги з вивезення та утилізації твердих побутових відходів" (ідентифікатор процедури закупівлі UА-2020-02-13-001170-b), проведених державною акціонерною холдинговою компанією "АРТЕМ";
- вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пункту 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю - "Послуги з вивезення сміття" "Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям" (ідентифікатор процедури закупівлі UA-2020-02-13-001662-b), проведених публічним акціонерним товариством "Національна суспільна телерадіокомпанія України";
- вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пункту 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю - "Послуги з вивезення твердих та великогабаритних побутових відходів (вивіз сміття)" (ідентифікатор процедури закупівлі UА-2020-02-25-001568-с), проведених Київським зоологічним парком загальнодержавного значення;
- за кожне з вчинених порушень на ТОВ "Профпереробка" та на ПрАТ "Київспецтранс" накладені штрафи.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що при прийнятті оспорюваного рішення Комітет виходив, зокрема, із такого.
1. Управлінням освіти Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації проводилися відкриті торги (далі - Торги 1) на закупівлю - "Послуги зі збирання сміття із закладів освіти" (ідентифікатор процедури закупівлі UA-2020-01-24-003836-a, оголошення від 24.01.2020).
Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій для участі в Торгах 1 (лот 1) свої пропозиції подали такі суб`єкти господарювання: ТОВ "Профпереробка", ПрАТ "Київспецтранс", товариство з обмеженою відповідністю "Селтік ТБО", товариство з обмеженою відповідальністю "Альтфатер Київ".
Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій для участі в Торгах 1 (лот 2) свої пропозиції подали такі суб`єкти господарювання: ТОВ "Профпереробка", ПрАТ "Київспецтранс".
Згідно з документацією конкурсних торгів єдиним критерієм оцінки пропозиції конкурсних торгів є ціна. Найбільш економічно вигідною пропозицією конкурсних торгів за критерієм "Ціна" є пропозиція конкурсних торгів, яка за результатами оцінки конкурсних торгів набрала найбільшу кількість балів.
За результатами оцінки пропозицій конкурсних торгів UA-2020-01-24-003836-а за лотами № 1 та № 2 найнижча цінова пропозиція була у ТОВ "Профпереробка".
Проте 03.04.2020 тендерним комітетом Управління освіти Шевченківської РДА в м. Києві було прийнято рішення про відміну торгів відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме: порушення порядку оприлюднення повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом.
2. Управлінням освіти Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації проводилися відкриті торги (надалі - Торги 2) на закупівлю - "Послуги зі збирання сміття із закладів освіти" (ідентифікатор процедури закупівлі UA-2020-06-22-000186-b, оголошення від 22.06.2020).
Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій для участі в Торгах 2 свої пропозиції подали такі суб`єкти господарювання: ТОВ "Профпереробка", ПрАТ "Київспецтранс", товариство з обмеженою відповідальністю "Альтфатер Київ".
Згідно з документацією конкурсних торгів єдиним критерієм оцінки пропозиції конкурсних торгів є ціна. Найбільш економічно вигідною пропозицією конкурсних торгів за критерієм "Ціна" є пропозиція конкурсних торгів, яка за результатами оцінки конкурсних торгів набрала найбільшу кількість балів.
За результатами аукціону переможцем у Торгах 2 було визнано ТОВ "Профпереробка", з яким замовником укладено договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів від 07.08.2020 № 510003/П на суму 302 808,00 грн з ПДВ.
3. Комунальним підприємством "Поділ-благоустрій" проводилися відкриті торги (далі - Торги 3) на закупівлю - "Послуги з вивезення сміття" (ідентифікатор процедури закупівлі UA-2020-02-11-003554-b, опубліковане 11.02.2020).
Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій для участі в Торгах 3 свої пропозиції подали такі суб`єкти господарювання: ТОВ "Профпереробка", ПрАТ "Київспецтранс", товариство з обмеженою відповідальністю "Альтфатер Київ", товариство з обмеженою відповідальністю "ВР Компані", товариство з обмеженою відповідальністю "Крамар ЕКО".
Згідно з документацією конкурсних торгів єдиним критерієм оцінки пропозиції конкурсних торгів є ціна. Найбільш економічно вигідною пропозицією конкурсних торгів за критерієм "Ціна" є пропозиція конкурсних торгів, яка за результатами оцінки конкурсних торгів набрала найбільшу кількість балів.
За результатами аукціону переможцем у Торгах № 3 було визнано ТОВ "Профпереробка", з яким замовником укладено договір на надання послуг з вивезення сміття від 16.03.2020 № 17/20 на суму 581 248,80 грн. з ПДВ.
4. Державною акціонерною холдинговою компанією "АРТЕМ" проводилися відкриті торги (далі - Торги 4) на закупівлю - "Послуги з вивезення та утилізації твердих побутових відходів" (ідентифікатор процедури закупівлі U А-2020-02-13-001170-b, оголошення від 13.02.2020).
Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій для участі в Торгах 4 свої пропозиції подали такі суб`єкти господарювання: ТОВ "Профпереробка", ПрАТ "Київспецтранс", товариство з обмеженою відповідністю "Селтік ТБО", товариство з обмеженою відповідальністю "Еко Грінко".
Згідно з документацією конкурсних торгів єдиним критерієм оцінки пропозиції конкурсних торгів є ціна. Найбільш економічно вигідною пропозицією конкурсних торгів за критерієм "Ціна" є пропозиція конкурсних торгів, яка за результатами оцінки конкурсних торгів набрала найбільшу кількість балів.
За результатами аукціону переможцем у Торгах № 4 було визнано ТОВ "Профпереробка", з яким замовником укладено договір про надання послуг поводження з відходами від 17.03.2020 № 046-143/2020 на суму 177 598,80 грн з ПДВ.
5. Публічним акціонерним товариством "Національна суспільна телерадіокомпанія України" проводилися відкриті торги (далі - Торги 5) на закупівлю - "Послуги з вивезення сміття" "Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям" (ідентифікатор процедури закупівлі UA-2020-02-13-001662-b, оголошення від 13.02.2020).
Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій для участі в Торгах 5 свої пропозиції подали такі суб`єкти господарювання: ТОВ "Профпереробка", ПрАТ "Київспецтранс", товариство з обмеженою відповідальністю "Муніципал Сервіс", товариство з обмеженою відповідальністю "Утіл ГРУП", приватне підприємство "Спецкомунтехніка".
Згідно з документацією конкурсних торгів єдиним критерієм оцінки пропозиції конкурсних торгів є ціна. Найбільш економічно вигідною пропозицією конкурсних торгів за критерієм "Ціна" є пропозиція конкурсних торгів, яка за результатами оцінки конкурсних торгів набрала найбільшу кількість балів.
За результатами аукціону переможцем у Торгах № 5 було визнано товариство з обмеженою відповідальністю "Муніципал Сервіс", з яким замовником укладено договір на надання послуг від 13.04.2020 № 233-26/4 на суму 181 287,80 грн з ПДВ.
6. Київським зоопарком проводилися відкриті торги (далі - Торги 6) на закупівлю - "Послуги з вивезення твердих та великогабаритних побутових відходів (вивіз сміття)" (ідентифікатор процедури закупівлі UА-2020-02-25-001568-с, оголошення від 25.02.2020).
Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій для участі в Торгах 6 свої пропозиції подали такі суб`єкти господарювання: ТОВ "Профпереробка", ПрАТ "Київспецтранс".
Згідно з документацією конкурсних торгів єдиним критерієм оцінки пропозиції конкурсних торгів є ціна. Найбільш економічно вигідною пропозицією конкурсних торгів за критерієм "Ціна" є пропозиція конкурсних торгів, яка за результатами оцінки конкурсних торгів набрала найбільшу кількість балів.
За результатами аукціону переможцем у Торгах 6 було визнано ТОВ "Профпереробка", з яким замовником укладено договір про надання послуг з вивезення твердих та великогабаритних побутових відходів (вивіз сміття) № 1568-с від 10.04.2020 на суму 455 000,00 грн з ПДВ.
На підставі аналізу матеріалів Торгів № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6 Комітет дійшов висновку про те, що ТОВ "Профпереробка" і ПрАТ "Київспецтранс" (далі - Відповідачі) узгоджували між собою умови участі в зазначених торгах. Так, зокрема, Комітетом щодо інформації про спільні інтереси та взаємозв`язок Відповідачів встановлено таке.
За Статутом ПрАТ "Київспецтранс" Наглядова рада здійснює управління товариством, а також контролює та регулює діяльність Правління. Статут до посадових осіб органів товариства відносить голову та членів Наглядової ради, голову та членів Правління.
ОСОБА_1 одночасно є власником 46,835% акцій ПрАТ "Київспецтранс" та його посадовою особою - членом Наглядової ради.
Член Наглядової ради ПрАТ "Київспецтранс" ОСОБА_1 є також директором акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Мемфіс". Акціонерне товариство "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Мемфіс" є засновником ТОВ "Профпереробка" із часткою у 33% статутного капіталу.
Згідно з витягом з ЄДР, наданим листом ТОВ "Профпереробка" від 29.12.2020 №1032 (вх. Комітету від 04.01.2020 № 8-01/138) кінцевим бенефіціаром власником (контролером) ТОВ "Профпереробка" з 33% права голосу в юридичній особі є Тинний Ігор Владиславович.
Через наявність зазначених взаємозв`язків, Комітет дійшов висновку про те, що Відповідачі не могли не бути обізнані з діяльністю один одного, мали можливість доступу до інформації один одного та обміну інформацією щодо господарської і фінансової діяльності, у тому числі, й щодо участі в торгах.
Оцінюючи заперечення щодо взаємозв`язку Відповідачів, Комітет виходив з того, що в абзац 3 частини третьої статті 26 Закону України "Про захист економічної конкуренції" термін "кінцевий бенефіціарний власник (контролер)" вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
Згідно з пунктом 30 частини першої статті 1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" - кінцевий бенефіціарний власник - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція.
Кінцевим бенефіціарним власником є:
для юридичних осіб - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння);
для трастів, утворених відповідно до законодавства країни їх утворення, - засновник, довірчий власник, захисник (за наявності), вигодоодержувач (вигодонабувач) або група вигодоодержувачів (вигодонабувачів), а також будь-яка інша фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність трасту (в тому числі через ланцюг контролю/володіння);
для інших подібних правових утворень - особа, яка має статус, еквівалентний або аналогічний особам, зазначеним для трастів.
Ознакою здійснення прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи.
Ознаками здійснення непрямого вирішального впливу на діяльність є принаймні володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи через пов`язаних фізичних чи юридичних осіб, трасти або інші подібні правові утворення, чи здійснення вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, права отримання доходів від діяльності юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, або діяльності трасту або іншого подібного правового утворення, приймати обов`язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, незалежно від формального володіння.
Щодо використання Відповідачами приміщень та розміщення ними матеріально-технічних баз за однією адресою, АМК встановлено таке.
ПрАТ "Київспецтранс" листом від 30.12.2020 № 1654/03 (вх. Комітету від 05.01.2021 № 8-0/147) надало інформацію про те, що юридичною і фактичною адресою підприємства є: м. Київ, проспект Правди, 85.
Також згідно з державним актом на право постійного користування землею Серія ІІ-КВ № 001675 від 07.04.1998, ПрАТ "Київспецтранс" володіє полігоном для утилізації твердих побутових відходів (далі - Полігон № 5), адреса розташування: Київська обл., Обухівський район, село Підгірці, та полiгоном для утилізації великогабаритних та будівельних відходів (далі - Полігон № 6), який розташований за адресою: м. Київ, вул. Пирогiвський шлях, 94-96.
ТОВ "Профпереробка" листом від 29.12.2020 № 1032 (вх. Комітету від 04.01.2020 № 8-01/138) повідомило: адресу реєстрації (03026, м. Київ, вул. Пирогівський Шлях, буд. 94-а) та фактичну адресу (04208, м. Київ, проспект Правди, буд. 85).
Зазначене підтверджується копіями договорів оренди земельних ділянок та приміщень, власником яких є ПрАТ "Київспецтранс", укладених ПрАТ "Київспецтранс" з ТОВ "Профпереробка" протягом 2019-2020 років, у тому числі, й у період проведення вищезазначених Торгів.
Такими діями ПрАТ "Київспецтранс" збільшує присутність на своїй території свого потенційного конкурента. Це, за висновком Комітету, свідчить про партнерські відносини між учасниками процедур закупівель.
Оцінюючи заперечення Відповідачів, Комітет вказав, що знаходження земельних ділянок, на яких розміщені Полігони № 5 і 6 у володінні та користуванні ПрАТ "Київспецтранс", а не у його власності, не спростовують факту та наявності договорів, укладених ПрАТ "Київспецтранс" з ТОВ "Профпереробка".
ПрАТ "Київспецтранс" у своїх запереченнях щодо розміщення матеріально-технічних баз Відповідачів посилалося, зокрема, на те, що суть підприємницької діяльності полягає в отриманні прибутку, і тому наявність вільних засобів виробництва, які на поточний період не використовуються Товариством у своїй господарській діяльності, спонукають ПрАТ "Київспецтранс" здавати ці засоби в оренду всім бажаючим та отримувати за це відповідний прибуток.
Проте, як зазначив Комітет, таке твердження ПрАТ "Київспецтранс" суперечить твердженню ПрАТ "Київспецтранс" про значну кількість замовлень при недостатній технічній базі, що змушує його звертатися до субпідрядників.
Зазначені заперечення не спростовують того факту, що протягом 2019-2020 років площа орендованих земельних ділянок, які ТОВ "Профпереробка" орендує у ПрАТ "Київспецтранс" збільшилась з 270 кв.м до 2254 кв.м. Площа орендованих складських приміщень збільшилась з 49,3 кв.м до 134,2 кв.м, також ТОВ "Профпереробка" було додатково орендовано для господарських потреб приміщення під автомайстерню площею 219,1 кв.м.
Щодо перебування фізичних осіб у трудових відносинах із Відповідачами Комітет зазначив таке.
Згідно з інформацією, наданою ГУ ПФУ в м. Києві листом від 08.10.2020 № 2600-0606-5/143738 (вх. № 701/1036-КІ), листом № 147 ПрАТ "Київспецтранс", листом № 138 ТОВ "Профпереробка" одночасно з Відповідачами перебували/перебувають, у тому числі, й у період проведення Торгів, у трудових відносинах одні й ті самі фізичні особи.
Згідно з інформацією, наданою листом № 1036-КІ ГУ ПФУ в м. Києві, листом № 147 ПрАТ "Київспецтранс", листом № 138 ТОВ "Профпереробка", протягом 2019-2020 років, у тому числі, й у період проведення Торгів, звільнилися з ПрАТ "Київспецтранс" та на наступний день працевлаштувалися до ТОВ "Профпереробка" значна кількість фізичних осіб.
Крім цього, листом № 147 ПрАТ "Київспецтранс" надало інформацію щодо Договору про надання персоналу, укладеного між ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка" від 30.06.2019 б/н, термін дії якого до 31.12.2020. ПрАТ "Київспецтранс" за 16 місяців було надано ТОВ "Профпереробка" послуг з оренди персоналу на 8 038 092,37 грн.
Співставивши середні показники місячного фонду оплати праці робітників ПрАТ "Київспецтранс" і вартості надання послуг за договором надання персоналу, Комітет зробив висновок, що ПрАТ "Київспецтранс" значну частину своїх працівників (не враховуючи значну кількість сумісників) надавало ТОВ "Профпереробка" для виконання певних трудових обов`язків в інтересах, під керуванням і контролем ТОВ "Профпереробка", тим самим зменшуючи свої виробничі можливості та конкурентноспроможність, адже не залучало їх до виконання безпосередніх обов`язків.
Листом від 18.12.2020 № 2020-18-12/3404/094 (вх. від 23.12.2020 № 8-01/17120) державною акціонерною холдинговою компанією "АРТЕМ" (замовник Торгів № 4, переможцем у яких визнано ТОВ "Профпереробка") надано інформацію щодо виконання Договору та осіб, залучених до виконання Договору. Так, було встановлено, що згідно із запитом виконавця робіт/послуг - лист ТОВ "Профпереробка" від 29.04.2020 № 234 про надання дозволу на проїзд на територію замовника автомобіля для вивезення побутових відходів, із зазначенням персональних даних водія та вантажників, один з вантажників перебував у трудових відносинах з березня 2020 року виключно з ПрАТ "Київспецтранс".
Таким чином, рівень спільного одночасного виконання робіт працівниками обох Відповідачів призвів до того, що при оформленні дозволів на перепустку працівник одного з Відповідачів був зазначений як працівник іншого.
Заперечення Відповідачів не спростовують факту одночасного перебування одних і тих самих фізичних осіб у трудових відносинах з Відповідачами. Крім того, у зазначеному переліку вказані не лише працівники робітничих спеціальностей, а й фахівці. Наприклад, крім водіїв та вантажників, за сумісництвом у обох товариствах працювали начальник відділу ведення обліку ТМЦ, старший бухгалтер відділу ведення обліку ТМЦ, менеджер з постачання, інженер з охорони праці, провідний фахівець з логістики, начальник відділу з питань охорони праці та економічної безпеки, начальник відділу ведення розрахунків тощо.
Отже, за висновком Комітету, одночасне перебування одних і тих же фізичних осіб у трудових відносинах з Відповідачами свідчить про спільне здійснення Відповідачами господарської діяльності, у зв`язку з чим Відповідачі не могли бути не обізнані з діяльністю один одного та мали можливість доступу до інформації один одного та обміну інформацією між ними щодо господарської діяльності.
Щодо спільної господарської діяльності ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка", Комітет встановив таке.
Згідно з інформацією, наданою листом № 147 ПрАТ "Київспецтранс", у ПрАТ "Київспецтранс" є укладені договори з ТОВ "Профпереробка", які діяли протягом 2019-2020 років. Ще до оприлюднення замовниками оголошення про проведення Торгів та під час участі Відповідачів у Торгах, між ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка" існували тісні договірні відносини, зокрема, щодо оренди нерухомого майна, оренди обладнання, оренди транспортних засобів, послуг з миття автотранспортних засобів, послуг з прийому, зберігання, розміщення та захоронення твердих будівельних відходів, оренди контейнерів для збирання відходів.
Протягом 2019-2020 років ТОВ "Профпереробка" надало ПрАТ "Київспецтранс" послуги по вивезенню ТВП та вантажно-розвантажувальні роботи на загальну суму 207 292 947,22 грн з ПДВ.
ПрАТ "Київспецтранс" надавало ТОВ "Профпереробка" послуги з приймання і захоронення відходів на полігонах, які належать ПрАТ "Київспецтранс", послуги з надання в оренду транспортних засобів, обладнання, транспортування контейнерів, вивезення великогабаритних відходів, миття транпортних засобів, постачання ТМЦ.
Під час дослідження наданої інформації Комітетом було проведено порівняльний аналіз щодо сум грошових коштів, які отримало ТОВ "Профпереробка" від інших суб`єктів господарювання за постачання товарів, робіт, послуг. Так, було з`ясовано, що протягом 2019 року ТОВ "Профпереробка" реалізувало товарів, робіт, послуг на загальну суму 53 317 574,00 грн без ПДВ, у тому числі, замовником яких було ПрАТ "Київспецтранс" - на суму 53 304 493,69 грн без ПДВ. Протягом першого півріччя 2020 року ТОВ "Профпереробка" реалізувало товарів, робіт, послуг на загальну суму 67 043 782,00 грн без ПДВ, у тому числі, замовником яких було ПрАТ "Київспецтранс" - на суму 65 255 756,80 грн без ПДВ.
Отже у 2019 та 2020 роках, у тому числі, й у період проведення Торгів, саме ПрАТ "Київспецтранс" було основним замовником робіт (послуг) ТОВ "Профпереробка". У зазначений період фінансування господарської діяльності ТОВ "Профпереробка" на 97% залежало від ПрАТ "Київспецтранс".
Щодо уповноваження ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка" одних і тих же осіб та/або осіб, які перебували у трудових відносинах з конкурентом у Торгах, на вчинення відповідних дій від імені та в інтересах Відповідачів, Комітет встановив таке.
За результатами аналізу інформації та документів, наданих банківськими установами (АТ "МІЖНАРОЖНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК" та ПАТ "БАНК "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ"), встановлено, що Відповідачі як до, так і в період оголошення та проведення Торгів уповноважили одних і тих же осіб, які перебували у трудових відносинах із конкурентами в Торгах та/або з пов`язаними з Відповідачами суб`єктами господарювання, на вчинення відповідних дій від їх імені та в їх інтересах, а саме водія легкового автомобіля ПрАТ "Київспецтранс", якого обидва товариства уповноважили отримувати за довіреностями, серед іншого, грошові кошти та банківські документи.
Також АМК встановлено використання ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка" одних засобів зв`язку.
За інформацією, наданою Офісом великих платників податків Державної податкової служби листом від 18.08.2020 № 4917/9/28-10-44-04-09 (вх. № 60-01/1074-кі від 21.08.2020) та Головним управлінням Державної податкової служби в м. Києві листом від 08.10.2020 № 24036/9/26-15-12-07-19 (вх. № 7-01/1070-кі від 19.10.2020), ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка" у період участі в Торгах (протягом 1 півріччя 2020 року), подавали електронну звітність до органів ДФС з однієї ж IP-адреси.
Оплата за послуги доступу до мережі Інтернет з цієї IP-адреси протягом січня-серпня 2020 року здійснювалась за разовими рахунками фізичною особою ОСОБА_2, який, як встановлено, є батьком згаданого вище ОСОБА_1 .
Отже, за висновком Комітету, факт використання ТОВ "Профпереробка" і ПрАТ "Київспецтранс" однієї і тієї самої ІР-адреси для звітування до податкових органів ДФС, за умови місцезнаходження Відповідачів за іншою адресою, свідчить про спільне ведення ними господарської діяльності, зокрема, бухгалтерського та фінансового обліку, що, у свою чергу, створює умови для обміну інформацією між вказаними товариствами.
Щодо використання ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка" одних і тих самих ІР-адрес для завантаження документів та входу в аукціон, АМК зазначив таке.
За інформацією державного підприємства "ПРОЗОРРО", наданою листом від 30.09.2020 № 206/01/2438/03 (вх. № 8-01/1166 від 28.01.2021), Відповідачі подавали свої початкові пропозиції для участі в Торгах з авторизованого електронного майданчика "zakupki.prom.ua".
Згідно з інформацією, наданою товариством з обмеженою відповідальністю "Закупки.Пром.УА" листом від 11.12.2020 №1657/12 (вх. № 8-01/16814 від 17.12.2020), ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка" для здійснення реєстрації, входу до кабінету учасника та інших дій, пов`язаних з подачею заявки на участь у процедурі закупівлі та зменшення ціни своєї пропозиції, під час участі в Торгах № 1-6, використовували IP-адреси, які, за інформацією наданою товариством з обмеженою відповідальністю "КИЇВСЬКІ ОПТИЧНІ МЕРЕЖІ" (вх. від 14.12.2020 № 8-01/16560), в період проведення Торгів, незмінно відділені ПрАТ "Київспецтранс", адреса надання послуг - м. Київ, проспект Правди, 85, кв. 203, пов. 2, що підтверджується договором про надання телекомунікаційних послуг від 27.12.2010 № Ю-П-0/30, укладеним між ПрАТ "Київспецтранс" та товариством з обмеженою відповідальністю "КИЇВСЬКІ ОПТИЧНІ МЕРЕЖІ".
Спростовуючи заперечення Відповідачів Комітет вказав, що ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка", зокрема, в період проведення Торгів, подавали свої тендерні пропозиції та здійснювали керування своїми рахунками в банках за допомогою системи "Клієнт-банк" з однакових ІР-адрес, закріплених за ПрАТ "Київспецтранс", адреса надання послуг - м. Київ, проспект Правди, 85.
Відповідно до копій наданих договорів оренди, укладених між Відповідачами, ТОВ "Профпереробка" орендує у ПрАТ "Київспецтранс" складські приміщення. Інформація щодо наявності в зазначених приміщеннях доступу до мережі Інтернет в Договорах оренди не зазначена. Договори щодо надання ПрАТ "Київспецтранс" послуг доступу до мережі Інтернет для ТОВ "Профпереробка" Відповідачами не надані.
Щодо керування ТОВ "Профпереробка" і ПрАТ "Київспецтранс" своїми рахунками в банку за допомогою системи "Клієнт-банк" з однакових ІР-адрес Комітет встановив таке.
ТОВ "Профпереробка" і ПрАТ "Київспецтранс", зокрема в період проведення Торгів, подавали свої тендерні пропозиції та здійснювали керування своїми рахунками в АТ "МІБ", ПАТ "БАНК "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", АТ "УКРГАЗБАНК", АТ "КРЕДОБАНК" за допомогою системи "Клієнт-банк" з однакових ІР-адрес, закріплених за ПрАТ "Київспецтранс", адреса надання послуг - м. Київ, проспект Правди, 85
Отже, за висновком Комітету, використання ТОВ "Профпереробка" і ПрАТ "Київспецтранс" однієї і тієї ж ІР-адреси для здійснення керування своїми банківськими рахунками, свідчить про спільне ведення ними господарської діяльності, зокрема, і під час проведення Торгів, що у свою чергу, створює умови для обміну інформацією між вказаними товариствами.
Щодо забезпечення ПрАТ "Київспецтранс" можливості для ТОВ "Профпереробка" взяти участь у торгах.
ТОВ "Профпереробка" у складі своєї тендерної пропозиції для участі в Торгах (проаналізовано пакет документів окремо щодо кожного з Торгів) завантажило документи, які підтверджують сталі господарські відносини між Відповідачами, та наявність яких дозволяє ТОВ "Профпереробка" брати участь у Торгах. Зокрема у довідці про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, ТОВ "Профпереробка" надає перелік обладнання та інших складових матеріально-технічної бази, в якому, окрім власного обладнання, вказано й орендоване у ПрАТ "Київспецтранс".
ТОВ "Профпереробка" також у складі своєї тендерної пропозицій завантажує договори на приймання і захоронення відходів від 27.12.2019 № 601025/05, щодо захоронення відходів на полігоні № 5 та договір на приймання і захоронення відходів від 27.12.2019 № 601025/06 щодо захоронення відходів на полігоні № 6, укладеними між ПрАТ "Київспецтранс" та ТОВ "Профпереробка", згідно з якими, ПрАТ "Київспецтранс" зобов`язується надавати послуги ТОВ "Профпереробка" з прийому, зберігання, розміщення та захоронення ТПВ та будівельних відходів на вищезазначених полігонах.