ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2023 року
м. Київ
cправа № 904/4855/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Білоуса В.В. - головуючого, Васьковського О.В., Огородніка К.М.
за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;
за участю представників:
скаржника - адвоката Колошиної О.В.,
ліквідатора ОМКП "Орджонікідзетеплоенерго" - арбітражного керуючого Проскуріна Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференцзв`язку касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Центрального апеляційного господарського суду
від 28.09.2022
за заявою ліквідатора № 01-20/228 від 17.08.2021 про спростування майнових дій власника боржника, визнання недійсним правочинів боржника та повернення майна
у справі № 904/4855/17
за заявою Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Орджонікідзевського міського комунального підприємства "Орджонікідзетеплоенерго"
про визнання банкрутом,-
ВСТАНОВИВ:
1. Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2017 порушено провадження у справі про банкрутство Орджонікідзевського міського комунального підприємства "Орджонікідзетеплоенерго" (далі - ОМКП "Орджонікідзетеплоенерго"). Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.03.2018 боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Проскуріна Дмитра Олександровича.
2. 25.08.2021 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява №01-20/228 від 17.08.2021 ліквідатора Проскуріна Д.О. про спростування майнових дій власника боржника, визнання недійсними правочинів боржника та повернення майна, в якій заявник просив:
2.1. Визнати незаконним рішення Покровської міської ради №6 від 24.06.2016 року "Про передачу будівлі теплопункту з балансу ОМКП "Орджонікідзетеплоенерго" на баланс управління житлово-комунального господарства та будівництва".
2.2. Визнати незаконним рішення Покровської міської ради № 5 від 06.07.2016 року "Про затвердження акту приймання-передачі будівлі теплопункту за адресою АДРЕСА_1 ".
2.3. Визнати незаконним рішення Виконавчого комітету Покровської міської ради №394 від 08.09.2017 року "Про затвердження протоколу аукціону з продажу нерухомого майна - нежитлової будівлі теплопункту по АДРЕСА_1 ".
2.4. Залучити до участі у справі №904/4855/17 ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; номери засобів зв`язку невідомі).
2.5. Визнати недійсним договір купівлі-продажу об`єкта малої приватизації на аукціоні від 13.09.2017 року, посвідчений приватним нотаріусом Покровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Бойко Ларисою Петрівною і зареєстрований в Реєстрі за №2074.
2.6. Зобов`язати ОСОБА_1 повернути ОМКП "Орджонікідзетеплоенерго" майно, отримане за договором купівлі - продажу об`єкта малої приватизації на аукціоні від 13.09.2017 року, посвідченим приватним нотаріусом Покровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Бойко Ларисою Петрівною і зареєстрованим в Реєстрі за №2074, а саме: будівлю теплопункту, загальною площею 276,8 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на земельній ділянці площею 0,0766 га, кадастровий номер якої - 1212100000:01:036:0059 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1150232612121; опис об`єкта нерухомого майна: Будівля теплопукту літ."А-1", у складі якої є: приміщення 1 = 6,6кв.м., приміщення 2 = 223,3 кв.м., приміщення 3 = 6,1 кв.м., приміщення 4 = 18,2 кв.м., підсобне приміщення 5 = 9 кв.м., комора 6 =2,6 кв.м., санвузол 7 = 4,7 кв.м., електрощитова 8 = 6,3 кв.м., ґанок літ."а" - з бетону, ґанок літ."а-1" - з бетону, димова башта № 1 - металева, огорожа № 2 - з металевої сітки.
Короткий зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанції
3. Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.02.2022 у задоволенні заяви ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Проскуріна Д.О. №01-20/228 від 17.08.2021 відмовлено.
4. Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, арбітражний керуючий Проскурін Д.О. звернувся до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
5. Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 28.09.2022 апеляційну скаргу задоволено частково. Ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 22.02.2022 скасовано частково. Заяву ліквідатора Проскуріна Д.О. №01-20/228 від 17.08.2021 задоволено частково. Визнано недійсним договір купівлі-продажу об`єкта малої приватизації на аукціоні від 13.09.2017. Зобов`язано ОСОБА_1 повернути ОМКП "Орджонікідзетеплоенерго" майно, отримане за Договором купівлі-продажу об`єкта малої приватизації на аукціоні від 13.09.2017. Визнано незаконним рішення виконавчого комітету Покровської міської ради №394 від 08.09.2017 "Про затвердження протоколу аукціону з продажу нерухомого майна - нежитлової будівлі теплопункту по АДРЕСА_1 ". В іншій частині заяви відмовлено. В іншій частині ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 22.02.2022 у даній справі №904/4855/17 залишено без змін.
Рух касаційної скарги
6. 29.12.2022 ОСОБА_1 звернулась до Верховного Суду із касаційною скаргою від 28.12.2022 на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 28.09.2022, підтвердженням чого є відтиск календарного штемпелю відділення поштового зв`язку на конверті, в якому надійшла касаційна скарга.
7. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду касаційної скарги ОСОБА_1 у справі № 904/4855/17 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В. В., судді - Васьковського О. В., судді - Огородніка К. М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 03.01.2023.
8. Ухвалою Верховного Суду від 30.01.2023 у справі № 904/4855/17 касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 28.09.2022 у справі № 904/4855/17 залишено без руху на підставі ч. 2 ст. 292 Господарського процесуального кодексу України.
9. ОСОБА_1 усунено недоліки касаційної скарги у встановлений ухвалою Верховного Суду термін.
10. Ухвалою Верховного Суд від 29.03.2023, серед іншого, відкрито касаційне провадження у справі № 904/4855/17 за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 28.09.2022 у справі № 904/4855/17; призначено розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 на 25 квітня 2023 року о 10:30.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу
11. Не погоджуючись з постановою апеляційного суду, ОСОБА_1 подано касаційну скаргу в якій остання просить скасувати постанову Центрального апеляційного господарського суду від 28.09.2022 та залишити в силі ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 22.02.2022.
12. Аргументи касаційної скарги полягають у наступному.
12.1. Судом апеляційної інстанції порушено статтю 120 ГПК України, оскільки касатор не отримувала ухвали про прийняття апеляційної скарги до провадження та призначення справи до розгляду, чим була позбавлена процесуального права на подання відзиву на скаргу.
12.2. Ліквідатором було обрано неналежний спосіб захисту прав боржника, оскільки положення ч. 1 ст. 216 ЦК України застосовується виключно до сторін правочину; (правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №916/1952/17 від 12.09.2019 у справі 915/1868/18, від 14.05.2020 у справі №916/1952/17, від 26.01.2022 року у справі № 924/637/20.
12.3. Належний правовий механізм захисту порушених прав боржника, який не є стороною визнаного недійсним договору купівлі-продажу - це витребування майна шляхом подачі віндикаційного позову. (Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 28.08.2019 у справі № 127/17971/15-ц).
12.4. Судом апеляційної інстанції не було досліджено та не надано правову оцінку доказам, що підтверджують відсутність будь яких заборон на дату вчинення спірних правочинів, зокрема, пояснення Покровської міської ради та Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №299573465 від 15.02.2022, що є порушенням вимог статей 73 - 80, 86, 236 ГПК України та є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення (висновок викладено у постановах Верховного Суду від 02.06.2022 у справі № 912/3575/20, від 01.12.2022 у справі №922/2017/17).
12.5. Судом апеляційної інстанції не враховано висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 02.06.2022 у справі № 912/3575/20, від 01.12.2022 у справі № 922/2017/17, від 08.12.2022 у справі № 910/16396/21, від 02.06.2020 у справі № 910/17792/17; від 28.08.2019 у справі №127/17971/15-ц, від 23.12.2019 у справі №521/13581/15-ц, від 26.01.2022 у справі №924/637/20.
13. У судовому засіданні 25.04.2023 представник скаржника підтримала касаційну скаргу з підстав наведених у відзиві.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
14. Ліквідатором Проскуріним Д.О. подано відзив на касаційну скаргу, в якому останній просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
15. У судовому засіданні 25.04.2023 ліквідатор боржника заперечив проти касаційної скарги з підстав, наведених у відзиві.
Позиція Верховного Суду
16. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, перевіривши правильність застосування господарським судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
17. Предметом розгляду у даній справі є вимоги заяви ліквідатора про визнання незаконними рішень Покровської міської ради про передачу будівлі теплопункту з балансу боржника на баланс управління житлово-комунального господарства та будівництва; визнання недійсним договору купівлі-продажу спірного майна з фізичною особою ОСОБА_1 та про його повернення до боржника.
18. Відповідно до частини 6 статті 12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
19. Банкрутство за своєю природою є особливим правовим механізмом врегулювання відносин між неплатоспроможним боржником та його кредиторами, правове регулювання якого регламентовано Кодексом України з процедур банкрутства, який введено в дію з 21.10.2019, а до введення в дію цього Кодексу - Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", які визначають особливості провадження у справах про банкрутство, тобто є спеціальними у застосуванні при розгляді цих справ.
20. За змістом частини першої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, в тому числі житловий фонд, нежитлові приміщення та інше майно, майнові права, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
21.Відповідно до частин п`ятої, восьмої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
22. Аналіз наведених положень Закону України "Про місцеве самоврядування" дає підстави для висновку, що ним урегульовано питання правового режиму права комунальної власності, що належить територіальній громаді, та повноважень органів місцевого самоврядування щодо розпорядження зазначеним майном.
23. Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб`єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб`єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб`єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.
24. У постанові Верховного Суду від 30.06.2020 у справі № 923/321/18 викладено правовий висновок, що за змістом положень статті 136 ГК України, статей 2, 172, 327 321, 392 ЦК України, статей 78, 136, 145, 147 ГК України і статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" єдиним легітимним суб`єктом права комунальної власності є територіальна громада в особі відповідної місцевої ради, але аж ніяк не комунальне підприємство, за яким власник лише закріплює комунальне майно на праві господарського відання.
25. У розумінні приписів статей 15, 16 Цивільного кодексу України, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
26. Статтею 41 Конституції України, зокрема, визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю; ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності; право приватної власності є непорушним.
27. Згідно зі статтями 319, 321 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд; право власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Статтею 391 Цивільного кодексу України визначено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
28. Частиною першою статті 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, крім грошових коштів, що знаходяться на банківському рахунку умовного зберігання (ескроу) банкрута, об`єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об`єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, у комунальну власність відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
29. Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.
29.1. У відповідності до Статуту ОМКП "Орджонікідзетеплоенерго", затвердженого рішенням Орджонікідзевської міської ради від 26.02.2016 № 7 підприємство засноване на власності територіальної громади міста Орджонікідзе (міська комунальна власність), власником якого є Орджонікідзевська міська рада, і знаходиться у безпосередньому управлінні виконавчого комітету Орджонікідзевської міської ради (орган управління майном).
29.2. Відповідно до Статуту боржника:
- підприємство створене з метою отримання прибутку за рахунок виробництва та надання послуг, пов`язаних із теплопостачанням та інших послуг (ст.2 Статуту);
- майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, цінності, які передані у власність територіальної громади міста Орджонікідзе згідно з рішенням обласної ради від 24.10.2002 № 83, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства (п. 5.1 статті 5 Статуту);
- майно підприємства є власністю територіальної громади міста в особі Орджонікідзевської міської ради і закріплюється за ним на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та Статуту підприємства (п.5.2 ст.5 Статуту);