ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2023 року
м. Київ
справа № 640/5303/22
адміністративне провадження № К/990/34511/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Рибачука А.І.,
суддів: Бучик А.Ю., Мороз Л.Л.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 640/5303/22
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) "Надія" до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент ДАБК м. Києва), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Кармен-Інвест", про визнання протиправним та скасування рішення, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСББ "Надія"
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.08.2022, ухвалене у складі головуючого судді Балась Т.П.
та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2022, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Бужак Н. П., суддів Костюк Л.О., Степанюка А.Г.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У лютому 2022 року ОСББ "Надія" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, у якому просило скасувати рішення Департаменту ДАБК м. Києва від 08.07.2019 про надання дозволу № КВ 112191890127 на реконструкцію з розширенням нежитлової будівлі на вулиці Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог містобудівної документації та діючого законодавства України надано дозвіл на виконання будівельних робіт ТОВ "Кармен-Інвест" на об`єкт будівництва: "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вул. Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю" по вул. Крутий узвіз, 3-5 у Печерському районі м. Києва, яким порушуються права та охоронювані законом інтереси мешканців сусіднього із об`єктом будівництва будинку по вул. Круглоуніверситетській, 14 в місті Києві на безпечне довкілля та життя, оскільки замовником будівництва не було проведено обстеження впливу будівництва на будинок по вул. Круглоуніверситетська, 14 і технічні висновки щодо такого впливу відсутні у складі проектної документації. При цьому позивач зазначив, що у разі виконання будівельних робіт відповідно до затвердженого проекту, стане руйнівним для будинку по вул. Круглоуніверситетська, 14, власники квартир у якому є членами ОСББ "Надія".
2. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 26.08.2022, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2022, відмовив у задоволенні позовних вимог.
3. 07.12.2022 ОСББ "Надія" звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою на зазначені вище рішення та постанову судів першої та апеляційної інстанцій, відповідно, з підстав, визначених пунктами 1 та 4 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
4. Верховний Суд ухвалою від 26.12.2022 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
5. 26.01.2023 від ТОВ "Кармен-Інвест" до суду касаційної інстанції надійшли пояснення на касаційну скаргу позивача, у яких третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача просить залишити останню без задоволення, а оскаржувані ОСББ "Надія" судові рішення - без змін.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. У справі, яка розглядається суди встановили, що ТОВ "Кармен-Інвест" отримало Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вул. Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю", затверджені наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації від 11.12.2017 № 781 (далі - Містобудівні умови), абзацом 9 пунктом 2 яких зобов`язано ТОВ "Кармен-Інвест" розробити заходи щодо захисту прилеглих будинків і споруд від руйнації, забезпечити їх стійкість при будівництві (реконструкції) та виконати технічне обстеження будинків і споруд, які прилягають до об`єкта будівництва і знаходяться в зоні впливу будівельно-монтажних робіт, з доданням відповідних технічних висновків у складі проектної документації.
За замовленням ТОВ "Кармен-Інвест" ТОВ "Українські архітектурні технології" у 2018 році розробило проект на об`єкт будівництва "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вул. Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю".
08.07.2019 Департаментом ДАБК м. Києва видано ТОВ "Кармен-Інвест" дозвіл на виконання будівельних робіт № КВ112191890127 щодо об`єкта: "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вул. Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю".
Також суди встановили, що з метою з`ясування впливу будівництва офісно-житлової будівлі по вулиці Крутий узвіз, 3-5 на житловий будинок по вул. Круглоуніверситетська, 14, ОСББ "Надія" ініціювало технічне дослідження, за результатами якого складено звіт від 03.11.2021, у якому зафіксовано таке:
впливає на стан житлового будинку по вулиці Круглоуніверситетська, 14, в частині стійкості та надійності конструкцій, виконання будівельно-монтажних робіт при реконструкції з розширенням нежитлової будівлі по вулиці Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно - житлову будівлю;
впливає на стан житлового будинку по вулиці Круглоуніверситетська, 14 в частині стійкості та надійності конструкцiй, дiя додаткових будiвельно-транспортних навантажень, внаслідок виконання будівельно-монтажних робіт при реконструкції з розширенням нежитлової будівлі по вулиці Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю.
На виконання абзацу 9 пункту 2 Містобудівних умов ТОВ "Кармен-Інвест" замовило у Державного підприємства (далі - ДП) "Науково-дослідний інститут будівельних конструкцій (далі - НДІБК) обстеження технічного стану будинків, що потрапляють у зону впливу об`єкту, за наслідками якого 17.05.2018 складено Звіт про науково - технічну роботу "Натурні візуальні і інструментальні обстеження технічного стану будинків, що потрапляють в зону впливу об`єкту "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вул. Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю" у Печерському районі м. Києва, оцінка впливів, розробка висновків і рекомендацій, що унеможливлюють негативні наслідки".
Відповідно до вказаного Звіту проведено обстеження будинків, що знаходяться в безпосередній близькості до об`єкта будівництва, зокрема, будинки №№3-А і 5 по вулиці Крутий узвіз, будинок 2/1-А, будинок 2/1, будинок 4 і підземний паркінг біля будинків №4-Б і 2/1-А на вулиці Круглоуніверситетській.
Метою обстеження зазначено виконання візуального обстеження ушкоджень, надання аналізу результатів розрахунків щодо впливу зведення новобудови на оточуючу існуючу забудову та висновків і рекомендацій щодо її захисту, та надання висновків щодо деформованого стану існуючих, що в зоні впливу будівництва об`єкту "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під офісну будівлю на вул. Крутий узвіз, 3-В у Печерському районі м. Києва" до початку будівництва.
Окрім того, ТОВ "Українські архітектурні технології" на замовлення ТОВ "Кармен-Інвест" розроблено проект "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вулиці Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю" на вул. Крутий узвіз, 3-5, літера "В" у Печерському районі міста Києва, у якому враховано необхідність забезпечення збереження об`єктів культурної спадщини та елементів охорони в безпосередній близькості від об`єкта проектування, а також розроблення заходів щодо захисту прилеглих будинків від руйнації, забезпечення їх стійкості при будівництві.
Із вказаного проекту видно, що у складі проектної документації на виконання вимог абзацу 9 пункту 2 Містобудівних умов міститься відповідний технічний висновок щодо захисту прилеглих будинків, які потрапляють в зону впливу об`єкта будівництва від руйнацій, забезпечення їх стійкості при будівництві.
ТОВ "Кармен-Інвест" замовило у ТОВ "Укрбудекспертиза" проведення експертизи проектної документації за проектом "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вулиці Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю" на вул. Крутий узвіз, 3-5, літера "В" у Печерському районі міста Києва, за результатом якої складено Експертний звіт від 27.08.2018 №3-239-8-ЕП/КО.
Згідно із зазначеним Експертним звітом, за результатами розгляду проектної документації встановлено, що проектна документація на об`єкт будівництва "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вулиці Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю" на вул. Крутий узвіз, 3-5, літера "В" у Печерському районі міста Києва розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог міцності, надійності та довговічності об`єкта будівництва його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; санітарного та епідеміологічного благополуччя населення; охорони праці; екології; пожежної безпеки; техногенної безпеки; енергозбереження і може бути затверджена в установленому порядку.
Окрім того, ТОВ "Кармен-Інвест" з власної ініціативи замовлено у ДП "Науково-дослідний інститут будівельного виробництва" технічне обстеження будинків, зокрема будинку по вул. Круглоуніверситетська, 14, за результатом якого складено звіт про науково-дослідну роботу за договором №93-20, згідно із яким роботи з технічного обстеження будівлі виконувались в червні 2020 року. В процесі роботи проведено детальне обстеження конструкцій будівлі, визначено основні пошкодження та дефекти, а також визначений технічний стан конструкцій будівлі (том 1 "Обстеження будівлі за адресою Круглоуніверситетська, 14").
Згідно з висновками звіту в частині, що стосується обстеження будинку по Круглоуніверситетській, 14 встановлено, що при обстеженні огороджуючих стін будівлі були виявлені наступні дефекти та пошкодження: тріщини між відмосткою та цоколем будівлі, тріщини по тілу відмостки, просідання відмостки, сліди замокання та нарости рослинного походження; відсутні зливи для відведення води від відмостки будівлі; сліди замокання, відшарування опорядження, нарости рослинного походження, тріщини по опорядженню стін; відшарування опорядження ґанку, вивітрювання цегли, нарости рослинного походження, тріщини по сходинках; тріщина між стіною та конструкцією ганку; сліди замокання та відшарування опорядження балконних плит; відшарування захисного шару бетону, оголення та сліди іржавiння арматури балконних плит, незначні сколювання бетону; тріщини по цегляних стінах та перемичках шириною розкриття до 2,0 мм; локальні ділянки стін зі сколюванням цегли; тріщина по залізобетонній перемичці першого поверху шириною розкриття до 1 мм.
Загальний технічний стан огороджуючих стін будівлі визначено як задовільний (II категорія технічного стану).
Згідно із звітом ТОВ "Лабораторія неруйнівних методів дослідження" про науково-технічну роботу від 07.07.2020 "Георадарне обстеження земельної ділянки (внутріквартальний проїзд в межах вулиць Круглоуніверситетська, 14, Крутий узвіз, 3-5 у Печерському районі м. Києва) на предмет наявності пустот та порожнин для проїзду будівельної техніки і вантажного транспорту. Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вул. Крутий узвіз, 3-5 літера "В" під офісно - житлову будівлю на вул. Крутий узвіз 3-5 літера "В" у Печерському районі м. Києва" установлено, що зміни щільності інженерно-геологічних елементів та структури дорожнього покриття внутріквартального проїзду, літологічної будови майданчика дослідження, значні підземні споруди, пустоти та порожнини, які можуть утворювати перешкоди для проїзду будівельної техніки і вантажного транспорту - відсутні.
При цьому, під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції було встановлено, що будівельні роботи на об`єкті "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вулиці Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю" не розпочаті.
Вважаючи, що дозвіл на виконання будівельних робіт виданий протиправно, оскільки він не відповідає містобудівному законодавству, порушує права та інтереси мешканців будинку, у якому створено ОСББ "Надія", останнє звернулось до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив із того, що вимоги позивача є безпідставними, оскільки ними не встановлено жодних обставин, які б свідчили про наявність підстав для відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт, які передбачені статтею 37 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон № 3038-VI) та пунктом 30 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (далі - Порядок № 466) на підставі заяви про видачу дозволу на виконання будівельних робіт на об`єкт будівництва "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вулиці Крутий узвіз, 3-5, літера "В" під офісно-житлову будівлю" по вул. Крутий узвіз, 3-5, літера "В" у Печерському районі міста Києва".
IV ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
8. Касаційна скарга позивача мотивована, зокрема тим, що судами попередніх інстанцій застосовано положення статті 37 Закону № 3038-VI та пункту 28 Порядку № 466 без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 18.10.2022 у справі № 813/5933/15.
Окрім того, ОСББ "Надія" у своїй касаційній скарзі вказує на те, що суди попередніх інстанцій неповно з`ясували обставини, що мають значення для вирішення цієї справи.
9. У поясненнях на касаційну скаргу позивача ТОВ "Кармен-Інвест" вказує на відсутність ознак подібності правовідносин у справі, яка розглядається та у справі № 813/5933/15, на постанову Верховного Суду від 18.10.2022 у якій посилається позивач у своїй касаційній скарзі.
При цьому, ТОВ "Кармен-Інвест" вказує на те, що суди попередніх інстанцій оцінили всі докази та аргументи позивача та обґрунтовано визнали поданий ним звіт непереконливим, оскільки при його підготовці не досліджувались матеріали проектної документації об`єкта будівництва щодо надання дозволу на реконструкцію якого виник спір у цій справі.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.
11. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
12. У справі, яка розглядається спір виник щодо правомірності рішення Департаменту ДАБК м. Києва про надання ТОВ "Кармен-Інвест" дозволу на будівництво об`єкта "Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі на вулиці Крутий узвіз, 3-5, лiтера "В" під офісно - житлову будівлю", здійснення будівельних робіт згідно із яким, на думку мешканців будинку по вулиці Круглоуніверситетська, 14, створює загрозу руйнування прилеглих до будівництва багатоквартирних житлових будинків, зокрема й будинку власниками квартир в якому створено ОСББ "Надія", оскільки такий дозвіл видано незважаючи на невідповідність будівельно-технічної документації Містобудівним умовам та державним будівельним нормам.
13. Законом, який визначає правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів є Закон № 3038-VI.
14. Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 3038-VI відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, законами України "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами.
15. Статтею 9 Закону України від 20.05.1999 № 687-XIV "Про архітектурну діяльність" визначено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом № 3038-VI.
16. Частиною другою статті 26 Закону 3038-VІ визначено, що суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.
17. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації (частина четверта статті 26 Закону № 3038-VI).
18. Частиною п`ятою статті 26 Закону № 3038-VI визначено, що проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:
1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
3) затвердження проектної документації;
4) виконання підготовчих та будівельних робіт;
5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;
6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
19. Відповідно до частини п`ятої статті 29 Закону № 3038-VI (в редакція, яка діяла на час отримання ТОВ "Кармен-Інвест" Містобудівних умов) містобудівні умови та обмеження містять:
1) назву об`єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об`єкта;
2) інформацію про замовника;
3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні;
4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах;
5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки;
6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону);
7) мінімально допустимі відстані від об`єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд;
8) планувальні обмеження (охоронні зони пам`яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об`єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони);
9) охоронні зони об`єктів транспорту, зв`язку, інженерних комунікацій, відстані від об`єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж.
Перелік зазначених умов є вичерпним.
20. Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника (частина восьма статті 29 Закону № 3038-VI).
21. Відповідно до частини першої статті 31 Закону № 3038-VI проектна документація на будівництво об`єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
22. У затвердженому на виконання вищезазначеної правової норми Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів, затвердженому наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 № 45 (далі - Порядок № 45) терміном "будівництво" охоплюється нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об`єктів будівництва (абзац третій пункту 1 цього Порядку).
23. За змістом пункту 3, пункту 4, підпунктів 4.1, 4.2 пункту 4 Порядку № 45 для забезпечення проектування об`єкта будівництва замовник повинен надати генпроектувальнику (проектувальнику) вихідні дані на проектування. Основними складовими вихідних даних є, зокрема, містобудівні умови та обмеження; завдання на проектування.