ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 травня 2023 року
м. Київ
справа № 520/10427/2020
адміністративне провадження № К/9901/13149/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Смілянського Ярослава Геннадійовича на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 23.03.2021 (колегія суддів: Мінаєва О.М., Калиновський В.А., Макаренко Я.М.) у справі №520/10427/20 за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора Департаменту реєстрації Харківської міської ради Шеховцової Маргарити Євгенівни, Департаменту реєстрації Харківської міської ради, третя особа - Московський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Державного реєстратора Департаменту реєстрації Харківської міської ради Шеховцової Маргарити Євгенівни (відповідач -1), Департаменту реєстрації Харківської міської ради (відповідач-2), третя особа - Московський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), в якій просить суд: визнати незаконним та скасувати рішення Державного реєстратора Департаменту реєстрації Харківської міської ради Шеховцової Маргарити Євгеніївни №5945852 від 03.07.2020 року про відмову в здійсненні реєстраційних дій щодо державної реєстрації права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язати Державного реєстратора Департаменту реєстрації Харківської міської ради здійснити державну реєстрацію права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 позов задоволено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 23.03.2021 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 520/10427/2020 скасовано. Прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції представник позивача подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга обґрунтувана тим, що відповідач, відмовляючи у проведенні державної реєстрації права власності на житловий будинок, позбавляє позивача на реалізацію права на поділ спільного майна, набутого за час шлюбу. Вказує, що підставою для проведення реєстрації є не добровільне відчуження майна особою, яка внесена в Єдиний державний реєстр боржників, а судове рішення про поділ майна.
В касаційній скарзі скаржник посилається на те, що оскаржувані судові рішення не відповідають правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №200/12775/17-ц.
Ухвалою Верховного Суду від 12.05.2021 відкрито касаційне провадження на підставі п. 1 частини четвертої ст. 328 КАС України.
Відзив на касаційну скаргу від відповідача не надходив.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами встановлено, що рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 21.05.2020 у справі № 642/1871/20 про поділ майна подружжя було визнано право власності ОСОБА_1 на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 48,4 кв.м (надалі - будинок) в порядку поділу майна подружжя.
Після набрання рішенням суду законної сили позивач звернулась до Департаменту реєстрації ХМР із заявою про реєстрацію речового права на вказаний будинок, яка була прийнята відповідачем 01.07.2020.
Для реєстрації було надано необхідний пакет документів, зокрема, копію судового рішення та технічний паспорт будинку.
Відповідач рішенням обтяжень №5945852 від 03.07.2020 відмовив в державній реєстрації права власності позивача на вказаний будинок, керуючись п.12 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та посилаючись на інформацію з Єдиного реєстру боржників згідно якої власник будинку ОСОБА_2 є боржником щодо конфіскації майна за виконавчим провадженням №54330523, яке перебуває на виконанні у Московському відділі державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що в цій справі єдиною підставою набуття права власності позивачем є рішення суду про визнання права власності, тому у спірних правовідносинах відсутні підстави для застосування п. 12 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Отже, відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в реєстрації права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 на підставі рішення суду.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний суд послався на п. 12 ст. 24 Закону, згідно якого у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено, зокрема, у разі, якщо заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників. Оскільки державним реєстратором встановлено, що відчужувач майна - ОСОБА_2 перебуває в Єдиному реєстрі боржників, у проведенні державної реєстрації права власності правомірно відмовлено.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.
Так, спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV, який відповідно до преамбули, визначає відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Згідно із положеннями статті 2 цього Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державній реєстрації прав підлягає право власності (пункт 1 частини першої статті 4 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Положеннями частини третьої статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор, серед іншого:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
- перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
- здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
За правилами, встановленими статтею 18 цього Закону, державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Заява про державну реєстрацію прав подається окремо щодо кожного об`єкта нерухомого майна.
Вимоги до оформлення заяв, а також вимоги до оформлення рішень державних реєстраторів, що приймаються за результатом їх розгляду, їх форми затверджуються Міністерством юстиції України.
Частиною першою статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.