ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 400/2503/19
касаційне провадження № К/9901/17731/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Пасічник С.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області
на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 січня 2020 року (головуючий суддя - Лебедєва Г.В.)
та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2020 року (головуючий суддя - Федусик А.Г.; судді - Бойко А.В., Шевчук О.А.)
у справі № 400/2503/19
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Миколаївській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки) та рішень,
У С Т А Н О В И В:
У серпні 2019 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, позивач, платник, підприємець) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі - ГУ ДПС у Миколаївській області, відповідач, контролюючий орган, податковий орган) про визнання протиправними та скасування: податкових повідомлень-рішень від 02 травня 2019 року № 00031001306 (з урахуванням податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2019 року № 00057691306), № 00031011306 (з урахуванням податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2019 року № 00057671306), № 00030931306 (з урахуванням податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2019 року № 00057701306), № 00030991306 (з урахуванням податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2019 року 00057681306), № 00030921306, № 00030911306, № 00030971306, № 00030941306, № 00030961306, № 00030981306, № 00030951306; вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02 травня 2019 року № Ф 46; рішень про застосування штрафних санкцій від 02 травня 2019 року № 0001531306 та № 0001541306.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 січня 2020 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 02 травня 2019 року № 00030961306, № 00030981306, № 00030951306 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 23 749, 64 грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2020 року рішення суду першої інстанції скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 02 травня 2019 року № 00031001306 (з урахуванням податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2019 року № 00057691306), від 02 травня 2019 року № 00031011306 (з урахуванням податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2019 року № 00057671306), від 02 травня 2019 року № 00030931306 (з урахуванням податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2019 року № 00057701306), від 02 травня 2019 року № 00030991306 (з урахуванням податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2019 року № 00057681306), від 02 травня 2019 року № 00030941306, вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02 травня 2019 року № Ф-46, рішення №0001531306 від 02 травня 2019 року про застосування штрафних санкцій.
Прийнято в цій частині постанову, якою названі позовні вимоги задоволено.
В іншій частині рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 січня 2020 року залишено без змін.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ГУ ДПС у Миколаївській області звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 січня 2020 року, постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2020 року в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Мотивуючи касаційну скаргу, податковий орган зазначає, що платником неправомірно було включено до суми витрат безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів витрати на утримання, технічне обслуговування та ремонт легкового автомобіля та вантажних автомобілів, які є основними засобами подвійного призначення; витрати, які не підтверджені документально; витрати, не пов`язані з провадженням господарської діяльності платника, що є порушенням підпункту 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Наголошує, що судовими інстанціями не було надано належної правової оцінки кожному аргументу податкового органу щодо наявності порушень, встановлених при проведенні перевірки платника.
Ухвалою Верховного Суду від 07 вересня 2020 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДПС у Миколаївській області.
25 вересня 2020 року від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він зазначив, що доводи касаційної скарги не спростовують правильність застосування судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права.
06 грудня 2020 року податковим органом заявлено клопотання про заміну відповідача - ГУ ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 43144729) його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ ВП НОМЕР_2), у зв`язку з реорганізацією, яке згідно зі статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає задоволенню.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами попередніх інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судовими інстанціями встановлено, що відповідачем проведено документальну планову виїзну перевірку позивача щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2018 року, за результатами якої складено акт від 12 березня 2019 року № 365/14-29-13-06/ НОМЕР_1 .
Відповідно до висновків названого акта перевірки відповідачем встановлені порушення:
- підпунктів 177.5.1, 177.5.3 пункту 177.5 статті 177 ПК України з огляду на порушення термінів сплати авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб за 2017, 2018 роки та остаточного розрахунку згідно з декларацією за 2017 рік на суму 111 295,80 грн;
- пунктів 177.2, 177.4 статті 177 ПК України щодо заниження чистого оподатковуваного доходу за період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2018 року, що призвело до нарахування податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб в сумі 127 397,85 грн;
- пункту 51.1 статті 51, підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 ПК України, пункту 3.2 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, - оскільки по податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку (ф.1-ДФ) за 4 квартал 2016 року, 4 квартал 2017 року та 4 квартал 2018 року не включено, нараховану та виплачену орендну плату фізичним особами за оренду транспортних засобів (ознака 106) в сумі 71 250,00 грн;
- підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163, підпункту 164.2.1 пункту 164.2 статті 164, підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, пункту 176.2 статті 176, пункту 177.7 статті 177 ПК України, а саме неутримання та неперерахування податку на доходи фізичних осіб із виплаченої орендної плати фізичним особам за орендовані транспортні засоби в сумі 12 825,00 грн;
- підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 ПК України внаслідок неперерахування податку з доходів фізичних осіб, утриманого із заробітної плати найманих працівників, в сумі 19 025,63 грн та несвоєчасного перерахування податку з доходів фізичних осіб, утриманого із заробітної плати найманих працівників та інших виплат, в сумі 32 695,16 грн за період з квітня 2016 року по жовтень 2018 року;
- пункту 2 частини другої статті 6, пункту 2 частини першої статті 7, частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо порушення порядку нарахування, обчислення та строків сплати єдиного внеску із чистого оподатковуваного доходу, одержаного від здійснення підприємницької діяльності, за період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року, у зв`язку із чим занижено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що підлягає сплаті до бюджету, в сумі 8 660,00 грн за 2017 рік;
- пункту 185.1 статті 185, пункту 189.1 статті 189, підпункту "г" пункту 198.5 статті 198 ПК України, а саме: заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість на загальну суму 196 098,36 грн;
- пунктів 200.1, 200.4 статті 200 ПК України щодо завищення значення рядка 19 "Від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду" та рядка 21 "Сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду" на загальну суму 225 565,27 грн;
- підпункту 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, підпунктів 168.1.2, 168.1.4 пункту 168.1 статті 168, підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 ПК України, а саме порушення термінів сплати військового збору згідно з декларацією за 2017 рік;
- підпункту 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, підпунктів 168.1.2, 168.1.4 пункту 168.1 статті 168, підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 ПК України, в результаті неперерахування та несвоєчасного перерахування військового збору під час виплати доходів фізичним особам;
- пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме заниження суми військового збору від доходу, отриманого від здійснення підприємницької діяльності, за період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2018 року, що призвело до донарахування податкових зобов`язань з військового збору в сумі 10 616,49 грн;
- підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо неутримання та неперерахування військового збору із виплаченої орендної плати за оренду транспортних засобів за період грудень 2016, грудень 2017 та грудень 2018 року, в результаті чого занижено військовий збір на суму 1 068,75 грн;
- частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо несвоєчасного перерахування нарахованого єдиного внеску за лютий, червень та липень 2018 року на суму 478,75 грн.
На підставі пункту 86.7 статті 86 ПК України 15 квітня 2019 року позивач надав заперечення до акта перевірки.
За результатами розгляду вказаних заперечень податковим органом внесені зміни до пункту 2, пункту 7, пункту 8 висновку акту перевірки, а саме названі пункту викладено в наступних редакціях:
" 2) пункту 177.2, пункту 177.4 статті 177 ПК України - щодо заниження чистого оподатковуваного доходу за період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2018 року, що призвело до нарахування податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб в сумі 127 397,85 грн, в тому числі по періодам:
- 2017 рік - 62 264,77 грн;
- 2018 рік - 65 133,08 грн;
7) пункту 185.1 статті 185, пункту 189.1 статті 189, підпункту "г" пункту 198.5 статті 198 ПК України - занижено податкові зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 245 865,22 грн, в тому числі по періодам:
- за вересень 2018 року на суму 87 897,42 грн;
- за жовтень 2018 року на суму 38 475,94 грн;
- за листопад 2018 року на суму 96 644,17 грн,
- за грудень 2018 року на суму 22 847,69 грн;
8) підпункту "г" пункту 198.5 статті 198, пункту 201.1 статті 201 ПК України - платником не складено (не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду) та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних зведену податкову накладну, в якій платник податку повинен був визначити податкові зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 245 865,22 грн, в тому числі по періодам:
- за вересень 2018 року на суму 87 897,42 грн;
- за жовтень 2018 року на суму 38 475,94 грн;
- за листопад 2018 року на суму 96 644,17 грн;
- за грудень 2018 на суму 22 847,69 грн".
На підставі висновків акта перевірки контролюючим органом прийнято:
податкові повідомлення-рішення від 02 травня 2019 року:
- № 00030911306, яким до платника застосовано штраф у розмірі 1 249,38 грн;
- № 00030921306, яким до платника застосовано штраф у розмірі 800,53 грн;
- № 00030931306, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на загальну суму 159 247,31 грн, в тому числі за основним платежем на 127 397,85 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями на 31 849,46 грн;
- № 00030941306, яким до платника застосовано штрафні санкцій у розмірі 510,00 грн;
- № 00030951306, яким збільшено грошове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 43 424,08 грн, у тому числі за основним платежем 19 025,63 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 23 749,64 грн, а також нараховано пеню у розмірі 648,81 грн;
- № 00030961306, яким збільшено грошове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 20 081,25 грн, в тому числі за основним платежем 12 825,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 7 256,25 грн;
- № 00030971306, яким до платника застосовано штраф у розмірі 10 504,89 грн;
- № 00030981306, яким збільшено грошове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 4 445,78 грн, у тому числі за основним платежем 1 324,44 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 3 085,69 грн, а також нараховано пеню у розмірі 35,65 грн;
- № 00030991306, яким збільшено грошове зобов`язання з військового збору на загальну суму 13 270,61 грн, у тому числі за основним платежем 10 616,49 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 2 654,12 грн;
- № 00031001306, яким застосовано штраф у розмірі 122 932,61 грн;
- № 00031011306, яким збільшено грошове зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 307 331,53 грн, у тому числі за основним платежем 245 865,22 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 61 466,31 грн;
рішення від 02 травня 2019 року № 0001531306 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1 732,00 грн за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску;
рішення від 02 травня 2019 року № 0001541306 про застосування штрафних санкцій у розмірі 96,90 грн за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску;
вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02 травня 2019 року № Ф 46 в сумі 8 660,00 грн.
Названі акти індивідуальної дії оскаржені платником в адміністративному порядку до ДФС України.
Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги від 18 червня 2019 року № 27847/6/99-99-11-05-02-25 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02 травня 2019 року № Ф-46 та рішення від 02 травня 2019 № 0001531306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску залишено без змін.
Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги від 12 липня 2019 року № 32346/6/99-99-11-05-01-15 залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 02 травня 2019 року № 00030961306, № 00030971306 та № 00030921306.
Скасовано податкові повідомлення-рішення від 02 травня 2019 року № 00030931306 в частині збільшення суми грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на суму основного платежу - 58 815,92 грн, штрафних санкцій - 14 703,98 грн; № 00030991306 в частині збільшення суми грошового зобов`язання з військового збору на суму основного платежу - 4 901,33 грн, штрафних санкцій - 1 225,33 грн.
Податкові повідомлення-рішення № 00031001306 та № 00031011306 в частині визначення податку на додану вартість внаслідок включення до податкового кредиту податку на додану вартість з витрат на придбання запасних частин, вартості ремонту транспортних засобів, а в іншій частині зазначені податкові повідомлення-рішення залишені без змін.
На підставі акта від 12 березня 2019 року № 365/14-29-13-06/2214913733, відповіді контролюючого органу на заперечення від 24 квітня 2019 року № 2502/10/14-29-13-06-08 та рішення ДФС України про результати розгляду скарги від 12 липня 2019 року № 32346/6/99-99-11-05-01-15, відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 18 липня 2019 року:
- № 00057671306, яким платнику збільшено грошове зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 223 487,34 грн, в тому числі за основним платежем 178 789,87 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 44 697,47 грн;
- № 00057681306, яким платнику збільшено грошове зобов`язання з військового збору на загальну суму 7 143,95 грн, в тому числі основний платіж 5 715,16 грн та штрафні (фінансові) санкції 1 428,79 грн;
- № 00057691306, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 89 394,94 грн;
- № 00057701306, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на загальну суму 85 727,41 грн, в тому числі за основним платежем 68 581,93 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 17 145,48 грн.
Надаючи оцінку правомірності прийняття контролюючим органом названих актів індивідуальної дії, Верховний Суд виходить із такого.