1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2023 року

м. Київ

справа № 826/1284/17

адміністративне провадження № К/9901/61352/18

Верховний Суду складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Стародуб О.П.(головуючий), Єзеров А.А., Кравчук В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.02.2018 (судді - Федорчук А.Б., Качур І.А., Келеберда В.І.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суд від 01.08.2018 (судді - Кучма А.Ю., Аліменко В.О., Безименна Н.В.)

у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Черняхівагроліс" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

У січні 2017 року ТОВ "Черняхівагроліс" звернулось до суду з позовом, в якому просило:

-визнати протиправним (нечинним) рішення Державної служби геології та надр України про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Черняхівагроліс" у наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою добування граніту Лебедівського родовища Новоград-Волинського району Житомирської області, прийнятого на підставі протоколу Комісії з питань надрокористування від 08.09.2016 №3/2016;

-зобов`язати Державну службу геології та надр України, на підставі Заяви від 05.04.2016 та доданих матеріалів, надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Черняхівагроліс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування корисних копалин - граніту Лебедівського родовища Новоград-Волинського району, Житомирської області.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням п`ятнадцятої сесії Кам`яномайданської сільської ради Новоград-Волинського району від 21.12.2007 та рішенням чотирнадцятої сесії Новоград-Волинської районної ради Житомирської області від 04.03.2008 за №214, ТОВ Черняхівагроліс" попередньо погоджено отримання спеціального дозволу на користування надрами для дослідно-промислової розробки родовища граніту на земельній ділянці площею 47,0 га, розташованій на відстані 1,5 км. на південь від с. Кам`яний Майдан та 1,2 км на північ від с. Лебедівка, а також погоджено умови землекористування.

Між Позивачем (Замовник), з однієї сторони, та ДП НАК "Надра України" "Житомирбуррозвідка" (Виконавець), з іншої сторони, укладено Договір №38 від 13.03.2008, (надалі - Договір №38).

Відповідно до п. 1.1 Договору №38, Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання з проведення детальної розвідки Лебедівського родовища граніту придатного для виробництва щебеню і каменю бурового, яке знаходиться в Новоград-Волинському районі біля с. Лебедтвка на землях запасу Лебедівської та Кам`яномайданської сільських рад Житомирської області.

Позивач зазначає, що умови Договору №38 виконані в повному обсязі, що підтверджується Актами виконаних робіт за березень-травень 2008 року та оплачені послуги в розмірі 270923,54 грн.

15.09.2009 ТОВ "Черняхівагроліс" отримало Спеціальний дозвіл Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, реєстраційний номер 3614, на користування надрами з метою геологічного вивчення гранітів Лебедівської ділянки, як сировини для виробництва щебеневої продукції.

В подальшому, між Позивачем (Замовник), з однієї сторони та Виробничим кооперативом "Геолог" (Виконавець), з іншої сторони 16.11.2012 укладено Договір №1-09 на виконання робіт по геолого-економічній оцінці Лебедівського родовища гранітів в якості каменю будівельного. Роботи виконані, відповідно до Актів здачі-прийняття робіт за грудень 2012 та березень 2013 року, Позивач сплатив виконавцю кошти в сумі 140500,00 грн.

Протоколом №2900 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 19.04.2013, розглянуті матеріали, подані ТОВ "Черніхівагроліс", щодо геолого-економічної оцінки запасів гранітів Лебедівського родовища, придатних для виробництва щебню та бутового каменю.

На підставі матеріалів Колегія ДКЗ постановила віднести Лебедівське родовище гранітів до родовищ простої геологічної будови відповідно до Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, та визнала Лебедівське родовище підготовленим до промислового освоєння.

На тринадцятій сесії Кам`яномайданської сільської ради шостого скликання 03.01.2013, на шістнадцятій сесії Новоград-Волинської районної ради сьомого скликання 11.09.2013 та п`ятій сесії Житомирської обласної ради сьомого скликання 21.07.2016 погодили ТОВ "Черняхівагроліс" отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування гранітів родовища Лебедівське загальною площею 47 га. на території Кам`яномайданської та Лебедівської сільських рад Новоград-Волинського району.

Листом №5/3-6/14143-15 від 18.11.2015 Міністерство екології та природних ресурсів України повідомило ТОВ "Черняхівагроліс", що комісією з питань погодження надання надр у користування, прийнято рішення підтвердити можливість надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Черняхівагроліс" за умов, зазначених в Екологічній карті.

Позивачем подано до Державної служби геології та надр України заяву від 05.04.2016 №12 (вх. 6072/13/12-16 від 07.04.2016) про надання спеціального дозволу на користування надрами - видобування корисних копалин граніту на землях запасу Кам`яного Майдану та Лебедівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області для виробництва щебеневої продукції.

Листом від 20.10.2016 №19722/13/12-16 Держгеонадра України повідомили Позивача, що у наданні спеціального дозволу з метою видобування граніту Лебедівського родовища у Волинському районі Житомирської області відмовлено відповідно до п. 19 Порядку №615.

Позивач не погоджуючись з такою відмовою відповідача, звернувся до суду з цим позовом.

В обгрунтування позовних вимог покликався на те, що відповідачем в порушення вимог законодавства відмовлено Товариству в наданні спеціального дозволу на користування надрами, чим грубо порушено права Позивача на користування надрами.

ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.02.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018, позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Державної служби геології та надр України про відмову ТОВ "Черняхівагроліс" у наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою добування граніту Лебедівського родовища Новоград-Волинського району Житомирської області, прийнятого на підставі протоколу Комісії з питань надрокористування від 08.09.2016 №3/2016.

Зобов`язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву від 05.04.2016 та доданих матеріалів наданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Черняхівагроліс" на отримання спеціальних дозвіл на користування надрами з метою видобування корисних копалин - граніту Лебедівського родовища Новоград-Волинського району, Житомирської області.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що рішення відповідача про відмову ТОВ "Черняхівагроліс" у наданні спеціального дозволу з метою видобування граніту Лебедівського родовища у Волинському районі Житомирської області є протиправним та прийнятим з порушенням норм чинного законодавства, оскільки позивачем надано належні докази на підтвердження дотримання трирічного строку подання відповідної заяви з метою отримання дозволу, що вказує на дотримання положень п. 8 Порядку №615, натомість відповідачем доказів порушення зазначеного порядку чи інших законів України з боку позивача, зокрема порушення строку подання відповідної заяви, надано не було.

При цьому, суди дійшли висновку, що постанова КМУ №277, якою, крім іншого, внесено зміни до пп. 1 п. 8 Порядку №615, на підставі якого позивач звернувся до відповідача з заявою про отримання спеціального дозволу, опублікована в Урядовому кур`єрі 12.04.2016 №69, отже зміни до Порядку №615 почали діяти з 12.04.2016 після отримання відповідачем заяви позивача.

Крім того, суди дійшли висновку щодо порушення відповідачем строку розгляду заяви позивача, оскільки така розглянута протягом 6 місяців, а не 60 днів, як було передбачено Порядком на час звернення позивача з відповідною заявою.

ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

В обґрунтування касаційної скарги відповідач покликається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи, що мають значення для вирішення спору, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до ухвалення помилкових судових рішень.

Покликається на те, що за своєю правовою природою норми Порядку №615 є процедурними (процесуальними) нормами. Тому з набранням чинності постановою КМУ №277 заява позивача на отримання спеціального дозволу на користування надрами підлягала розгляду у діючій редакції Порядку №615. В свою чергу, судами попередніх інстанцій не було враховано зміни, внесені до Порядку №615, чим порушено норми матеріального права.

Крім того, покликається на те, що заява позивача не відповідала вимогам п. 8 Порядку №615, зокрема в ній не було зазначено підстави для надання дозволу згідно з вказаним пунктом зазначеного Порядку, що в ислу п. 19 Порядку №615 є підставою для прийняття рішення про відмову у наданні дозволу на користування надрами.


................
Перейти до повного тексту