ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 826/17527/16
адміністративне провадження № К/9901/38170/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.10.2017 (суддя - Келеберда В.І.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2018 (судді - Глущенко Я.Б., Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.)
у справі за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" до Головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Підприємство з іноземними інвестиціями "Амік Україна" звернулось до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови Держспоживінспекції у Чернігівській області від 31.10.2016 про накладення штрафу у розмірі 53000,78 грн. за порушення Закону України "Про захист прав споживачів".
ВСТАНОВЛЕНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області проведено планову перевірку дотримання Підприємством з іноземними інвестиціями "Амік Україна" законодавства про захист прав споживачів, за результатом якої складено акт від 13.09.2016 №0042.
Згідно акту перевірки посадовими особами відповідача було встановлено ряд порушень, а саме:
- відсутня достовірна інформація про дату виготовлення палива дизельного Єтко-ДП-Л-Євро5-В0, отриманого по товарно-транспортним накладним №BR-3132 від 05.05.2016 та №BR-4650 від 20.08.2016, а саме: в паспорті якості №653 від 05.05.2016 зазначена дата виготовлення 07.04.2016, а фактично дата виготовлення 05.05.2016 відповідно до акту змішування нафтопродуктів №BR-3132 від 05.05.2016, в паспорті якості №1284 від 20.08.2016 зазначено дату виготовлення 03.08.2016, а фактично дата виготовлення 20.08.2016, відповідно до акту змішування нафтопродуктів №BR-4650 від 20.08.2016, що є порушенням статей 3, 15 Закону України "Про захист прав споживачів", пп. 9, 14, 27, 29 "Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1442;
- відсутня достовірна інформація про виробника та його місцезнаходження палива дизельного Єтко-ДП-Л-Євро5-В0, а саме: в паспорті якості №653 від 05.05.2016 завод-виробник зазначено ТОВ "Лукойл-Волгограднафтопереробка", а фактично виробником дизельного палива є Підприємство з іноземними інвестиціями "Амік Україна" відповідно до акту змішування нафтопродуктів №BR-3132 від 05.05.2016; в паспорті якості №1284 від 20.08.2016 завод-виробник зазначено ТОВ "Лукойл-Волгограднафтопереробка", а фактично виробником дизельного палива є Підприємство з іноземними інвестиціями "Амік Україна" відповідно до акту змішування нафтопродуктів №BR-4650 від 20.08.2016, що є порушенням п. 16 "Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1442, п. 10 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927;
- відсутні декларації про відповідність на паливо дизельне Єтко-ДП-Л-Євро5-В0 отриманого по товарно-транспортним накладним №BR-3132 від 05.05.2016 та №BR-4650 від 20.08.2016;
- нафтопродукти позначені з порушенням вимог Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927: в розрахункових документах позначено Бензин А-95 Євро, необхідно бензин А-95-Євро-5-Е5, в розрахункових документах позначено бензин А-92 Євро, необхідно бензин А-92-Євро5-Е5, в розрахункових документах позначено ДТ Евро марки F вид I, необхідно ДП-Л-Євро5-В0, в розрахункових документах позначено ДП Єкто, необіхно Єкто-ДП-Л-Євро5-В0.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України "Про захист прав споживачів" від 31.10.2016 №012, якою за відсутність достовірної інформації про дату виготовлення, найменування та місцезнаходження виробника, дату виготовлення палива дизельного Єкто-ДП-Л-Євро5-В0, отриманого по товарно - транспортним накладним № BR-3132 від 05.05.2016 (9527 л) та BR-4650 від 20.08.2016 (4983 л), яке знаходилось в реалізації на АЗС №25-01 ПІП "Амік Україна" за адресою а/д Київ-Чернігів-Нові Яриловичі, 222 км, Новояриловицька сільська рада, Ріпкинський район, застосовано до позивача штраф у розмірі 53 000,78 грн.
Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.10.2017, яку залишено без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2018, в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що в паспорті якості на дизельне паливо Экто-ДП-Л-Євро5-В0 з торговим знаком "Экто" зазначено інформацію про виробника продукції ООО "Лукойл-Волгограднефтепереработка" та вказано, що з метою покращення експлуатаційних та екологічних якостей пального введена комплексна добавка Хайтек 4678, концентрація 0,025% об. Проте, ООО "Лукойл-Волгограднефтепереработка" не може вважатися виробником дизельного палива Экто-ДП-Л-Євро5-В0 з торговим знаком "Экто" і не несе відповідальність за дизельне паливо Экто-ДП-Л-Євро5-В0 з торговим знаком "Экто".
З огляду на викладене, суди дійшли висновку, що висновок відповідача про порушення позивачем, зокрема постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1442, п. 10 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927, знайшов підтвердження під час вирішення справи, що вказує на обґрунтованість постанови прийнятої на підставі такого висновку.
ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обґрунтування касаційної скарги позивач покликається на те, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, неправильно встановлено обставини справи, внаслідок чого суди дійшли помилкового висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Зокрема, покликається на те, що виробництво палива під торговим знаком "Єкто" ним не здійснюється, а шляхом використання технології змішування, до окремої кількості нафтопродуктів додаються спеціальні інґредієнти, які покращують якісні характеристики цих нафтопродуктів, не змінюючи загальні характеристики товару.
Також покликається на те, що висновки перевірки про виробництво дизельного палива ПІІ "Амік Україна" є необґрунтованими, підприємством надана вся необхідна інформація відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про захист прав споживачів".
Просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про захист прав споживачів" (далі - Закон №1023-XII) споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на, зокрема необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця.)
Відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.
Відповідно до п. 9 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1442 (далі - Правила №1442), суб`єкт господарювання, що здійснює продаж нафтопродуктів, зобов`язаний своєчасно надати споживачеві необхідну доступну та достовірну інформацію про нафтопродукти, а також на вимогу споживача - копію документа про якість (паспорт якості) та копію декларації про їх відповідність.