1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2023 року

м. Київ

cправа № 916/213/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Кондратова І.Д. - головуючий, судді - Вронська Г.О., Губенко Н.М.,

за участю секретаря судового засідання - Коровай Л.В.,

за участю представників сторін:

позивача - Бойко Н.І.,

відповідача - не з`явилися,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вільямс"

на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду

(головуючий - Таран С.В., судді - Богатир К.В., Поліщук Л.В.)

від 25.01.2023

у справі за позовом ОСОБА_1

до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вільямс"

про визнання недійсними та скасування рішень загальних зборів.

Короткий зміст позовних вимог та заперечень, суть спору

1. У січні 2022 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивачка) звернулася з позовом до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вільямс" (далі - Кооператив, відповідач), в якому просила визнати недійсними та скасувати рішення загальних зборів членів Кооперативу від 17.01.2022 та від 18.01.2022.

2. Позивачка (асоційована членкиня Кооперативу) вважає, що її права на участь у діяльності та управлінні Кооперативом були порушені через те, що вона не була повідомлена про проведення зборів, до порядку денного яких включено питання, що стосуються її безпосередньо, чим позбавлена права голосування на таких зборах.

3. Позивачка також стверджує, що на зборах були присутні менше половини членів Кооперативу, тому вони були неправомочними (відсутній кворум).

4. За рішенням зборів було встановлено обов`язок позивачці сплатити цільовий членський внесок фінансової участі у видатках у розмірі 755033,92 грн. Позивачка стверджує, що мала обов`язок внести виключно вступний внесок і грошовий пай (вартість об`єкта нерухомості) у порядку та розмірах, визначених інструктивними деклараціями, тому вважає, що оскаржувані рішення щодо сплати (внесення) додатково цільового внеску понад пай є істотною зміною умов правочину відповідно до Персонального меморандуму та Інструктивних декларацій, що порушує її майнові права.

5. Відповідач заперечував проти позову, стверджував, що:

- права позивачки не порушені, оскільки вона не входить до складу членів (простих) Кооперативу, не має права ухвального голосу, зобов`язана виконувати рішення органів управління;

- Кооператив не має обов`язку повідомляти асоційованих членів про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів та відповідно до статуту має право визначати порядок та умови внесення асоційованими членами додаткових пайових цільових внесків, встановлювати їх розміри;

- оскаржувані рішення прийняті одноголосно правомочними членами Кооперативу, що мають право ухвального голосу;

- таке рішення фактично є відміною пільги, що раніше була надана позивачці, як працівниці будівельної організації, що за попередньою домовленістю з Кооперативом мала, але не почала виконувати будівельні роботи;

- зі встановленою пільгою фінансова участь позивачки значно менша за участі інших асоційованих членів, при рівних умовах забезпечення економічних, соціальних та інших потреб у нерухомості.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

6. Відповідно до пункту 1.1 статуту Кооператив був утворений внаслідок добровільного об`єднання осіб на основі членства для ведення спільної некомерційної господарської діяльності на засадах самоврядування з метою задоволення економічних, соціальних, побутових та інших потреб, пов`язаних з житловими комплексами із об`єктами громадського (суспільного) призначення на землях житлової та громадської забудови в 10 масиві ж/масиву "Дружний" с. Лиманка Овідіопольського району Одеської області, які будуються та експлуатуються згідно з концепцією розвитку цієї території з урахуванням актуальної містобудівної документації та у належному утриманні, використанні, ремонті, експлуатації та обслуговуванні цих комплексів.

7. Членство у Кооперативі поділяється на просте та асоційоване (пункт 7.1 статуту).

8. Членами Кооперативу є ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (пункт 6.2 статуту).

9. Асоційованими членами кооперативу можуть бути власники майнових прав (в тому числі прав вимоги) на житлові (в тому числі квартири) чи нежитлові приміщення у будинках або власники житлових (в тому числі квартир) чи нежитлових приміщень у будинках, а також власники майнових прав (в тому числі прав вимоги, що виникли відповідно до складених персональних меморандумів, прав найму, оренди, користування тощо) на нежитлові, житлові приміщення (в тому числі створені в результаті будівництва) або рухоме майно у будинках - громадяни України, які досягали 16-річного віку, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, вносять вступний внесок; пай у порядку та розмірах, встановлених персональним меморандумом (у випадках, коли складення персонального меморандуму передбачено цим статутом) та цим статутом, додержуються вимог статуту та користуються правом дорадчого голосу (асоційоване членство). Вступ до кооперативу асоційованих членів здійснюється на підставі їхньої письмової заяви на ім`я голови правління кооперативу (підпункт 7.3.8 пункту 7.3 статуту).

10. Кооператив має право визначати порядок та умови будівництва, в тому числі порядок та умови внесення членами та асоційованими членами кооперативу додаткових пайових внесків та цільових внесків кооперативу, пов`язаних з будівництвом. Розмір цільових внесків, порядок та строки їхнього внесення визначаються рішеннями загальних зборів членів кооперативу. В окремих випадках умови внесення цільових внесків можуть також за рішенням загальних зборів членів кооперативу, визначатися угодами, укладеними між кооперативом та членами кооперативу або асоційованими членами кооперативу (підпункт 5.4.3.5 пункту 5.4, пункт 8.18 статуту).

11. Рішенням загальних зборів членів Кооперативу, оформленим протоколом б/н від 15.06.2017, вирішено встановити пільгу для асоційованих членів, які є працівниками (їх родичами або членами сім`ї) або контрагентами (їх родичами або членами сім`ї) ТОВ "ЦЕЛИ", яке зобов`язується, як підрядник, укласти з кооперативом договір підряду та виконувати будівельні роботи протягом 5-ти років на загальну суму понад 60000000,00 грн при будівництві житлових комплексів із об`єктами суспільного призначення за адресою: АДРЕСА_2 та/або АДРЕСА_1, забезпечення будівництва яких відповідно до статуту здійснює Кооператив з такими обмеженнями:

- асоційований член повинен бути працівником (його родичем або членом сім`ї) чи контрагентом (його родичем або членом сім`ї) ТОВ "ЦЕЛИ", який буде задіяний ТОВ "ЦЕЛИ" у будівництві житлових комплексів Кооперативів не менше трьох років;

- розмір пільги не може перевищувати 40% розміру загально встановлених пайових внесків для інших асоційованих членів Кооперативу на момент вступу (або сплати частини пайового внеску);

- кількість об`єктів нерухомості, майнові права які підлягають отриманню асоційованими членами, як повернення паю у майновому вигляді на пільгових умовах, не може перевищувати 10 (десяти) штук.

12. Встановлення зазначеної пільги здійснюється шляхом затвердження загальними зборами членів Кооперативу тексту персонального меморандуму відповідного асоційованого члена та/або інструктивної(-их) декларації(-ій) до нього.

13. Відповідно до заяви б/н від 23.11.2017 про вступ до Кооперативу та посвідчення б/н від 29.11.2017 позивачка є асоційованою членкинею Кооперативу.

14. 23.11.2017 між Кооперативом та позивачкою укладено персональний меморандум асоційованого члена кооперативу №В/2377507041 (далі - персональний меморандум).

15. Відповідно до умов персонального меморандуму позивачка зобов`язувалась сплатити вступний внесок у розмірі 1500,00 грн в строк до 30.11.2017 у безготівковій формі. Порядок сплати паю або його частин визначається інструктивною декларацією. Асоційований член зобов`язується своєчасно та в повному обсязі сплачувати пай (частини паю) в порядку, передбаченому інструктивною декларацією, у безготівковій формі в національній валюті України.

16. Підстави зміни розміру паю або його частини сторони погодили у пункті 5.8 персонального меморандуму:

- за взаємною згодою Асоційованого члену та Кооперативу;

- без додаткових попередніх узгоджень між Асоційованим членом та Кооперативом в порядку, визначеному в інструктивній декларації (в результаті розрахунків), такі зміни не потребують корегування відповідної інструктивної декларації;

- без додаткових попередніх узгоджень між Асоційованим членом та Кооперативом у випадку, якщо після технічної інвентаризації об`єкту будівництва, з врахуванням її даних при розрахунку розрахункової площі, з`ясується, що розрахункова площа відповідного об`єкту нерухомості перевищить (або буде менше за) розрахункову площу, зазначену у відповідній інструктивній декларації, то розмір паю (відповідної частини паю) збільшується (зменшується) із застосуванням умов відповідної інструктивної декларації. Такі зміни потребують корегування відповідної інструктивної декларації після прийняття об`єкту будівництва до експлуатації. Безпідставна відмова Асоційованого члену від підписання відкоригованої інструктивної декларації в цьому випадку є підставою для прийняття рішення загальними зборами членів Кооперативу про виключення Асоційованого члена із Кооперативу з поверненням йому фактично сплаченої ним суми паю (частини паю) у строк, який не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1 січня року, що настає з моменту виключення Асоційованого члену з Кооперативу.

17. 13.09.2018 сторони внесли зміни до персонального меморандуму. Пункт 1.1 виклали у новій редакції, а саме: "Об`єкт будівництва - житловий(і) комплекс(и) з приміщеннями суспільного призначення на землях житлової та громадської забудови в 10 масиві ж/масиву "Дружний" с. Лиманка Овідіопольського району Одеської області. Плановий строк прийняття в експлуатацію останньої частини об`єкту будівництва 4-й квартал 2020 року. Після прийняття об`єкту будівництва або його складової частини (черги пускового комплексу) до експлуатації, йому або його складовій частині присвоюється адреса, як новозбудованому об`єкту нерухомого майна, відповідним уповноваженим органом місцевого самоврядування".

18. До персонального меморандуму між сторонами було укладено низку інструктивних декларацій, згідно з якими позивачка зобов`язалася сплатити грошові кошти за об`єкти нерухомості, а саме:

- інструктивна декларація №В/4/7/4-П від 23.11.2017 - сплатити в строк до 30.08.2019 грошові кошти у загальному розмірі 26499,60 дол. США в гривневому еквіваленті за курсом НБУ, встановленому на дату платежу, за об`єкт нерухомості у вигляді квартири розрахунковою площею 73,61 кв.м, будівельний №4/7/4, розташовану на 7 поверсі в секції 4 в об`єкті будівництва за адресою: АДРЕСА_4;

- інструктивна декларація №В/4/7/к1-Н від 27.08.2018 - сплатити в строк до 31.08.2018 грошові кошти у загальному розмірі 1890 дол. США в гривневому еквіваленті за курсом НБУ, встановленому на дату платежу, за об`єкт нерухомості у вигляді кладової розрахунковою площею 3,78 кв.м, будівельний №4/7/к1, розташовану на 7 поверсі в секції 4 в об`єкті будівництва за адресою: АДРЕСА_4;

- інструктивна декларація №В/2-8/9/6-Н від 13.09.2018 - сплатити в строк до 30.03.2021 грошові кошти у загальному розмірі 23520,59 дол. США в гривневому еквіваленті за курсом НБУ, встановленому на дату платежу, за об`єкт нерухомості у вигляді квартири розрахунковою площею 71,6 кв.м, будівельний №2-8/9/6, розташовану на 9 поверсі в секції 2-8 в об`єкті будівництва - житловий комплекс з об`єктами суспільного призначення за адресою: АДРЕСА_3;

- інструктивна декларація №В/4/п13-Н від 13.12.2018 - сплатити в строк до 31.12.2018 грошові кошти у загальному розмірі 2000 дол. США в гривневому еквіваленті за курсом Національного банку України, встановленому на дату платежу, за об`єкт нерухомості у вигляді гаражного місця розрахунковою площею 15 кв.м, будівельний №4/п13, розташовану на -1 поверсі в секції 4 в об`єкті будівництва - житловий комплекс з об`єктами суспільного призначення за адресою: АДРЕСА_4.

19. Надалі на підставі заяви позивачки б/н від 17.02.2020 інструктивна декларація №В/2-8/9/6-Н від 13.09.2018 припинила дію. Замість неї було укладено нову інструктивну декларацію №В/2-7/5/2-Н від 17.02.2020, відповідно до якої позивачка з урахуванням раніше сплачених грошових коштів у розмірі 5226,42 доларів США зобов`язалась в строк до 28.12.2021 сплатити залишок грошових коштів у розмірі 19382,08 доларів США в гривневому еквіваленті за курсом Національного банку України, встановленому на дату платежу, за об`єкт нерухомості у вигляді квартири розрахунковою площею 63,1 кв.м, будівельний №2-7/5/2, розташовану на 5 поверсі в секції 2-7 в об`єкті будівництва - житловий комплекс з об`єктами суспільного призначення за адресою: АДРЕСА_3.

20. Позивачка сплатила пай повністю, що не оспорюється відповідачем та підтверджується наявними у матеріалах справи копіями платіжних доручень та квитанцій.

21. 17.01.2022 рішенням загальних зборів членів Кооперативу було вирішено:

- встановити цільовий членський внесок фінансової участі у видатках Кооперативу, пов`язаних з забезпеченням, організацією та проведенням даним обслуговуючим кооперативом будівництва (в термінах статуту) відповідно до статуту Кооперативу із скороченою назвою "ЦВФУБ", який зараховується до спеціального фонду вказаного кооперативу та використовується виключно для досягнення (реалізації) мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вільямс", визначених статутом;

- встановити, що ЦВФУБ сплачується виключно асоційованими членами Кооперативу, з якими складені та діють персональні меморандуми та фінансова участь яких значно менша за участь інших асоційованих членів даного обслуговуючого кооперативу, при рівних умовах забезпечення економічних, соціальних та інших потреб у нерухомості у відповідних житлових комплексах (будівництво яких відповідно до статуту забезпечується, організовується та проводиться Кооперативом) обох груп асоційованих членів цього кооперативу. ЦВФУБ сплачується відповідними асоційованими членами Кооперативу у розмірі, порядку та строки визначених окремими адресними рішеннями загальних зборів членів кооперативу. Неповне та/або несвоєчасне внесення ЦВФУБ асоційованим членом Кооперативу або відмова асоційованого члена Кооперативу від сплати ЦВФУБ є підставою для припинення членства (виключення) такого асоційованого члена в кооперативі відповідно до статуту;

- доручити голові кооперативу підготувати та надати на розгляд загальних зборів членів Кооперативу інформацію щодо асоційованих членів Кооперативу, що відповідають критеріям, визначеним вище у цьому рішенні.

22. У протоколі б/н від 17.01.2022 члени Кооперативу наголосили, що задоволення економічних, соціальних та інших потреб одних асоційованих членів кооперативу за рахунок інших асоційованих членів кооперативу суперечить основним принципам кооперації.

23. Члени кооперативу вирішили, що асоційовані члени кооперативу, з якими складені персональні меморандуми та участь яких у фінансуванні видатків кооперативу, пов`язаних з забезпеченням, організацією та проведенням кооперативом будівництва відповідно до статуту, суттєво менша за участь інших асоційованих членів, при рівних умовах забезпечення економічних, соціальних та інших потреб у нерухомості у відповідних житлових комплексах обох груп асоційованих членів кооперативу, повинні прийняти додаткову участь у фінансуванні видатків кооперативу щодо забезпечення, організації та проведення будівництва житлових комплексів кооперативом шляхом внесення відповідних цільових внесків.

24. Рішенням загальних зборів членів Кооперативу, оформленим протоколом б/н від 18.01.2022, вирішено:

- встановити позивачці цільовий членський внесок фінансової участі у видатках Кооперативу, пов`язаних з забезпеченням, організацією та проведенням вказаним кооперативом будівництва (в термінах статуту) відповідно до статуту та зобов`язати сплатити цільовий членський внесок фінансової участі у видатках з такими параметрами: розмір ЦВФУБ - 755033,92 грн; строк сплати ЦВФУБ - до 01.02.2022;

- встановити, що ЦВФУБ зараховується до спеціального фонду Кооперативу та використовується виключно для досягнення (реалізації) мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності цього кооперативу, визначених статутом;

- зобов`язати голову правління кооперативу: 1) повідомити позивачку про прийняте рішення, а також про те, що неповне та/або несвоєчасне внесення ЦВФУБ або відмова від сплати є підставою для припинення членства (виключення) такого асоційованого члена в Кооперативі відповідно до статуту; 2) повідомити загальним зборам членів Кооперативу про виконання цього рішення.

25. Вказане рішення загальних зборів прийнято одностайно 3 членами Кооперативу.

26. У вимозі-повідомленні №4 від 18.01.2022 відповідач повідомив позивачку про прийняття рішення загальних зборів членів.

27. У матеріалах справи також містяться копії договору підряду №1/П-17 від 14.02.2017, укладеного між Кооперативом та ТОВ "ЦЕЛИ"; сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів №ІУ123210715371 від 27.07.2021; рішень Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області №293 від 31.08.2021 та №316 від 14.09.2021, а також висновків експертних досліджень №4/2022-1.1 від 13.05.2022 та №5/2022-1.1 від 13.05.2022, складених судовим експертом Шишко Г.О.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

28. Господарський суд Одеської області рішенням від 07.09.2022 у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.

29. Суд вирішив, що позивачка не довела, що її права та законні інтереси були порушені рішеннями загальних зборів членів Кооперативу, оскільки:

- Кооператив не зобов`язаний повідомляти про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів асоційованого члена, що має право брати участь у загальних зборах виключно з правом дорадчого голосу. Обов`язок повідомлення стосується виключно членів Кооперативу, які мають право ухвального голос.

- матеріали справи не містять доказів, що позивачку обмежували у можливості бути присутньою на загальних зборах;

- рішення щодо встановлення фінансової участі у видатках через цільовий внесок були прийняті на правомочних загальних зборах одностайно трьома членами Кооперативу. Такі рішення відповідали повноваженням загальних зборів членів Кооперативу, передбачених пунктами 8.11.4, 8.13.4, 9.2 статуту;

- цей внесок не змінює розмір паю, встановленого персональним меморандумом та інструктивними деклараціями, а є окремим видом платежів;

- позивачка при вступі в асоційоване членство підтвердила, що ознайомилася з положеннями статуту, зобов`язувалася дотримуватися його та виконувати рішення органів управління кооперативу, включаючи сплату цільових внесків;

- суд не має компетенції перевіряти розмір цільового внеску, встановлення якого є виключними повноваженнями органів управління Кооперативу. Суд може розглядати лише ті питання, які стосуються порушення прав позивачки, зокрема, її права на участь у діяльності та управлінні Кооперативом.

30. Південно-західний апеляційний господарський суд постановою від 25.01.2023 скасував рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову про визнання недійсним рішення загальних зборів членів Кооперативу від 18.01.2022. У цій частині позов було задоволено, а в решті рішення - залишено без змін. Суд змінив розподіл судових витрат.

31. Суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків:

- відповідно до статті 15 Закону України "Про кооперацію", яка регулює порядок проведення загальних членів кооперативу, усі члени кооперативу мають бути повідомлені про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів. Не має значення вид їх членства (просте чи асоційоване);

- асоційований член Кооперативу має право брати участь у загальних зборах кооперативу з правом дорадчого голосу. Цьому праву кореспондує обов`язок Кооперативу повідомляти асоційованого члена про дату, місце, час та порядок проведення денних загальних зборів, щоб надати можливість взяти участь у цих зборах навіть з правом дорадчого голосу;

- член Кооперативу має вплив на прийняття рішень на загальних зборах не тільки через голосування, особливо, якщо вирішуються питання, які стосуються його прав та обов`язків. Тому неповідомлення його про проведення зазначених загальних зборів є порушенням порядку їх скликання. Такий висновок узгоджується з висновком Верховного Суду у постанові від 15.06.2022 у справі №916/700/21, що порушення порядку повідомлення асоційованого члену кооперативу про проведення загальних зборів є підставою для оскарження в судовому порядку рішення відповідних зборів, оформленого за їх наслідками;

- не всі порушення, допущені під час скликання та проведення загальних зборів, є достатнім для того, щоб визнати прийняті на цих зборах рішення недійсними. Особа не може оскаржити будь-яке рішення загальних зборів чи іншого органу юридичної особи лише на підставі свого статусу учасника без обґрунтування, як саме це рішення порушує її права та законні інтереси. Якщо такий факт порушення не встановлено, суд не має підстави для задоволення позову. Такий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 15.06.2022 у справі №916/700/21;

- неповідомлення асоційованого члена про проведення 17.01.2022 загальних зборів членів Кооперативу не є достатньою підставою для визнання недійсним рішення, яке було прийнято на цих зборах. Факт незгоди з рішенням навіть, якщо воно стосується члена Кооперативу, не означає автоматичної незаконності цього рішення. Позивачка не конкретизує порушення прав саме рішенням від 17.01.2022. Суд не встановив порушення цим рішенням прав та законних інтересів позивачки;

- відповідач не довів обставини вступу позивачки до Кооперативу на пільгових умовах та/або її належність до категорії осіб (фінансова участь яких значно менша за участь інших асоційованих членів ), яким рішенням загальних зборів від 17.01.2022 встановлено обов`язок сплатити додатково цільовий членський внесок. Тому його заперечення в цій частині не приймаються;

- висновки судового експерта, на які посилається відповідач, підтверджують ринкову вартість майнових прав на об`єкти нерухомого майна, а не обставини фінансової участі позивачки у значно меншому розмірі порівняно з іншими асоційованими членами;

- факт вступу позивачки до Кооперативу та ознайомлення зі статутом сам по собі не дає право Кооперативу встановлювати цільовий внесок у будь-якому розмірі. Розмір внеску має бути справедливим, пропорційним та недискримінаційним;

- неповідомлення та позбавлення позивачки права на участь у зборах 18.01.2022, на яких вона мала право дати своє пояснення щодо покладання на неї додаткового майнового обов`язку у вигляді сплати значної суми грошових коштів, є підставою для визнання недійсним прийнятого рішення щодо встановлення конкретно позивачці цільового внеску;

- таке рішення порушує її права, оскільки неповне або несвоєчасне перерахування цільового внеску на рахунок Кооперативу, як і відмова від його сплати може призвести до припинення членства, що позбавляє її права на отримання об`єктів нерухомості;

- позивачка вступила до Кооперативу з метою отримати об`єкти нерухомості замість грошового паю. Кооператив прийняв рішення, яким зобов`язав сплатити додатково цільовий внесок, діяв недобросовісно, особливо з урахуванням того, що позивачка вже повністю сплатила грошовий пай, а наслідком несплати додатково цільового внеску є позбавлення права на отримання об`єктів нерухомості.

Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу. Підстава (підстави) відкриття касаційного провадження

32. 14.02.2023 Кооператив звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції в частині задоволення позову щодо визнання недійсним рішення загальних зборів членів Кооперативу від 18.01.2022 та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

33. На виконання вимог пункту 5 частини другої статті 290 ГПК України підстави, на яких подається касаційна скарга, скаржник визначає пункти 1, 2 та 3 частини другої статті 287 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту