ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 826/12544/17
адміністративне провадження № К/9901/60676/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді -Кравчук В.М., Єзеров А.А.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2018 (судді - Глущенко Я.Б., Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.)
у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно - будівельної інспекції України, третя особа - Броварська районна Державна адміністрація Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
В жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
- визнати незаконним та скасувати рішення відповідача №3/304/868 05.07.2017 Про скасування паспорту прив`язки тимчасової споруди для проведення підприємницької діяльності в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області від 19.06.2015 року №17.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у відповідності до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пп.5 п.15 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №698 ДАБІ видано наказ від 07.06.2017 №868, згідно якого Департаментом дозвільних процедур ДАБІ проведено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження відділом містобудування та архітектури Броварської РДА містобудівної діяльності, а саме надання паспортів прив`язки тимчасових споруд: за період 2015, 2016 та І квартал 2017 року біля Північного кладовища (в адміністративних межах села Богданівка, Броварського району, Київської області) та від 28.04.2015 №14, від 19.06.2015 №17, від 14.08.2015 №22, від 06.05.2015 №15, від 23.07.2015 №20 та надання містобудівних умов та обмежень земельних ділянок біля Північного кладовища (в адміністративних межах села Богданівки, Броварського району, Київської області) за період 2015, 2016 та І квартал 2017 року.
На підставі Наказу 07.06.2017 №868, відповідачем видано направлення від 08.06.2017 №40-30/1/868-17, від 03.07.2017 №40-30/8/1045-17.
Головним інспектором будівельного нагляду - Печеним О.В., на адресу відділу містобудування та архітектури Броварської районної державної адміністрації надіслано вимогу від 08.06.2017 №40-304-157 щодо необхідності надання у строк до 09.06.2017 належним чином завірених копій документів згідно додатку.
Листом від 12.06.2017 № 43 у відповідь на вказану вимогу, відділом містобудування та архітектури Броварської районної державної адміністрації надані запитувані Держархбудінспекцією документи.
За результатами проведеного у присутності начальника відділу містобудування та архітектури Броварської районної державної адміністрації Харитонюк Г.М. заходу з державного архітектурно-будівельного нагляду, зокрема, щодо виданого паспорту прив`язки тимчасової споруди від 19.06.2015 № 17 (далі - ППТС № 17) встановлено, що: «заява ОСОБА_1 від 16.06.2015 на оформлення зазначеного паспорта прив`язки тимчасової споруди; паспортні дані та довідка про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 ; схема розміщення тимчасової споруди М 1:500 (розробник - ТОВ «Земельно кадастровий центр»); схема розташування земельної ділянки М 1:2000 (розробник ТОВ «Земельно кадастровий центр»); фасади 1, 2, 3, 4 в М 1:50 (ч/б копія) (розробник ТОВ «Земельно кадастровий центр»); план благоустрою території М 1:500; договір купівлі продажу земельної ділянки від 03.04.2015 (земельна ділянка площею - 0,4129 га; кадастровий номер - 3221280800:08:005:0013; цільове призначення - для ведення з особистого селянського господарства); витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 04.03.2015 №35914556 (земельна ділянка площею - 0,4129 га; кадастровий номер - 3221280800:08:005:0013; цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства); витяг з журналу реєстрації паспортів прив`язки тимчасових споруд із зазначенням ППТС № 17.»
Судами також встановлено, що під час розгляду перевіряючим ППТС №17 виявлені наступні порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності,
а саме: «В графі «Паспорт прив`язки виданий» ППТС №17 вказаний орган, який надав даний паспорт, що є порушенням додатку 1 Порядку №244, так як в цій графі зазначається керівник (заступник керівника) органу з питань містобудування та архітектури.
На кресленні схеми розміщення тимчасової споруди М 1:500 ППТС №17 не вказано місця підключення інженерних мереж та відсутня дана інформація в експлікації, що є порушенням форми схеми розміщення тимчасової споруди відповідно до додатку 1 Порядку №244.
На схемі розміщення тимчасової споруди М 1:500 ППТС №17 вказана площа земельної ділянки - 1531,0 м , в той час як за документами на землекористування площа земельної ділянки - 4129 м", що є невідповідністю інформації, яка повинна зазначатися у відповідній графі, та є порушенням додатку 1 Порядку №244.
В заяві ОСОБА_1 від 16.06.2015 на оформлення ППТС №17 не зазначено ескізи фасадів тимчасової споруди у кольорі М 1:50, схему благоустрою прилеглої території, ТУ (за наявності), проте в пакеті документів ППТС №7 наявні схема розміщення тимчасової споруди в М 1:500, фасади 1, 2, 3, 4 в М 1:50 та план благоустрою території в М 1:500».
На території розміщення ППТС № 17 відсутня будь-яка містобудівна документація на місцевому рівні, що не дає можливості визначити межі червоних ліній та лінії регулювання забудови, водночас в схемах розміщення даних паспортів прив`язки відображені межі червоних ліній.
Замовником ППТС №17 не було надано заяви за формою згідно додатку 2 Порядку №244, у яких зазначається про виконання вимог ППТС №17 чим порушено п.2.23 Порядку №244.
Земельна ділянка під кадастровим номером - 3221280800:08:005:0013 має цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
За результатами перевірки встановлені наступні порушення: під час оформлення Відділом ППТС №17 порушено приписи додатку 1 Порядку № 244, п.1.12, п.2.5, п.2.6, п.2.11, п.2.14, п.2.17, п.2.23, п.2.27 Порядку № 244, п.5.4 ДБН В.2.2-23:2009.
Результати перевірки оформлено Актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 05.07.2017.
Вказаний Акт перевірки підписаний начальником відділу містобудування та архітектури Броварської районної державної адміністрації Харитонюк Т.М. без жодних зауважень.
Враховуючи встановлені в ході проведення позапланової перевірки на об`єкті нагляду відділу містобудування та архітектури Броварської районної державної адміністрації, 05.07.2017 головним інспектором будівельного нагляду Печеним О.В. було прийнято рішення №3/304/868 про скасування ППТС від 19.06.2015 №17.
Не погодившись із рішенням про скасуванням ППТС від 19.06.2015 №17, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Судами також встановлено та підтверджується матеріалами справи, що постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 31.05.2016 у справі №361/1006/16, визнано протиправним і скасовано рішення Відділу містобудування та архітектури Броварської районної державної адміністрації Київської області про анулювання дії Паспорта прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності № 17, що виданий 19.06.2015 на ім`я ОСОБА_1 (а.с.59-60).
ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Рішенням Окружного адміністративного суд м. Києва від 13.04.2018 у задоволенні позову відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що зі змісту позовної заяви та наданих пояснень позивач не заперечує фактів порушення та встановлених перевіркою обставин, та не наводить обґрунтованих доводів щодо порушення, чи недотримання відповідачем порядку здійснення державного архітектурно - будівельного нагляду.
Отже, під час проведення заходів з державного архітектурно-будівельного нагляду, посадовою особою Держархбудінспекції підтверджено самовільне виконання позивачем підготовчих та будівельних робіт за вищевказаною адресою. Даний факт було встановлено та не спростовано ані, позивачем, ані третьою особою, принаймні жодних доводів та належних доказів з цього приводу на наведено та не надано.
Тобто, землі сільськогосподарського призначення використовуються для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосу і випасу худоби; для ведення товарного сільськогосподарського виробництва: для досвідчених і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; для ведення підсобного сільського господарства, і аж ніяк для встановлення на ній торгівельних площ для здійснення підприємницької діяльності.
Щодо доводів про те, що відповідачем зазначено в оскаржуваному рішенні про «скасування», а не «анулювання» паспорта прив`язки, як наголошує на цьому позивач, як на підставу скасування оскаржуваного рішення, то наведене не призвело до неправильного винесення оскаржуваного рішення по суті, а суд не знайшов підстав для скасування рішення з мотивів, наведених в позові.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2018 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.04.2018 скасовано.
Позов ОСОБА_1 до Державної архітектурно - будівельної інспекції України, третя особа: Броварська районна Державна адміністрація Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державної архітектурно будівельної інспекції України від 05.07.2017 «Про скасування паспорта прив`язки тимчасової споруди від 19.06.2015 року №17».
Суд апеляційної інстанції виходив з того, що 24 червня 2015 року позивачем на виконання п. 2.23 Порядку 244 подано міській раді заяву, у якій зазначено, що він на підставі паспорту прив`язки розмістив споруду (МАФ) та починає підприємницьку діяльність.
При цьому, ані в оскаржуваному рішенні, ані в запереченнях на позовну заяву відповідачем не зазначено конкретні підстави, передбачені п. 2.27 Порядку №244, для анулювання Паспорта прив`язки та вимоги чинного законодавства, які на думку відповідача порушені при отриманні цього документа.
Висновок в акті перевірки, який не відображений у спірному рішенні, що на схемі розміщення тимчасової споруди паспорта вказана площа земельної ділянки - 1531,0 м кв., у той час як за документами на землекористування площа земельної ділянки - 4129 м.кв., що є невідповідністю інформації та порушенням додатку 1 до Порядку, колегія суддів уважає необґрунтованим. Позаяк, на схемі тимчасової споруди вказана площа ділянки, на якій безпосередньо розміщено споруду, у той час як у власності позивача перебуває земельна ділянка загальною площею 4129 м.кв., тобто інформація у відповідній графі відповідає достовірній інформації.