ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 300/6474/21
адміністративне провадження № К/990/1944/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Стародуба О.П., Єзерова А.А.,
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України
на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2022 року (колегія у складі суддів Улицького В.З., Кузьмича С.М., Матковської З.М.)
у справі № 300/6474/21
за позовом Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України
до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області,
треті особи: Кабінет Міністрів України, Національна академія аграрних наук України, Івано-Франківська міська рада,
про визнання протиправним та скасування наказу.
У С Т А Н О В И В:
1. У жовтні 2021 року Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України (далі - Прикарпатська ДСГДС) звернулася до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі - ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області; відповідач), у якому просила визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 17.05.2021 № 55-ІЗ "Про відмову у проведенні інвентаризації державних земель".
2. Судами встановлено, що Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України звернулася до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області з клопотанням від 20.04.2021 №01/8-73 про надання дозволу на проведення інвентаризації державних земель орієнтовною площею 301 га відповідно до Державного акта на право постійного користування землею серії І-ІФ №000255.
3. За результатами розгляду клопотання відповідач встановив, що позивач просить надати дозвіл на проведення державної інвентаризації державних земель Національної академії аграрних наук України з відновленням меж земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні структурного підрозділу НААН позивача. Із тексту клопотання вбачається, що землі перебувають на території Микитинецької сільської ради і закріплені за науковою установою відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії I-ІФ №000255. В Державному акті не зазначено площу земельної ділянки. З посиланням на статті Земельного кодексу України та Закон України "Про землеустрій", відповідач дійшов висновку про неможливість встановлення об`єкту землеустрою, вихідних даних для проведення інвентаризації земель.
4. Наказом Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 17.05.2021 №55-ІЗ відмовлено у проведенні державної інвентаризації земель відповідно до обґрунтування згідно з додатком.
5. Вважаючи цей наказ незаконним, позивач звернувся до суду.
6. Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням від 19.07.2022 задовольнив позов. Цей суд дійшов висновку, що неналежне ведення уповноваженим органом документації не може позбавляти землекористувача права постійного користування земельного ділянкою, набутого у відповідності до вимог законодавства, чинного на момент виникнення такого права.
Суд відхилив доводи відповідача з приводу відсутності правових підстав для надання дозволу на проведення державної інвентаризації державних земель, що перебувають на території Микитинецької сільської ради, у зв`язку з відсутністю у місцевому фонді документації із землеустрою технічної документації, а також відсутністю реєстрації державного акта на право постійного користування землею у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею.
Суд також відхилив посилання представника відповідача на перехід у комунальну власність розташованих на території Івано-Франківської територіальної громади земельних ділянок та земель, які не були сформовані у земельні ділянки, оскільки це не стосується земель державної власності, які перебувають у постійному користуванні Національної академії наук України, національних галузевих академій наук.
Суд виснував, що необґрунтованою є відмова відповідача у проведенні інвентаризації земель у зв`язку з відсутністю вихідних даних. Наявність таких вихідних даних аналізується виконавцем безпосередньо під час виконання робіт з інвентаризації земель.
Суд заувачив, що оцінка змісту державного акта на право постійного користування землею, його дійсність, правомірність дій посадової особи щодо його заповнення та видачі тощо не є предметом спору. Право постійного користування землею позивача на підставі вказаного Акту не оскаржується в судовому порядку. Визнання чи невизнання за позивачем права постійного користування земельними ділянками не було підставою для прийняття оскаржуваного наказу. Предметом спору є виключно оцінка законності спірного наказу.
7. Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 20.12.2022 скасував рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2022, закрив провадження у справі відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв`язку з тим, що справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
8. Закриваючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що спір стосується приватноправових відносин і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
9. 13.01.2023 Прикарпатська ДСГДС подала касаційну скаргу, у якій посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2022 та залишити в силі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2022.
10. Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, прийняті у сфері земельних відносин, оскаржуються за правилами адміністративного судочинства. Закриваючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції не врахував правові позиції, викладені Верховним Судом у постановах від 11.05.2022 у справі № 808/1864/18 та від 08.12.2021 у справі № 127/12068/17, дійшов суперечливого висновку, що спір стосується приватноправових відносин і справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Також покликається на те, що у подібних справах № 300/5917/21, № 300/5918/21 та № 300/5858/21, у яких оскаржувалися аналогічні накази ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні інвентаризації державних земель інших сільських рад, встановлено обставини постійного користування Прикарпатською ДСДГДС державними землями; справи розглянуто за правилами адміністративного судочинства.
11. Верховний Суд ухвалою від 01.02.2023 відкрив касаційне провадження.
12. Відзив від відповідача не надходив.
13. 13.02.2023 надійшов відзив від третьої особи. Івано-Франківська міська рада Івано-Франківської області покликається на правомірність висновку суду апеляційної інстанції щодо приватно-правового характеру спору з огляду на те, що у 2015 році Микитинецька сільська рада прийняла ряд рішень про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в масиві «Мала панська» с. Микитинці та передала 47 земельних ділянок у власність (інформаційні довідки з реєстру речових прав були долучені Івано-Франківською міською радою до матеріалів справи). Рішення Микитинецької сільської ради є предметом судової справи.
14. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм процесуального права у межах доводів касаційної скарги, відзиву на неї та дійшов таких висновків.
15. Відповідно до п.1 та 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
16. За правилами ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
17. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб`єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1ст. 4 КАС України).
18. Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.