ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 806/2601/17
адміністративне провадження № К/9901/54592/18
Верховний Суду складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Стародуб О.П.(головуючий), Єзеров А.А., Коваленко Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 (судді - Кузьменко Л.В., Іваненко Т.В., Франовська К.С.)
у справі за позовом Державної служби геології та надр України до Дочірнього підприємства "Ресурс-сервіс", Товариства з обмеженою відповідальністю "Атем" про зобов`язання вчинити дії,
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
У жовтні 2017 року Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом, в якому просила припинити право користування надрами Дочірнього підприємства "Ресурс-сервіс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Атем" шляхом анулювання спеціального дозволу №5053 від 26.11.2009.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною службою геології та надр України ДП "Ресурс-сервіс" ТОВ "Атем" надано спеціальний дозвіл №5053 від 26.11.2009 на користування надрами для видобування лужних каолінів, придатних в якості домішок у вигляді каоліну-сирцю в кількості 24% в складі керамічної маси для виробництва плитки керамічної глазурованої для внутрішнього личкування стін, а також плитки керамічної глазурованої і плитки керамічної неглазурованої для підлог, на території південної околиці с. Дубрівка, Баранівського району, Житомирської області (Дубрівське родовище Південно-Західна ділянка площею 12.8 га). Строк дії спеціального дозволу на користування надрами встановлено до 26.11.2029.
На виконання наказу Державної служби геології та надр України "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у I кварталі 2016 року" №434 від 23.12.2015 та на підставі направлення №362-14/06 від 18.03.2016, уповноваженими посадовими особами Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України в період з 21.03.2016 по 25.03.2016 проведено перевірку ДП "Ресурс-сервіс" ТОВ "Атем" щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин.
За результатами вказаної перевірки складено акт №06-02/23/2016-18/п (66) від 24.03.2016, яким встановлено ряд порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, зокрема:
- в порушення ст. 40 Кодексу України про надра відсутній акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння;
- в порушення п. 17 ПКМУ №615 не внесені зміни до спеціальною дозволу на користування надрами №5053 від 26.11.2009 в частині особливих умов (пункт 6) спеціального дозволу на підставі відміни виконання абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі- Порядок);
- в порушення ст. 51 Кодексу України про надра план розвитку гірничих робіт за 2015 рік не дотримується, а саме планувалось видобути 25,72 тис. м3 лужних каолінів і виконати розкривних робіт в об`ємі 33 тис. м3, фактично видобутку та розкривних робіт не проводилось;
- в порушення ст.ст. 14, 24 Кодексу України про надра, пп. 1 п. 22 ПКМУ №615 надра, надані у користування не використовуються за призначенням, а саме видобування корисної копалини не проводиться, чим порушено вимоги п. 5 програми робіт (продовження видобування 30 тис. т на рік (з 4 кв. 2014 р.) та п. 5.3 Угоди про умови користування надрами: - використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано, також не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами; - видобування лужних каолінів, придатних в якості домішок у вигляді каоліну-сирцю в кількості 24% в складі керамічної маси для виробництва плитки керамічної глазурованої для внутрішнього личкування стін, а також плитки керамічної глазурованої і плитки керамічної неглазурованої для підлог;
- в порушення ст. 24 Кодексу України про надра порушено вимоги п. 6 програми робіт (вихід на проектну потужність 50,0 тис. т/рік - з 4 кв. 2015 рік) та п. 5.3 Угоди про умови користування надрами (проводити та фінансувати у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт);
- в порушення ст. 53 Кодексу України про надра геологічне обслуговування не проводиться;
- в порушення ст. 53 Кодексу України про надра відсутня геологічна документація;
- в порушення вимог ПКМУ №865 не проведено Повторну державну експертизу та оцінку запасів родовища корисних копалин (Протокол ДКЗ України від 02.08.2007 №1329);
- в порушення вимог ПКМУ №615 надрокористувач припинив без поважних причин роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами №5053 від 26.11.2009, більш як на два роки.
24.03.2016 позивачем складено припис №389-14/16, яким надано строк до 25.04.2016 для усунення зазначених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування та подання у письмовій формі матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень.
24.06.2016 Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України направлено на адресу Держгеонадр України подання №792-14/16 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5053 від 26.11.2009 та додатково зазначено, що станом на 24.06.2016 ДП "Ресурс-сервіс" ТОВ "Атем" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
25.10.2016 згідно наказу Держгеонадра України №373 зупинено дію спеціального дозволу №5053 від 26.11.2009 на підставі пп.1,4 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами від 30.05.2011 №615 (порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища) та надано 30-денний строк на усунення порушень.
11.11.2016 позивачем на адресу ДП "Ресурс-сервіс" ТОВ "Атем" направлено лист №21217/13/14-16 з проханням надати інформацію про усунення порушень та попередженням про розгляд питання щодо припинення права на користування надрами у випадку ненадання такої інформації.
В зв`язку із відсутністю матеріалів стосовно усунення порушень, викладених в приписі №389-14/06, Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України 22.02.2017 за вих.№150-14/06 направлено на розгляд комісії з питань надрокористування інформацію для прийняття рішення щодо подальшої дії дозволу на користування надрами №5053.
Листом від 07.04.2017 №8016/13/14-17 позивач запропонував ДП "Ресурс -сервіс" ТОВ "Атем" в п`ятнадцятиденний термін надати власну позицію згоди чи не згоди на припинення права користування надрами Дібровського родовища (Південно-Західна ділянка), згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №5053 від 26.11.2009.
Не отримавши відповіді на вказане звернення, позивач звернувся до суду із позовом про припинення права на користування надрами, наданого спеціальним дозволом №5053 від 26.11.2009 на підставі п.5 ст. 26 Кодексу України про надра.
В обгрунтування позовних вимог покликався на те, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування, про що складено припис №389-14/16 від 24.03.2016; у надані контролюючим органом строки порушення усунуто не було, а тому наявні підстави для анулювання спеціального дозволу №5053 від 26.11.2009 на користування надрами згідно ст. 26 Кодексу України про надра та п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 позов задоволено.
Припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу №5053 від 26.11.2009 на користування надрами, виданого Дочірньому підприємству "Ресурс-сервіс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Атем.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що за обставин, коли відповідач не усунув порушення, зазначені в приписі дозвільного органу, яким встановлено відсутність використання надр всупереч наданому спеціальному дозволу №5053, за наявності не оскарженого припису №389-14/16 від 24.03.2016, вимоги позивача про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу є обґрунтованими.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 скасовано та прийнято нове, яким у задоволенні позову відмовлено.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, апеляційний суд виходив з того, що норми ч. 3 ст. 26 Кодексу України про надра пов`язують можливість анулювання спеціального дозволу на користування надрами та припинення права користування надрами з додаткових підстав, лише з урахуванням правила, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними здійснюється припинення такого порядку у судовому порядку.
Враховуючи, що доказів, які б свідчили про те, що відповідач повідомив позивача про незгоду на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом на користування надрами, у матеріалах справи відсутні, апеляційний суд дійшов висновку, що прийняття позивачем оскаржуваних наказів за відсутності згоди підприємства суперечить вимогам статей 25, 26 Кодексу України про надра.
Крім того, апеляційний суд дійшов висновку, що позивач при прийнятті наказу №373 від 25.10.2016 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами діяв в межах своїх повноважень, водночас, після винесення цього наказу повинен був звернутись до суду для підтвердження обґрунтованості зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, чого останній не вчинив.
УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обґрунтування касаційної скарги позивач покликається на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи, що мають значення для вирішення спору, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до ухвалення помилкового судового рішення.
Покликається на те, що надрокористувач наділений не правом, а обов`язком вчасно усунути виявлені в ході проведеної перевірки порушення. Держгеонадра надавалось відповідачу достатній термін для здійснення дій направлених на усунення виявлених порушень. В свою чергу, доказів усунення у встановлений строк порушень, відповідачем надано не було.
Покликається на те, що за умови коли відповідачем було проігноровано запит Держгеонадра щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами; не надання доказів усунення порушень, вказаних в приписі, не оскарження припису, звернення до суду з цим позовом є правомірним.
Просив постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просив у її задоволенні відмовити, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Покликався на те, що позивачем не надано доказів отримання від Товариства незгоди на припинення права користування надрами, що слугувало б підставою для звернення до суду з цим позовом. Крім того, не надано доказів не усунення зазначених в приписі порушень, оскільки перевірка стану виконання припису відповаідачем не здійснювалась і відповідних доказів до суду надано не було.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Повноваження Держгеонадра України у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Кодексом України про надра, Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення №1174), Порядком №615.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення №1174.
Відповідно до підпунктів 9, 10 пункту 4 Положення №1174 Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін визначає Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, (далі - Порядок №615).
Відповідно до пункту 10 Порядку №615 невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.