1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


У Х В А Л А

19 квітня 2023 року

м. Київ

Справа № 415/2182/20

Провадження № 13-15кс22

Суддя Великої Палати Верховного Суду ОСОБА_1, розглянувши клопотання захисників ОСОБА_2 і ОСОБА_3 про їх дистанційну участь у режимі відеоконференції у касаційному розгляді кримінального провадження щодо ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7,

ВСТАНОВИВ:

Касаційний розгляд кримінального провадження за касаційними скаргами захисника ОСОБА_2 в інтересах засудженого ОСОБА_6 та захисника ОСОБА_3 в інтересах засудженого ОСОБА_4 на вирок Лисичанського міського суду Луганської області від 18 травня 2020 року та ухвалу Луганського апеляційного суду від 05 жовтня 2020 року Великою Палатою Верховного Суду призначено на 10:00 09 травня 2023 року.

17 квітня 2023 року на адресу Верхового Суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_2 в інтересах засудженого ОСОБА_6, а 19 квітня 2023 року - клопотання захисника ОСОБА_3 в інтересах засудженого ОСОБА_4 про їх участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у підсистемі відеоконференцзв`язку. Мотивуючи клопотання, захисник ОСОБА_3 посилається на неможливість взяти участь у судовому засіданні безпосередньо у зв`язку з тимчасовим перебуванням за кордоном. Захисник ОСОБА_2 в обґрунтування свого клопотання зазначає, що забезпечення його дистанційної участі у судовому засіданні з приміщень інших судів у місті Полтаві, де адвокат тимчасово проживає, ускладнене у зв`язку з можливими непередбачуваними тривалими відключеннями електропостачання у регіоні.

Розглянувши зазначені клопотання, вважаю, що вони підлягають задоволенню.

Норми статті 336 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) передбачають можливість здійснення дистанційного судового провадження в умовах, які забезпечують ідентифікацію особи, котра перебуває за межами приміщення суду, й інформування її про процесуальні права та обов`язки в установлений законом спосіб.

Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому поза територією юрисдикції суду та за межами міста, в якому він розташований, суд згідно з частиною п`ятою статті 336 КПК може своєю ухвалою доручити забезпечення проведення відеоконференції суду, на території юрисдикції якого перебуває учасник судового розгляду. В означених випадках секретар судового засідання або судовий розпорядник зобов`язані перевірити документи, що посвідчують особу учасника процесу, вручити пам`ятку про процесуальні права та обов`язки і перебувати поряд із ним до закінчення судового засідання.

Разом із тим, наведені норми процесуального права не виключають можливості участі особи у судовому засіданні дистанційно і з будь-якого іншого місця з використанням власних технічних засобів.

Європейська комісія з питань ефективного правосуддя (CEPEJ) у пункті 41 Керівництва щодо проведення судових проваджень у режимі відеоконференції від 30 червня 2021 року CEPEJ(2021)4REV4 рекомендує судам залежно від вимог національного законодавства забезпечувати можливість участі осіб у судових засіданнях в режимі відеоконференції із залів суду, місць позбавлення волі, приміщень юридичних фірм чи інших безпечних місць, перелік яких не є вичерпним.

Крім цього, Верховний Суд у пункті 7 листа "Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану" від 03 березня 2022 року № 1/0/2-22 рекомендує судам у разі неможливості через об`єктивні обставини участі особи у судовому розгляді кримінального провадженняу режимі відеконференцзв`язку з використанням технічних засобів, визначених КПК, як виняток допускати участь такої особи у режимі відеоконференцзв`язку з використанням інших технічних засобів, звертаючи увагу на роз`яснення учаснику провадження його процесуальних прав та обов`язків.


................
Перейти до повного тексту