Постанова
Іменем України
05 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 127/9533/21
провадження № 61-9288св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Кашпрук Ольга Василівна, на постанову Вінницького апеляційного суду від 17 серпня
2022 року у складі колегії суддів: Денишенко Т. О., Голоти Л. О.,
Рибчинського В. П.,
ВСТАНОВИВ :
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області про визначення стажу за вислугу років, скасування наказів, стягнення заробітної плати, зобов`язання вчинити дії.
Позовну заяву мотивовано тим, що 25 липня 2017 року позивачка прийнята відповідачем на роботу з 01 серпня 2017 року на посаду головного спеціаліста відділу організаційної роботи, документообігу та господарського забезпечення. Пізніше її було переведено на посаду головного спеціаліста відділу організації роботи, документообігу в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області. Наказом відповідача від 05 січня 2018 року позивачу встановлена надбавка за вислугу років у розмірі 5% до посадового окладу, а наказом від 26 вересня 2019 року їй встановлена надбавка за вислугу років у розмірі 10% до посадового окладу. Разом з тим, на думку позивача, відповідач помилково не врахував стаж її роботи у державних органах, організаціях соціальної сфери та комунальної власності, у тому числі в органах соціального страхування
з 18 липня 2000 року до 15 липня 2013 року, з 29 січня 2015 року до 19 січня 2016 року, з 02 серпня 2016 року до 01 січня 2018 року, який становить
14 років 4 місяці.
27 лютого 2020 року, 14 січня 2021 року позивачка зверталася до роботодавця із заявами про перерахунок трудового стажу для призначення надбавки за вислугу років, в останньому зверненні просила встановити надбавку за вислугу років з перерахунком усіх платежів за період з 01 січня 2018 року з урахуванням попереднього стажу роботи, про який йшлося у першій заяві. Листом відповідача від 11 лютого 2021 року їй безпідставно відмовлено у врахуванні стажу роботи на попередніх посадах.
У зв`язку із неврахуванням попереднього стажу роботи, відповідач помилково визначив щомісячну надбавку до посадового окладу у розмірі 10%, тоді як такий розмір повинен становити 20%.
Посилаючись на викладене, позивач просила:
- зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області зарахувати до стажу її роботи, що дає право на виплату надбавки за вислугу років періоди роботи
з 18 липня 2000 року до 17 січня 2002 року на посаді директора "Інформаційно-обчислювального центру по обслуговуванню установ та організацій системи соціального захисту населення Вінницької області", з 18 січня 2002 року до 22 грудня 2011 року на посаді директора Обласної комунальної організації "Інформаційно-обчислювальний центр по обслуговуванню установ соціального захисту населення", з 23 грудня 2011 року до 15 липня 2013 року на посаді директора Обласної комунальної організації "Інформаційно-аналітичний центр по обслуговуванню установ соціального захисту", з 29 січня 2015 року до 09 лютого 2015 року на посаді начальника відділу моніторингу надання пільг та компенсацій управління державних соціальних допомог Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації, з 09 лютого 2015 року до 19 січня 2016 року заступника директора Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації - начальника управління з питань соціального обслуговування населення;
- скасувати наказ Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області від 05 січня 2018 року "Про встановлення надбавок за вислугу років працівникам управління та відділень управління в частині встановлення позивачу надбавки за вислугу років з 01 січня 2018 року у розмірі 5% до посадового окладу;
- скасувати наказ Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області від 26 вересня 2019 року "Про встановлення надбавок за вислугу років працівникам управління та відділень управління в частині встановлення надбавки позивачу за вислугу років з 01 вересня 2019 року у розмірі 10% до посадового окладу;
- стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 : 28 575,30 грн недоплаченої надбавки за вислугу років за період часу
з 01 січня 2018 року до 31 березня 2021 року та 7 746,21 грн недоплаченої щомісячної премії за період часу з 01 січня 2018 року до 31 березня 2021 року;
- зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області встановити щомісячну надбавку до посадового окладу за вислугу років з 01 квітня 2021 року у розмірі 20 відсотків посадового окладу.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 21 березня 2022 року, з урахуванням ухвали цього ж суду від 07 квітня 2022 року про виправлення описки, у складі судді Медяної Ю. В. позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов`язано управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що згідно з підпунктом 3.2.3 пункту 3.2. Положення про умови оплати та стимулювання праці працівників Фонду соціального страхування України від 10 жовтня 2017 року дає право на виплату надбавки за вислугу років, періоди роботи з 18 липня 2000 року по 17 січня 2002 року на посаді директора Інформаційно-обчислювального центру по обслуговуванню установ та організацій системи соціального захисту населення Вінницької області, з 18 січня 2002 року по 22 грудня 2011 року на посаді директора обласної комунальної організації "Інформаційно-обчислювальний центр по обслуговуванню установ соціального захисту населення", з 23 грудня 2011 року по 15 липня 2013 року на посаді директора обласної комунальної організації "Інформаційно-аналітичний центр по обслуговуванню установ соціального захисту", з 29 січня по 09 лютого 2015 року на посаді начальника відділу моніторингу надання пільг та компенсацій управління державних соціальних допомог Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації, з 09 лютого 2015 року по 19 січня 2016 року на посаді заступника директора Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації - начальника управління з питань соціального обслуговування населення.
Скасовано накази управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області від 05 січня 2018 року № 18-ОД "Про встановлення надбавок за вислугу років працівникам управління та відділень управління виконавчої дирекції ФСС України у Вінницькій області" в частині встановлення надбавки за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня
2018 року у розмірі 5% до посадового окладу та від 26 вересня 2019 року № 426-к/тр "Про встановлення надбавок за вислугу років працівникам управління та відділень управління виконавчої дирекції ФСС України у Вінницькій області" у частині встановлення надбавки за вислугу років
ОСОБА_1 з 01 вересня 2019 року у розмірі 10% до посадового окладу. Стягнуто з управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 28 575,30 грн недоплаченої надбавки за вислугу років за період з 01 січня 2018 року
по 31 березня 2021 року та 7 746,21 грн недоплаченої щомісячної премії за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2021 року.
В іншій частині позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що стаж роботи позивача в органах соціального страхування з 18 липня 2000 року до 15 липня 2013 року, з 29 січня 2015 року до 19 січня 2016 року, з 02 серпня 2016 року до 01 січня 2018 року в силу пункту 3.2.3 Положення про умови оплати та стимулювання праці працівників Фонду соціального страхування України підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на виплату надбавки за вислугу років, а тому суд вважав, що позовна вимога ОСОБА_1 про зарахування до стажу роботи зазначених вище періодів підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про скасування наказів Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області від 05 січня 2018 року та від 26 вересня 2019 року про встановлення позивачу надбавок за вислугу років у розмірі 5% та 10% відповідно, а також стягнення з відповідача на користь позивача 28 575,30 гри 7 746,21 грн недоплаченої надбавки за вислугу років, то вони є похідними від першої вимоги, оскільки відповідачем не враховано для встановлення надбавки за вислугу років стаж роботи позивача в установах та організаціях до сфери діяльності яких відносились питання соціального захисту, і як наслідок 05 січня 2018 року та 26 вересня 2019 року видано оспорювані накази, в яких невірно зазначено загальний стаж роботи позивача, який враховується для встановлення надбавки за вислугу років.
Суд першої інстанції вважав передчасною вимогу позивача про зобов`язання відповідача встановити щомісячну надбавку до посадового окладу за вислугу років у розмірі 20 відсотків посадового окладу, оскільки відповідач не відмовив позивачу у встановленні даної надбавки після набрання даним рішення законної сили.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Вінницького апеляційного суду від 17 серпня 2022 року рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 21 березня 2022 року скасовано та ухвалено нове, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Постанову суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що обов`язковість виплати надбавки за вислугу років не передбачена жодним законодавчим актом, не є мінімальною державною гарантією в оплаті праці, вона є додатковим стимулюванням оплати праці, яку роботодавець визначив для своїх працівників локальним актом, а питання визначення стажу роботи для встановлення надбавки за вислугу років є виключною компетенцією начальника Управлінням, тому суд першої інстанції оскаржуваним рішенням безпідставно самостійно визначив стаж роботи позивачки, що надає право на надбавку за вислугу років. Крім того позивач пропустила тримісячний строк звернення до суду для вирішення трудового спору, встановленого статтею 233 КЗпП України, оскільки починаючи з 06 травня 2020 року позивачка була достеменно обізнана про негативне вирішення її клопотання з перерахунку стажу роботи, що дає право на надбавку у розмірі 20% до її посадового окладу, однак із цим позовом позивач звернулася лише у квітні 2021 року.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Касаційну скаргу мотивовано тим, що виплата працівнику надбавки за вислугу років є складовою заробітної плати працівника і відповідно до статті 12 Закону України "Про оплату праці" є мінімальною гарантією в оплаті праці, а тому висновок суду апеляційної інстанції про те, що встановлення надбавки за вислугу років є виключною компетенцією начальника управління є помилковими. Суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про пропуск позивачем строку звернення до суду, встановленого статтею
233 КЗпП України, оскільки за змістом частини другої цієї норми у редакції, чинній на час звернення до суду із позовом, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відзив на касаційну скаргу
У листопаді 2022 року від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він посилається на необґрунтованість доводів скарги та законність прийнятої судом апеляційної інстанції постанови.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 13 жовтня 2022 року відкрито касаційне провадження у справі, а ухвалою від 02 березня 2023 року справу призначено до судового розгляду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_1 у періоди з 18 липня 2000 року до 17 січня 2002 року працювала на посаді директора "Інформаційно-обчислювального центру по обслуговуванню установ та організацій системи соціального захисту населення Вінницької області", з 18 січня 2002 року до 22 грудня 2011 року на посаді директора Обласної комунальної організації "Інформаційно-обчислювальний центр по обслуговуванню установ соціального захисту населення", з 23 грудня 2011 року до 15 липня 2013 року на посаді директора Обласної комунальної організації "Інформаційно-аналітичний центр по обслуговуванню установ соціального захисту", з 29 січня 2015 року
до 09 лютого 2015 року на посаді начальника відділу моніторингу надання пільг та компенсацій управління державних соціальних допомог Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації, з 09 лютого 2015 року до 19 січня 2016 року на посаді заступника директора Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації - начальника управління з питань соціального обслуговування населення.
З 02 серпня 2016 року до 31 липня 2017 року ОСОБА_1 працювала у виконавчій дирекції ВОВ ФСС з ТВП.
З 01 серпня 2017 року позивачку прийнято на посаду головного спеціаліста відділу організаційної роботи, документообігу та господарського забезпечення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області. 02 січня 2018 року ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу організаційної, адміністративно-господарської роботи та документального забезпечення.
05 січня 2018 року відбулося засідання спеціальної комісії з питань визначення стажу роботи для встановлення надбавки за вислугу років працівникам управління та відділень Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області, на якому комісія визначила, що ОСОБА_1 працювала у виконавчій дирекції ВОВ ФСС з ТВП у період
з 02 серпня 2016 року до 31 липня 2017 року, в управлінні ВД ФСС України у Вінницькій області з 01 серпня 2017 року до 01 січня 2018 року, її загальний стаж роботи, який ураховується для встановлення надбавки за вислугу років, станом на 01 січня 2018 року становив 1 рік 4 місяці.
Наказом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області від 05 січня 2018 року ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року встановлена надбавка за вислугу років у розмірі 5% відсотків до посадового окладу.
Відповідно до копії протоколу від 25 вересня 2019 року засідання спеціальної комісії з питань визначення стажу роботи для встановлення надбавки за вислугу років працівникам, комісія установила, що загальний стаж роботи ОСОБА_1, який враховується для встановлення надбавки за вислугу років станом на 25 вересня 2019 року становив 3 роки 1 місяць 24 дні.
Наказом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області від 26 вересня 2019 року позивачці з 01 вересня 2019 року встановлена надбавка за вислугу років у розмірі 10% відсотків до посадового окладу.
27 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернулася до керівника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області із заявою про перерахунок її трудового стажу, просила урахувати у стаж, що дає право на надбавку за вислугу років, період її роботи у Обласній комунальній організації "Інформаційно-обчислювальний центр по обслуговуванню установ соціального захисту населення" та у Департаменті соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації, здійснити перерахунок усіх належних їй виплат за період з 01 січня 2018 року по дату цього звернення.
Відповідно до копії протоколу від 06 травня 2020 року засідання спеціальної комісії з питань визначення стажу роботи для встановлення надбавки за вислугу років працівникам Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області та його відділень, де була присутньою та виступала запрошена ОСОБА_1, за результатами голосування членів комісії щодо проведення перерахунку стажу роботи для встановлення надбавки за вислугу років та врахування стажу роботи на попередніх зазначених у заявах ОСОБА_1 роботах, лише один член комісії голосував за те, аби провести перерахунок стажу її роботи, решта три члени комісії проголосували проти такого перерахунку. Як наслідок позитивне рішення щодо ОСОБА_1 про те, аби провести перерахунок стажу роботи для встановлення надбавки за вислугу років не було прийняте.
14 січня 2021 року ОСОБА_1 повторно звернулася із заявою до керівника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області про перерахунок трудового стажу, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, просила, урахувавши час її роботи у ОКО "Інформаційно-обчислювальний центр по обслуговуванню установ соціального захисту населення" та у Департаменті соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації, відповідно здійснити перерахунок усіх виплат за період з 01 січня 2018 року.
11 лютого 2021 року відповідачем надана ОСОБА_1 відповідь на її повторне звернення, де їй нагадано, що 06 травня 2020 року на засіданні спеціальної комісії з питань визначення стажу роботи для встановлення надбавки за вислугу років відмовлено у зарахуванні до стажу роботи час на попередніх посадах.
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Щодо позовних вимог про зарахування трудового стажу
Згідно зі статтею 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Між сторонами у справі виник спір з приводу обрахування трудового стажу ОСОБА_1, що дає право на отримання надбавки за вислугу років.
Частиною першою статті 15 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.
Відповідно до вимог статей 96, 97 КЗпП України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати. Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті. Власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами. Оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов`язань щодо оплати праці.
Таким чином, при вирішенні спорів про виплату премій, винагороди за підсумками роботи за рік чи за вислугу років, надбавок і доплат необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути зменшено) лише у випадках і за умов, передбачених цими актами.