ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2023 року
м. Київ
cправа № 910/7388/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Селіваненка В.П.,
за участю секретаря судового засідання Ярітенко О.В.,
представників учасників справи:
позивача - громадської спілки "Український музичний альянс" - Неволіна А.Ю., адвокат (дов. від 12.01.2023),
відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Елко Україна" - не з`явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу громадської спілки "Український музичний альянс"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 19.12.2022 (головуючий суддя: Грек Б.М., судді: Поляков Б.М., Отрюх Б.В.)
та постанову (додаткову постанову) Північного апеляційного господарського суду від 23.01.2023 (головуючий суддя: Грек Б.М., судді: Поляков Б.М., Отрюх Б.В.)
у справі № 910/7388/21
за позовом громадської спілки "Український музичний альянс" (далі - Спілка)
до товариства з обмеженою відповідальністю "Елко Україна" (далі - ТОВ "Елко Україна")
про виплату відрахувань.
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
Спілка звернулася до суду з позовом до ТОВ "Елко Україна" про стягнення (з урахуванням заяв про збільшення та у подальшому про зменшення розміру позовних вимог) 1 319 175,12 грн. відрахувань (відсотків) за імпорт товарів (обладнання і матеріальних носіїв) із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах.
Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на невиконання відповідачем обов`язку зі сплати на користь Спілки відрахувань від вартості імпортованих товарів, які відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 № 992 "Про розмір відрахувань, що сплачуються виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах" належать до переліку обладнання/матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах.
Короткий зміст судових рішень попередніх інстанцій
Рішенням господарського суду міста Києва від 20.09.2022 зі справи № 910/7388/21 (суддя Мандриченко О.В.) позов задоволено повністю, з посиланням на його обґрунтованість.
Згідно з додатковим рішенням від 11.10.2022 зі справи (суддя Мандриченко О.В.) задоволено частково заяву Спілки та стягнуто з ТОВ "Елко Україна" на користь Спілки 25 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу, 21 000,00 грн. витрат на проведення експертизи. В іншій частині у задоволенні заяви Спілки відмовлено.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 19.12.2022 рішення та додаткове рішення місцевого господарського суду зі справи скасовані, ухвалено нове рішення про відмову в позові та у задоволенні заяви про розподіл судових витрат. Стягнуто зі Спілки на користь ТОВ "Елко Україна" 26 807,01 грн. судового збору з апеляційної скарги.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 23.01.2023 (додаткова постанова) задоволено частково заяву ТОВ "Елко Україна" та стягнуто зі Спілки на користь ТОВ "Елко Україна" 90 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу. В іншій частині в задоволенні заяви ТОВ "Елко Україна" відмовлено.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі Спілка, з посиланням на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить суд касаційної інстанції скасувати постанову та додаткову постанову суду апеляційної інстанції, а рішення та додаткове рішення місцевого господарського суду залишити в силі.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
В обґрунтування підстав касаційного оскарження скаржник посилається на:
- неврахування судом апеляційної інстанції висновків Верховного Суду щодо процесуальних наслідків подання позову особою, яка не має процесуальної дієздатності за пунктом 1 частини першої статті 226 ГПК України, відносно обставин аналогічних справ (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.11.2022 у справі № 910/7169/18 та від 31.01.2023 у справі № 910/11156/21) (пункт 1 частини другої статті 287 ГПК України);
- відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, а саме системного тлумачення пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" (у первісній редакції цього закону, чинній у вересні-жовтні 2019 року), частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, частини другої статті 19 та частини першої статті 58 Конституції України (пункт 3 частини другої статті 287 ГПК України).
Скаржник також просить Суд скасувати постанову (додаткову постанову) Північного апеляційного господарського суду від 23.01.2023 у справі № 910/7388/21, як похідний наслідок скасування основної постанови.
Доводи інших учасників справи
У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Елко Україна" просило Суд залишити постанову суду апеляційної інстанції без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Також назване Товариство просить Суд стягнути зі Спілки 395 883,42 грн. витрат на правничу допомогу, які понесені у судах першої та апеляційної інстанцій.
Крім того, у відзиві на касаційну скаргу Товариство звернулося із заявою в порядку частини восьмої статті 129 ГПК України, зазначивши про попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат у розмірі 50 000,00 грн., які очікує понести в результаті касаційного розгляду справи.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
18.12.2018 проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи об`єднання підприємств "Український музичний альянс" (код ЄДРПОУ 31815383), шляхом реорганізації в нову юридичну особу - Спілку (код ЄДРПОУ 31815383).
Спілка є правонаступником об`єднання підприємств "Український музичний альянс" (утворена шляхом реорганізації, а саме перетворення).
Спілка є організацією колективного управління, уповноваженою здійснювати збирання і розподіл між суб`єктами авторського права і (або) суміжних прав коштів від відрахувань (відсотків) виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах, що підтверджується свідоцтвом від 20.12.2007 № 2/У, виданим Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України - об`єднанню підприємств "Український музичний альянс", правонаступником якого є позивач, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивач вважає, що відповідач несе обов`язок зі сплати відповідних відрахувань, оскільки у період з 14.05.2020 по 05.02.2021 імпортував на митну територію України товари, із застосуванням яких можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах, передбачені Законом України "Про авторське право і суміжні права".
Позивач вважає, що відповідач неналежним чином виконав зобов`язання з оплати відрахувань з вартості імпортованого обладнання та матеріальних носіїв, розмір яких становить 1 319 175,12грн.
Судами також встановлено, що позивач звертався до відповідача з листом від 05.02.2021 № 09-05/02/21, в якому просив протягом 10 (днів) днів з дня отримання листа сплатити Спілці відрахування (відсотки) за ввезення на митну територію України товарів, із застосуванням яких можливо здійснити передбачене статтею 42 Закону України "Про авторське право і суміжні права" відтворення, шляхом перерахування коштів на рахунок Спілки.
Невиконання відповідачем зобов`язання зі сплати відрахувань (відсотків) за імпорт товарів (обладнання і матеріальних носіїв), із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах, стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.
Судом апеляційної інстанції додатково встановлено таке.
Спірні правовідносини стосуються періоду 14.05.2020 - 05.02.2021.
15.05.2018 прийнято Закон України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", який набрав чинності 22.07.2018.
Відповідно до пункту 1 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" названого Закону, останній набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і застосовується до правовідносин, які виникли після набрання ним чинності, а в частині функціонування електронної системи реєстрації та обліку у сфері авторських і суміжних прав з 01.07.2019.
Згідно з абзацом першим пункту 2 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" свідоцтва про облік організацій колективного управління, про визначення організацій колективного управління уповноваженими, про уповноваження організацій колективного управління, видані до набрання чинності цим Законом, втрачають чинність через дев`ять місяців з дня набрання чинності цим Законом, а у сферах, щодо яких Закон передбачає здійснення розширеного та обов`язкового колективного управління, - з оголошеної Установою (Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України [далі - Мінекономіки]) відповідно до частини четвертої статті 16 цього Закону дати закінчення прийому заяв на участь в конкурсі на акредитацію у відповідній сфері.
Після втрати чинності свідоцтва про облік організацій колективного управління, про визначення організацій колективного управління уповноваженими, про уповноваження організацій юридичні особи, які не були включені до Реєстру організацій колективного управління в порядку, визначеному цим Законом, зобов`язані вчинити дії, передбачені частиною четвертою статті 19 цього Закону (абзац другий пункту 2 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" у редакції зі змінами, внесеними згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності" від 16.06.2020 № 703-IX).
Згідно з абзацом третім пункту 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" (у редакції зі змінами, внесеними згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності" від 16.06.2020 № 703-IX) через чотирнадцять місяців з дня набрання чинності цим Законом Установа оголошує конкурси на визначення акредитованих організацій колективного управління у сферах, передбачених абзацами четвертим і п`ятим частини п`ятої та абзацами четвертим і п`ятим частини шостої статті 12 цього Закону, та розпочинає прийом відповідних заяв від організацій колективного управління, про що розміщує оголошення на офіційному веб-сайті.
У свою чергу частинами першою, дев`ятою статті 16 Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" передбачено, що акредитована організація колективного управління визначається на відкритому конкурсі, що організовується Установою та проводиться постійно діючою комісією з акредитації організацій колективного управління (далі - комісія з акредитації) у визначеному цим Законом порядку. Порядок формування, строк повноважень та правила і процедури комісії з акредитації визначаються в положенні про комісію з акредитації організацій колективного управління, що затверджується Установою. За результатами конкурсу Установа розміщує на своєму веб-сайті рішення про акредитацію організації колективного управління. Прийняте рішення може бути оскаржене до Установи іншими організаціями, що брали участь у конкурсі, протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення такого рішення. Скарги розглядаються протягом 15 днів з дня їх надходження. Прийняте рішення про акредитацію організації колективного управління затверджується наказом Установи.
Рішенням Окружного адміністративного суду місті Києва від 03.07.2020, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2021 у справі № 640/7679/20, визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з акредитації організацій колективного управління від 21.12.2019 про акредитацію організації колективного управління "Український музичний альянс" у сфері обов`язкового колективного управління - відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів, виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, їх примірниках, а також аудіовізуальних творів та їх примірників; визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 267 "Про акредитацію організації колективного управління" - Спілки.
Отже:
- чотирнадцятимісячний строк, визначений у абзаці третьому пункту 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" закінчився 22.09.2019;
- на офіційному вебсайті Мінекономіки 23.09.2019 було опубліковано оголошення про початок відкритого конкурсу для визначення акредитованої організації колективного управління у сфері обов`язкового колективного управління;
- датою закінчення прийому заяв про акредитацію організації колективного управління у зазначених сферах в оголошені було визначено 28.10.2019, а, отже, свідоцтво від 20.12.2007 № 2/У, видане Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України, втратило чинність;
- 21.12.2019 Комісією з акредитації організацій колективного управління, керуючись Законом України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", Положенням про комісію з акредитації організацій колективного управління, затвердженим наказом Мінекономіки від 14.11.2019 № 375, прийнято рішення, яким акредитовано організацію колективного управління - Спілку у сфері обов`язкового колективного управління - відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів, виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, їх примірниках, а також аудіовізуальних творів та їх примірників, строком на три роки;
- 18.02.2020 Мінекономіки прийняло наказ № 267 "Про акредитацію організації колективного управління", яким, відповідно до статті 16 Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", наказів Міністерства від 21.11.2018 № 1741 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру організацій колективного управління", від 14.11.2019 № 375 "Про затвердження Положення про комісію з акредитації організацій колективного управління", з урахуванням пункту 4.5 Протоколу № 4 засідання Комісії з акредитації організацій колективного управління від 21.12.2019, вирішено: 1) акредитувати організацію колективного управління - Спілку у сфері обов`язкового колективного управління - відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів, виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, їх примірниках, а також аудіовізуальних творів та їх примірників, строком на три роки; 2) Департаменту розвитку сфери інтелектуальної власності протягом трьох робочих днів унести відомості про акредитацію Спілки до Реєстру організацій колективного управління;
- у зв`язку з визнанням протиправним та скасуванням рішення Комісії з акредитації організацій колективного управління від 21.12.2019 та наказу Мінекономіки "Про акредитацію організації колективного управління" від 18.02.2020 № 267, позивач станом на час прийняття оскаржуваного рішення господарського суду першої інстанції не мав статусу акредитованої уповноваженої організації колективного управління у сфері обов`язкового колективного управління (відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів, виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, їх примірниках, а також аудіовізуальних творів та їх примірників), а, отже, у позивача відсутнє порушене право та законний інтерес у спірних правовідносинах.
4. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Джерела права та акти їх застосування. Оцінка аргументів учасників справи і висновків попередніх судових інстанцій
Причиною подання касаційної скарги стала незгода Спілки з відмовою апеляційного господарського суду в задоволенні її позову про стягнення вказаних відрахувань (відсотків) з відповідача та задоволенням заяви ТОВ "Елко Україна" про ухвалення додаткового рішення, яким було стягнуто зі Спілки витрати на професійну правничу допомогу, що понесені відповідачем в судах першої та апеляційної інстанцій.
В обґрунтування підстав касаційного оскарження Спілка посилається, зокрема, на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, а саме системного тлумачення пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" (у первісній редакції цього закону, чинній у вересні-жовтні 2019 року), частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, частини другої статті 19 та частини першої статті 58 Конституції України.
Стосовно наведеного Верховний Суд зазначає таке.
Відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин):
- відтворення - виготовлення одного або більше примірників твору, відеограми, фонограми в будь-якій матеріальній формі, а також їх запис для тимчасового чи постійного зберігання в електронній (у тому числі цифровій), оптичній або іншій формі, яку може зчитувати комп`ютер (стаття 1);