ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 826/7411/15
касаційне провадження № К/9901/44625/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну Київської митниці Державної фіскальної служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 26.01.2016 (суддя - Кушнова А.О.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017 (головуючий суддя - Аліменко В.О., судді - Безименна Н.В., Кучма А.Ю.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробудівельний альянс "Астра" до Київської митниці Державної фіскальної служби про скасування рішення про коригування заявленої митної вартості товарів,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агробудівельний альянс "Астра" (далі - Товариство, позивач, платник) звернулося до суду із позовом до Київської митниці Державної фіскальної служби (далі - відповідач, Митниця, митний орган), у якому просило скасування рішення митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів від 23.01.2015 №125000011/2015/000032/2.
В обґрунтування зазначених позовних вимог Товариство послалося на те, що Митниці були надані документи, необхідні для митного оформлення товарів, однак відповідачем подані документи до митного оформлення безпідставно не було враховано. Митниця витребувала додаткові документи та прийняла рішення про коригування заявленої митної вартості товарів. Вважаючи застосування резервного методу неправомірним, а рішення Митниці таким, що не відповідає чинному законодавству, позивач просив його скасувати.
Київський окружний адміністративний суд постановою від 26.01.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017, позов задовольнив, визнав протиправними та скасував рішення Митниці про коригування митної вартості від 23.01.2015 №125000011/2015/000032/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 23.01.2015 №125130014/2015/00002.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили із надання позивачем митному органу всіх передбачених чинним законодавством документів, необхідних для підтвердження митної вартості товару. Надані відповідачу при митному оформленні товару відомості про визначення митної вартості товару базуються на об`єктивних, документально підтверджених даних і піддаються обчисленню, відтак висновок відповідача про коригування митної вартості є протиправним та підлягає скасуванню.
Митниця, не погодившись з прийнятими судовими рішеннями, звернулося до суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати судові рішення попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами норм матеріального і процесуального права, неповне з`ясування обставин справи. Стверджує, що позивачем не надано висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями. Зазначає про необґрунтованість позовних вимог та хибність висновків судів про неправомірність рішення митного органу, оскільки з поданих декларантом документів не можливо то встановити суму, яка фактично була сплачена за товар, а тому у митного органу були підстави для її визначення.
В касаційній скарзі не вказано, в чому саме полягає неправильне застосування судами норм матеріального права, митний орган фактично викладає обставини, якими він керувався під час прийняття оскаржуваного рішення.
Позивач у запереченнях на касаційну скаргу, посилаючись на законність і обґрунтованість судових рішень, просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу залишити без задоволення.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 18.07.2017 відкрив провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) від 02.06.2016 №1401-VІІІ, який набрав чинності з 30.09.2016, статтею 125 Конституції України викладено в редакції, згідно з якою Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Перехідних положень КАС України (у редакції Закону України від 03.10.2017 №2147- VІІІ, який набрав чинності з 15.12.2017) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 11.04.2023 прийняв касаційну скаргу до провадження та призначив справу до касаційного розгляду в попередньому судовому засіданні на 12.04.2023.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як установлено судами попередніх інстанцій, між позивачем (покупець) та ПеногрейнКфт. (Угорщина) укладено договір купівлі-продажу від 04.01.2015 №001/15, пунктом 1.1 якого встановлено, що відповідно до даного договору та в порядку, передбаченому нижче продавець продає, а покупець купує наступний товар: запасні частини до сільськогосподарської техніки, витратні матеріали, рекламну продукцію та зразки торгових марок AGCO, AgChem, Agip, Agribull, AgriParts, Agrotex, AI Products, Amazone, Amity, Baldwin, Berthoud, Biso, Bruder, Bosch, Bourgoin, Bogballe, Case, Claas,Caterpillar,Challenger, Carlisle, COBO, Capello, Donghua, DeutzFahr,Donaldson, Esti, Eurofilati, Faster, Emily, Fendt, Fleetguard, Fiat, Frakomb, Fralaz, Framest, Fantini, Geringhof, Gleaner, GregoireBesson, Grubber, Gallignani, Hassia, Hardi, Hesston, Hidromec, Horsch, JohnDeere, Kleine, Krone, Kuhn, Kuhne, Kverneland, Landini, Lemken, Loctite, Link-belt, Luk,Mahle, Mandam, Manitou, Mann, Manulli, MasseyFerguson, MaterMacc, Matrot, Mercedes, Mobitox, Monosem, Morris, MtzMol, Nas,NewHolland, Niaux, Oros, Q-power, QuattroRullo, Raba, Rabewerk, Rau, Rexnord, RI.MA, Sarma, Shoup, Simba, Sna, Spra-Coupe, Sulky, Supermix, Tip-Top, TeeJet, Tisco, Tye, Unibolt, Valtra, Valley, Vogel&Noot, Walterscheid, White, Wilmar, Wil-Rich, Wishek, Wurth, Ztrчи інші торгові марки по ціні і в кількості згідно погоджених специфікацій на кожну окрему партію товару, що поставляється; погоджена сторонами специфікація є невід`ємною частиною даного договору.
Відправник товару по даному договору вказується в товарно-транспортних накладних (пункт 1.3 договору)
Відповідно до пункту 2.2 договору ціна, вказана в даному договорі, розуміється на умовах CРТ - Чабани (Україна) (Правила Інкотермс-2010).
Загальна сума договору складає 7000000,00 Євро, а покупець має право на знижку до 20%; надана продавцем знижка може бути сезонна, в залежності від кількості придбаного товар, стану товару та/або виходячи з будь-яких інших факторів погоджених сторонами; наявність знижок та їх розмір, вказується в специфікації на товар до даного договору (пункти 2.3, 2.4 договору). Покупець здійснює оплату за поставлений товар згідно специфікації на товар не пізніше 31.12.2015 (пункту 3.1 договору).
Здійснення оплати відбувається шляхом перерахування покупцем на розрахунковий рахунок продавця відповідної суми. Здійснення оплати частинами допускається. В цілях даного договору наступна частина платежу вважається здійсненою в день списання наступної суми грошових коштів з банківського рахунку покупця. При здійсненні оплати згідно даного договору покупець зазначає в платіжному дорученні посилання на даний договір (номер договору) та вказує призначення даного платежу (пункт 3.3 договору).
За умовами пункту 4.1 договору продавець передає, а покупець приймає товар у власність на умовах СРТ - смт. Чабани (Україна) (Інкотермс-2010).
Договір вступає в силу в день його підписання належним чином уповноваженими представниками сторін та дії до виконання сторонами своїх обов`язків по договору.
Отримавши придбаний за названим договором товар - запасні частини сільськогосподарської техніки, позивач з метою його декларування подав до митного органу митну декларацію від 20.01.2015 №125130014/2015/480297, вартість товару визначив за першим методом (ціною контракту).
Разом із митною декларацією було подано декларацію митної вартості, в якій задекларовано основу для розрахунку заявленої митної вартості товарів (графа А), складові митної вартості (графа Б) та витрати, що не включаються до митної вартості (графа В) позивачем не були задекларовані.
На підтвердження митної вартості товару позивач надав митному органу пакет документів, передбачений статтею 335 та частиною 2 статті 53 Митного кодексу України, про що вказано у митній декларації та картці відмови в митному оформленні випуску чи пропуску товарів. Перелік наданих документів наведений у графі 44 митних декларацій (коди документів затверджені наказом Мінфіну України "Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій" від 20.09.2012 №1011).
У подальшому відповідач засобами електронного повідомлення надіслав вимоги про надання додаткових документів, в яких зазначено про необхідність подання митному органу документів для підтвердження митної вартості товарів та додаткових документів.
На запит відповідача декларантом позивача засобами електронного зв`язку державному інспектору ВМО №8 митного поста "Святошин" Київської митниці ДФС Ніколаєву О.Ю. для збереження їх в електронній базі даних до МД №125130014/2015/480297 від 20.01.2015 подано запитувані документи.
Декларант також письмово повідомив митницю про неможливість надання запитуваного висновку про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлений експертними організаціями, а тому просив винести рішення про коригування митної вартості на основі наданих документів без урахування 10-ти денного терміну.
За результатами перевірки митної декларації Митниця прийняла рішення про коригування митної вартості товарів від 23.01.2015 №125000011/2015/000032/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №125130014/2015/00002.
У зв`язку з відмовою відповідача у митному оформленні на підставі частини сьомої статті 55 Митного кодексу України здійснив заходи щодо випуску товару у вільний обіг під фінансову гарантію заявленого до митного оформлення товару за новою митною декларацією від 23.01.2015 №125130014/2015/480467, про що позивачем було подано до митного органу заяву від 23.01.2015 вих. №01/650.
Позивачем було подано скаргу до Державної фіскальної служби України від 05.03.2015 №03/689 про перегляд рішення про коригування митної вартості товарів від 23.01.2015 №125000011/2015/000032/2, на яку листом №7676/6/99-99-25-02-03-15 від 10.04.2015 Державна фіскальна служба України повідомила, що станом на 06.04.2015 Товариством додаткові документи для підтвердження заявленої митної вартості товару до митного органу не надані, а тому остаточних письмових рішень про можливість/неможливість застосування заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості не прийнято, у випадку незгоди з винесеним митницею остаточним рішенням після отримання додаткових документів, товариство матиме право оскаржити таке рішення про коригування митної вартості в порядку, передбаченому главою 4 Митного кодексу України.
Відносини, з приводу яких виник даний спір регулюються Митним кодексом України.
Відповідно до статей 49, 50 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Відомості про митну вартість товарів використовуються, зокрема, для нарахування митних платежів.
Згідно з частиною першою статті 51, частиною першою статті 52 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу; заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Як встановлено частиною другою статті 52 Митного кодексу України, декларант зобов`язаний: заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.
Згідно з частинами першою, другою статті 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, зокрема, є: декларація митної вартості та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); якщо рахунок сплачено - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару.