ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 756/16907/18
провадження № 51-835км23
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
захисника ОСОБА_6,
розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на ухвалу Київського апеляційного суду від 8 листопада 2022 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 1201810005000782 щодо
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки та жительки АДРЕСА_1,
засудженої за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК).
Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Оболонського районного суду м. Києва від 17 листопада 2021 року ОСОБА_7 засуджено за ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 185 КК до покарання у виді арешту на строк 4 місяці 8 днів.
На підставі ст. 72 КК зараховано ОСОБА_7 в строк покарання її попереднє ув`язнення у цьому кримінальному провадженні з 4 грудня 2018 року по 11 квітня 2019 рік із розрахунку один день попереднього ув`язнення за один день арешту. Звільнено останню від відбування призначеного покарання у зв`язку з його повним відбуттям.
За вироком суду ОСОБА_7 визнано винуватою в тому, що вона 4 грудня 2018 року близько 17:30, перебуваючи в приміщенні магазину "Ярослав", розташованого на вул. Маршала Малиновського, 9 у м. Києві, повторно намагалася викрасти з торговельних прилавків комплекти постільної білизни на загальну вартість 1415,58 грн, однак довести свій злочинний намір до кінця не змогла з причин, що не залежали від її волі, оскільки спрацювала сигнальна рамка лінії контролю і остання була затримана працівником магазину.
Київський апеляційний суд ухвалою від 8 листопада 2022 року вирок місцевого суду стосовно ОСОБА_7 залишив без змін.
Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У касаційній скарзі прокурор, посилаючись на неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. На його думку, апеляційний суд усупереч ст. 419 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) не дав належної оцінки доводам, наведеним в апеляційній скарзі, про неправильне призначення ОСОБА_7 покарання у виді арешту в днях, що не відповідає вимогам ст. 73 КК. Стверджує, що місцевий суд спочатку повинен був призначити одне із видів основного покарання, передбачене санкцією статті, а потім зарахувати строк попереднього ув`язнення.
Позиції інших учасників судового провадження
У суді касаційної інстанції захисник засудженої ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_6 заперечила проти задоволення касаційної скарги. Прокурор частково підтримав касаційну скаргу та просив змінити ухвалу апеляційного суду.
Мотиви Суду
Відповідно до ст.433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення у межах касаційної скарги.
Згідно зі ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення і особі засудженого.
Статтею370 КПК визначено, що судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.
Висновки суду про доведеність винуватості ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення та кваліфікація її дій у касаційній скарзі не заперечуються.
Доводи прокурора в частині неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність є обґрунтованими.
Положеннями ст. 60 КК визначено, що покарання у виді арешту полягає в триманні засудженого в умовах ізоляції і встановлюється на строк від одного до шести місяців.
Відповідно до ст. 73 КК строки покарання обчислюються відповідно в роках, місяцях та годинах. При заміні або складанні покарань, а також у разі зарахування попереднього ув`язнення допускається обчислення строків покарання у днях.