Постанова
Іменем України
12 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 174/207/22
провадження № 61-1119св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: головуючого - Крата В. І., суддів: Антоненко Н. О. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Дніпропетровська обласна прокуратура, Державна Казначейська служба України,
розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 22 вересня 2022 року в складі судді Ілюшик І. А. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 20 грудня 2022 року в складі колегії суддів Макарова М. О., Демченко Е. Л., Куценко Т. Р.,
Історія справи
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2022 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Держави України в особі Дніпропетровської обласної прокуратури, Державної Казначейської служби України про відкшодування моральної шкоди.
Позовні вимоги мотивувала тим, що 24 січня 2019 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019040150000033 про скоєння громадянином ОСОБА_2 щодо позивачки кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 125 КК України. Досудове слідство, а потім дізнання в кримінальному провадженні проводилося спочатку слідчими, а потім дізнавачем відділення поліції № 4 Кам`янського РУП ГУНП в Дніпропетровської області, а процесуальне керівництво здійснювалося прокурорами Жовтоводської окружної прокуратури Дніпропетровської області. В 2019 році вона була визнана потерпілою в кримінальному провадженні.
Вказувала, що протягом 2019 року слідчим було проведено усі необхідні слідчі дії, за наслідками яких беззаперечно вбачалося, що легкі тілесні ушкодження їй умисно спричинив саме ОСОБА_2, однак з незрозумілих їй причин ОСОБА_2 до 28 вересня 2021 року не повідомлялося про підозру в кримінальному провадженні. Також, тільки 29 вересня 2021 року прокурором Вільногірського відділу Жовтоводської окружної прокуратури Дніпропетровської області Тімченко С. М. складено та вручено ОСОБА_2 обвинувальний акт у вчиненні ним кримінального проступку, передбаченого частиною першою статті 125 КК України, а зазначений обвинувальний акт направлено до суду.
Акцентувала на тому, що оголошення підозри та обвинувальний акт у відношенні ОСОБА_2 були складені вже після закінчення двохрічного строку з часу скоєння ним кримінального правопорушення, на підставі чого ухвалою Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 10 грудня 2021 року ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення за закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності, передбаченого статтею 49 КК України, а кримінальне провадження № 12019040150000033 закрито в зв`язку зі звільненням ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності.
Тому позивачка вважала, що ОСОБА_2 уникнув кримінальної відповідальності за вчинення умисного кримінального проступку у вигляді спричинення їй легких тілесних ушкоджень у зв`язку з бездіяльністю працівників прокуратури, які, незважаючи на зібрані органом дізнання докази, своєчасно не пред`явили обвинувачення ОСОБА_2 та не передали обвинувальний акт до суду до спливу строку, визначеного в статті 49 КК України. Вважає, що саме на прокуратуру покладено обов`язки щодо своєчасного проведення досудового розслідування в розумний строк, контролю за проведенням досудового розслідування і направлення обвинувального акта до суду.
Вказувала, що внаслідок уникнення ОСОБА_2 кримінальної відповідальності вона втратила віру у законність та справедливість державної влади, що викликало у неї глибокі душевні страждання і психологічний шок, розчарування та відчуття несправедливості, які вона відчуває до цього часу.
ОСОБА_1 просила суд ухвалити рішення, яким стягнути на її користь компенсацію заподіяної моральної шкоди в розмірі 800 000 грн.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 22 вересня 2022 року, залишеним без змін постановою Дніпровського апеляційного суду від 20 грудня 2022 року, в задоволенні позову відмовлено.
Судові рішення мотивовані тим, що позивачка не довела наявність причинно-наслідкового зв`язку між діями (бездіяльністю) прокуратури та заподіянні позивачці моральної шкоди. Суди вважали, що скасування перших шести постанов про закриття кримінального провадження слідчими суддями і лише двох останніх - прокурором не свідчить про протиправність дій прокуратури та завдання моральної шкоди позивачці. Факт неодноразового закриття кримінального провадження та подальше скасування постанов ухвалами слідчих суддів за висновками судів не свідчить про завдання особі шкоди та про наявність підстав для її відшкодування, а свідчить лише про реалізацію учасником кримінального провадження свого права на оскарження дій чи бездіяльності органів досудового розслідування, яке передбачено кримінальним процесуальним законодавством. При цьому права та інтереси позивачки були поновлені внаслідок прийнятих слідчими суддями та прокурором рішень (про скасування постанов слідчого про закриття кримінального провадження).
Оцінивши докази у їх сукупності і взаємозв`язку, суди вважали, що копіями матеріалів кримінального провадження № 12019040150000033 не підтверджено заподіяння позивачці моральних страждань або втрат немайнового характеру, встановлення факту протиправності дій працівників прокуратури, факту наявності причинного зв`язку між шкодою та протиправними діями (бездіяльністю) працівників зазначеного органу та їх вини в заподіянні цієї шкоди. Оскільки позивачкою не доведено як факту заподіяння їй шкоди, так і наявності причинно-наслідкового зв`язку між діями прокуратури та шкодою, суди зробили висновок про наявність правових підстав для відмови в задоволенні позову.
Аргументи учасників справи
17 січня 2023 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу на вказані судові рішення та просила їх скасувати як такі, що прийняті з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, й ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.
Касаційна скарга мотивована тим, що суди зробили помилковий висновок про недоведення позивачкою факту заподіяння їй моральної шкоди. Вважає, що сам по собі факт того, що внаслідок тяганини та бездіяльності державних органів винна у вчиненні злочину відносно позивачки особа уникнула кримінальної відповідальності, свідчить про заподіяння моральної шкоди потерпілій особі. Вважає, що суди не вправі були вимагати від неї надання окремих судових рішень про визнання бездіяльності прокуратури протиправною, оскільки спірні правовідносини знаходяться в цивільній деліктній площині, і суд має змогу сам встановити відповідні обставини при розгляді справи про відшкодування шкоди.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 13 лютого 2023 року відкрито касаційне провадження в справі та витребувано матеріали справи з суду першої інстанції.
У березні 2023 року матеріали справи надійшли до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 05 квітня 2023 року справу призначено до судового розгляду.
Межі та підстави касаційного перегляду
Переглядаючи в касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).
Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.
В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).
В ухвалі Верховного Суду від 13 лютого 2023 року вказано, що позивачка просить скасувати оскаржені судові рішення на підставі пункту 1 частини другої статті 389 ЦПК України, оскільки суди при вирішенні справи не застосували висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 12 березня 2019 року в справі № 920/715/17, від 21 лютого 2018 року в справі № 522/22008/15-ц, від 27 листопада 2019 року в справі № 750/6330/17, від 16 жовтня 2019 року в справі № 565/764/16-ц, від 10 квітня 2019 року в справі № 464/3789/17, від 27 травня 2020 року в справі № 585/724/19, від 20 січня 2021 року в справі № 197/1330/14-ц, від 22 лютого 2022 року в справі № 201/16373/16-ц, від 21 березня 2018 року в справі № 761/24881/16-ц.
Фактичні обставини, встановлені судами
Суди встановили, що 24 січня 2019 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості за № 12019040150000033 з приводу вчинення відносно ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 125 КК України. Позивачка визнана потерпілою у вказаному кримінальному провадженні.
В межах кримінального провадження проведено слідчі дії, зокрема: ОСОБА_1 допитувалась як потерпіла, подавала клопотання, які були розглянути слідчим шляхом винесення постанов, допитано свідків, подано клопотання про призначення судово-медичної експертизи, які ухвалами слідчих суддів задоволені, отримано висновки експертів, проведено слідчий експеримент.
Постановою слідчого СВ Вільногірського ВП Жовтоводського ВП ГУНП України в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції Власова С. Д. від 31 жовтня 2019 року кримінальне провадження закрито в зв`язку з відсутністю складу злочину.
Ухвалою слідчого судді Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 11 листопада 2019 року вказана постанова скасована.
В період з 28 листопада 2019 року по 27 квітня 2020 року слідчий СВ Вільногірського ВП Жовтоводського ВП ГУНП України в Дніпропетровській області старший лейтенант поліції Власов С. Д. ще 5 разів своїми постановами закривав кримінальне провадження в зв`язку з відсутністю складу злочину, які ухвалами слідчих суддів Вільногірського міського суду Дніпропетровської області скасовані.
Постановою слідчого СВ Вільногірського ВП Жовтоводського ВП ГУНП України в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції Власова С. Д. від 08 травня 2020 року кримінальне провадження закрито в зв`язку із закінченням строку досудового розслідування.
Вказана постанова про закриття кримінального провадження була скасована постановою прокурора Вільногірського відділу Жовтоводської місцевої прокуратури.
Постановою прокурора Вільногірського відділу Жовтоводської місцевої прокуратури від 10 липня 2020 року визначено підслідність кримінального правопорушення у кримінальному провадженні за № 12019040150000033 за підрозділом дізнання Вільногірського ВП ЖВП ГУ НП в Дніпропетровській області.
У подальшому органом дізнання проводилось досудове розслідування.
Постановою начальника СД ВП № 4 Кам`янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Сайгаченко Є. Д. від 27 серпня 2021 року кримінальне провадження закрито за відсутністю складу кримінального проступку.