ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2023 року
м. Київ
справа № П/320/122/20
адміністративне провадження № К/9901/26409/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Кравчука В.М., Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2020 (головуючий суддя: Лисенко В.І.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2020 (головуючий суддя: Бабенко К.А., судді: Степанюк А.Г., Черпіцька Л.Т.) у справі №П/320/122/20 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області", Міністерства внутрішніх справ України, Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У січні 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області" (далі - ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області" або відповідач-1), Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України або відповідач-2), Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (далі - відповідач-3), в якому просив:
визнати протиправними дії ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області" щодо відмови у підготовці та наданні до ГУПФУ в Київській області оновленої довідки станом на 05.03.2019 про розмір грошового забезпечення для обчислення та перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
зобов`язати МВС України підготувати та направити до ГУПФУ в Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Порядок №45) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова Уряду №988), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2020, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2020, позов задоволено частково:
визнано протиправними дії відповідача-1, які полягають у відмові скласти та подати до ГУПФУ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;
зобов`язано МВС України скласти та подати до ГУПФУ в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень постанови Порядку №45 та постанови Кабінету Міністрів України №988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 грудня 2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, МВС України (відповідач -2) подало касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову. Одночасно скаржником заявлено клопотання про передачу цієї справи на розгляд до Великої Палати Верховного Суду з підстав, що справа містить виключну правову проблему, що потребує вирішення.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 03.11.2020 відкрито касаційне провадження у справі.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначений новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 05.04.2023 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в ГУПФУ в Київській області та з 06.05.1996 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262-XII, призначену як особі, що перебувала на службі в органах внутрішніх справ.
Згідно із розрахунків пенсії за вислугу років за пенсійною справою № N/A-3512, з 01.07.2009 до розміру грошового забезпечення для розрахунку пенсії позивача включалися: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років - 25%, надбавка за особливо важливі завдання - 56%, премія - 14%.
У травні 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 у зв`язку із зміною грошового забезпечення, відповідно до статті 63 Закону №2262-XII та на підставі постанов Уряду №103 та №988.
Згідно із розрахунком по пенсійній справі N/A 3512 (а.с.16) та довідки про розмір грошового забезпечення №N/A-3512 від 21.03.2018 (а.с.15), пенсія позивача після перерахунку обчислена в основному розмірі 51 % грошового забезпечення, яке складалось з таких сум: посадовий оклад - 2 700 грн; оклад за спеціальне звання (майор поліції) - 2 200 грн; процентна надбавка за вислугу років 30 % - 1 410 грн; премія 0,47% - 28, 92 грн.
06.12.2019 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії МВС України в Київській області із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2020 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII), з урахуванням постанови Уряду № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Вказану заяву позивача Ліквідаційною комісією МВС України в Київській області було передано на розгляд до ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області".
Листом від 30.12.2019 №33/30-2-П-30 ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області" відмовлено позивачу у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ у Київській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, обґрунтовуючи своє рішення тим, що виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій проведено відповідно до списків, наданих Пенсійним фондом України у Київській області, у тому числі і довідка № N/A-3512 від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016. Отже, розмір грошового забезпечення та його складові, зазначені у довідці від 21.03.2018 №N/A-3512, яку видала Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Київській області, відповідають вимогам законодавства.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся із цим позовом до суду.
ІV. АРГУМЕНТИ СТОРІН
На обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що після набрання законної сили судовими рішеннями у справах №826/3858/18 та №826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсії з врахуванням у ній додаткових видів грошового забезпечення, з яких обраховувалася його пенсія до її перерахунку з 01.05.2018. Вважає, що відмова ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області" у підготовці та надані до ГУ ПФУ в Київській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.04.2019, з підстав, що Урядом не приведено у відповідність підзаконні нормативно-правові акти, є протиправною.
Відповідач-1 (ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області") позов не визнав. Вважає себе неналежним відповідачем.
Від МВС України також надійшов відзив на позов, у якому останній стверджує, що визначений у довідці від 21.03.2018 №N/A-3512 розмір грошового забезпечення та його складові для перерахунку пенсії позивача відповідає вимогам нормативно-правових актів. Додав, що Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б слугувала підставою для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення та відповідно перерахунку пенсії.
Відповідач-3 також подав відзив на позову, у якому просить відмовити у задоволенні позову з підстав необґрунтованості такого.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Уряду №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Також, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 вказаної Постанови №103. Відтак, за висновками судів попередніх інстанції, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19.11.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Проаналізувавши положення Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17.09.2018 №760 (далі - Інструкція №760) суди констатували, що на МВС України покладено обов`язок забезпечувати оформлення та подання довідок про розміри грошового забезпечення до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
З посиланням на правовий висновок Верховного Суду України, викладений у постанові від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та Верховного Суду, викладений в постанові від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, суди зазначили, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Додатково суд апеляційної інстанції послався на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові 10.05.2018 у справі №825/1433/17.
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі довідки для перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення.
VІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
Касаційна скарга обґрунтована тим, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до помилкового вирішення спору по суті. Скаржник стверджує, що суди обох інстанцій не звернули уваги на те, що положення пункту 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 у період їх чинності не поширювались на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсія яким призначена за нормами Закону №2262-ХІІ, оскільки ними було врегульовано механізм перерахунку пенсій, призначених до 1 березня 2018 року, крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), на які поширювались положення пункту 3 постанови Уряду №103 та затверджена у додатку 3 до Порядку №45 форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка є чинною та містить повний перелік видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Позивач подав відзив на касаційну скаргу, у якому з посиланням за законність та обґрунтованість рішень судів попередніх інстанцій просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Також 02.12.2020 засобами поштового зв`язку скаржник направив на адресу Верховного Суду доповнення до касаційної скарги.
Згідно із пунктом 1 статті 337 КАС України особа, яка подала касаційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на касаційне оскарження, обґрунтувавши необхідність таких змін чи доповнень.
Як вбачається з матеріалів касаційної скарги та зазначено скаржником, копію оскаржуваного судового рішення суду апеляційної інстанції отримано ним 29.09.2020, отже останнім днем строку для подання доповнення є 28.10.2020.
Отже зазначені доповнення суд не враховує, оскільки вони подані із порушенням строків визначених статтею 337 КАС України.
VІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та дійшов таких висновків.
У справі, що розглядається спір виник щодо відмови відповідача-1 виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 відповідності до статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ із врахуванням положень Порядку № 45 та постанови Уряду № 988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії позивача.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.