Постанова
Іменем України
06 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 444/2012/22
провадження № 51-3735 км 22
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
захисника ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції)
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 на ухвалу Львівського апеляційного суду від 07 листопада 2022 року у кримінальному провадженні № 12022142400000174 за обвинуваченням
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1, раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Жовківського районного суду Львівської області від 30 серпня 2022 року ОСОБА_7 засуджений за:
- ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік;
- ч. 4 ст. 358 КК України до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік.
На підставі ст. 70 КК України ОСОБА_7 остаточно призначено покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік 1 місяць.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_7 звільнений від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 1 рік та покладено на нього обов`язки, передбачені ст. 76 цього Кодексу.
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 07 листопада 2022 року апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 на вирок суду щодо ОСОБА_7 повернуто апелянту, оскільки вона подана після закінчення строку апеляційного оскарження і захисник не порушував питання про поновлення цього строку.
За вироком суду встановлено, що ОСОБА_7 на початку квітня 2022 року з метою отримання права на виїзд за межі України та звільнення від обов`язку мобілізації на службу до ЗСУ, разом із невстановленою особою, виготовили підроблені офіційні документи, а саме: тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 та довідку військово-лікарської комісії № 25/1573 на ім`я ОСОБА_7, внісши до них завідомо недостовірні відомості щодо непридатності до військової служби з виключенням його з військового обліку.
20 липня 2022 року ОСОБА_7 використав підробні документи, пред`явивши їх працівнику державної прикордонної служби України в пункті пропуску "Рава-Руська - Гребенне" Львівської області.
Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Зазначає, що суд дійшов невірного висновку про пропущення строку на апеляційне оскарження, оскільки не врахував положення ч. 3 ст. 395 КПК України, якою передбачено строк на оскарження вироку суду, постановленого у спрощеному провадженні без виклику особи.
Позиції інших учасників судового провадження
Захисник у судовому засіданні підтримав скаргу та просив її задовольнити.
Прокурор у суді касаційної інстанції погодився із доводами скарги, просив скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Межі розгляду матеріалів кримінального провадження у касаційному суді
Відповідно до вимог ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого.
Згідно зі ст. 433 цього Кодексу суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
При вирішенні питання про наявність зазначених у ч. 1 ст. 438 КПК України підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу. Згідно ч. 1 ст. 412 КПК України істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону є такі порушення цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Мотиви суду
За правилами п. 1 ч. 2 ст. 395 КПК України апеляційна скарга на вирок суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Якщо вирок суду було постановлено без виклику особи, яка його оскаржує, у разі розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку у спрощеному провадженні(ст. 382 КПК України), то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення, що передбачено ч. 3 ст. 395 КПК України.