ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2023 року
м. Київ
cправа № 910/20360/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Жукова С.В. - головуючого, Картере В.І., Огородніка К.М.
розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи заяву представника представника Приватного акціонерного товариства "БІ ЕНД ЕЙЧ"
про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу
при розгляді касаційної скарги фізичної особи-підприємця Махна Олександра Михайловича
на ухвалу Господарського суду міста Києва від 10.02.2022
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.06.2022
у справі
за позовом Приватного акціонерного товариства "БІ ЕНД ЕЙЧ"
до Фізичної особи-підприємця Махна Олександра Михайловича
про стягнення 363 260,12 грн., -
ВСТАНОВИВ:
1. Постановою Верховного Суду від 06.02.2023 касаційну скаргу фізичної особи-підприємця Махна Олександра Михайловича залишено без задоволення; ухвалу Господарського суду міста Києва від 10.02.2022 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.06.2022 по справі № 910/20360/21 залишено без змін.
2. До Верховного Суду від представника Приватного акціонерного товариства "БІ ЕНД ЕЙЧ" надійшла заява про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у якій заявлено прохання вирішити питання про розподіл судових витрат та стягнути з фізичної особи-підприємця Махна Олександра Михайловича витрати представника Приватного акціонерного товариства "БІ ЕНД ЕЙЧ" на професійну правничу допомогу у розмірі 43 882,32 грн.
3. Ухвалою Верховного Суду від 07.03.2023 витребувано з Господарського суду міста Києва/Північного апеляційного господарського суду матеріали справи № 910/20360/21.
4. До Верховного Суду з Господарського суду міста Києва надійшли матеріали справи № 910/20360/21.
5. Також до Верховного Суду від представника фізичної особи-підприємця Махна Олександра Михайловича надійшли заперечення щодо розміру судових витрат заявлених позивачем у яких вказується про те, що заявлена сума до стягнення судових витрат є завищеною та неспівмірною із складністю справи та виконаних робіт.
Позиція Верховного Суду
6. Дослідивши заяву Приватного акціонерного товариства "БІ ЕНД ЕЙЧ" про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у справі №910/20360/21, колегія суддів суду касаційної інстанції дійшла висновку про часткове задоволення вказаної заяви, виходячи з наступного.
7. Судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи (аналогічний висновок міститься у п. 49 постанови Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 242/4741/16-ц).
8. Згідно з ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
9. За змістом ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
10. Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що представництво - це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
11. Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону).
12. Відповідно до ст. 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
13. Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
14. Практична реалізація цього принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ст. 126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (ст. 129 ГПК України).
15. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.