1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

30 березня 2023 року

м. Київ

справа № 727/1033/21-ц

провадження № 61-8291св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Зайцева А. Ю.,

Червинської М. Є.,

учасники справи:

позивач - Кредитна спілка "Буковинський Альянс",

відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,

розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргуОСОБА_1 на постанову Чернівецького апеляційного суду від 27 липня 2022 року в складі колегії суддів: Одинака О. О., Височанської Н. К., Половінкіної Н. Ю.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У лютому 2021 року Кредитна спілка "Буковинський Альянс" (далі - КС "Буковинський Альянс") звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості.

27 січня 2022 року КС "Буковинський Альянс" подано заяву про відмову від позову в частині стягнення з ОСОБА_5 на користь позивача заборгованості.

Короткий зміст ухвали суду першої інстанції

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівців від 16 червня 2022 року прийнято відмову КС "Буковинський Альянс" від позову в частині позовних вимог до ОСОБА_5 .

Провадження у справі за позовом КС "Буковинський Альянс" до ОСОБА_5 про стягнення заборгованості закрито у зв`язку з відмовою від позову до ОСОБА_5 .

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що оскільки підстав для неприйняття відмови від позову суд не встановив, відмова не суперечить вимогам законодавства і не порушує прав сторін у справі, наявні підстави для задоволення заяви позивача.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Чернівецького апеляційного суду від 27 липня 2022 року ухвалу Шевченківського районного суду м. Чернівців від 16 червня 2022 року скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що суд першої інстанції, приймаючи відмову позивача від позовних вимог до ОСОБА_5, всупереч нормам статей 49, 255 ЦПК України не врахував, що правоздатність ОСОБА_5 припинилася у момент її смерті і вона вибула із правовідносин у цій справі, а тому позивач не може відмовитись від позову до особи, яка померла.

Встановивши обставину смерті відповідачки ОСОБА_5, яка є поручителем за кредитним договором від 26 липня 2019 року № 5042, суд першої інстанції повинен був вирішити питання про закриття провадження у справі щодо такої особи відповідно до пункту 7 частини першої статті 255 ЦПК України, оскільки спірні правовідносини в такому випадку не допускають правонаступництва.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

22 серпня 2022 року ОСОБА_1 надіслала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, з урахуванням уточнень, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції з урахуванням пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України.

Аргументи учасників справ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У касаційній скарзі ОСОБА_1 вказує на порушення норм процесуального права.

Відзив на касаційну скаргу не подано.

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Частинами першою та другою статті 400 ЦПК України визначено, що, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту