1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2023 року

м. Київ

cправа № 905/1791/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Волковицька Н. О. - головуючий, Могил С. К., Случ О. В.,

секретар судового засідання - Мельникова Л. В.,

розглянувши касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля"

на рішення Господарського суду Донецької області від 17.01.2022 (суддя Лейба М. О.) та постанову Східного апеляційного господарського суду від 15.12.2022 (Мартюхіна Н. О. - головуючий суддя, судді Бородіна Л. І., Плахов О. В.) у справі

за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля"

до Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго",

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:

1) Державне підприємство "Шахтоуправління "Південнодонбаська № 1",

2) Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу",

3) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг,

про стягнення 30 553 659,86 грн,

(у судове засідання з`явилися представники: позивача - Іваненко І. П., відповідача - в режимі відеоконференції Атаманюк В. В.),

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст і підстави позовних вимог

1.1. Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (далі - ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля") звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (далі - ДПЗД "Укрінтеренерго") про стягнення заборгованості зі сплати вартості послуг з розподілу електричної енергії у загальному розмірі 30 553 659,8 6грн, з яких: 26 471 998,80 грн основного боргу за договором; 1 234 557,49 грн пені; 719 810,48 грн 3 % річних; 2 127 293,09 грн інфляційних втрат.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем умов договору електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електроенергії від 21.12.2018, укладеного між сторонами на підставі поданої відповідачем заяви-приєднання від 20.12.2018 в частині наданих позивачем послуг за періоди: з травня по червень 2019 року; з березня по серпень 2020 року; з жовтня по грудень 2020 року; з січня по лютий 2021 року; з травня по червень 2021 року.

У відзиві на позов відповідач визнав заборгованість за надані послуги з розподілу електричної енергії за період травень 2019 року, березень-серпень 2020 року, жовтень-грудень 2020 року, січень-лютий 2021 року та травень 2021 року на загальну суму 23 716 047,18 грн.

Однак наявність заборгованості частково за актом наданих послуг з розподілу електричної енергії за травень 2019 року, та повністю за актами наданих послуг з розподілу електричної енергії за червень 2019 року та червень 2021 року, відповідач заперечив, при цьому, посилається на те, що наявні між сторонами розбіжності не були прийняті в облік ДПЗД "Укрінтеренерго" на загальну суму 2 755 951,62 грн.

Так, у січня-березні 2019 року основним споживачем, розташованим на території ліцензованої діяльності ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" було Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (далі - КП "Компанія "Вода Донбасу"), за яким обліковувалася заборгованість за спожиту електроенергію за цей період. Внаслідок чого, з метою недопущення безоплатного споживання КП "Компанія "Вода Донбасу" електричної енергії, відповідач повідомив ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" про припинення постачання електричної енергії споживачу шляхом направлення вимоги від 07.05.2019 № 44/11-3018 на обмеження (відключення) об`єкта (точки комерційного обліку) споживача з датою відключення 23.05.2019.

Щодо розбіжностей у червні 2021 року, то відповідач посилався на те, що за основним споживачем - державним підприємством "Шахтоуправління "Південнодонбаська № 1" (далі - ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаська № 1"), розташованим на території ліцензованої діяльності ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", обліковувалася заборгованість за спожиту електричну енергію, внаслідок чого, з метою недопущення безоплатного споживання електричної енергії, відповідач повідомив ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" про припинення постачання електричної енергії споживачу ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаська № 1" шляхом направлення вимоги від 25.02.2021 № 44/09-000328/В на обмеження (відключення) об`єкта (точки комерційного обліку) споживача з датою відключення 15.03.2021. З 01.06.2021 Оператор системи розподілу - ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" повідомив відповідача про переведення на постачання постачальника "останньої надії" споживача ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаське № 1" та негайне припинення електропостачання вказаного споживача не здійснив, проте надав звіт щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника "останньої надії" за червень 2021 року, з включенням до нього ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаська № 1".

Позивач не погоджуючись із запереченнями відповідача, вказував про виконання ним усіх вичерпних дій, передбачених законодавством щодо відключення 23.05.2019 об`єктів КП "Компанія "Вода Донбасу", тому вважає, що ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" не може нести відповідальність у вигляді обов`язку закупівлі обсягів електричної енергії споживача КП "Компанія "Вода Донбасу" в якості втрат оператора. Порушення даним споживачем вимог чинного законодавства з об`єктивних причин позбавило позивача можливості здійснити припинення розподілу електричної енергії, а тому підстави для застосування положень пункту 6.5 договору відсутні.

Щодо відключення ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаська № 1", то позивач вважав посилання відповідача на п. 3.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - Правила), як на підставу відключення, безпідставним та таким, що суперечить порядку відключення споживачів, передбаченими пунктом 7.5 Правил та пункту 11.5 Кодексу системи розподілу. Твердження відповідача щодо відновлення договірних відносин є таким, що не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки у такому разі вбачається укладання саме нового договору та на новий строк.

2. Фактичні обставини справи, встановлені судами

2.1. Як установили суди попередніх інстанцій і свідчать матеріали справи, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 06.11.2018 № 1344 ДПЗД "Укрінтеренерго" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1023-р із змінами, відповідача - ДПЗД "Укрінтеренерго" визначено постачальником "останньої надії" на період з 01.01.2019 по 31.12.2021 на території України, крім території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

20.12.2018 ДПЗД "Укрінтеренерго" приєдналося до публічного договору електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії шляхом подання до ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" підписаної заяви-приєднання від 20.12.2018.

За умовами пункту 1.1 договору цей договір електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови передачі (розподілу) електричної енергії споживачам електропостачальника (надалі постачальник) як послуги оператора системи. Укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання постачальника до умов цього договору.

Оператор системи надає послуги з розподілу електричної енергії за сукупністю споживачів, які входять до групи постачальника згідно з реєстром за ЕІС кодами споживачів та їх точок вимірювання. Реєстр ведеться оператором системи в електронному вигляді. Оператор системи забезпечує надання послуг з розподілу (передачі) в обсязі, необхідному та достатньому для виконання постачальником функцій відповідного суб`єкта роздрібного ринку електричної енергії, та надання інших послуг, зокрема з відключення та підключення споживачів (пункт 2.1 договору).

Пунктом 2.2 договору передбачено, що постачальник здійснює придбавання та оплату послуг з розподілу (передачі електричної енергії згідно з умовами глави 3 цього договору за сукупністю споживачів постачальника, які згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії (комерційних пропозицій постачальника) здійснюють оплати послуг з розподілу (передачі) електричної енергії через постачальника, та інших послуг оператора системи згідно з порядком розрахунків, який є додатком №2 до цього договору.

Відповідно до пункту 3.1 договору ціна послуг з розподілу (передачі) визначається згідно з Порядком встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії (Порядком встановлення (формування) тарифів на послуги з передачі електричної енергії), затвердженим Регулятором.

Згідно з пунктом 3.2 договору вартість договору складає вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за сукупністю споживачів постачальника, яким згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії (комерційний пропозицій постачальника) послуги з розподілу (передачі) електричної енергії придбаває постачальник, та вартість інших послуг згідно з договором. Розрахунковим періодом для цілей цього договору є календарний місяць (пункт 3.3 договору).

Оплата (придбавання) послуг з розподілу (передачі) електричної енергії здійснюється постачальником у формі попередньої оплати, у тому числі плановими авансовими платежами. Оплата послуг з розподілу (передачі) електричної енергії здійснюється постачальником на поточний рахунок оператора системи (пункти 3.4, 3.5 договору).

За положеннями пункту 4.1 договору визначено, що оператор системи зобов`язується обмежувати розподіл (передачу) за об`єктами споживачів постачальника на час і дату, визначену у вимозі постачальника про обмеження (відключення) відповідного об`єкта споживача.

Пунктом 4.2 договору встановлено, що постачальник зобов`язується: виконувати умови цього договору; здійснювати придбавання та оплату послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у повному обсязі згідно з умовами глави 3 та додатку № 2 цього договору за сукупністю споживачів постачальника, яким згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії (комерційних пропозицій постачальника) оплату (придбавання) послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує постачальник, та інших платежів, необхідність яких випливає з умов цього договору.

Відповідно до пункту 5.2 договору оператор має право на отримання від постачальника своєчасної оплати за надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії споживачам постачальника, яким згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії (комерційних пропозицій постачальника) оплату (придбавання) послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує постачальник, оплати послуг з відключення та підключення об`єктів споживачів постачальника та інших послуг, передбачених порядком розрахунків.

Обсяги електричної енергії, використані споживачем постачальника після дати, зазначеної постачальником у вимозі про відключення, покладаються на втрати оператора системи (пункт 6.5 договору).

Цей договір набирає чинності з дня приєднання постачальника до договору і діє протягом 1 року, якщо інший строк не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 9.1 договору).

У пункті 1.1 додатку № 2 до договору (Порядок розрахунків) передбачено, що вартість послуг оператора системи за цим договором для постачальника визначається на підставі обсягів електричної енергії і тарифів на розподіл електроенергії оператора системи на відповідних класах напруги, що затверджені НКРЕКП.

Оплата послуг з розподілу (передачі) здійснюється постачальником на розрахунковий рахунок оператора системи (пункт 2 додатку).

Згідно з пунктом 5.3 додатку у разі незгоди постачальника з розрахованою оператором системи плановою вартістю послуг з розподілу (передачі) постачальник зобов`язаний сплатити визначену оператором системи вартість послуг у повному обсязі та надати оператору системи свої обґрунтовані письмові заперечення. Наявність таких заперечень не є підставою для відстрочення строку оплати планової вартості послуг з розподілу (передачі), її не оплати, тощо. У разі прострочення постачальником сплати авансового платежу настають наслідки передбачені пунктом 5.5. цього додатку до договору.

Згідно з пунктом 5.6 додатку постачальник до 25 числа місяця (включно), що передує розрахунковому періоду здійснює попередню оплату вартості послуг з розподілу електричної енергії у розмірі 100 % обсягу електроенергії, що підлягає розподілу, розрахованого у відповідності до пункту 5.1 даного додатку, на поточний рахунок оператора системи. Датою здійснення оплати за виставленими оператором системи постачальнику платіжними документами є дата, на яку оплачена сума коштів зараховується на поточний рахунок оператора системи.

Остаточна вартість послуг з розподілу визначається оператором системи на підставі обсягів розподіленої електричної енергії за кожну розрахункову добу розрахункового періоду тарифу на розподіл (пункт 5.7 додатку).

Пунктом 5.8 додатку визначено, що оплата послуг з розподілу електроенергії здійснюється виключно в грошовій формі на підставі виставлених оператором системи рахунків, крім розрахунків, проведених відповідно до пункту 6 даного додатку.

За умовами пункту 5.9 додатку остаточний розрахунок за надані послуги постачальник здійснює в розрахунковому місяці на підставі акта наданих послуг, отриманим від оператора системи до 14-го числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим.

У разі наявності у постачальника зауважень до акта наданих послуг (при наявності розбіжностей), наданого оператором системи, постачальник повідомляє про це оператора системи, а остаточний розрахунок за розподілену електричну енергію здійснюється постачальником до 14-го числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим, у розмірі, визначеному в наданому оператором системи Акті наданих послуг, з подальшим коригуванням сплачених коштів після врегулювання розбіжностей (пункт 5.10 додатку).

Донараховані суми (за виключенням вартості послуг з розподілу електричної енергії, що сплачується споживачем постачальника безпосередньо оператору системи за договором споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії) мають бути сплачені постачальником в 5-денний термін з моменту отримання рахунку від оператора системи (пункт 9 додатку).

За підсумками розрахункового періоду складається та підписується кожною стороною договору акт наданих послуг з розподілу електричної енергії та інші необхідні документи (пункт10 додатку).

Позивач зазначає, що на підставі актів приймання-передачі наданих послуг від 31.05.2019 на суму 1 113 631,28 грн, від 30.06.2019 на суму 1 727 522,14 грн, від 31.03.2020 на суму 2 346 822 грн, від 30.04.2020 на суму 1920 768,56 грн, від 31.05.2020 на суму 2 399 413,61 грн, від 30.06.2020 на суму 1 089 089,34 грн, від 31.07.2020 на суму 1 988 953,14 грн, від 31.08.2020 на суму 2 819 636,26 грн, від 31.10.2020 на суму 2 455 278,24 грн, від 30.11.2020 на суму 2 767 877,11 грн, від 31.12.2020 на суму 2 871 286,07 грн, від 31.01.2021 на суму 1 074 051,83 грн, від 28.02.2021 на суму 1 224 874,52 грн, від 31.05.2021 на суму 727,33 грн, від 30.06.2021 на суму 672 067,37 грн ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" надано ДПЗД "Укрінтеренерго" послуги з розподілу електричної енергії на загальну суму 26 471 998,80 грн.

Акти приймання-передачі наданих послуг та рахунки за послуги з розподілу електричної енергії надіслані відповідачу. Однак акти приймання-передачі наданих послуг від 30.06.2019, від 31.03.2020, 30.04.2020, 31.05.2020, 30.06.2020, 31.07.2020, 31.05.2021, 30.06.2021 відповідачем підписані не були, та будь-які пояснення з цього приводу не надані. Акт від 31.05.2019 підписаний відповідачем із зауваженнями.

Акти від 31.08.2020, 31.10.2020, 30.11.2020, 31.12.2020, 31.01.2021, 28.02.2021 підписані відповідачем без зауважень. Вказану суму боргу відповідач у добровільному порядку не сплатив.

2.2. Акт приймання-передачі наданих послуг у травні 2019 року, який був надісланий позивачем на адресу відповідача разом з відповідним рахунком про оплату, підписаний відповідачем із зауваженнями.

Так, відповідно до акта від 31.05.2019: за даними ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" надано послуги з розподілу електроенергії 1 клас напруги 24284581 кВт/год та 2 клас напруги 734477 кВт/год на загальну вартість 1113631,28грн; за даними ДПЗД "Укрінтеренерго" обсяг розбіжностей за актом становить 7771064 кВт/год по 1 класу та 235 033 кВт/год по 2 класу споживання Виробничим управлінням КП "Компанія "Вода Донбасу", по яких були вимоги на обмеження (відключення) об`єкта (точки комерційного обліку) споживача з датою відключення 23.05.2019. Загальна кількість наданих послуг за актом становить 17012961 кВт/год (16513517 кВт/год по 1 класу та 499444 кВт/год. по 2 класу). Вартість послуг складає 757 269,17 грн.

Акт приймання-передачі наданих послуг у червні 2019 року, який був надісланий позивачем на адресу відповідача разом з відповідним рахунком про оплату, відповідачем не підписаний. Оплата послуг з розподілу електричної енергії за визначений позивачем період (червень 2019 року) відповідачем не здійснювалася.

Відповідно до акта від 30.06.2019 за даними ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" надано послуги з розподілу електроенергії 1 клас напруги 38173309 кВт/год та 2 клас напруги 1106342 кВт/год на загальну вартість 1 727 522,14грн.

Наданими до матеріалів справи документами підтверджується, що вказані розбіжності між сторонами пов`язані з тими обставинами, що відповідачем у спірний період здійснювалося виконання функцій постачальника "останньої надії" на підставі Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1023-р ДПЗД "Укрінтеренерго" щодо споживача КП "Компанія "Вода Донбасу", розташованого на території ліцензованої діяльності оператора системи ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля".

Відповідач звертався до позивача з вимогою відключити об`єкти (точки комерційного обліку) споживача КП "Компанія "Вода Донбасу" з метою недопущення безоплатного споживання електричної енергії, шляхом направлення ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" письмової вимоги від 07.05.2019 № 44/11-3018 на обмеження (відключення) об`єкта (точки комерційного обліку) споживача з датою відключення 23.05.2019, отримання якої позивач не заперечує.

У відповідь на вказану вимогу ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" повідомило ДПЗД "Укрінтеренерго" про часткове виконання відключення від підстанцій живлення КП "Компанія "Вода Донбасу" (4 структурних підрозділів) та надало звіт щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника "останньої надії" за травень 2019 року, з включенням до нього ВУ КП "Компанія "Вода Донбасу" з обсягом споживання 24284581 кВт*год. по 1 кл. та 734477 кВт*год. по 2 кл. із зазначеним періодом постачання електроенергії з 07.05.2019 (00:00:00) по 31.05.2019 (23:59:59) без врахування вказаної вимоги ДПЗД "Укрінтеренерго".

За твердженнями позивача, порушення вказаним споживачем вимог чинного законодавства з об`єктивних причин позбавило ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" можливості здійснити своєчасно та повне припинення розподілу електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу".

У подальшому, між ДПЗД "Укрінтеренерго" та ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" здійснювалося листування щодо спірного питання з визначення даних, відображених як у акті приймання-передачі наданих послуг у спірний період так і у звіті щодо фактичного (звітного) користування відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника "останньої надії".

Зокрема, листом від 11.06.2019 позивач повідомив відповідача про правильність даних, зазначених у звіті щодо фактичного (звітного) користування відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника "останньої надії".

2.3. Відповідно до акта від 30.06.2021 за даними ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" надано послуги з розподілу електроенергії 2 клас напруги 2285104 кВт/год вартістю 672067,37грн; за даними ДПЗД "Укрінтеренерго" обсяг розбіжностей за актом становить 2285104 кВт/год по споживачу ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаське № 1," по якому діє вимога на припинення розподілу електричної енергії з 15.03.2021. За даними відповідача загальна кількість наданих послуг за актом становить 0 кВт/год по 2 класу, вартість послуг 0,00 грн.

Вказані розбіжності між сторонами пов`язані з тим, що з огляду на наявність заборгованості споживача ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаське № 1" відповідач звертався до позивача як оператора системи розподілу з вимогою про відключення об`єктів (точок комерційного обліку) вказаного споживача з метою недопущення безоплатного споживання електричної енергії, шляхом направлення ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" письмової вимоги від 25.02.2021 № 44/09 000328/В на обмеження (відключення) об`єкта (точки комерційного обліку) споживача з датою відключення 15.03.2021.

01.06.2021 оператор системи ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" повідомив відповідача про переведення на постачання постачальника "останньої надії" споживача ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаська № 1" та надав звіт щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника "останньої надії" за червень 2021 року, з включенням до нього ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаська № 1" з обсягом споживання 2285104 кВт*год. по 2 класу напруги з зазначеним періодом постачання електроенергії з 01.06.2021 по 23.06.2021. Електропостачання вказаного споживача припинено не було.

Відповідачем здійснювалися заходи щодо врегулювання суперечностей щодо комерційного обліку споживання електричної енергії споживачами постачальника "останньої надії", у тому числі шляхом зверненням до ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" з листом від 07.06.2021 № 44/09-5895/пон, в якому було повідомлено про чинність вимоги від 25.02.2021 № 44/09 000328/В на відключення об`єкта споживача ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаське № 1" у зв`язку з невиконанням зазначеним споживачем умов договору про постачання електричної енергії постачальником останньої надії.

2.4. Наведені обставини стали підставою звернення ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" до Господарського суду Донецької області із цим позовом, в якому, окрім суми основного боргу 26 471 998,80 грн позивач також просить суд стягнути з відповідача 3 % річних в сумі 719 810,48 грн, інфляційні втрати в сумі 2 127 293,09 грн та пеню в сумі 1 234 557,49 грн.

3. Короткий зміст судових рішень у справі

3.1. Рішенням Господарського суду Донецької області від 17.01.2022 у справі №905/1791/21, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 15.12.2022, позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з відповідача 23 716 047,18 грн основного боргу, 589 419,23 грн 3 % річних, 1 861 021,48 грн інфляційних втрат, 1 091 943,12 грн пені. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

3.2. Задовольняючи позов в частині стягнення з відповідача 23 716 047,18 грн, суд першої інстанції керувався тим, що відповідач не виконав грошове зобов`язання за договором щодо оплати позивачу наданих у період травень 2019 року, березень-серпень 2020 року, жовтень-грудень 2020 року, січень-лютий 2021 року, травень 2021 року послуг з розподілу електроенергії, допустивши прострочення у його виконанні, і тим самим порушив право позивача на своєчасне отримання вказаної суми коштів. При цьому відповідачем визнана заборгованість перед позивачем у вказаній сумі.

Відмовляючи у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги споживачу КП "Компанія "Вода Донбасу" у період за травень 2019 року на суму 356 362,11 грн та червень 2019 року на суму 1 727 522,14 грн і заборгованості в сумі 672 067,37 грн за надані послуги споживачу ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаська № 1", у червні 2021 року, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, зазначив, що на Оператора системи розподілу (позивача) покладено обов`язок виконати відключення споживачів на вимогу електропостачальника, проте в порушення вимог чинного законодавства та умов пункту 6.5 договору ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" не було у повному обсязі та своєчасно виконано вимоги ДПЗД "Укрінтеренерго" про відключення окремих споживачів від розподілу електричної енергії, що свідчить про відсутність правових підстав для покладення на ДПЗД "Укрінтеренерго" обов`язку з оплати вказаних послуг.

Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості за актами за травень-червень 2019 року та за актом за червень 2021 року, суд першої інстанції також відмовив у задоволені позовних вимог про стягнення з відповідача пені, 3% річних та інфляційних, нарахованих на таку суму основного боргу, зазначивши, що такі вимоги є похідними.

3.3. Щодо відсутності підстав з оплати послуг за травень 2019 року на суму 356 362,11 грн та червень 2019 року на суму 1 727 522,14 грн, суди зазначили, що відповідач відповідно до положень Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил відповідач має право звертатися до позивача щодо відключення від електроживлення споживачів. Відповідно до пункту 14 частини третьої статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" та підпункту 8 пункту 5.1.2 Правил на оператора системи покладений обов`язок припиняти електроживлення споживача за зверненням електропостачальника згідно з умовами договору з електропостачальником. Наведений обов`язок закріплений також в абзаці 9 пункту 4.1 договору. Таким чином, відповідальність за правомірність вимоги щодо припинення або обмеження електропостачання споживача в такому випадку несе постачальник. Умовами пункту 6.5 договору ризик продовження використання споживачем електричної енергії, попри вимогу постачальника про відключення, покладений саме на оператора системи розподілу (позивача) як особу, зобов`язану здійснити відповідне відключення. При цьому наведена умова Договору не пов`язує покладення такого ризику з конкретними підставами невиконання чи неналежного виконання оператором вимоги про відключення, вжиттям чи невжиттям ним певного обсягу заходів, спрямованих на відключення тощо. Вказане свідчить про відсутність правових підстав для покладення обов`язку з оплати послуг розподілу електричної енергії, яка фактично була надана споживачам у результаті несвоєчасного їх відключення, безпосередньо на відповідача.

Таким чином, отримавши від відповідача вимогу про відключення об`єктів споживача (КП "Компанія "Вода Донбасу") від електропостачання, позивач як оператор системи розподілу в силу норм законодавства та умов договору зобов`язаний був виконати вказану вимогу та відключити об`єкти КП "Компанія "Вода Донбасу" від електропостачання.

Судами не прийнято до уваги посилання на відсутність вини позивача та об`єктивну неможливість повного припинення електроживлення, з огляду на наявність перешкод зі сторони споживача - КП "Компанія "Вода Донбасу", оскільки умовами договору та положеннями спеціального законодавства не передбачено покладення на відповідача як електропостачальника несприятливих наслідків неправомірної поведінки інших суб`єктів відповідних правовідносин, у даному випадку споживача КП "Компанія "Вода Донбасу".

Позивач посилався на неможливість такого припинення в силу вимог абзацу 3 пункту 1 "Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1209, які передбачають, що на час проведення операції Об`єднаних сил обмеження, відключення електропостачання не застосовуються щодо об`єктів КП "Компанія "Вода Донбасу". Однак у випадку встановлення судом тих обставин, що збитки були завдані позивачу в наслідок протиправної поведінки споживача, а саме споживання електричної енергії без укладення договору на електропостачання у відповідний період, позивач не позбавлений можливості захистити свої права та інтереси шляхом подання відповідного позову про стягнення збитків з споживача. У справі № 905/1791/20, вирішення спору щодо застосування наслідків порушення (у разі їх наявності) вимог законодавства відповідним споживачем, притягнення зазначених осіб до відповідальності в установленому законом порядку тощо, не є предметом судового дослідження. У межах спірних правовідносин, які склались між позивачем як оператором системи та відповідачем як електропостачальником наслідки невиконання вимоги щодо відключення споживачів врегульовані саме п. 6.5 договору, незалежно від підстав невиконання чи неналежного виконання оператором такої вимоги.

3.4. Щодо стягнення заборгованості за послуги за актом приймання-передачі наданих послуг від 30.06.2021 в сумі 672 067,37 грн суди із посиланням на лист НКРЕКП від 08.04.2021 № 4593/20.1/7-21 зазначили таке.

Споживач боржник постачальника "останньої надії", незважаючи на наявність звернення постачальника "останньої надії" про припинення електроживлення об`єкта споживача, надісланого споживачу та оператору системи в установленому порядку, має можливість фактично змінити електропостачальника за спливом встановленого Законом граничного 90 денного терміну перебування на постачанні постачальника "останньої надії". Після закінчення цього терміну, навіть за наявності повідомлення про відключення будь-який споживач відповідно до вимог статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії" безакцептно припиняє договірні стосунки з постачальником "останньої надії". При цьому споживач-боржник постачальника "останньої надії" після припинення договірних взаємовідносин з ним має можливість укласти договір про постачання електричної енергії споживачу за власним вибором з іншим електропостачальником (на будь-який мінімальний термін) поза процедурою зміни електропостачальника, встановленою розділом VІ Правил. Після того, як дія такого короткострокового договору припиниться зазначений споживач-боржник постачальника "останньої надії", безакцептно поновлює договірні відносини з постачальником "останньої надії", приєднуючись згідно з положеннями статті 64 Закону повторно до договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вже з наявним боргом за спожиту електричну енергію.


................
Перейти до повного тексту