1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2023 року

м. Київ

справа № 1.380.2019.003025

касаційне провадження № К/9901/1982/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Гончарової І.А.,

суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ПКБ Груп"

на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року (головуючий суддя - Гудим Л.Я.; судді - Довгополов О.М., Святецький В.В.)

у справі № 1.380.2019.003025

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПКБ Груп"

до Головного управління ДПС у Львівській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

У С Т А Н О В И В:

У червні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ПКБ Груп" (далі - ТОВ "ПКБ Груп", позивач, платник, товариство) звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - ГУ ДПС у Львівській області, відповідач, контролюючий орган, податковий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01 березня 2019 року № 0002611403.

В обґрунтування позовних вимог зазначив про помилковість висновків податкового органу стосовно порушення платником статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за контрактом від 01 березня 2018 року № 1, укладеним з фірмою-нерезидентом "T&R Deweloper Sp.z.o.o." (Республіка Польща), оскільки експортну операцію від 04 квітня 2018 року на суму 42 000,00 євро було закрито 21 вересня 2018 року оплатою від нерезидента "Tartagal s.r.o." (Чеська Республіка). У зв`язку з цим у контролюючого органу відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності (далі - ЗЕД).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16 липня 2020 року позов задоволено.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що первинними документами, які наявні в матеріалах справи, підтверджено факт надходження валютної виручки в сумі 42 000,00 євро за контрактом від 01 березня 2018 року № 1. При цьому, податковим органом не доведено наявності підстав, з яким Закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" пов`язує застосування штрафних санкцій (пені), передбачених статтею четвертою такого Закону.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, апеляційний суд дійшов висновку, що первинними документами не підтверджується факт надходження валютної виручки за контрактом від 01 березня 2018 року № 1, що свідчить про порушення платником статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за названим контрактам, який був укладений з фірмою-нерезидентом "T&R Deweloper Sp.z.o.o." (Республіка Польща), через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими. Восьмий апеляційний адміністративний суд виходив з того, що документи, на підставі яких суд першої інстанції дійшов висновку про підтвердження факту надходження валютної виручки в сумі 42 000,00 євро за контрактом від 01 березня 2018 року № 1, не надавалися позивачем до перевірки, тому не можуть братися до уваги судом при вирішенні даного спору.

Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року та залишити в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 липня 2020 року.

Мотивуючи касаційну скаргу, платник зазначає, що судом апеляційної інстанції не надано оцінки зібраним у справі доказам, зокрема: картці рахунку 362 за квітень 2018 року - січень 2019 року, листу Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (далі - АТКБ "ПриватБанк") від 16 липня 2019 року № 20.1.0.0.0/7-20190716/1229, акту звірки взаєморозрахунків, меморіальним ордерам. Позивач вважає, що неврахування апеляційним судом листа "Tartagal s.r.o." (Чеська Республіка) від 21 вересня 2018 року та листа ТОВ "ПКБ Груп" від 21 вересня 2018 року призвело до обмеження предмета дослідження та прийняття незаконної постанови.

Ухвалою Верховного Суду від 08 лютого 2021 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "ПКБ Груп".

18 березня 2021 року від ГУ ДПС у Львівській області надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому зазначено, що доводи касаційної скарги не спростовують правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Разом із відзивом на касаційну скаргу ГУ ДПС у Львівській області заявлено клопотання про заміну відповідача у справі - ГУ ДПС у Львівській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП 43968090) у зв`язку з реорганізацією, яке згідно зі статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає задоволенню.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судовими інстанціями встановлено, що відповідачем проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "ПКБ Груп" з питань дотримання вимог Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за зовнішньоекономічним контрактом від 01 березня 2018 року № 1, укладеним із фірмою-нерезидентом "T&R Deweloper Sp.z.o.o." (Республіка Польща), за результатами якої складено акт від 12 лютого 2019 року № 191/14.3/38464872.

Вказаним актом встановлено порушення платником статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за контрактом від 01 березня 2018 року № 1, укладеним із фірмою-нерезидентом "T&R Deweloper Sp.z.o.o." (Республіка Польща), відповідно до отриманого інформаційного повідомлення уповноваженого банку АТКБ "ПриватБанк" від 06 листопада 2018 року № Г-31.0.0.0/1-27066.

На підставі вказаного висновка акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 01 березня 2019 року № 0002611403, яким ТОВ "ПКБ Груп" нарахована пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД на суму 503 335,13 грн.

Надаючи оцінку правомірності прийняття відповідачем названого акта індивідуальної дії, Верховний Суд виходить із такого.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації (z0374-12)) такої продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних послуг - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних послуг. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Виручка резидента за експортним зовнішньоекономічним договором (контрактом) вважається перерахованою на його банківський рахунок за заявою резидента, якщо належна сума врегульована Експортно-кредитним агентством.

За приписами частини першої статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" порушення резидентами, крім суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Отже, Закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" встановлює відповідальність за порушення строків розрахунку в іноземній валюті (надходження виручки) за наслідками виконання зовнішньо-економічних контрактів, і єдиною підставою до звільнення від такої відповідальності визнає наявність висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.


................
Перейти до повного тексту