ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2023 року
м. Київ
справа № 759/25029/21
провадження № 51-4171км22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду:
головуюча ОСОБА_1,
судді: ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
секретар судового засідання ОСОБА_4,
учасники судового провадження:
прокурори ОСОБА_5, ОСОБА_6,
особа, кримінальне провадження
стосовно якої закрито, ОСОБА_7, ОСОБА_8,
захисник ОСОБА_9,
представник потерпілого ОСОБА_10,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційні скарги прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судами першої та апеляційної інстанцій, та представника потерпілого - адвоката ОСОБА_10 в інтересах Міністерства оборони України, на ухвалу Святошинського районного суду м. Києва від 20 червня 2022 року та ухвалу Київського апеляційного суду від 16 листопада 2022 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за № 42018110330000053, стосовно
ОСОБА_7 ,який обвинувачувався у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 і ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 та ч. 2 ст. 361 Кримінального кодексу України (далі - КК України),
ОСОБА_11,який обвинувачувався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 і ч. 5 ст. 191 КК України, та
ОСОБА_8, яка обвинувачувалася у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27 і ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 та ч. 2 ст. 361 КК України,
кримінальне провадження за обвинуваченням яких закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування.
Вимоги касаційних скарг та узагальнені доводи осіб, які їх подали
У касаційній скарзі прокурор виклав вимогу до суду касаційної інстанції (далі - Суд) про скасування судових рішень та призначення нового розгляду в суді першої інстанції у зв`язку з істотним порушенням кримінального процесуального закону.
Свою вимогу прокурор мотивує тим, що суд дійшов безпідставного висновку, що направлення обвинувального акта стосовно ОСОБА_7, ОСОБА_11 і ОСОБА_8 здійснено поза межами строку досудового розслідування.
Посилається на те, що суд безпідставно врахував ухвалу слідчого судді Голосіївськогорайонного суду м. Києва від 30 вересня 2021 року про скасування постанови слідчого про зупинення досудового розслідування та помилково додав до строку досудового розслідування 1 рік і 2 місяці, визначивши у зв`язку із тим загальний період розслідування 2 роки 1 місяць і 12 діб.
Указує, що вказану ухвалу слідчого судді постановлено всупереч вимогам закону після завершення досудового розслідування та надання захисту матеріалів для ознайомлення, у зв`язку з чим її було завідомо неможливо виконати. Крім того, прокурор у судове засідання викликаний не був і отримав ухвалу слідчого судді після направлення обвинувального акта до суду. Судовий розгляд скарги на постанову слідчого про зупинення досудового розслідування проведено лише на підставі наданих стороною захисту документів в тому обсязі, який не дозволив створити об`єктивне уявлення стану слідства. У підготовчому судовому засіданні прокурор надав суду докази на підтвердження необхідності зупинення досудового розслідування на підставі п. 3 ч. 1 ст. 280 КПК України.
Вважає, що при постановленні ухвали апеляційного суду допущено порушення вимог статей 370, 419 КПК України.
У касаційній скарзі представник потерпілого - адвокат ОСОБА_10 в інтересах Міністерства оборони України, наводячи аналогічні доводи, виклав вимогу до Суду про скасування судових рішень та призначення нового розгляду в суді першої інстанції у зв`язку з істотним порушенням кримінального процесуального закону.
Зміст судових рішень
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 20 червня 2022 року кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 і ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 та ч. 2 ст. 361 КК України, ОСОБА_11 - у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 і ч. 5 ст. 191 КК України, та ОСОБА_8 - у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27 і ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 та ч. 2 ст. 361 КК України, закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Цивільний позов Міністерства оборони України до ОСОБА_7, ОСОБА_11 і ОСОБА_8 залишено без розгляду.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 16 листопада 2022 року апеляційну скаргу прокурора залишено без задоволення, ухвалу суду першої інстанції - без зміни.
Позиції учасників судового провадження
Від ОСОБА_7, ОСОБА_11 і ОСОБА_8 надійшли заперечення на касаційну скаргу прокурора.
У судовому засіданні прокурор представник потерпілого ОСОБА_10 підтримали подані касаційні скарги, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та захисник ОСОБА_9 заперечили проти задоволення касаційної скарги прокурора.
Мотиви Суду
Відповідно до положень п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України досудове розслідування - це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Як зазначено у ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня звернення до суду, зокрема з обвинувальним актом. Досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений з підстав та в порядку, передбачених КПК України. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.