1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

30 березня 2023 року

м. Київ

справа № 758/5493/17

провадження № 61-500св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Дундар І. О. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчука М. М.,

учасники справи:

позивач - Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АРКС",

відповідач - ОСОБА_1,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС", яка підписана представником Гусєвим Павлом Володимировичем, на ухвалу Подільського районного суду міста Києва від 14 липня 2021 року у складі судді Ларіонової Н. М. та постанову Київського апеляційного суду від 07 грудня 2022 року у складі колегії суддів: Невідомої Т. О.,

Вербової І. М., Нежури В. А.,

Історія справи

Короткий зміст позовних вимог

У квітні 2017 року Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АХА "Страхування" (далі - ПрАТ "СК "АХА "Страхування", страхова компанія), яке змінило назву на Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АРКС" (далі - ПрАТ "СК "АРКС") звернулось з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу.

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 14 липня 2021 року, яка залишена без змін постановою Київського апеляційного суду від 07 грудня 2022 року, позов ПрАТ "СК "АРКС" (попередня назва - ПрАТ "СК "АХА Страхування") до ОСОБА_1, про відшкодування шкоди в порядку регресу залишено без розгляду.

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що позивач повторно не з`явився в судове засідання та не подав заяву про розгляд справи за його відсутності, Суд першої інстанції зробив висновок, з яким погодився суд апеляційної інстанції, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду на підставі пункту 3 частини першої статті 257 ЦПК України, оскільки позивач повторно не з`явився в судове засідання та не подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги

У січні 2023 року ПрАТ "СК "АРКС" подало касаційну за підписом представника Гусєва П. В., у якій просили ухвалу Подільського районного суду М. Києва від 14 липня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 07 грудня 2022 року скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що:

судом першої інстанції було відкрито провадження 22 травня 2017 року. Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 13 листопада 2017 року прийнято та призначено справу до судового розгляду після внесення змін до ЦПК. Судом порушено норми підпункту 9 пункту першого розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, оскільки не проведені дії щодо встановлення, за якими правилами буде розглядатися справа;

аналіз змісту пункту 3 частини першої статті 257 ЦПК України свідчить про те, що залишення позовної заяви без розгляду з цієї підстави може мати місце лише в тому випадку, якщо позивач, який був належним чином повідомлений про час слухання справи, повторно не з`явився саме в судове засідання, а не в підготовче засідання. Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 21 жовтня 2019 року у справі № 759/15271/17 (№ 61-14373св19).

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 13 січня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі № 758/5493/17, витребувано справу з суду першої інстанції.

У січні 2023 року матеріали цивільної справи № 758/5493/17 надійшли до Верховного Суду.

Межі та підстави касаційного перегляду

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).

В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).

В ухвалі Верховного Суду від 13 січня 2023 року вказано, що наведені у касаційній скарзі доводи містять підстави, передбачені частиною другою статті 389 ЦПК України для відкриття касаційного провадження, оскільки касаційна скарга містить підстави касаційного оскарження, передбачені абзацом 2 частини другої статті 389 ЦПК України (порушення норм процесуального права).

Позиція Верховного Суду

На підставі частин першої та другої статті 211 ЦПК України розгляд справи відбувається в судовому засіданні. Про місце, дату і час судового засідання суд повідомляє учасників справи.


................
Перейти до повного тексту