ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2023 року
м. Київ
справа №300/5628/21
адміністративне провадження № К/990/19336/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,
суддів - Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №300/5628/21
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року (головуючий суддя: Микитюк Р.В.)
і постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2022 року (головуючий суддя: Гудим Л.Я., судді: Коваль Р.Й., Святецький В.В.).
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У вересні 2021 року ОСОБА_1 пред`явив позов до Військової частини НОМЕР_1, у якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просив суд:
1.1. визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування й невиплати йому індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби у період з 21 травня 2013 року до 28 лютого 2018 року, базовий місяць січень 2008 року;
1.2. зобов`язати відповідача нарахувати й виплатити йому індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби у період з 21 травня 2013 року до 28 лютого 2018 року включно, базовий місяць січень 2008 року.
2. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що з 21 травня 2013 року до 14 серпня 2018 року він проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . Стверджував, що з 21 травня 2013 року до 28 лютого 2018 року відповідач не нараховував і не виплачував йому індексацію грошового забезпечення, чим порушив вимоги Закону України "Про індексацією грошових доходів населення" і допустив протиправну бездіяльність. Зазначав, що у позасудовому порядку відповідач відмовив йому у нарахуванні й виплаті індексації за цей період.
2.1. Одночасно з цим, ОСОБА_1 доводив, що базовим місяцем для проведення індексації за указаний період має бути січень 2008 року, оскільки саме тоді був підвищений оклад за посадою, яку він займав.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року позов задоволено:
3.1. визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування й невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 21 травня 2013 року до 28 лютого 2018 року;
3.2. зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати й виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 21 травня 2013 року до 28 лютого 2018 року, із урахуванням базового місяця - січень 2008 року.
4. Задовольняючи позов, суд виходив з того, що індексація грошового забезпечення є державною соціальною гарантією і у зв`язку з інфляцією відповідач був зобов`язаний її нарахувати й виплатити позивачу. Натомість обмежене фінансування не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування такої індексації.
4.1. Також суд дійшов висновку, що базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців повинен бути січень 2008 року, оскільки з січня 2008 року до березня 2018 року їхні посадові оклади, з яких вираховується індексація, залишалися незмінними.
4.2. Одночасно з цим, суд зазначив, що оскільки питання про визначення базового місяця є спірним, то з метою ефективного захисту прав позивача слід зобов`язати відповідача нарахувати й виплатити йому відповідну індексацію із урахуванням січня 2008 року у якості базового місяця.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
5. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2022 року задоволено апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1, скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позову.
5.1. Апеляційний суд виходив з того, що відповідач правильно застосував базові місяці для нарахування індексації грошового забезпечення позивача.
5.2. Цей висновок суд мотивував тим, що до прийняття постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року відповідач визначав базові місяці для індексації як належить, з урахуванням чинного на той момент Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
5.3. Одночасно з цим, суд указав що після прийняття указаної постанови початок обчислення індексу споживчих цін пов`язується із місяцем, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) за посадою працівника. Установивши, що після таких змін оклади військовослужбовців були підвищені з 1 березня 2018 року, суд дійшов висновку, що березень 2018 року є місяцем підвищення доходу, а тому враховується як базовий.
5.4. На цій основі апеляційний суд констатував, що у спірному періоді січень 2008 року не може бути базовим місяцем для індексації грошового забезпечення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву
6. Скаржник просить Верховний Суд скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2022 року повністю, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року скасувати в частині задоволених позовних вимог за період з 21 травня 2013 року до 1 січня 2016 року та відмовити у задоволенні вимог в цій частині.
7. В обґрунтування підстав касаційного оскарження покликається на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - "КАС України").
8. Скаржник стверджує, що суди попередніх інстанцій застосували норми права без урахування висновків Верховного Суду щодо застосування пунктів 2, 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у подібних правовідносинах, які викладені у постановах від 26 січня 2022 року у справі №400/1118/21, від 20 квітня 2022 року у справі №420/3593/20, від 19 травня 2022 року у справах №№200/3859/21, 380/11404/21, 380/11904/21, від 31 травня 2022 року у справах №№380/5610/21, 380/7071/21, 300/1055/21 (щодо визначення січня 2008 року базовим місяцем, з якого слід обчислювати індекс споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 1 грудня 2015 року до 28 лютого 2018 року).
9. Позиція скаржника полягає в тому, що суд першої інстанції не правильно застосував норми пункту 5, абзацу 3 пункту 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у редакції, яка діяла до змін, унесених постановою Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року. Як стверджує скаржник, унаслідок цієї помилки місцевий суд зробив хибний висновок щодо визначення січня 2008 року базовим місяцем для нарахування йому індексації грошового забезпечення за період з 21 травня 2013 року до 1 січня 2016 року. Зазначає, що у межах цього періоду січень 2008 року не міг бути базовим місяцем для індексації. На цій основі скаржник стверджує, що в указаній частині рішення місцевого суду слід скасувати й відмовити у задоволенні вимог в цій частині.
10. Також скаржник аргументує свої доводи тим, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував пункти 2, 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що привезло до необґрунтованого висновку про неможливість визначення січня 2008 року базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 1 січня 2016 року до 28 лютого 2018 року та послугувало підставою для помилкової відмови у задоволенні позову в цій частині.
11. У відзиві на касаційну скаргу Військова частина НОМЕР_1 висловила позицію, яка полягає в запереченні доводів і вимог скаржника та твердженні про їхню необґрунтованість.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
12. З 21 травня 2013 року до 14 серпня 2018 року ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
13. 21 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про нарахування й виплату йому індексації грошового забезпечення за період з 21 травня 2013 року до 28 лютого 2018 року.
14. Відповідач листом від 24 вересня 2021 року №350/486/300/1/1216 надав відповідь про те, що з січня 2016 року до лютого 2018 року у Міністерства оборони України не було можливості виплатити індексацію грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, а механізму її нарахування й виплати за попередні періоди немає.
15. З указаним питанням позивач звертався до відповідача також через адвоката.
16. Відповідач листом від 24 вересня 2021 року №350/486/300/1/1217 надав відповідь, за змістом якої індексація грошового забезпечення у період з 21 травня 2013 року до 31 грудня 2015 року виплачена ОСОБА_1 у сумі: 3066,07 грн із урахуванням базових місяців: червень 2014 року, лютий 2015 року, що підтверджується довідкою від 24 вересня 2021 року №350/486/300/1/1213; з 1 січня 2016 року до 28 лютого 2018 року індексація грошового забезпечення не нараховувалася і не виплачувалася.
17. Вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність по нарахуванню й виплаті йому індексації грошового забезпечення, ОСОБА_1 звернувся до суду з метою захисту своїх прав та інтересів.
ІІI. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ
18. У статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі також - "Закон №1282-ХІІ") законодавець навів визначення таких понять:
18.1. індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;
18.2. індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;
18.3. поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
19. Перелік об`єктів індексації установлений частиною першою статті 2 Закону №1282-ХІІ, згідно з якою індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.
20. До таких об`єктів індексації в силу абзацу 4 частини першої статті 2 Закону №1282-ХІІ належить оплата праці (грошове забезпечення).
21. Межі індексації визначені частиною шостою статті 2 Закону №1282-ХІІ, згідно з якою індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
22. Статтею 3 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
23. Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-ХІІ.
24. У первинній редакції частина перша статті 4 цього Закону передбачала, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
25. Надалі до цієї норми були внесені зміни Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року №911-VIII, який набрав законну силу 1 січня 2016 року.
26. Тож з 1 січня 2016 року за правилами частини першої статті 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
27. Інші положення статті 4 цього Закону з 2005 року й дотепер залишилися незмінними.
28. Зокрема, частина друга статті 4 Закону №1282-ХІІ передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
29. Згідно з частиною третьою статті 4 Закону №1282-ХІІ для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
30. Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону №1282-ХІІ підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078
31. Згідно з пунктом 1 Порядку (далі також - "Порядок №1078") цей акт визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
32. Пункт 1-1 Порядку №1078 загалом дублює приписи статей 3, 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", деталізуючи відповіді на питання про те, коли проводиться індексація.
33. Так, пунктом 1-1 Порядку №1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
33.1. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 1 січня 2016 року).
33.2. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
33.3. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
33.4. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
34. За змістом абзацу 5 пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема грошове забезпечення військовослужбовців.
35. Абзаци 2, 4 пункт 4 Порядку №1078 деталізують межі індексації, які законодавець обумовив в частині шостій статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
36. Так, абзац 2 пункту 4 Порядку №1078 визначає, що оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
37. Натомість абзац 4 пункту 4 Порядку №1078 установлює, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
38. Питання про те, як саме визначається сума індексації, у період спірних правовідносин регулювалося абзацом 6 пункту 4 Порядку №1078, який передбачав, що сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
39. Пункт 5 Порядку №1078 застосовується з 1 грудня 2015 року у новій редакції на підставі постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року.
40. Абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 у вказаній редакції передбачав, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
41. Абзац 2 пункту 5 Порядку №1078 передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
42. Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078 передбачав, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
43. Абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 встановлює таке правило: якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
44. Абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 передбачав, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
45. Абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 діяв з 1 грудня 2015 року у редакції постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року і передбачав, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
46. Пункт 10-2 Порядку №1078 теж був викладений у новій редакції на підставі постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року.
46.1. У цій редакції пункт 10-2 Порядку №1078 передбачав, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
47. Абзац 1 пункту 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі також - "Закон №2011-XII") передбачає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
48. Пункт 2 статті 9 цього Закону встановлює, що до складу грошового забезпечення входять:
48.1. посадовий оклад, оклад за військовим званням;
48.2. щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
48.3. одноразові додаткові види грошового забезпечення.
49. Абзац 2 пункту 3 статті 9 Закону №2011-XII передбачає, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
50. Відповідно до частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
51. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).
52. Одночасно з цим, суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (частина третя статті 341 КАС України).
53. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 28 липня 2022 року касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів скарги, яка подана на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
54. Спірні правовідносини склалися довкола обставин невиплати Військовою частиною НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 21 травня 2013 року до 28 лютого 2018 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року.
55. З огляду на доводи й вимоги касаційної скарги та висновки судів, ключові питання спору стосуються:
55.1. правильності застосування судом апеляційної інстанції пунктів 2, 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення й обґрунтованості його висновку щодо неможливості визначення січня 2008 року базовим місяцем для індексації грошового забезпечення за період з 21 травня 2013 року до 28 лютого 2018 року та відмови у задоволенні позову з цих підстав;
55.2. правильності застосування судом першої інстанції пункту 5, абзацу 3 пункту 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у редакції, яка діяла до змін, унесених постановою Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року, й обґрунтованості його висновку в частині визначення січня 2008 року базовим місяцем для проведення індексації грошового забезпечення за період із 21 травня 2013 року до 1 січня 2016 року;
55.3. відповідності висновків суду апеляційної інстанцій правовим позиціям Верховного Суду у спорах цієї категорії.
56. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також надавши оцінку правильності застосування судами норм матеріального права, дійшов таких висновків.
57. Механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (пункт 44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі №380/1513/20).
58. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення (постанови Верховного Суду від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18, від 7 серпня 2019 року у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19).
59. Реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (постанова Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі №206/4411/16-а).
60. Порядок проведення індексації грошових доходів населення у редакції, яка застосовувалася до 1 грудня 2015 року, містив поняття "базовий місяць".
61. Базовим місяцем вважався той місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їхніх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати).
62. Базовий місяць визначали окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.
63. Так, для прикладу, абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 у редакції, яка застосовувалася до 1 грудня 2015 року, передбачав, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.