1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

31 березня 2023 року

м. Київ

справа № 545/3569/21

провадження № 61-592св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Воробйової І. А. (суддя-доповідач), Коломієць Г. В., Луспеника Д. Д.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - ОСОБА_2,

третя особа - Акціонерне товариство "Укргазвидобування",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Коваль Ростислав Олександрович, на заочне рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 07 липня 2022 року

у складі судді Шелудякова Л. В. та постанову Полтавського апеляційного суду від 29 листопада 2022 рокуу складі колегії суддів: Кузнєцової О. Ю., Карпушина Г. Л., Пилипчук Л. І.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до

ОСОБА_2, третя особа - Акціонерне товариство "Укргазвидобування" (далі - АТ "Укргазвидобування"), про розірвання договору про надання права користування земельною ділянкою та її витребування.

Позовну заяву мотивовано тим, що вона є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 6,5715 га, кадастровий номер 5324080300:00:019:0015, що знаходиться на території Валківської сільської ради Полтавського району Полтавської області (за межами населеного пункту).

11 листопада 2015 року вказану земельну ділянку вона передала у користування ОСОБА_2, уклавши з ним договір про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).

Вказувала, що умовами договору користування земельною ділянкою

від 11 листопада 2015 року передбачено використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Проте відповідач в порушення вимог чинного законодавства щодо цільового використання земельної ділянки та умов укладеного між ними договору, уклав з АТ "Укргазвидобування" договір на проведення розвідувальних робіт від 12 жовтня 2018 року.

На підставі цього договору АТ "Укргазвидобування" на належній їй земельній ділянці проводить розвідувальні роботи з буріння розвідувальної свердловини, зокрема знято та перенесено ґрунтовий покрив та облаштовано майданчик, на якому проводяться бурові та інші геологорозвідувальні роботи. Цей майданчик обваловано земляним валом, поряд з опорами лінії електричної передач улаштована під`їзна дорога

з твердим покриттям, вимощена бетонними плитами. Мається інформаційний щит, де вказано: "роботи на свердловині № 103 Семенівського ГКР здійснюються бригадою № 1 Красноградського ЦКРС філії "УГВ-сервіс" АТ "Укргазвидобування".

Ураховуючи зазначене, ОСОБА_1 просила суд:

- розірвати договір про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису) від 11 листопада

2015 року, укладений між нею та ОСОБА_2, посвідчений приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Воронковою О. А. та зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права

11 листопада 2015 року, номер запису про інше речове право 12000305;

- зобов`язати ОСОБА_2 повернути у її розпорядження земельну ділянку, привівши за рахунок ОСОБА_2 її у попередній стан.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Заочним рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 07 липня 2022 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Розірвано договір про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису) від 11 листопада 2015 року, кадастровий номер 5324080300:00:019:0015, площею 6,5715 га, укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, посвідчений приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Воронковою О. А. та зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 11 листопада 2015 року, номер запису про інше речове право: 12000305.

Зобов`язано ОСОБА_2 повернути у розпорядження ОСОБА_1 земельну ділянку, привівши за рахунок ОСОБА_2 земельну ділянку

у попередній стан.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що ОСОБА_2 використовує земельну ділянку, кадастровий номер 5324080300:00:019:0015, площею 6,5715 га, не за цільовим призначенням - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що відповідно

до вимог пункту "г" статті 141 ЗК України та пункту 7.4.2 договору емфітевзису від 11 листопада 2015 року є підставою для розірвання цього договору.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Полтавського апеляційного суду від 29 листопада 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення.

Заочне рішення Полтавського районного суду Полтавської області

від 07 липня 2022 року залишено без змін.

Постанову апеляційного суду мотивовано тим, що відповідач має право на власний розсуд користуватися земельною ділянкою, але в межах її цільового призначення та умов договору про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису)

від 11 листопада 2015 року. Укладення договору на проведення розвідувальних робіт з буріння розвідувальної свердловини виходить за межі цільового використання земельної ділянки з сільськогосподарським призначенням, що свідчить про нецільове використання відповідачем земельної ділянки, наданої йому в користування. За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій до Верховного Суду у січні 2023 року,

ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Коваль Р. О., посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Надходження справи до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 22 лютого 2023 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі.

У березні 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційну скаргу мотивовано тим, що суди попередніх інстанцій не врахували того, що відповідно до частин першої-третьої статті 97 ЗК України розвідувальні роботи можуть проводитися на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем на земельних ділянках будь-якого цільового призначення, лише на землях заповідників, національних дендрологічних, ботанічних, меморіальних парків, поховань і археологічних пам`яток дозволяється у виняткових випадках за рішенням Кабінету Міністрів України.

Вказує, що проведення розвідувальних робіт не суперечить цільовому призначенню та допускається на земельних ділянках різних категорій земель з урахуванням статті 97 ЗК України.

Вважає, що цільове призначення земель сільськогосподарського призначення допускає проведення науково-дослідної діяльності на відповідних землях, до якої також належить розвідувальна діяльність.

Зазначає, що судами попередніх інстанцій розірвано договір про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису) від 11 листопада 2015 року у зв`язку з використанням відповідачем земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Проте розвідувальні роботи не суперечать, згідно з вимогами частин першої-третьої статті 97 ЗК України, цільовому призначенню земельної ділянки та допускається їх проведення на земельних ділянках будь-якої категорії, відповідач не проводив розвідувальні роботи, а ним лише було укладено відповідний договір на проведення вказаних робіт з іншою організацією, який не оскаржувався позивачем.

В обґрунтування підстав касаційного оскарження судових рішень, ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Коваль Р. О., посилається на те, що судами попередніх інстанцій застосовано норми права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду, відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування норми права в частині можливості проведення розвідувальних робіт на земельних ділянках незалежно від цільового призначення, в тому ж числі земельних ділянках сільськогосподарського призначення без порушення режиму їх цільового використання (пункти 1, 3 частини другої статті 389 ЦПК України).

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У березня 2023 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу ОСОБА_2, у якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Згідно зі свідоцтвом про право на спадщину, виданим Полтавською районною державною нотаріальною конторою 25 листопада 2008 року, за

№ 2-2188, та державного акта на право власності на земельну ділянку, серія

ЯЛ № 633393, виданого відділом Держкомзему у Полтавському районі

10 березня 2011 року, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 6,5715 га, кадастровий номер 5324080300:00:019:0015, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Валківської сільської ради Полтавського району Полтавської області

(за межами населеного пункту) (а.с. 9-10).

11 листопада 2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису), який посвідчений приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Воронковою О. А. та зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права

11 листопада 2015 року, номер запису про інше речове право: 12000305

(а.с. 15-18).

Відповідно до пункту 1.2 вказаного договору ця земельна ділянка була передана землекористувачу ( ОСОБА_2 ) для ведення ним товарного сільськогосподарського виробництва з метою отримання продукції, плодів та доходів з обов`язковим використанням відповідно до цільового призначення.

Згідно з розділом 4 договору про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису) від 11 листопада 2015 року визначено умови використання емфітевзису, а саме:

пункт 4.1 - для сількогосподарського використання в межах цільового призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

пункт 4.4 умови збереження стану об`єкта емфітевзису - землекористувач повинен використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології, утримуватися від дій, які можуть привести до погіршення екологічної ситуації (а.с. 15-18).

У пункті 7.4 договору зазначено підстави його розірвання, а саме:

- за взаємною згодою сторін (пункт 7.4.1);

- на підставі рішення суду на вимогу власника в разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (пункт 7.4.2).

12 жовтня 2018 року ОСОБА_2 уклав з АТ "Укргазвидобування" в особі заступника директора Газопромислового управління "Полтавагазвидобування" Хівренка В. Є. угоду про проведення розвідувальних робіт з буріння розвідувальної свердловини на земельній ділянці площею 1,235 га, що підтверджується актом про передачу та прийом земельної ділянки в натурі від 01 серпня 2018 року (а.с. 20-26, 28).

Відповідно до акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкта - земельної ділянки від 28 березня 2019 року

№ 219-ДК/0338/АП/09/01/-19, складеного старшим державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у Диканському, Карлівському, Машівському, Полтавському, Решетилівському, Чутівському районах та м. Полтаві управління з контролю за використанням та охороною земель Шевельовою О. В. встановлено, що на земельній ділянці, кадастровий номер 5324080300:00:019:0015, частково проведено зняття та складування поверхневого (родючого) шару ґрунту та розміщено бурову установку і тимчасові споруди для персоналу з під`їздом, що вимощений залізобетонними плитами.

Перевіркою встановлено, що АТ "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислового управління "Полтавагазвидобування" здійснено зняття та перенесення поверхневого (родючого) шару ґрунту, загальною площею 3,5018 га, на частині земельних ділянок з кадастровими номерами: 5324080300:00:019:0015, 5324080300:00:019:0022, які розташовані за межами населених пунктів на території Валківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику

у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі або без робочого проекту землеустрою, чим порушено вимоги статті 168 Земельного кодексу України (а.с. 43-44).

Згідно з листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 09 серпня 2019 року № 570/6-19 повідомлено, що за результатами перевірки земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 встановлено, що на цій земельній ділянці розміщено бурову установку і тимчасові споруди для персоналу з під`їздом, що вимощений залізобетонними плитами, та проведено зняття та складування поверхневого (родючого) шару ґрунту на земельній ділянці, кадастровий номер 5324080300:00:019:0015, площею 1,2577 га. Розмір шкоди за самовільне зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на земельній ділянці, яка належить ОСОБА_1, становить 38 043,08 грн (а.с. 46-47).

За заявою ОСОБА_1 Полтавським районним відділенням поліції Полтавського відділу поліції Головного управління Національної поліції

в Полтавській області відкрито кримінальне провадження

№ 12018170300001316 за ознаками статті 356 КК України стосовно проведення без її дозволу будівельних робіт на належній їй на праві власності земельній ділянці поблизу с. Лозівка Полтавського району.

Відповідно до висновку експерта № 595 за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою за матеріалами кримінального провадження № 12018170300001316, складеного 30 червня 2021 року, встановлено, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 5324080300:00:019:0015, площею 1,2590 га, перебуває у користуванні

АТ "Укргазвидобування" не для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Фактичне користування земельною ділянкою не відповідає правовстановлювальним документам, документам землеустрою на цю земельну ділянку та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування.

Під час обстеження та огляду земельної ділянки судовим експертом

03 червня 2021 року, виявлено, що на частині ділянки розташовано майданчик, на якому проводяться бурові та інші геологорозвідувальні роботи. Майданчик обваловано земляним валом, поряд з опорами лінії електричної передачі улаштована під`їзна дорога з твердим покриттям, вимощена бетонними плитами. Інформаційний щит містить таку інформацію: "Роботи на свердловині № 103 Семенцівського ГКР здійснюються бригадою № 1 Красноградського ЦКРС філії "Угв-сервіс"

АТ "Укргазвидобування" (а.с. 30-36).

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження

в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;


................
Перейти до повного тексту