ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2023 року
м. Київ
справа №160/23287/21
адміністративне провадження № К/990/35698/22
Головуючої судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Білоуса О.В., Блажівської Н.Є.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2022 року (судді: Яченова Т.І., Чумак С.Ю., Лукманова О.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року вказаний позов було повернуто позивачу на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
14 лютого 2022 року позивач звернувся із апеляційною скаргою на означену вище ухвалу суду, вважаючи її протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2022 року апеляційну скаргу залишено без руху та запропоновано скаржнику усунути виявлені недоліки апеляційної скарги у строк не пізніше десяти днів з дня закінчення воєнного стану в Україні, шляхом направлення до суду апеляційної інстанції заяви із зазначенням поважних підстав для поновлення строку, встановленого для апеляційного оскарження, та доказів на підтвердження обставин викладених у такій заяві.
Вказана ухвала була отримана позивачем 05 квітня 2022 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, наявним в матеріалах справи (а.с.61).
В подальшому, ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 04 травня 2022 року ОСОБА_1 запропоновано усунути недоліки апеляційної скарги, які були наведені в ухвалі Третього апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2022 року, протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали або надати докази неможливості виконати вимоги вищезазначеної ухвали у зазначений строк.
Копія ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 04 травня 2022 року двічі направлялась скаржнику засобами поштового зв`язку та отримана ним 20 травня 2022 року та 29 червня 2022 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.а.с.65-66).
Однак, станом на 01 серпня 2022 року вимоги ухвали суду від 28 березня 2022 року скаржником виконано не було.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2022 року у зв`язку із невиконанням скаржником вимог суду, апеляційну скаргу повернуто скаржнику на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2022 року та направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції. В обґрунтування вимог касаційної скарги посилається на те, що строк усунення недоліків для його апеляційної скарги було встановлено саме ухвалою від 28 березня 2022 року, яка набрала законної сили та оскарженню не підлягає. Своєю чергою, ухвала суду апеляційної інстанції від 04 травня 2022 року не є ухвалою про залишення апеляційної скарги без руху, вона не змінює змісту та резолютивної частини ухвали від 28 березня 2022 року, якою чітко та однозначно визначено строк усунення позивачем недоліків апеляційної скарги - не пізніше десяти днів з дня закінчення воєнного стану в Україні.
Наголошує, що КАС України не передбачає можливості скорочення процесуального строку, встановленого судом, так само як і не передбачає внесення судом змін до резолютивної частини раніше постановленої ухвали про залишення апеляційної скарги без руху. Відтак, вважає, що невиконання вимог ухвали від 04 травня 2022 року не може бути підставою для повернення апеляційної скарги.
Перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування апеляційним судом норм процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав до задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Частиною третьою статті 298 КАС України, апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Аналізуючи висновки апеляційного суду, з яких він виходив при поверненні апеляційної скарги апелянту, колегія суддів виходить з наступного.
У зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні введено воєнний стан із 05:30 год 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово було продовжено.
Нормативною основою правового режиму воєнного стану є положення п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України та Закон України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII).