ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2023 року
м. Київ
справа №320/7674/20
адміністративне провадження № К/990/27717/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стрелець Т.Г.,
суддів: Тацій Л.В., Стеценка С.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 320/7674/20
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року (ухвалену у складі колегії суддів: головуючого - судді Ганечко О.М., суддів: Василенка Я.М., Кузьменка В.В.)
у с т а н о в и в :
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У серпні 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі - МОУ, відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи з 19 березня 2020 року, внаслідок травми, так, пов`язаної із виконанням обов`язків військової служби, оформене протоколом засідання Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 09 липня 2020 року № 96;
- зобов`язати Міністерство оборони України призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працезданих осіб на 01 січня 2020 року, як інваліду 2 групи з 19 березня 2020 року, внаслідок травми, так, пов`язаної із виконанням обов`язків військової служби, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, з урахуванням попередніх виплат.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
2. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним і скасовано рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи з 19.03.2020, внаслідок травми, так, пов`язаної із виконанням обов`язків військової служби, оформене протоколом засідання Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 09.07.2020 №96.
Зобов`язано Міністерство оборони України призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працезданих осіб на 01 січня 2020 року, як інваліду 2 групи з 19.03.2020, внаслідок травми, так, пов`язаної із виконанням обов`язків військової служби, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, з урахуванням попередніх виплат.
3. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що у разі встановлення військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у них виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується їм з урахуванням виплаченої раніше суми обов`язкового особистого державного страхування або одноразової грошової допомоги. Оскільки, на момент виникнення спірних правовідносин, строків реалізації права на одноразову грошову допомогу законодавством передбачено не було, то позивач має право на отримання вказаної допомоги без обмеження дворічним терміном після первинного встановлення групи інвалідності.
Короткий зміст рішень суду апеляційної інстанції
4. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2021 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року задоволено повністю.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року скасовано.
Прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення відмовлено повністю.
5. Суд апеляційної інстанції мотивує своє рішення тим, що передбачені пунктом 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII обмеження права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі дворічним строком після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності застосовуються починаючи з 01 січня 2014 року; зазначений дворічний строк обчислюється з дня первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності, незалежно від дати, коли їх встановлено вперше (до 01 січня 2014 року чи після)". Оскільки між цими подіями минуло понад два роки, колегія суддів вважає помилковими висновок суду першої інстанції, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі.
6. 27 червня 2022 року до суду апеляційної інстанції надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд судових рішень за виключними обставинами, у зв`язку з тим, що підставою для відмови в задоволенні позовних вимог слугувала норма пункту 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII, яка Рішенням Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2022 від 06 квітня 2022 року визнана неконституційною.
7. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення у зв`язку з виключними обставинами у справі № 320/7674/20 відмовлено.
Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2021 рокузалишено в силі.
8. Постановляючи цю ухвалу, суд апеляційної інстанції виходив з того, що на підставі п. 1 частини п`ятої статті 361 КАС України судове рішення може бути переглянуте у зв`язку з виключними обставинами, якщо рішення суду ще не виконане. Проте, постановою суду апеляційної інстанції, яку позивач хоче переглянути, відмовлено у задоволенні позову. Таке рішення не передбачає механізму примусового виконання та відповідно до висновків Верховного Суду у справі №808/1628/18 не може бути переглянуте на вказаній підставі.
Також суд апеляційної інстанції дійшла висновку, що Рішення Конституційного Суду України від 06 квітня 2022 року у справі № 3-192/2020(465/20) на спірні правовідносини не може вплинути, оскільки правовідносини у даній справі виникли до прийняття такого рішення
Короткий зміст вимог касаційної скарги
9. Не погоджуючись з ухвалою суду апеляційної інстанції від 14 вересня 2022 року, позивач звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати зазначену ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду та прийняти нове рішення, яким заяву про перегляд судових рішень за виключними обставинами, задовольнити повністю, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2021 року скасувати, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року залишити без змін.
В касаційній скарзі позивач зазначив, що суд апеляційної інстанції порушив норми матеріального права, відмовивши в задоволенні його заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами. ОСОБА_1 вважає, що має право на отримання одноразової допомоги у зв`язку з тим, що Рішенням Конституційного Суду України визнано пункт 4 статті 16-3 Закону №2011-XII таким, що не відповідає Конституції України.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 жовтня 2022 року визначено склад колегії суддів: Стрелець Т.Г. (головуючий суддя), Стеценко С.Г., Тацій Л.В.
10. Ухвалою Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року відкрито касаційне провадження за цією скаргою.
Відзив на касаційну скаргу до Верховного Суду не надходив.
Верховний Суд ухвалою від 28 березня 2023 року призначив касаційну скаргу до розгляду в порядку письмового провадження з 29 березня 2023 року.
ІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
11. Статтею 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII), який набрав чинності з 01 січня 2014 року, передбачено, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.