1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2023 року

м. Київ

справа № 154/3660/19

провадження № 51-3575км22

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

захисника ОСОБА_6,

розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу захисника засудженого ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_6 на вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 6 січня 2022 року та ухвалу Волинського апеляційного суду від 7 вересня 2022 року в кримінальному провадженні,внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019030060000516, щодо

ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Потсдам Республіки Німеччини, жителя АДРЕСА_1,

засудженого за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскаржених судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій і встановлені ними обставини

За вироком Луцького міськрайонного суду Волинської області від 6 січня 2022 року ОСОБА_7 засуджено за ч. 1 ст. 115 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 12 років.

Ухвалено стягнути з ОСОБА_7 на користь потерпілих: ОСОБА_8 на відшкодування матеріальної шкоди 71 935 грн та моральної шкоди 300 000 грн; ОСОБА_9 на відшкодування моральної шкоди 250 000 грн.

У цьому кримінальному провадженні вирішено питання речових доказів і процесуальних витрат.

За вироком суду ОСОБА_7 визнано винуватим у тому, що він 31 липня 2019 року близько 17:00, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння на території ферми, розташованої на АДРЕСА_2, під час конфлікту на ґрунті неприязних відносин, діючи умисно, бажаючи настання смерті, завдав ОСОБА_10 не менше п`яти ударів у голову, по спині і ногах дерев`яним козлом для розпилювання колод, спричинивши потерпілому тілесні ушкодження у вигляді двох забійних ран тім`яно-потиличної ділянки голови справа, гематоми лівого ока, синців поперекової ділянки зліва та в середній третині лівого стегна, множинні осадження, царапини та мілкокрапкові кроволиви обличчя зліва, рук, спини, які були небезпечними для життя останнього в момент їх спричинення та призвели до масивної крововтрати і його смерті.

Волинський апеляційний суд ухвалою від 7 вересня 2022 року вказаний вирок місцевого суду стосовно ОСОБА_7 залишив без змін.

Вимоги касаційних скарг та узагальнені доводи осіб, які їх подали

У касаційній скарзі захисник просить скасувати судові рішення стосовно ОСОБА_7 та призначити новий розгляд у суді першої інстанції у зв`язку з порушенням норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильної кваліфікації його дій. На обґрунтування своїх вимог вказує на недоведеність винуватості ОСОБА_7 у вчиненні умисного вбивства потерпілого ОСОБА_10 . Вважає, що стороною обвинувачення не доведено наявності умислу на вчинення його підзахисним інкримінованого кримінального правопорушення. Стверджує, що місцевий суд безпідставно взяв до уваги показання свідка ОСОБА_11, який не був безпосереднім свідком вчиненого злочину. Вважає протокол огляду речей (планшета "Самсунг" моделі SM-T116) від 1 серпня 2019 року недопустимим доказом, оскільки ОСОБА_7 не надавав дозволу на доступ до інформації, яка містилася в планшеті, а доступ до цих відомостей мав надати суд. Також зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій ретельно не перевірили доводів щодо неправильної кваліфікації дій ОСОБА_7, не спростували їх, не навели переконливих і достатніх мотивів з цього питання.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні захисник засудженого ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_6 підтримав касаційну скаргу і просив її задовольнити. Прокурор заперечував проти задоволення касаційної скарги.

Мотиви Суду

Згідно зі ст. 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі-КПК) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Відповідно до ч. 1 ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни касаційним судом судового рішення є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Суд касаційної інстанції не перевіряє судові рішення на предмет неповноти судового розгляду, а також невідповідності висновків місцевого суду фактичним обставинам кримінального провадження, натомість при перегляді судових рішень виходить з фактичних обставин, установлених судами першої та апеляційної інстанцій.

Відповідно до ст. 370 КПК судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу.

Як убачається з матеріалів кримінального провадження, висновок місцевого суду, з яким погодився суд апеляційної інстанції, про доведеність винуватості ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК, зроблено з додержанням вимог ст. 23 КПК на підставі об`єктивного з`ясування всіх обставин, які підтверджено доказами, дослідженими та перевіреними під час судового розгляду й оціненими відповідно до вимог ст. 94 КПК.

Зокрема, такий висновок суд першої інстанції обґрунтував наданими в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_11, який працював на фермі різноробочим, про те, що в день убивства потерпілий ОСОБА_10 разом з ОСОБА_12 та ОСОБА_7 вживали на фермі спиртні напої. Перебуваючи на фермі за дверима підсобної кімнати, він почув крик потерпілого "ой". На той час ОСОБА_12 вже залишив компанію, а ОСОБА_7 та ОСОБА_10 залишалися у підсобній кімнаті вдвох. Потім він зайшов до цієї кімнати і побачив на підлозі багато крові та ОСОБА_10, який лежав там до дверей головою з якої текла кров. У цей час ОСОБА_7 вийшов на вулицю, де спілкувався з приводу здачі металобрухту. Коли останній виходив на вулицю на його руках була кров, у той час, як будь-які рани чи ушкодження на ньому були відсутні. У підсобне приміщення ніхто сторонній не заходив, оскільки він постійно був на фермі. Дерев`яний козлик для розпилювання колод був біля підсобного приміщення, а після того як він побачив кров його на тому місці не було. Він злякався та побіг до дороги, де зупинив поліцейський автомобіль, розповів все побачене особам, які знаходилися в ньому, і вони відвезли його додому, а потім приїхали за ним і забрали у відділ поліції.

Місцевий суд правильно оцінив показання свідків ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_13 та ОСОБА_14, які узгоджуються з показаннями свідка ОСОБА_11 та іншими доказами.

Крім того, винуватість ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого йому злочину також підтверджено: даними протоколу огляду місця події від 1 серпня 2019 року з фототаблицями і диском до нього; даними протоколу огляду трупа від 1 серпня 2019 року з фототаблицями; даними протоколу огляду речей від 1 серпня 2019 року, згідно якого оглянуто планшет марки "Самсунг" моделі ST-T116, добровільно наданий ОСОБА_7 ; даними протоколів пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 2 серпня 2019 року, відповідно до якого свідок ОСОБА_11 впізнав ОСОБА_7, який 31 липня 2019 року близько 17:00 у підсобному приміщенні на фермі в с. Суходоли розпивав спиртні напої разом з ОСОБА_10 ; даними протоколів пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 2 серпня та 8 серпня 2019 року; даними протоколу слідчого експерименту від 2 серпня 2019 року за участю свідка ОСОБА_11, згідно з якими він на місці розказав про події 31 липня 2019 року на фермі в АДРЕСА_2; даними протоколу слідчого експерименту від 17 листопада 2019 року та висновком експерта від 3 жовтня 2019 року № 29.

Також згідно з висновком експерта від 27 вересня 2019 року № 103 на тілі загиблого ОСОБА_10 виявлено забійні рани тім`яно-потиличної ділянки волосяної частини голови справа (дві), гематоми лівого ока, синці поперекової ділянки зліва та в середній третині лівого стегна (три), множинні осадження, царапини та мілкокрапкові крововиливи обличчя зліва, рук, спини. Тілесні ушкодження у вигляді двох забійних ран волосяної частини голови, синців поперекової ділянки зліва та середньої третини лівого стегна могли утворитися від ударної травмувальної дії тупого предмета продовгуватої форми з ребром. Усі тілесні ушкодження заподіянні прижиттєво. Смерть ОСОБА_10 наступила від масивної крововтрати внаслідок забійних ран волосяної частини голови і знаходиться в прямому причинному зв`язку з вищевказаними тілесними ушкодженнями.


................
Перейти до повного тексту