1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2023 року

м. Київ

cправа № 911/196/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Студенець В.І. - головуючий, судді: Баранець О.М., Кібенко О.Р.

за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.

розглянувши матеріали касаційних скарг Громадської організації "Садівницький масив "Жайворонок" та Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ)

на рішення Господарського суду Київської області

(суддя - Бацуца В.М.)

від 01.06.2022

та постанову Північного апеляційного господарського суду

(головуючий суддя - Коротун О.М., судді: Майданевич А.Г., Алданова С.О.)

від 13.12.2022

у справі № 911/196/21

за позовом Громадської організації Садівницького товариства "Промінь"

до Громадської організації "Садівницький масив "Жайворонок", Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ)

про визнання недійсними рішень конференції громадської організації та скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу,

за участю представників учасників справи:

позивача - не з`явився;

відповідача 1 - Котелевець В.М., Тичинський О.М.;

відповідача 2 - не з`явився;

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог

1.1.Громадська організація Садівницьке товариство "Промінь" звернулась до Господарського суду Київської області із позовом до Громадської організації "Садівницький масив "Жайворонок", Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання недійсними рішень конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", які затвердженні протоколом конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 07.09.2019, та скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", проведеної державним реєстратором Головного територіального управління юстиції у Київській області на підставі протоколу конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 07.09.2019.

1.2. Позовні вимоги обґрунтовані позивачем тим, що рішення конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 07.09.2019, оформлені протоколом б/н від 07.09.2019 Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", були прийняті відповідачем-1 із порушенням положень чинного законодавства України, оскільки вказана конференція громадської організації була проведена за відсутності кворуму.

2. Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2.1. Рішенням Господарського суду Київської області від 01.06.2022 позов задоволено повністю. Суд визнав недійсними рішення конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", які затвердженні протоколом конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 07.09.2019. Скасував державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу Громадську організацію "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", проведену державним реєстратором Головного територіального управління юстиції у Київській області на підставі протоколу конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 07.09.2019.

2.2. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 13.12.2022 рішення Господарського суду Київської області від 01.06.2022 залишено без змін.

3. Короткий зміст вимог касаційних скарг та узагальнений виклад позиції інших учасників справи

3.1. Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Київської області від 01.06.2022 та постановою Північного апеляційного господарського суду від 13.12.2022, Громадська організація "Садівницький масив "Жайворонок" подала касаційну скаргу, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати, ухвалити нове, яким відмовити ОСОБА_1 в задоволенні його позову.

3.2. Підставою касаційного оскарження Громадська організація "Садівницький масив "Жайворонок" визначило пункт 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що судами попередніх інстанцій застосовано норми права без урахування висновків щодо їх застосування, викладених у постановах Верховного Суду від 02.05.2018 у справі №910/20357/16, від 15.08.2019 у справі №1340/4630/18, від 30.05.2018 у справі №916/978/17.

При цьому Громадська організація "Садівницький масив "Жайворонок" посилається на те, що суди попередніх інстанцій не встановили чи дійсно позивач є членом громадської організації відповідача; не встановили наявності корпоративних правовідносин; не встановили які саме права позивача були порушені. Також скаржник звертає увагу на те, що суди попередніх інстанцій надали переважне значення нормам Статуту, не застосувавши відповідні норми чинного законодавства.

Громадська організація "Садівницький масив "Жайворонок" посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм Господарського процесуального кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про громадські об`єднання", Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

3.3. Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Київської області від 01.06.2022 та постановою Північного апеляційного господарського суду від 13.12.2022, Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (м. Київ) подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати, ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ).

Підставою касаційного оскарження Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (м. Київ) визначило пункт 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що судом апеляційної інстанції застосовано норми права без урахування висновків щодо їх застосування, викладених у постанові Верховного Суду від 04.09.2018 у справі №904/5857/17. При цьому скаржник зазначає, що він є неналежним відповідачем в цій справі.

3.4. Від Громадської організації Садівницького товариства "Промінь" надійшло клопотання про розгляд касаційних скарг відповідачів без участі позивача.

У відзиві на касаційну скаргу Громадської організації "Садівницький масив "Жайворонок" Громадська організація "Садівницьке товариство "Промінь" просила відмовити в її задоволенні, а оскаржувані судові рішення залишити без змін. Позивач зазначає, що суди попередніх інстанцій всебічно і повно дослідили всі обставини справи, дали правильну правову оцінку всім зібраним у справі доказам.

У відзиві на касаційну скаргу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Громадська організація "Садівницьке товариство "Промінь" також просила відмовити в її задоволенні, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

4. Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій

Громадська організація "Садівницьке товариство "Промінь" станом на 07.09.2019 та станом на момент розгляду справи була та є членом Громадської організації "Садівницький масив "Жайворонок" (попереднє найменування - Громадська організація "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок").

07.09.2019 була проведена спірна конференція Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", на якій були присутні 65 осіб делегатів конференції (згідно з протоколом конференції громадської організації) і на якій було вирішено, крім іншого, затвердити нову мету діяльності організації, нове найменування - Громадська організація "Садівницький масив "Жайворонок", нову редакцію статуту Громадської організації "Садівницький масив "Жайворонок"; достроково припинити повноваження голови правління, членів правління та членів ревізійної комісії; обрати головою правління, який є одночасно членом правління - ОСОБА_11.; встановити кількісну чисельність правління - 11 осіб та обрати членом правління - заступником Голови ОСОБА_12., членом правління - заступником Голови ОСОБА_13., членом правління - секретарем правління ОСОБА_14, членом правління - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_15 ОСОБА_16.; встановити чисельність кандидатів в члени правління - 3 особи та обрати кандидатами в члени правління - ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 ; встановити кількісну чисельність ревізійної комісії - 2 особи та обрати членами ревізійної комісії - ОСОБА_17., ОСОБА_10, тощо, про що за наслідками проведення вказаної конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" було складено і підписано протокол б/н від 07.09.2019 конференції Ради садівницьких товариств масиву "Жайворонок".

01.10.2019 відповідним суб`єктом державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області на підставі поданих відповідачем-1 документів за наслідками прийнятих рішень конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 07.09.2019, оформлених протоколом б/н від 07.09.2019, було проведено державну реєстрацію змін до відомостей про Громадську організацію "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" та було проведено державну реєстрацію статуту Громадської організації "Садівницький масив "Жайворонок", затвердженого рішенням конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 07.09.2019, оформленим протоколом б/н від 07.09.2019, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань було внесено відповідний запис про державну реєстрацію № 13311050020000140 від 01.10.2019, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

5. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, якими керувався Суд

5.1. Відповідно до частини 1 статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

5.2. Предметом спору в цій справі є, зокрема, матеріально-правова вимога Громадської організації Садівницьке товариство "Промінь" до Громадської організації "Садівницький масив "Жайворонок" про визнання недійсними рішень конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", які затверджені протоколом конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 07.09.2019.

5.3. Задовольняючи позовні вимоги в цій частині, суди попередніх інстанцій виходили з такого.

Пунктами 5.9. - 5.12. Статуту Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", затвердженого рішенням конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 29.05.2010, передбачено, що садівницькі товариства реалізують своє право на голосування шляхом висунення своїх представників на Конференцію Масиву відповідно до внутрішніх Статутних документів членів Масиву. Для голосування на Конференції, представник члена Масиву повинен представити відповідно завірений печаткою члена Масиву, або нотаріально Протокол про надання йому повноважень по прийняттю рішень на Конференції з вказаним терміном дії таких повноважень. Кожен представник садівницького товариства має один голос.

Відповідно до пункту 5.10. Статуту загальна кількість голосів представників членів Масиву, які мають право брати участь в голосуванні визначається кількістю членів Масиву та кількісним складом садівників садівницьких товариств - членів Масиву. Кожне садівницьке товариство - член Масиву - має право представництва, за нормою:

5.10.1. Двоє уповноважених представників, якщо кількість садівників в кількісному складі члена Масиву перевищує 25 осіб.

5.10.2. Троє уповноважених представників, якщо кількість садівників в кількісному складі члена Масиву перевищує 50 осіб.

5.10.3. Четверо уповноважених представників, якщо кількість садівників в кількісному складі члена Масиву перевищує 100 осіб.

5.10.4. Подальше перевищення кількості садівників в кількісному складі члена Масиву не дає право на збільшення повноважних голосів для голосування на Конференції Масиву.

Згідно з пунктом 5.11. Статуту Конференція Масиву визначається правомочною, якщо в ній беруть участь представники членів Масиву, що мають відповідно до Статуту Масиву більш як 50 відсотків голосів плюс 1 голос від загальної кількості голосів.

Рішення Конференції Масиву вважаються правочинними, якщо за них проголосували представники членів Масиву, які в сукупності володіють не менш як 50 відсотками голосів плюс 1 голос від загальної кількості голосів, зареєстрованих на Конференції (пункт 5.12. Статуту).

Згідно з положеннями статуту Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", затвердженого рішенням конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 29.05.2010, кількість садівницьких товариств, що входять до об`єднання - 68.

Суди попередніх інстанцій встановили, що відповідно до протоколу б/н від 07.09.2019 конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", та реєстру осіб, які приймали участь у конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", що містяться у матеріалах реєстраційної справи, на конференцію Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", що відбулась 07.09.2019, з`явились та зареєструвались 65 осіб делегатів садових товариств із 80 осіб обраних делегатів садових товариств.

При цьому, у протоколі № 3 від 07.09.2019 засідання тимчасової мандатної комісії РСТМ "Жайворонок" зазначено, що всього на масиві 68 садових товариств. У другому етапі Звітно-виборчої конференції бере участь тільки 33. Це на 25 відсотків менше, ніж взяли участь у першому етапі конференції. На другому етапі конференції ідентифікація делегатів здійснювалась за садовими книжками, мандатами та реєстром делегатів першого етапу конференції. Мандати делегатів першого етапу конференції реєструвались комісією шляхом накладання спеціально виготовленого штампа.

Згідно зі Ст. 5., п. 5.10. загальна кількість голосів на масиві складає 150. Відповідно до Ст. 5., п.5.11. Статуту РСТМ "Жайворонок" конференція вважається правомочною, якщо в залі знаходиться половина плюс один голос від загальної кількості голосів - тобто 76 делегатів.

Тимчасова мандатна комісія на першому етапі визнала конференцію правомочною.

Для участі у другому етапі конференції зареєструвалися 62 делегатів.

При кворумі 76 голосів та присутності 62 делегатів учасники конференції не можуть приймати правомочні рішення.

Відповідно до Реєстру делегатів, які брали участь у роботі Звітно-виборчої конференції РСТМ "Жайворонок", складеному і підписаному тимчасовою мандатною комісією РСТМ "Жайворонок", 07.09.2019 для участі у звітно-виборчій конференції РСТМ "Жайворонок" зареєструвалось 50 осіб - делегатів від садових товариств, а із Списку членів правління РСТМ "Жайворонок", які отримали мандати поза квотою, визначеною у ст. 5, п. 5.10. Статуту РСТМ "Жайворонок" складеному і підписаному тимчасовою мандатною комісією РСТМ "Жайворонок", 07.09.2019 для участі у звітно-виборчій конференції РСТМ "Жайворонок" зареєструвалось 10 осіб - членів правління РСТМ "Жайворонок", а із Списку членів ревізійної та тимчасової мандатної комісій РСТМ "Жайворонок", які отримали мандати поза квотою, визначеною у ст. 5, п. 5.10. Статуту РСТМ "Жайворонок" складеному і підписаному тимчасовою мандатною комісією РСТМ "Жайворонок", 07.09.2019 для участі у звітно-виборчій конференції РСТМ "Жайворонок" зареєструвалось 2 особи - членів ревізійної та тимчасової мандатної комісій РСТМ "Жайворонок", тобто загалом 07.09.2019 для участі у звітно-виборчій конференції РСТМ "Жайворонок" зареєструвалось 62 особи.

З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції погодився з висновком місцевого господарського суду, що конференція Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", що відбулась 07.09.2019, була проведена за відсутності кворуму, а тому рішення конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", які були прийняті на ній і оформлені протоколом б/н від 07.09.2019 конференції Ради садівницьких товариств масиву "Жайворонок", є неправомірними, а тому позовні вимоги позивача до відповідача-1 про визнання таких спірних рішень конференції громадської організації недійсними є законними і обґрунтованими, та такими, що правомірно задоволені судом першої інстанції.

5.3. Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанції, підставою касаційного оскарження Громадська організація "Садівницький масив "Жайворонок" визначила пункт 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки суд апеляційної інстанції не врахував висновки про застосування норм права, викладені зокрема в постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 916/978/17.

Так, у пунктах 5.4, 5.5, 5.8, 5.9, 5.14 згаданої постанови Велика Палата Верховного Суду зробила такі висновки.

Відповідно до статті 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

З огляду на положення статті 84 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), частини п`ятої статті 63, частин першої та третьої статті 167 ГК України, Закону України "Про господарські товариства", Закону України "Про акціонерні товариства", статей 1, 19 і частин першої, шостої статті 20 Закону України "Про фермерське господарство", статей 6, 8, 19 та 21 Закону України "Про кооперацію" корпоративні відносини виникають, зокрема, у господарських товариствах, виробничих кооперативах, фермерських господарствах, приватних підприємствах, заснованих на власності двох або більше осіб.

Водночас за змістом статті 1 Закону України "Про громадські об`єднання" громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку (частина п`ята статті 1 Закону України "Про громадські об`єднання").

З огляду на наведені вище приписи законодавства та положення Статуту ГО відповідач не є господарським товариством у розумінні положень статті 79 ГК України, Закону України "Про господарські товариства", а тому правовідносини між членами громадської організації та самою організацією не мають характеру корпоративних та не підпадають під регулювання пункту 4 частини першої статті 12 ГПК України (в редакції, чинній на момент подання позовної заяви).

Отже, зважаючи на характер правовідносин у справі № 916/978/17, які не є корпоративними, Велика Палата Верховного Суду вважала, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкових висновків про необхідність розгляду цієї справи в порядку господарського судочинства, оскільки такий приватно-правовий спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

5.4. Разом з тим колегія суддів звертає увагу скаржника на те, що у постанові від 12.01.2021 у справі № 127/21764/17 Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, викладеного у постанові від 30.05.2018 у справі № 916/978/17, визначивши юрисдикцію господарського суду у справах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи.

5.5. При цьому в касаційній скарзі скаржник наводить аргументи про те, що спір у цій справі не є корпоративним, оскільки Громадська організація "Садівницький масив "Жайворонок" є неприбутковою організацією, не створена на власності засновників і не має на меті отримувати прибуток та не надає права її учасникам на частку майна організації. З огляду на викладене, скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій статті 1, пункту 6 статті 3 Закону України "Про громадські об`єднання", статті 84 Цивільного кодексу України та пункту 5 статті 63 Господарського кодексу України.

Наведені аргументи скаржника колегією суддів відхиляються з огляду на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові 12.01.2021 у справі № 127/21764/17.

Так, при вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, необхідно виходити з визначень, наведених у статті 2 та частині першій статті 3 Господарського кодексу України, відповідно до яких як господарську діяльність розуміють діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямовану на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Стаття 20 Господарського процесуального кодексу України визначає коло справ, які підлягають розгляду в господарському суді, зокрема й справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

За статтею 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована в установленому законом порядку.

За приписами статті 81 Цивільного кодекс України юридична особа може бути створена шляхом об`єднання осіб та (або) майна. Юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.

З огляду на положення статті 85 Цивільного кодексу України, непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Особливості правового статусу окремих видів непідприємницьких товариств встановлюються законом.

Разом з тим відповідно до вимог статті 86 Цивільного кодексу України такі товариства можуть поряд зі своєю основною діяльністю здійснювати і підприємницьку діяльність, якщо інше не встановлене законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню.

Юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону (частина перша статті 92 Цивільного кодексу України).

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань визначається Законом України "Про громадські об`єднання" № 4572-VI, який набрав чинності з 01 січня 2013 року і спрямований на приведення аспектів створення і діяльності громадських організацій до вимог європейських стандартів.

Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку (частина п`ята статті 1 Закону № 4572-VI).

Згідно зі статтею 2 Закону № 4572-VI чинність цього Закону поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань в Україні.

У статті 3 Закону № 4572-VI передбачені принципи утворення і діяльності громадського об`єднання.

Одним із таких принципів є відсутність майнового інтересу, який передбачає, що члени (учасники) громадського об`єднання не мають права на частку майна громадського об`єднання та не відповідають за його зобов`язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об`єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об`єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи) (частина шоста статті 3 Закону № 4572-VI).

Громадське об`єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, діє на підставі статуту громадського об`єднання, який повинен, зокрема, містити відомості про порядок створення, діяльності та припинення діяльності відокремлених підрозділів громадського об`єднання, порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об`єднання та розгляду скарг.

Статут громадського об`єднання - це установчий документ, що використовується для створення та провадження діяльності, містить правила, що регулюють права та обов`язки членів, визначає порядок управління та здійснення діяльності громадського об`єднання.

Суди попередніх інстанцій встановили, що згідно з пунктами 1.1. - 1.3. статуту Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок", затвердженого рішенням конференції Громадської організації "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" від 29.05.2010, повне найменування Масиву - "Рада садівницьких товариств масиву "Жайворонок" створена добровільним об`єднанням садівницьких товариств - об`єднань громадян - далі членів Масиву, що розташовані на земельній ділянці села Галинка Качалівської сільської Ради Бородянського району Київської області відповідно до Закону України "Про об`єднання громадян" для захисту прав та законних інтересів садівників - членів садівницьких товариств - щодо організації та облаштування земельних ділянок членів садівницьких товариств та прилеглої території.


................
Перейти до повного тексту