ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2023 року
м. Київ
справа №640/28815/21
адміністративне провадження № К/990/29447/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Рибачука А.І.,
суддів: Мороз Л.Л., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 640/28815/21
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2022, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кузьменка В.В.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. 11.10.2021 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в переведенні його на державну (основну) пенсію по інвалідності відповідно до частини третьої статті 59 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII) згідно з висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 25.04.2019 №1-р (П)/2019 у справі №3-14/20П (402/19,1737/19), а також у її перерахунку;
зобов`язати ГУ ПФУ провести позивачу з 25.04.2019 перерахунок та обчислення державної (основної) пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року (5 х 4 173,00 = 20 865,00) у відповідності до положень частини третьої статті 59 Закону № 796-XII згідно із висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 25.04.2019 №1-р (ІІ)/2019 у справі №3-14/2011 (402/19,1737/19);
зобов`язати ГУ ПФУ провести донарахування і виплату раніше недоплаченої позивачу як інваліду війни державної основної пенсії по інвалідності у відповідності до вимог частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, починаючи з 26.04.2019, та перевести його на державну пенсію згідно із вимогами частини третьої статті 59 Закону № 796-XII.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що відповідач виплачує йому пенсію у меншому розмірі ніж це передбачено Конституцією України, Законом № 796-XII та Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), оскільки після прийняття Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 у нього виникло право на отримання пенсії обчисленої, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року згідно із вимогами частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, у зв`язку із чим ГУ ПФУ було зобов`язано автоматично здійснити перерахунок та виплату належних йому коштів як особі з інвалідністю ІІІ групи, яка настала внаслідок війни.
2. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 02.02.2022 частково задовольнив позовні вимоги:
визнав протиправною відмову ГУ ПФУ в переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 796-XI та в перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII;
зобов`язав ГУ ПФУ перевести ОСОБА_1 з 20.07.2021 за його заявою на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 796-XII;
зобов`язав ГУ ПФУ провести ОСОБА_1 з 20.07.2021 перерахунок та обчислення пенсії по інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII та здійснити виплату перерахованої ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 20.07.2021, з урахуванням раніше виплачених сум;
в іншій частині позовних вимог - відмовив.
3. Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 30.09.2022 скасував рішення суду першої інстанції, ухвалив нове - про відмову у задоволенні позовних вимог.
4. 27.10.2022 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2022, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 - залишити в силі.
5. Верховний Суд ухвалою від 07.11.2022 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою з підстав, визначених пунктами 3 та 4 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. У справі, яка розглядаються суди встановили, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ як особа з інвалідністю ІІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі - Чорнобильська АЕС, ЧАЕС) під час проходження служби, віднесена до І категорії.
Згідно із довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 21.12.2004 серії КИ-1 №004689 ОСОБА_1 при первинному огляді з 20.12.2004 довічно встановлена ІІІ група інвалідності; причина інвалідності - захворювання, ТАК, отримано при виконанні службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач має статус особи з інвалідністю ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Відповідно до маршрутного листа Головного управління МВС України в Київській області від 22.12.2004 №20/С-253 ОСОБА_1 при участі в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС знаходився в зоні відчуження: з 27.12.1986 по 31.12.1986 (5 днів), місце несення служби Чорнобиль, номер наказу 025-87; з 01.01.1987 по 08.01.1987 (8 днів), місце несення служби Чорнобиль, номер наказу 025-87; з 09.01.1987 по 19.01.1987 (11 днів), місце несення служби Прип`ять, номер наказу 025-87; з 20.01.1987 по 30.01.1987 (11 днів), місце несення служби с. Луб`янка, номер наказу 025-87; отримав дозу радіоактивного опромінювання 1,17 Бар.
20.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив, зокрема, з 25.04.2019 перевести та провести розрахунок та обчислення державної (основної) пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року (5 х 4 173,00 = 20 865,00) відповідно до положень частини третьої статті 59 Закону № 796-XII згідно із висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2011 (402/19,1737/19).
До заяви додано такі документи: копію паспорта, копію довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, копію посвідчення інваліда війни ІІІ групи, копію довідки медико-соціальної експертної комісії від 24.01.2018 серії КМ №004689, копію наказу Головного управління МВС в Київській області від 12.04.1996 №37.
За наслідками розгляду заяви відповідач листом від 18.08.2021№21755-21214/С-02/8-2600/21 повідомив позивача, що згідно із статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; згідно із статтею 59 Закону № 796-XII пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону; військовослужбовцям пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва при виконанні обов`язків військової служби або відповідно до статті 54 Закону № 796-XII.
Відповідач у цьому листі також зазначив, що для перевірки доцільності призначення пенсії відповідно до Закону № 796-XII позивачу необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування громадян.
ОСОБА_1, вважаючи таку відмову у переведенні його на пенсію відповідно до положень частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив із протиправності відмови відповідача в переведенні позивача за його заявою від 20.07.2021 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 796-XII та в перерахунку його пенсії.
8. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив із помилковості висновків суду першої інстанцій про наявність підстав для переведення позивача на інший вид пенсії та її перерахунку. Судом зазначено, що ГУ ПФУ не відмовляло позивачу у переведенні його на пенсію відповідно до Закону № 796-XII, а лише роз`яснило відповідний алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, зокрема те, що позивачу слід звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування громадян із заявою встановленого зразка та необхідними документами.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
9. Касаційна скарга позивача мотивована тим, що судом апеляційної неправильно застосовано положення частини третьої статті 59 Закону № 796-XII у відносинах пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ та Законом № 796-XII, та посиланням на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування цих положень законодавства у подібних правовідносинах.
Окрім того, скаржник посилається на те, що в порушення норм процесуального права суд апеляційної інстанції не дослідив зібрані у справі докази.
10. У відзиві на касаційну скаргу позивача ГУ ПФУ просить залишити останню без задоволення, а оскаржувану ОСОБА_1 постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Верховний Суд, враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм права в межах доводів та вимог касаційної скарги, у відповідності до частини першої статті 341 КАС України, виходить з наступного.
12. Закон № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
13. Відповідно до статті 11 Закону № 2262-ХІІ умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.
14. Статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей надано право вибору пенсії у разі одночасного існування у таких осіб права на різні державні пенсії.
15. Закон № 796-XII визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
16. Згідно із статтею 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
17. Відповідно до статті 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі, проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
18. Згідно з приміткою до військовослужбовців за цим Законом належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
19. Частиною першою статті 54 Закону № 796-XII встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
20. Статтею 59 Закону № 796-XII унормовані пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно до якої пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.