ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2023 року
м. Київ
справа №320/6238/20
адміністративне провадження № К/990/289/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Губської О. А.,
суддів: Білак М.В., Жука А.В.,
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправним та скасування постанови, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2022 року, постановлену у складі колегії суддів: Грибан І.О. (доповідач), Ключковича В.Ю., Парінова А.Б.,
І. Установлені судами фактичні обставини справи, короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанції
1. ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1, позивач) звернулася до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправним та скасування постанови Київського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно - господарських санкцій від 02.06.2020 № 205649.
2. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2022 року позов задоволено.
3. Відповідач подав апеляційну скаргу на вказане рішення суду першої інстанції.
4. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року апеляційну скаргу було залишено без руху та запропоновано усунути вказані в ухвалі недоліки апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії ухвали шляхом подання суду апеляційної інстанції:
- оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 1,20 грн.
- заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження з зазначенням поважних причин для такого поновлення та наданням доказів на підтверження вказаних у заяві обставин.
5. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2022 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2022 року.
5.1. Так, судом апеляційної інстанції зазначено, що відповідно до довідки Шостого апеляційного адміністративного суду про доставку електронного листа, документ в електронному вигляді "ст. 298 Ухвала про залишення апеляційної скарги без руху" від 05 грудня 2022 року по справі № 320/6238/20 було надіслано одержувачу - Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), в його електронний кабінет та доставлено вказаний документ до електронного кабінету 05 грудня 2022 року о 19:33. Таким чином, останній день строку на усунення недоліків - 16 грудня 2022 року. Водночас, станом на дату винесення даної ухвали зазначені в ухвалі суду від 05 грудня 2022 року недоліки апеляційної скарги апелянтом не усунуто, зокрема, заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження з зазначенням поважних причин для такого поновлення та наданням доказів на підтверження вказаних у заяві обставин, апелянтом суду не надано.
ІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
6. Відповідач, вважаючи судове рішення суду апеляційної інстанції ухваленим із порушенням норм процесуального права, подав касаційну скаргу.
7. У касаційній скарзі просить скасувати оскаржуване судове рішення та направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
8. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що рішення суду першої інстанції прийнято 15 серпня 2022 року, проте вказане рішення не надходило на адресу Укртрансбезпеки.
8.1. Крім того, скаржник зазначає, що ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року, в порушення вимог статті 251 КАС України, не було направлено на адресу Укртрансбезпеки засобами поштового зв`язку. Про існування вказаної ухвали відповідачу стало відомо із Єдиного державного реєстру судових рішень. Ухвала оприлюднена 07 грудня 2022 року. На виконання вимог ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року, 21 грудня 2022 року Укртрансбезпекою було направлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2022 року у справі № 320/6238/20 через Єдину судову систему інформаційно-телекомунікаційної системи, зокрема підсистему "Електронний суд".
8.2. Також відповідач посилається на те, що відповідно до підпункту 15.1 пункту 15 частини першої розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі. Положеннями підпункту 15.15 цього пункту встановлено, що суд вручає судові рішення в паперовій формі. Таким чином, скаржник звертає увагу, що надсилання копії ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2022 відбулося не у спосіб, встановлений процесуальним законодавством. Крім того, відповідач, як суб`єкт владних повноважень вимоги щодо надіслання на його електронну адресу копій рішень суду не заявляв.
8.2.1. При цьому, скаржник посилається на правову позицію щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладену у висновках Верховного Суду, що містяться в постановах від 31.10.2019 у справі № 760/22516/18 та від 28.10.2020 у справі № 826/10044/18, від 28.01.2021 у справі № 260/1888/20.
8.2.2. Таким чином, на думку скаржника, той факт, що ухвала Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2022 не надходила на адресу Укртрансбезпеки в паперовій формі, є поважною причиною для поновлення процесуального строку.
8.3. Крім того, відповідач зазначає, що саме по собі направлення процесуального документа до електронного кабінету, без можливості перевірити дату та час ознайомлення з відповідним документом не свідчить про дійсне отримання стороною у справі такого документа у дату такого направлення. Скаржник звертає увагу, що наразі вказана електронна система не містить будь-яких відміток про перегляд документів, що надходять, а наявна лише інформація про опублікування документа в системі. Вказане, за своєю суттю є аналогом опублікування рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень, а тому доцільно вказати про наявну сталу судову практику, згідно якої копії рішень судів доводяться до відома учасників справи шляхом надсилання паперових копій, а підтвердженням вручення є докази поштових відправлень із інформацією про отримання.
8.4. Також відповідач посилається на те, що запровадження воєнного стану на території України є свідчить про наявність поважної причини для поновлення процесуальних строків. Електронний суд з 23.02.2022 працював з перебоями - документи в системі не відображались. Проте, судом апеляційної інстанції не взято до уваги будь-які із доводів щодо складної організації виконання функцій держави в умовах воєнного стану та постійної небезпеки для життя та здоров`я працівників. Вказане, на переконання заявника свідчить про формальний підхід до розгляду поданих стороною документів та доводів, та має наслідком обмеження доступу до правосуддя. Скаржник наголосив, що в умовах воєнного стану, дотримання процесуальних строків, зокрема, на подачу апеляційних скарг у загальний строк визначених статтею 295 КАС України та вчасне виконання вимог ухвал суду є об`єктивно неможливим.
9. Позивач своїм правом подати відзив на касаційну скаргу не скористалася, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду справи.
ІІІ. Джерела права й акти їх застосування
10. Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Цим конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 КАС України.
11. Право на апеляційне оскарження закріплено також у статті 293 КАС України і реалізується у спосіб подання в установленому порядку апеляційної скарги, форма та зміст якої також визначається процесуальним законом.
12. Вимоги до форми та змісту апеляційної скарги встановлено статтею 296 КАС України, строки подання скарги - статтею 295 цього Кодексу.
13. Згідно зі статтею 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
14. Відповідно до частини другої статті 198 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
15. Апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку (частина третя статті 298 КАС України).
16. Положеннями статті 169 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання встановлених вимог, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, встановлюється спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
17. Питання про залишення апеляційної скарги без руху суддя-доповідач вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги. Питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків (частина п`ята статті 298 КАС України).
18. Якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі (пункт 4 частини першої статті 299 КАС України).
ІV. Оцінка Верховного Суду
19. Вирішуючи питання про обґрунтованість касаційної скарги, суд касаційної інстанції виходить з такого.
20. Процесуальне законодавство встановлює певний порядок дій суду при виявленні недоліків, зокрема, апеляційної скарги. Як у випадку невиконання вимог статті 296 КАС України щодо форми та змісту скарги, так і вимог щодо дотримання строку апеляційного оскарження, зокрема, відсутності відповідного клопотання чи визнання вказаних у ньому підстав неповажними, - апеляційна скарга залишається без руху.
21. При цьому, неусунення недоліків, пов`язаних із недотриманням вимог щодо дотримання строку звернення з апеляційною скаргою має наслідком відмову у відкритті апеляційного провадження.
22. Право на оскарження судового рішення обмежене встановленим у законі строком на апеляційне оскарження, покликаним на дотримання принципу принципу правової визначеності як одного з елементів верховенства права, та має дисциплінувати суб`єктів адміністративного судочинства.
23. Процесуальні строки роблять процес динамічним і прогнозованим. Без наявності строків на ту чи іншу процесуальну дію або без їх дотримання в адміністративному судочинстві виникнуть порушення прав сторін - учасників адміністративного процесу. Недотримання встановлених законом строків зумовлює чітко визначені юридичні наслідки.
24. Так, Державна служба України з безпеки на транспорті у своїй касаційній скарзі зазначає, що ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2022, в порушення вимог статті 251 КАС України, не було направлено на адресу Укртрансбезпеки засобами поштового зв`язку. Про існування вказаної ухвали відповідачу стало відомо із Єдиного державного реєстру судових рішень. Ухвала оприлюднена 07.12.2022.