ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2023 року
м. Київ
справа № 640/19240/21
адміністративне провадження № К/990/34312/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Соколова В.М.,
суддів: Загороднюка А.Г., Єресько Л.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 640/19240/21
за позовом ОСОБА_1 до Командування Сил логістики Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 про визнання протиправним і скасування наказу, поновлення на посаді, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 вересня 2022 року (суддя Вєкуа Н.Г.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року (головуючий суддя - Глущенко Я.Б., судді: Горяйнов А.М., Пилипенко О.Є.),
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У липні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивачка) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Командування Сил логістики Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування пункту 33 наказу Командувача Сил логістики Збройних Сил України (по особовому складу) від 09 червня 2021 року №79 про увільнення ОСОБА_1 від займаної посади та зарахування у розпорядження Командувача Сил логістики Збройних Сил України з часу його видання та поновлення на посаді.
2. В обґрунтування позову зазначалося, що пункт 33 наказу Командувача Сил логістики Збройних Сил України (по особовому складу) від 09 червня 2021 року № 79 є незаконним та таким, що винесений із порушенням норм чинного законодавства. Позивачка вказувала, що відповідач у спірному наказі безпідставно застосував підпункт 16 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, оскільки цей пункт стосується військовослужбовців, які не обіймають посади.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 грудня 2021 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2022 року, у задоволенні позову відмовлено.
4. 28 січня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду першої інстанції із заявою про перегляд рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 грудня 2021 року за нововиявленими обставинами, в якій просила скасувати вказане судове рішення та залишити позов без розгляду.
5. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 вересня 2022 року, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року, в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами відмовлено.
6. Зазначені рішення суди попередніх інстанцій мотивували тим, що Рішення суддів попередніх інстанцій мотивовані тим, що наведені заявником обставини не є нововиявленими у розумінні пункту 1 частини другої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та не можуть бути підставами для перегляду судового рішення.
ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи
7. 06 грудня 2022 року на адресу Верховного Суду надійшла касаційна ОСОБА_1, у якій скаржник просить скасувати ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 вересня 2022 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року, ухвалити нове рішення, яким задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
8. Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги ОСОБА_1 зазначає, що нововиявленими обставинами, які існували на час прийняття судових рішень, але не були відомі їй та суду, є: відомості щодо Військової частини НОМЕР_1 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, підтверджені Витягом № МОУ 0091 (додано до заяви про перегляд рішення суду); відомості у повідомленні Командування Сил логістики Збройних Сил України від 31 січня 2022 року № 370/674 (додано до заяви про відвід судді Вєкуа Н.Г.). На думку позивачки, зазначеними документальними доказами підтверджується матеріально-правовий факт, що має істотне значення для правильного вирішення спору, і який міг вплинути на висновки суду при ухваленні судового рішення. Зокрема, скаржник уважає, що вказаними документами підтверджується те, що Командування Сил логістики Збройних Сил України як відокремлений підрозділ юридичної особи - Міністерства оборони України не є належним відповідачем у справі, однак представники відповідача у справі приховали від суду та учасників справи відомості щодо дійсного правового статусу суб`єкта та організаційно-правову форму Військової частини НОМЕР_1 .
9. Також заявник касаційної скарги вказує, представництво інтересів відповідача у справі здійснювалося неналежними представниками, адже матеріали справи містять лише документи щодо організації самопредставництва Військової частини НОМЕР_1 у судах на підставі наказів посадових осіб, які не уповноважені юридичною особою на їх вчинення. Окрім того, Положення про Командування Сил логістики Збройних Сил України затверджено неналежною особою та не містить повноважень керівника на організацію самопредставництва Військової частини НОМЕР_2 судах.
10. Додатково зазначено, що суди попередніх інстанцій безпідставно відхилили заяву про відвід судді Вєкуа Н.Г., оскільки, як уважає ОСОБА_1, суддя навмисно не зазначила мотивів відхилення її аргументів щодо суті спору, навмисно проігнорувала вимоги законодавства, що підтверджує її пряму заінтересованість в результаті розгляду справи. При цьому, факт звернення ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя зі скаргою щодо дисциплінарного проступку судді ОСОБА_3 також негативно вплинув на об`єктивність цієї судді під час розгляду заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
11. Ухвалою від 13 грудня 2022 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
12. 03 січня 2023 року до суду касаційної інстанції надійшов відзив представника Командування Сил логістики Збройних Сил України на касаційну скаргу, в якому останній просить залишити скаргу ОСОБА_1 без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
13. За позицією представника відповідача, Командувач Сил логістики Збройних Сил України наділений адміністративною компетенцією (публічними повноваженнями), які він набуває і здійснює у порядку, передбаченому нормами адміністративного права. Представники відповідача надали необхідні документи на підтвердження повноважень з представництва його інтересів, а саме діяти від імені відповідача без додаткового уповноваження.
14. 04 січня 2023 року від позивачки надійшла відповідь на відзив представника Командування Сил логістики Збройних Сил України, у якій вона акцентувала увагу Суду на тому, що Військова частина НОМЕР_1 є відокремленим підрозділом Міністерства оборони України, а тому саме останнє суб`єктом владних повноважень.
15. Ухвалою від 20 березня 2023 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами на підставі пункту 3 частини першої статті 345 КАС України.
IV. Нормативне регулювання й оцінка Верховного Суду
16. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
17. З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом належить застосовувати правила статті 341 КАС України, відповідно до яких під час розгляду справи в касаційному порядку суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Одночасно, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
18. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 13 грудня 2022 року, касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів касаційної скарги про порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, що є підставою касаційного оскарження згідно з частиною четвертою статті 328 КАС України.
19. Надаючи правову оцінку висновкам судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
20. Завданням адміністративного судочинства у силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
21. Підстави перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами встановлені статтею 361 КАС України, згідно з частиною першою якої судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
22. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 361 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
23. Згідно з частиною четвертою статті 361 КАС України, не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами: 1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи; 2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.
24. За своїм змістом нововиявленими обставинами є фактичні дані, що в установленому порядку спростовують факти, які були покладені в основу судового рішення. До нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають істотне значення для правильного вирішення спору.
25. Істотними обставинами є фактичні дані (явища, події, факти або сукупність умов), що в установленому порядку спростовують факти, які були покладено в основу судового рішення. Тобто, це обставини, які впливають на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у судовому рішенні, що переглядається, обізнаність суду стосовно яких у розгляді справи забезпечила б прийняття цим судом іншого рішення.
26. Водночас, нововиявленими слід уважати обставини (як фактичного, так і правового характеру), які об`єктивно існували на момент вирішення адміністративної справи та не були відомі і не могли бути відомі на той час суду та особі, яка звертається із заявою про перегляд рішення.
27. Отже, умовами для перегляду рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами є істотність нововиявлених обставин для вирішення спору, існування їх на момент вирішення адміністративної справи та виявлення таких після прийняття рішення по суті спору.