ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2023 року
м. Київ
справа №826/6164/16
адміністративне провадження № К/9901/28280/18
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду в касаційній інстанції адміністративну справу № 826/6164/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олівія-Р" до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними рішення та дій щодо демонтажу нежитлового приміщення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Олівія-Р" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 (головуючий суддя Губська Л.В., судді: Вівдиченко Т.Р., Федотов І.В.),
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Олівія-Р" (надалі - Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також - Відповідач 1), Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також - Відповідач 2), в якому просить суд: визнати протиправним рішення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та дії Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо демонтажу (знесення) та здійснення демонтажу (знесення) нежитлового приміщення кафе, площею 62,1 кв. м., яке належить на праві власності Позивачу, згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 25769339 від 19.08.2014 та нежитлового приміщення кафе, площею 158,8 кв. м., яке належить на праві власності Позивачу, згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 25770736 від 19.08.2014, які розташовані за адресою: м. Київ, проспект Броварський, буд. 7-В.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним рішення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та дії Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо демонтажу (знесення) та здійснення демонтажу (знесення) нежитлового приміщення кафе, площею 62,1 кв. м., яке належить на праві власності Позивачу, згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 25769339 від 19.08.2014 та нежитлового приміщення кафе, площею 158,8 кв. м., яке належить на праві власності Позивачу, згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 25770736 від 19.08.2014, які розташовані за адресою: м. Київ, проспект Броварський, буд. 7-В.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2018 року апеляційні скарги Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - задоволено; постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2017 року - скасовано; ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Олівія-Р" - залишено без задоволення.
Судами встановлено, що 07.11.2014 Інспектором 1 категорії Головного управління контролю за благоустроєм міста Києва складено припис № 1416598, яким встановлено порушення Приватним підприємством "Олві" вимог п. 15.3.5 Правил благоустрою міста Києва, з урахуванням чого запропоновано надати проектно-дозвільну документацію на встановлену тимчасову споруду впродовж 7 днів, в разі відсутності проектно-дозвільної документації, тимчасову споруду демонтувати власними силами.
В обґрунтування порушеного права позивач посилається на те, що на Інтернет ресурсі офіційного сайту Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації та Комунального підприємства "Київблагоустрій" за адресою розділу "Про демонтажі ТС Інформація про проведення демонтажів незаконних МАФ та ТС" http://gukbm.kiev.ua/images/stories/2015/30.03.2016_1/Dniprovskiy.pdf, міститься інформація про Перелік тимчасових споруд Дніпровського району на демонтаж, в якому під пунктом 33 вказаний разом з фотографією об`єкт нежитлового приміщення кафе, площею 62,1 кв. м., що належить на праві власності Позивачу, згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 25769339 від 19.08.2014 та об`єкт нежитлового приміщення кафе, площею 158,8 кв.м, яке належить на праві власності позивачу, згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 25770736 від 19.08.2014, які розташовані за адресою: м. Київ, проспект Броварський, буд. 7-В.
При цьому позивач зазначає, що згідно вказаних вище свідоцтв про право власності на нерухоме майно та витягів з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, вказані нежитлові приміщення кафе є нерухомим майном, капітальним будівництвом, внаслідок чого не відносяться до малих архітектурних форм, з урахуванням чого дії та рішення Відповідачів щодо проведення демонтажу вказаних нежитлових приміщень є протиправними, адже для їх знесення має бути дотримано відповідну процедуру, передбачену Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Вважаючи оскаржувані дії щодо демонтажу (знесення) нежитлового приміщення кафе протиправними, Товариство з обмеженою відповідальністю "Олівія-Р" звернулося до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що припис №1416598 від 07.11.2014 винесений стосовно Приватного підприємства "Олві" за адресою Броварський проспект, 1, в той час як Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Олівія-Р" наполягає на тому (та не було спростовано відповідачами), що нежитлові приміщення, які зазначені в переліку (п. 33) під демонтаж (знесення), розташовані за адресою: м. Київ, проспект Броварський, буд. 7-В, є нерухомим майном та належать позивачу на праві власності. При цьому віднесення нежитлових приміщень кафе, які є нерухомим майном та є власністю позивача, яким присвоєно поштову адресу, на які зареєстровано право власності, які облаштовані фундаментом, до тимчасових споруд та МАФ прямо суперечить п.14.6. - 14.9. рішення Київської міської ради від 02.04.2015 № 317/1182 "Про забезпечення недопущення самочинного будівництва та самовільного зайняття земельних ділянок". Представником Відповідачів, в свою чергу, до матеріалів справи не надано доказів дотримання процедури демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, а саме, не надано доказів вручення припису позивачу, що позбавило останнього права на захист шляхом оскарження правомірності припису; не надано доказів прийняття уповноваженим органом в письмовому вигляді рішення про демонтаж елементів благоустрою позивача (в письмових запереченнях зазначено про прийняття рішення, однак до матеріалів справи такого рішення не надано).
Постановою суду апеляційної інстанції скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2017 року з тих підстав, що перевірка нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Київ, проспект Броварський, 7-В; 7-Г, взагалі не проводилась, приписи та будь-які рішення стосовно вказаних об`єктів нерухомості не приймались, споруда, про яку йдеться в позові, в Переліку на демонтаж, розташованому на офіційному сайті Департаменту, відсутня. Позивачем, в свою чергу, не доведено, а судом не встановлено, що рішення (доручення) Департаменту на демонтаж самовільно встановлених елементів благоустрою стосується, саме, нерухомого майна, про яке йдеться в позові, оскільки, будь-яких доказів щодо зміни адреси нерухомого майна, зазначеної в Приписі (Броварський проспект, 1), на адресу, вказану в позові (Броварський проспект, 7-В), а так само зміни власника з Приватного підприємства "Олві" на Товариство з обмеженою відповідальністю "Олівія-Р" суду не надано.
З рішенням суду апеляційної інстанції не погодився позивач та звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та залишити в силі судове рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що в приписі зазначена недостовірна інформація та фактичні обставини, що свідчать про те, що припис стосується саме нерухомого майна, яке належить позивачу, а не тій особі, яка вказана в приписі, і що майно, щодо якого по факту внесено припис та дано доручення на знесення є нерухомим майном, а також відсутність повноважень у відповідачів на знесення нерухомого майна та порушення порядку знесення саме нерухомого майна шляхом ініціювання процедури знесення його як тимчасової споруди та МАФ.
У поданому відзиві відповідач 1 просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, обґрунтовуючи відзив тим, що дії відповідачів були вчинені в порядку та у спосіб, встановлені Правилами благоустрою міста Києва.
Відповідач 2 правом подання письмових заперечень (відзиву) на касаційну скаргу не скористався.
Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з такого.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів (статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").
Рішенням Київської міської ради № 1051/1051 від 25.12.2008 затверджені Правила благоустрою міста Києва (далі також - Правила), відповідно до пункту 13.1.1 яких розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться, зокрема, відповідно до рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
04.09.2014 Київською міською радою було прийнято рішення № 62/62 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 24.02.2011 № 56/5443 "Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі в утриманні об`єктів благоустрою міста Києва та внесення змін до деяких рішень Київської міської ради" (далі також - Порядок), пунктом 3 якого доручено Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укладати договори щодо пайової участі в утриманні об`єкта благоустрою із суб`єктами господарювання відповідно до цього Порядку.
Згідно з пунктом 1.4 Порядку пайова участь (внесок) в утриманні об`єктів благоустрою залучається з метою надання власникам тимчасових споруд (далі також - ТС), засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власникам (користувачам) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства права реалізувати свій проект встановлення (розміщення) ТС, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства на території міста Києва.