1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


УХВАЛА

15 березня 2023 року

м. Київ

Справа № 910/13988/20

Провадження № 12-3гс23

Велика Палата Верховного Суду у складі

судді-доповідачаТкача І. В.,

суддів Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Мартєва С.Ю., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Чумаченко Т. А., Штелик С. П.,

перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи910/13988/20

за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Лубнифарм"

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2022 (головуючий суддя Сотніков С. В., судді Отрюх Б. В., Гарник Л. Л.)

та рішення Господарського суду міста Києва від 26.01.2022 (суддя Марченко О. В.)

за позовом Приватного акціонерного товариства "Фармацевтична фірма "Дарниця"

до Державної організації "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій" (яка є правонаступником Державного підприємства "Український інститут інтелектуальної власності"), Акціонерного товариства "Лубнифарм"

про визнання торговельної марки добре відомою, визнання свідоцтва України на знак для товарів і послуг недійсним, зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИЛА:

У вересні 2020 року ПрАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом, з урахуванням заяви про зміну предмета позову, до ДП "Український інститут інтелектуальної власності" (правонаступником якого є ДО "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій"), АТ "Лубнифарм", у якому просило:

- визнати позначення "Цитрамон" добре відомою торговельною маркою в Україні станом на 01.01.1997 для товарів 05 класу Міжнародної класифікації товарів і послуг для реєстрації знаків (далі - МКТП) "фармацевтичні препарати" на ім`я позивача;

- зобов`язати Укрпатент внести відомості про визнання позначення "Цитрамон" добре відомою торговельною маркою в Україні станом на 01.01.1997 для товарів

05 класу МКТП "фармацевтичні препарати" на ім`я позивача до переліку добре відомих в Україні торговельних марок, про що здійснити відповідну публікацію в офіційному електронному бюлетені;

- визнати недійсним повністю свідоцтво України № 24778 на знак для товарів і послуг "ЦИТРАМОН У", власником якого є АТ "Лубнифарм" (видане 15.02.2002 за заявкою від 24.02.1997);

- зобов`язати Укрпатент внести зміни до Державного реєстру свідоцтв України на торговельні марки щодо визнання недійсним свідоцтва України № 24778 на знак для товарів і послуг, про що здійснити відповідну публікацію в офіційному електронному бюлетені.

Позивач мотивував позов тим, що позначення "Цитрамон" є добре відомим в Україні станом на 01.01.1997 на ім`я позивача для товарів 05 класу МКТП "фармацевтичні препарати", оскільки відповідає низці факторів доброї відомості торговельних марок. За доводами позивача, права на добре відому торговельну марку діють з дати, станом на яку її визнано добре відомою, а власник таких прав може забороняти третім особам використовувати таку торговельну марку або схоже до ступеня сплутування з торговельною маркою позначення стосовно таких самих, споріднених і неспоріднених товарів і послуг.

Водночас належний АТ "Лубнифарм" знак для товарів і послуг "ЦИТРАМОН У" за свідоцтвом України № 24778 є схожим настільки, що його можна сплутати з добре відомою станом на 01.01.1997 торговельною маркою позивача для ідентичних товарів. Тобто спірне свідоцтво підлягає визнанню недійсним, оскільки торговельна марка відповідача-2 не відповідає умовам надання правової охорони з підстав, передбачених частиною третьою статті 6 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" (в редакції від 23.12.1993) (далі - Закон № 3689-XII).

АТ "Лубнифарм", заперечуючи проти позову, зокрема, посилалось на пропуск позивачем позовної давності щодо вимоги про визнання недійсним свідоцтва України № 24778 на торговельну марку "ЦИТРАМОН У".

Господарський суд міста Києва рішенням від 26.01.2022 позовні вимоги задовольнив повністю.

Мотивуючи рішення, суд першої інстанції послався на безперервне, інтенсивне та географічно обширне просування позивачем торговельної марки "Цитрамон". На підставі цього суд виснував, що станом на 01.01.1997 позначення "Цитрамон" стало добре відомим в Україні на ім`я позивача для товарів 05 класу МКТП "фармацевтичні препарати".

Торговельна марка "ЦИТРАМОН У", належна відповідачу-2 за свідоцтвом України № 24778, та добре відома на ім`я позивача торговельна марка "Цитрамон" є схожими настільки, що їх можна сплутати.

Суд відхилив клопотання відповідача-2 про застосування наслідків спливу позовної давності, оскільки право позивача на звернення до суду з такою вимогою виникає з моменту визнання судом торговельної марки добре відомою.

Північний апеляційний господарський суд постановою від 29.09.2022 вказане рішення Господарського суду міста Києва від 26.01.2022 залишив без змін.

Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції щодо тривалості, безперервності, інтенсивності та географічно обширного просування позивачем торговельної марки "Цитрамон". З огляду на це зазначив, що станом на 01.01.1997 позначення "Цитрамон" стало добре відомим в Україні на ім`я позивача.

Також суд апеляційної інстанції погодився з висновком Господарського суду міста Києвав частині визнання недійсним свідоцтва України № 24778 з огляду на те, що торгова марка "ЦИТРАМОН У" за свідоцтвом України № 24778 настільки схожа, що її можна сплутати з добре відомою торговельною маркою "Цитрамон".

Північний апеляційний господарський суд відхилив доводи відповідача-2 стосовно пропуску позовної давності, вказавши, що права на добре відому торгову марку були підтверджені судом лише із прийняттям рішення по суті цього спору та відповідно вважаються порушеними із заявленої в позові дати.

Не погодившись із рішенням Господарського суду міста Києва від 26.01.2022та постановою Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2022, АТ "Лубнифарм" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду ухвалою від 27.10.2022 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою АТ "Лубнифарм" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2022 та рішення Господарського суду міста Києва від 26.01.2022 у справі № 910/13988/20.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду ухвалою від 26.01.2023 передав справу № 910/13988/20 на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини п`ятої статті 302 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Мотивуючи підстави для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду зазначив таке.

Причиною виникнення спору зі справи стали питання щодо наявності чи відсутності підстав для: 1) визнання позначення "Цитрамон" добре відомою торговельною маркою в Україні станом на 01.01.1997 для товарів 05 МКТП "фармацевтичні препарати" стосовно позивача; 2) визнання недійсним повністю свідоцтва України № 24778 на знак для товарів і послуг "ЦИТРАМОН У", власником якого є АТ "Лубнифарм".

Відносини, які виникають у зв`язку з набуттям та здійсненням права власності на знаки для товарів і послуг, регулюються, зокрема, Законом 3689-XII.

Так, відповідно до частини третьої статті 5 цього Закону набуття права на торговельну марку, що має міжнародну реєстрацію або визнана добре відомою в Україні, не вимагає засвідчення свідоцтвом.

Згідно зі статтею 6 bis Паризької конвенції про охорону промислової власності від 20.03.1883 (яка набула чинності для України з 25.12.1991) країни Союзу зобов`язуються чи з ініціативи адміністрації, якщо це допускається законодавством даної країни, чи за клопотанням зацікавленої особи відхиляти або визнавати недійсною реєстрацію і забороняти застосування товарного знака, що становить відтворення, імітацію чи переклад іншого знака, здатні викликати змішування зі знаком, що за визначенням компетентного органу країни реєстрації чи країни застосування вже є у цій країні загальновідомим як знак особи, що користується привілеями цієї Конвенції, і використовується для ідентичних або подібних продуктів. Це положення поширюється і на ті випадки, коли істотна складова частина знака становить відтворення такого загальновідомого знака чи імітацію, здатну викликати змішування з ним.


................
Перейти до повного тексту