1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


У Х В А Л А

15 березня 2023 року

м. Київ

справа № 201/6544/20

провадження № 14-12зц23

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача - Штелик С. П.,

суддів: Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Мартєва С. Ю., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Ситнік О. М., Ткача І. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Чумаченко Т. А.,

перевіривши скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2, про перегляд ухвали Дніпровського апеляційного суду від 20 грудня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про припинення права власності на частку у спільному майні за вимогою інших співвласників та

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2020 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, у якому просила припинити право власності ОСОБА_1 на 1/6 частину домоволодіння на АДРЕСА_1, яке складається із житлового будинку (літ. "А-1") загальною площею 49,2 кв. м, житловою площею 26,9 кв. м, гаража (літ. "Б"), вбиральні (літ. "Г"), душу (літ. "Д"). Визнати за нею право власності на вказану частину домоволодіння, стягнути з неї на користь ОСОБА_1 184 011 грн, які внесені попередньо позивачкою на депозитний рахунок суду.

Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 06 жовтня 2022 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 20 грудня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено. Рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 06 жовтня 2022 року скасовано. Позовні вимоги задоволено. Припинено право власності ОСОБА_1 на 1/6 частину домоволодіння на АДРЕСА_1, яке складається із житлового будинку (літ. "А-1") загальною площею 49,2 кв. м, житловою площею 26,9 кв. м, гаража (літ. "Б"), вбиральні (літ. "Г"), душу (літ. "Д"). Стягнуто із ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості 1/6 частини домоволодіння в розмірі 184 011 грн, попередньо внесеної ОСОБА_3 на депозитний рахунок суду. Визнано за ОСОБА_3 право власності на 1/6 частину домоволодіння на АДРЕСА_1, яке складається із житлового будинку (літ. "А-1") загальною площею 49,2 кв. м, житловою площею 26,9 кв. м, гаража (літ. "Б"), вбиральні (літ. "Г"), душу (літ. "Д"). Вирішено питання про розподіл судових витрат.

У лютому 2023 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2, звернувся до Великої Палати Верховного Суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 20 грудня 2022 року та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Велика Палата Верховного Суду, проаналізувавши матеріали скарги, зазначає наступне.

Згідно пункту першого частини першої статті 389 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити у касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанову суду апеляційної інстанції, крім судових рішень, визначених у частині третій цієї статті.

За частиною другою статті 6 і частиною другою статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України та зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 36, пунктами 1, 5 частини другої статті 37 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції.

У складі Верховного Суду діють, зокрема, Касаційний цивільний суд і Велика Палата Верховного Суду.

У пункті 1 частини другої статті 45 цього Закону вказано, що Велика Палата Верховного Суду у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.

Судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд, що передбачено у статті 388 ЦПК України.

Порядок подання касаційної скарги врегульовано в ЦПК України. Зокрема, у частині першій статті 391 ЦПК України закріплено, що касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції, яким є Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду.


................
Перейти до повного тексту