ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2023 року
м. Київ
справа № 260/368/21
адміністративні провадження № К/9901/47540/21, № К/9901/48584/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Соколова В.М.,
суддів: Білак М.В., Загороднюка А.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 260/368/21
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Ужанський національний природний парк, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2, про визнання протиправними та скасування рішень, провадження у якій відкрито
за касаційними скаргами ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Коваленко Олександр Миколайович, та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 року (головуючий суддя Рейті С.І.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року (головуючий суддя -Матковська З.М., судді: Бруновська Н.В., Улицький В.З.),
УСТАНОВИВ:
1. У лютому 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (далі - Міндовкілля, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Ужанський національний природний парк, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ), у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої комісії Міндовкілля щодо проведення конкурсного відбору на посаду директора Ужанського національного природного парку, оголошеного наказом Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України № 172 від 02 жовтня 2020 року, в частині допуску ОСОБА_2 до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади директора Ужанського національного природного парку;
- визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої комісії Міндовкілля щодо проведення конкурсного відбору на посаду директора Ужанського національного природного парку від 22- 23 грудня 2020 року в частині визначення переможцем конкурсу на зайняття вакантної посади директора Ужанського національного природного парку ОСОБА_2 .
2. На обґрунтування заявлених позовних вимог зазначалося, що 02 жовтня 2020 року Міндовкілля видано наказ № 172 "Про проведення конкурсного відбору керівників установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України". Підставою проведення зазначеного конкурсного відбору визначено постанову Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 777 "Про проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки" (по тексту - Постанова № 777), яка, у свою чергу, прийнята на виконання підпункту "г" пункту 18 частини другої статті 5 Закону України "Про управління об`єктами державної власності". Водночас, позивач стверджує, що дія Постанови № 777 відповідно до частини другої статті 3 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" не поширюється на національні природні парки, які є науково-дослідними установами. Також позивач уважає, що допуск претендентів на участь у конкурсному відборі відбувся з порушенням вимог чинного законодавства, позаяк до участі у конкурсі було допущено особу, яка не відповідає кваліфікаційним вимогам щодо стажу керівної роботи, що, безумовно порушує його права, ураховуючи, що він також приймав участь у цьому конкурсі. За наведених обставин ОСОБА_1 уважає, що його позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування рішень про допуск ОСОБА_2 до участі в конкурсі та визнання його переможцем цього конкурсу підлягають задоволенню.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
3. Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
4. Визнано протиправним та скасовано рішення Постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міндовкілля, оформлене протоколом № 4 від 27 листопада 2020 року, частково - в частині допуску до участі в конкурсному відборі на посаду керівника Ужанського національного природного парку ОСОБА_2 .
5. Визнано протиправним та скасовано рішення Постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міндовкілля, оформлене протоколом № 6 від 23 грудня 2020 року, частково - в частині визначення переможцем конкурсного відбору керівника Ужанського національного природного парку ОСОБА_2 .
6. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Постановою № 777 було затверджено Порядок проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки (по тексту - Порядок). Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28 травня 2004 року № 97 затверджено Державний класифікатор України ДК 002:2004 "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" (далі - КОПФГ № 97)", згідно з пунктом 3.4.4 якого державна організація (установа, заклад) утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Своєю чергою, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Ужанський національний природний парк, на посаду якого проводився конкурсний відбір, за організаційно-природною формою віднесено до державних організацій (код 425 відповідно до пункту 4 КОПФГ № 97). Відповідно до статті 22 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання державного сектора економіки є суб`єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб`єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п`ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб`єктів. Отже, державна організація діє на основі відокремленої частини державної власності, а отже відноситься до суб`єктів господарювання державного сектору економіки та на неї розповсюджується дія Порядку.
7. Ураховуючи наведене суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки Ужанський національний природний парк відноситься до сфери управління Міндовкілля, то рішення про проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки та обрання переможця такого конкурсного відбору є його управлінською функцією та відноситься до компетенції органу владних повноважень. У зв`язку із цим суд констатував, що відповідачем спростовано твердження позивача стосовно неможливості застосування Порядку до конкурсів на посади директорів установ природно-заповідного фонду.
8. Досліджуючи питання правомірності рішення Міндовкілля щодо допуску ОСОБА_2 до участі у конкурсі в аспекті доводів позивача про невідповідність указаного кандидата кваліфікаційним вимогам у частині стажу керівної роботи, місцевий суд установив, що спірним є період роботи ОСОБА_2 співголовою Громадської організації "РахівЕкоТур" (по тексту - ГО "РахівЕкоТур").
9. Обґрунтовуючи правильність допуску комісією до участі у конкурсі ОСОБА_2 з огляду на наявність у останнього стажу роботи на керівних посадах, зокрема, співголовою ГО "РахівЕкоТур", відповідач посилається на норми наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28 липня 2010 року № 327, яким затверджено Класифікатор професій ДК 003:2010. Зокрема, відповідач зазначає, що за кодом 1143.4 Додатку А до Класифікатора зазначена професія "Вища посадова особа громадської організації". Суміжні професії з кодом 1142.1 включають розширений перелік вищих посадових осіб, які зокрема містять зазначення "Співголови".
10. Разом із тим, Закарпатський окружний адміністративний суд не погодився з такими доводами Міндовкілля з тих підстав, що додатком А до Класифікатора професій ДК 003:2010 передбачено професійну назву роботи "Вища посадова особа громадської організації (у галузі культури, освіти, благодійності, прав людини та ін.)" за кодом КП 1143.4, при цьому додатком В до Класифікатора професій ДК 003:2010, на який посилається відповідач, за кодом 1142.1 вказано професійну назву роботи "Вища посадова особа (голова, співголова, президент, віце-президент, генеральний секретар, секретар) професійної спілки". Окрім того, згідно Статуту ГО "РахівЕкоТур", затвердженого загальними зборами Рахівської районної громадської організації "РахівЕкоТур" від 19 червня 2017 року, організаційно-правова форма організації: громадська організація, а не професійна спілка, що не було взято відповідачем до уваги при вирішенні питання про відповідність ОСОБА_2 вимогам для участі у конкурсному відборі. Більше того, сама ГО "РахівЕкоТур" заперечує участь ОСОБА_2 у роботі на керівних посадах у цій організації, натомість підтверджує, що ОСОБА_2 у 2012- 2014 роках безоплатно, на громадських засадах, як волонтер сприяв збору наукової інформації під час реалізації проекту "Відкриті кордони для медведів між Українськими та Румунськими Карпатами".
11. На підставі вищезазначеного суд першої інстанції дійшов висновку про те, що ОСОБА_2 не відповідає установленим вимогам до кандидата для участі в конкурсному відборі на посаду директора Ужанського національного природного парку в частині відсутності стажу роботи на керівних посадах нижчого рівня не менше п`яти років, а отже, відповідач у відповідності до положень пункту 13 Порядку зобов`язаний був не допустити останнього до участі в конкурсі.
12. Тож за результатами вирішення даного спору Закарпатський окружний адміністративний суд констатував, що Міндовкілля усупереч Порядку допущено до участі в конкурсному відборі на посаду директора Ужанського національного природного парку особу, яка не відповідає встановленим вимогам до кандидата для участі у такому відборі та, відповідно, вимоги позову про визнання протиправним та скасування рішення відповідача у частині допуску ОСОБА_2 до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади директора Ужанського національного природного парку підлягають задоволенню. Як наслідок, оскільки ОСОБА_2 обраний переможцем з порушенням установлених вимог, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення про визначення останнього переможцем зазначеного конкурсного відбору.
13. Восьмий апеляційний адміністративний суд у повній мірі погодився з позицією суду першої інстанції та мотивами ухвалення оскаржуваного рішення, у зв`язку із чим залишив його без змін.
ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційних скарг та їхній рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи
14. 24 грудня 2021 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Коваленко О.М., у якій скаржник просить скасувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року, а справу направити на новий розгляд.
15. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій оскаржуються третьою особою з підстав, визначених пунктами 1, 4 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
16. На обґрунтування наявності підстави касаційного оскарження за пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України зазначено, що судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосовано норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 23 лютого 2021 року у справі № 826/12456/18.
17. Автор касаційної скарги вказує, що звертаючись до суду з даним позовом ОСОБА_1 не обґрунтував, яким чином рішення Постійно діючої комісії у частині допуску ОСОБА_2 до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади директора Ужанського національного природного парку порушую його права та законні інтереси. Скаржник наголошує, що позивач нарівні з іншими кандидатами після допуску до участі у конкурсі пройшов усі етапи конкурсного відбору, а відтак, сам по собі факт допуску ОСОБА_2 до участі в конкурсі жодним чином не вплинув на права та інтереси позивача на стадії вирішення питання про допуск кандидатів до участі в конкурсі. При цьому судами попередніх інстанцій не встановлено обставин, які перешкодили ОСОБА_1 в повному обсязі чи частково реалізувати своє право на участь у проведенні конкурсу на посаду директора Ужанського національного природного парку, наявність причино-наслідкового зв`язку між рішенням відповідача про допуск ОСОБА_2 до участі у конкурсі та наявністю порушеного права позивача, а відтак, не встановлено порушення його індивідуально виражених прав або інтересів. Той факт, що позивачем ставиться під сумнів відповідність стажу роботи ОСОБА_2 критеріям, визначеним умовами конкурсу, не може свідчити, що права позивача були порушені, або про те, що він та інші кандидати перебували у нерівному становищі під час проведення конкурсу. Таким чином, спірне рішення відповідача щодо допуску ОСОБА_2 до участі у конкурсі носить індивідуальний характер, стосується виключно ОСОБА_2 і Міндовкілля, та не має впливу на інтереси чи права інших осіб. Окрім того, визнання ОСОБА_2 переможцем конкурсу не порушує права позивача за зайняття конкурсної посади, оскільки матеріали справи не містять жодного доказу, що за умов недопуску ОСОБА_2 до участі у вказаному конкурсі саме ОСОБА_1 здобув би перемогу за наслідком проходження всіх етапів конкурсного відбору. Своєю чергою, відсутність порушеного права встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.
18. Обґрунтованість наведених доводів, на думку касатора, підтверджується позицією Верховного Суду у постанові від 23 лютого 2021 року у справі №826/12456/18, яка не була врахована судом апеляційної інстанції під час вирішення справи.
19. На обґрунтування наявності підстави касаційного оскарження за пунктом 4 частини четвертої статті 328 КАС України зазначено, що ОСОБА_2 не був повідомлений належним чином (у строки, передбачені частиною третьою статті 126 КАС України) про дату, час і місце розгляду справи, що унеможливило його явку до суду апеляційної інстанції та надання обґрунтованих пояснень з приводу поданої апеляційної скарги. Стверджує, що про призначення справи до апеляційного розгляду на 24 листопада 2021 року ОСОБА_2 дізнався 23 листопада 2021 року за допомогою телефонограми, у зв`язку із чим подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи через об`єктивну неможливість прибути наступного дня до м. Львова у судове засідання. Однак, у задоволенні клопотання ОСОБА_2 апеляційний суд відмовив, посилаючись на приписи частини другої статті 313 КАС України. Касатор уважає, що Восьмий апеляційний адміністративний суд не застосував норму процесуального закону, яка підлягала застосуванню у даному випадку, а саме частину першу статті 313 КАС України, адже апелянт ОСОБА_2 був повідомлений про розгляд справи не у спосіб, визначений КАС України, та з порушенням строків, а саме за день до судового засідання.
20. За таких мотивів заявник касаційної скарги уважає, що оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню на підставі пункту 3 частини третьої статті 353 КАС України.
21. Ухвалою Верховного Суду від 12 січня 2022 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Коваленко О.М.
22. 18 лютого 2022 року від ОСОБА_1 надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивач просить скаргу представника ОСОБА_2 залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
23. За позицією позивача, доводи про відсутність порушеного права позивача є безпідставними, оскільки допуск конкурсною комісією до участі в конкурсі, а також визнання конкурсною комісією переможцем конкурсу особи, яка не відповідає встановленим вимогам до кандидата для участі в такому конкурсі, безумовно порушує права позивача, який також приймав участь у цьому конкурсі, що, у свою чергу, свідчить про протиправність спірних рішень. Наголошує, що в спірних правовідносинах були порушені права ОСОБА_1 на законну рівну участь у конкурсному відборі і була надана перевага кандидату ОСОБА_2, який не відповідав вимогам до кандидата на заміщення вакантної посади директора Ужанського національного природного парку, у зв`язку із чим мав бути не допущений до конкурсного відбору Комісією. Також, на думку позивача, є необґрунтованими доводи скаржника про порушення права на участь у розгляді справи, позаяк останнім не наведено жодного порушення норм процесуального права, що могло б призвести до ухвалення незаконного рішення.
24. 31 грудня 2021 року до Суду надійшла касаційна скарга Міндовкілля, у якій скаржник просить скасувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року, ухваливши у справі нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
25. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій оскаржуються відповідачем з підстави, визначеної пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
26. Обґрунтовуючи наявність підстави касаційного оскарження скаржник вказує, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовано пункти 9, 13 Порядку, при висновок Верховного Суду щодо питання застосування зазначених норм права відсутній. Неправильне застосування судами пункту 9 Порядку скаржник убачає в тому, що згідно з указаною нормою для участі в конкурсному відборі претендент особисто подає та/або надсилає електронною поштою на адресу, зазначену в оголошенні про проведення відбору, копію трудової книжки або документів, що засвідчують досвід роботи. ОСОБА_2 надав до конкурсної комісії документи, які підтверджують його стаж на керівних посадах нижчого рівня більше п`яти років. Також зазначено, що відповідно до пункту 13 Порядку, претендент не допускається до участі в конкурсному відборі, якщо до закінчення встановленого строку приймання документів не усунуто: неподання ним одного із зазначених у пункті 9 цього Порядку документів; невідповідність встановленим вимогам до документів та конкурсних пропозицій. Разом з тим, ОСОБА_2 були надані усі документи, які містилися в оголошенні про проведення конкурсу та конкурсною комісією Міндовкілля було підтверджено їх відповідність встановленим вимогам. При цьому, вищезазначена норма, не встановлює обов`язку Міндовкілля не допускати осіб, які подали заяви про участь у конкурсному відборі. Зважаючи на це касатор уважає, що судами попередніх інстанцій було неправильно застосовано пункт 13 Порядку.
27. Додатково в касаційній скарзі Міндовкілля покликається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права - статей 90, 242, 246, 322 КАС України, оскільки в оскаржуваних судових рішеннях не надано оцінки кожному аргументу поданого Міндовкіллям та, як наслідок, прийнято необґрунтовані та незаконні рішення, зокрема, про: відсутність у ОСОБА_2 п`ятирічного стажу на керівних посадах нижчого рівня; невідповідність ОСОБА_2 вимогам до учасника конкурсу на посаду директора Ужанського національного природного парку; незаконність допуску ОСОБА_2 до участі у конкурсі.
28. Окрім того, скаржник вказав про необґрунтованість висновку Восьмого апеляційного адміністративного суду про те, що Міндовкіллям було порушено право ОСОБА_1 на законну рівну участь у конкурсному відборі, адже позивач був допущений до участі у конкурсному відборі на загальних засадах, а надання будь-яких переваг ОСОБА_2 не було встановлено судом. Також касатор наголосив, що вирішення судами попередніх інстанцій питання щодо правомірності допуску ОСОБА_2 до участі у конкурсному відборі на посаду директора Ужанського національного природного парку та визначення його переможцем є втручанням в дискреційні повноваження Міндовкілля.
29. Ухвалою Верховного Суду від 12 січня 2022 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Міндовкілля.
30. 18 лютого 2022 року від ОСОБА_1 надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивач просить скаргу Міндовкілля залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін, оскільки вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій на підставі повного та всебічного з`ясування обставин справи та дослідження доказів по справі підтверджено невідповідність ОСОБА_2, як кандидата на посаду директора Ужанського національного природного парку, кваліфікаційним вимогам у частині п`ятирічного стажу на керівних посадах нижчого рівня, а відтак, протиправність прийнятих Міндовкіллям спірних рішень.
31. Ухвалами від 20 вересня 2022 року Верховний Суд відмовив у задоволенні заяв ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Коваленко О.М., та Міндовкілля про зупинення дії рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року.
32. Ухвалою від 15 березня 2023 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
ІV. Установлені судами попередніх інстанцій обставини
33. Наказом Міндовкілля № 172 від 02 жовтня 2020 року, відповідно до Порядку № 777 та Положення про Міндовкілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, оголошено конкурс на зайняття вакантних посад керівників установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міндовкілля, в тому числі, директора Ужанського національного природного парку.
34. Пунктом 2 цього наказу постійно діючій комісії для проведення конкурсного відбору керівників державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України встановлено забезпечити:
1) Оприлюднення на офіційному веб-сайті Міндовкілля не пізніше ніж протягом 5 днів після затвердження вимог до претендентів оголошення про проведення конкурсного відбору керівників установ природно-заповідного фонду, зазначених у пункті 1 цього наказу;
2) Приймання заяв, поданих до них документів та пропозицій претендентів у строк, не менше 14 календарних днів, але не більше 30 календарних днів після дати оприлюднення оголошення;
3) проведення конкурсного відбору керівників установ природно-заповідного фонду, зазначених у пункті 1 цього наказу, у строк, що не перевищує 30 календарних днів з дати розгляду поданих претендентами документів та пропозицій.
35. 13 жовтня 2020 року на офіційному вебсайті (https://mepr.gov.ua/news/36058.html) Міндовкілля оприлюднено інформацію, що відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", Порядку № 777 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2019 року) та наказу Міндовкілля від 02 жовтня 2020 року № 172 "Про проведення конкурсного відбору керівників установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України", оголошено конкурсний відбір, зокрема, директора Ужанського національного природного парку із зазначенням переліку вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі керівників установ природно-заповідного фонду.
36. Зі змісту вказаного оголошення слідує, що заява про участь у конкурсному відборі подається на ім`я голови постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міндовкілля, заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олександра Краснолуцького.
37. Заява має містити відомості про претендента (ПІБ претендента - повністю, адреса для листування, контактний номер телефону, адреса електронної пошти, у разі її наявності).
Перелік документів, що подаються претендентом особисто та/або електронною поштою разом із заявою:
- належним чином завірена копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство;
- належним чином завірена копія трудової книжки або документів, що засвідчують досвід роботи (така інформація має містити точний період роботи; назви посад; обов`язки, які виконувались на зазначених посадах; кількість працівників, які перебували у підпорядкуванні);
- належним чином завірена копія документа про вищу освіту;
- біографічна довідка (резюме);
- конкурсна пропозиція;
- згода на обробку персональних даних pdf (13 кб);
- інші документи на власний розсуд претендента (у разі наявності).
38. Бажано долучити до зазначених документів довідку про відсутність (наявність) в особи судимості.
39. Відповідальність за недостовірність поданих документів несе претендент.
40. В оголошенні наведено вимоги до претендентів для участі у конкурсному відборі керівників установ природно-заповідного фонду, зокрема:
- вища екологічна, біологічна або географічна освіта другого рівня за ступенем магістра, стаж роботи на керівних посадах нижчого рівня - не менше 5 років;
- кандидат повинен знати (володіти): закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності установ природно-заповідного фонду (далі - ПЗФ); екологічне, податкове та трудове законодавств; профіль, спеціалізацію й особливості структури установи ПЗФ; перспективи, вітчизняні і світові тенденції розвитку сфери і установи ПЗФ; шляхи ефективного використання природних ресурсів установи ПЗФ, їх охорони та відтворення; кадрові ресурси установи ПЗФ; порядок розроблення і затвердження Проекту організації території установи ПЗФ та планово-звітної документації за окремими напрямками; методи господарювання та управління; порядок укладення і виконання господарських та фінансових договорів, колективних договорів та регулювання соціально-трудових відносин; вітчизняні і зарубіжні досягнення науки та технології у галузі природно-заповідної справи; основи економіки, менеджменту, маркетингу, організацію праці та управління; етику ділового спілкування та ведення переговорів;
- кандидат повинен вільно володіти українською мовою.
41. Бажані вимоги:
- досвід роботи в установах природно-заповідного фонду, інших установах та організаціях у сфері охорони навколишнього природного середовища та/або наукових установах, що займаються вивченням природних процесів, забезпечення постійного спостереження за їх змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових засад охорони навколишнього природного середовища, ефективного використання природних ресурсів та екологічної безпеки;
- володіння англійською (німецькою, французькою) мовами на рівні вільного спілкування.
42. 27 листопада 2020 року в Міндовкілля відбулося засідання постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міндовкілля з розкриття пакетів документів, поданих претендентами на посади керівників установ природо-заповідного фонду, за результатами якого до конкурсного відбору на посаду керівника Ужанського національного природного парку було допущено ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 .
43. 18 грудня 2020 року на офіційному сайті Міндовкілля (https://mepr.gov.ua/news/36559.html) було оприлюднено результати засідання постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міндовкілля, з розкриття пакетів документів, поданих претендентами на посади керівників в тому числі Ужанського національного природного парку. Після розкриття пакетів документів претендентів на посади керівників вказаних установ природно-заповідного фонду, їх розгляду та перевірки на відповідність вимогам, визначеним Порядком №777, комісія вирішила, зокрема, допустити до участі в конкурсному відборі: ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 .
44. 23 грудня 2020 року відбулося засідання постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міндовкілля щодо розгляду документів, конкурсних пропозицій та заслуховування учасників конкурсних відборів керівників установ природно-заповідного фону, серед яких керівника Ужанського національного природного парку, результати якого оформлені протоколом № 6.
45. 28 грудня 2020 року на офіційному сайті Міндовкілля оприлюднено результати конкурсного відбору керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Міндовкілля. Переможцем конкурсного відбору керівника Ужанського національного природного парку визначено ОСОБА_2 .
46. Вважаючи дії та рішення відповідача по проведенню конкурсного відбору в частині допуску до участі у конкурсі ОСОБА_2 та визначенню його переможцем на вакантну посаду керівника Ужанського національного природного парку протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
V. Оцінка аргументів учасників справи та позиція Верховного Суду
47. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
48. З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом належить застосовувати правила статті 341 КАС України, відповідно до яких під час розгляду справи в касаційному порядку суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Одночасно, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.